Χρειαζομαι ΒΟΗΘΕΙΑ


τζουσι

New Member
12 Δεκεμβρίου 2009
4
0
Αγορασα προ 10 ημερων ενα κουταβι τεριε
περιπου 2 μηνων συμφωνα με το διαβατηριο του
Μολις το αγορασα το πηγα σε κτηνιατρο και
αφου το εξετασε μου ειπε οτι ειναι μαλλον μικροτερης ηλικιας και δεν φαινεται πολυ καλα στην υγεια του
Το πηγα σε δευτερο ειδικο κτηνιατρο και του
εκανε εξετασεις αιματος και το βρηκε υπογλυκαιμικο.
Μου ειπε οτι ισως με συνεχεις δοσεις απο μελι και ζαχαρονερο βοηθηθει
Δυστυχως παροτι το σκυλακι ετρωγε και του εδινα σακχαρα συνεχεια σε 4 μερες πεθανε.
Ο γιατρος με ειχε προιδεασει οτι ηταν πολυ πιθανον να συμβει αυτο
Τελικα απικοινωνησα με τον πωλητη και μου ειπε οτι το σκυλακι ηταν απολυτως υγειες οταν το πηρα και κοντολογης οτι εγω φταιω
που πεθανε και οτι "μετα την απομακρυνση εκ του ταμειου ούδεν λαθος αναγνωριζεται"
Παρακαλω θα ηθελα την συμβουλη σας σχετικα με τις ενεργειες που θα επρεπε να κανω για να βρω το δικαιο μου
Ευχαριστω
 


Teobullmastiff

Well-Known Member
25 Ιουλίου 2009
4.816
3
39
Πεντελη,Αθηνα
κατ'αρχην καλως ηρθες.:)

το κουταβι αυτο το πηρες απο καποιο πετ σοπ,σωστα?...αν ναι τοτε δυστυχως δεν γνωριζες,δεν εψαξες να μαθεις ή δεν προλαβες τι εστι πετ σοπ και εμποριο μικρων ζωων...ειδικοτερα δε...σκυλων.

μεσα σε τουτο το φορουμ υπαρχουν οι ενοτητες για το τι σημαινουν τα puppy mills και οι BYB(Back yard Breeders).

για ποιους λογους ΔΕΝ αγοραζουμε ενα τετοιο κουταβι,δεν συνεχιζουμε μια τετοια κατασταση και πριν επιλεξουμε καποια φυλη σκυλου,ενημερωνομαστε οσο το δυνατον περισσοτερο.

σε παρακαλω εαν μπορεις διαβασε τα παρακατω θεματα...

http://www.dogforum.gr/v2/showthread.php?t=6608

http://www.dogforum.gr/v2/showthread.php?t=38

αυτα για αρχη.

για τις οποιες ενεργειες (αν και δεν νομιζω πια να μπορεις να κανεις κατι) θα σε ενημερωσουν μελη που γνωριζουν καλυτερα εμου.
 


alexkouts

Well-Known Member
1 Σεπτεμβρίου 2009
416
0
Βόλος
λοιπον δεν νομιζω να βρεις το δικιο σου, ισως οι κτηνιατροι που εξετασαν το σκυλι να σε βοηθουσαν αλλα δεν νομιζω να θελουν να μπλεχτουν
αυτο που σιγουρα μπορεις να κανεις ειναι να μην ξανααγορασεις σκυλι απο πετσοπ (ψαξε λιγο στις αγγελιες και ισως βρεις κατι που να σε ενδιαφερει! ας μην κολλαμε στα καθαροαιμα!)
 


kos

Well-Known Member
9 Ιουλίου 2007
1.550
1
www.giokobullmastiffs.com
Αγορασα προ 10 ημερων ενα κουταβι τεριε
περιπου 2 μηνων συμφωνα με το διαβατηριο του
Μολις το αγορασα το πηγα σε κτηνιατρο και
αφου το εξετασε μου ειπε οτι ειναι μαλλον μικροτερης ηλικιας και δεν φαινεται πολυ καλα στην υγεια του
Το πηγα σε δευτερο ειδικο κτηνιατρο και του
εκανε εξετασεις αιματος και το βρηκε υπογλυκαιμικο.
Μου ειπε οτι ισως με συνεχεις δοσεις απο μελι και ζαχαρονερο βοηθηθει
Δυστυχως παροτι το σκυλακι ετρωγε και του εδινα σακχαρα συνεχεια σε 4 μερες πεθανε.
Ο γιατρος με ειχε προιδεασει οτι ηταν πολυ πιθανον να συμβει αυτο
Τελικα απικοινωνησα με τον πωλητη και μου ειπε οτι το σκυλακι ηταν απολυτως υγειες οταν το πηρα και κοντολογης οτι εγω φταιω
που πεθανε και οτι "μετα την απομακρυνση εκ του ταμειου ούδεν λαθος αναγνωριζεται"
Παρακαλω θα ηθελα την συμβουλη σας σχετικα με τις ενεργειες που θα επρεπε να κανω για να βρω το δικαιο μου
Ευχαριστω
οταν λες πωλητη εννοεις πετ σοπ; Tσεκαρε κατ αρχην τα χαρτια του πεντιγκρυ διαβατηριο πιθανοτατα να ειναι πλαστα. Προσπαθησε να παρεις πισω τα λεφτα σου απο αυτον που δεν ξερω πως να χαρακτηρισω. Λυπαμαι πολυ για το κουταβι αλλα για μια ακομα φορα βλεπουμε που οδηγει η λανθασμενη επιλογη κουταβιου εννοωντας ολους τους επιτηδιους που στο βωμο του κερδους εμπορευονται τα ζωακια χωρις κανενα ελεγχο.
 


Teobullmastiff

Well-Known Member
25 Ιουλίου 2009
4.816
3
39
Πεντελη,Αθηνα
(ψαξε λιγο στις αγγελιες και ισως βρεις κατι που να σε ενδιαφερει! ας μην κολλαμε στα καθαροαιμα!)
alexkouts αυτο το δευτερο μισο του μηνυματος σου,δεν νομιζω οτι χρειαζοταν στην παρουσα κατασταση.

μολις εχασε το σκυλι του ο-η φιλος-φιλη μας...οταν ελθει η στιγμη για καποιο επομενο βημα,τοτε ας του προτεινουμε οτι θεωρουμε σωστο ο καθενας και ας τον βοηθησουμε.:)
 


Tricky

Well-Known Member
20 Ιουλίου 2008
2.014
294
Δυστυχως παροτι το σκυλακι ετρωγε και του εδινα σακχαρα συνεχεια σε 4 μερες πεθανε.
Ο γιατρος με ειχε προιδεασει οτι ηταν πολυ πιθανον να συμβει αυτο
Τελικα απικοινωνησα με τον πωλητη και μου ειπε οτι το σκυλακι ηταν απολυτως υγειες οταν το πηρα και κοντολογης οτι εγω φταιω
που πεθανε και οτι "μετα την απομακρυνση εκ του ταμειου ούδεν λαθος αναγνωριζεται"
Παρακαλω θα ηθελα την συμβουλη σας σχετικα με τις ενεργειες που θα επρεπε να κανω για να βρω το δικαιο μου
Ευχαριστω
Καλως ηρθες

...δυστηχως ζεις τον χειροτερο εφιαλτη των ''πελατων'' Puppy Mill και BYB :(:mad:

Απο μαγαζι ηταν ή απο ιδιωτη ?
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Θοδωρη ειχε νομιζω ξανασυζητηθεί κατι παρομοιο αλλά μου είναι δυσκολο να το βρω. Νομιζω ότι μπορει να κανει φασαρία και καταγγελια.

Καλως ηρθες τζουσι και πραγματικα λυπαμαι για αυτό που εγινε.
 


alexkouts

Well-Known Member
1 Σεπτεμβρίου 2009
416
0
Βόλος
alexkouts αυτο το δευτερο μισο του μηνυματος σου,δεν νομιζω οτι χρειαζοταν στην παρουσα κατασταση.

μολις εχασε το σκυλι του ο-η φιλος-φιλη μας...οταν ελθει η στιγμη για καποιο επομενο βημα,τοτε ας του προτεινουμε οτι θεωρουμε σωστο ο καθενας και ας τον βοηθησουμε.:)
δεν προτεινα αυριο να παει να ψαξει για αλλο σκυλι!εννοειται οτι θα παρει οποτε θελει!απλα εκανα την προταση αυτη γιατι λογικα αφου προσφατα αγορασε ενα σκυλι και το εχασε θα θελει να παρει αλλο!
 




τζουσι

New Member
12 Δεκεμβρίου 2009
4
0
:mad:απο μαγαζι και μαλιστα υποτιθεται καλο
Αληθεια δεν ηξερα οτι υπαρχουν ελληνες εκτροφεις
Καποιος για Yorkshire terrier???
Αισθανομαι λιγο βλακας αλλα θα επρεπε να αρχισω απο εδω την αναζητηση οταν αποφασισα να παρω σκυλακι
Οσο ζω μαθαινω!!!!...και ποναει....
 




omarock

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2009
2.836
7
Δραμα
Καλα δεν μπορεις να τον μπαγλαρωσεις εκει και να τον αρχισεις στις φαπες?
Πανε εκει και κανε καθε μερα φασαρια,στα φωναχτα ομως.
Τωρα για να προλαβω καποιους,σε κατι τετοια ειμαι μαχαιρα εδωσες μαχαιρα θα λαβεις.
 




harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Καλα δεν μπορεις να τον μπαγλαρωσεις εκει και να τον αρχισεις στις φαπες?
Πανε εκει και κανε καθε μερα φασαρια,στα φωναχτα ομως.
Τωρα για να προλαβω καποιους,σε κατι τετοια ειμαι μαχαιρα εδωσες μαχαιρα θα λαβεις.
+1 :):D
 


Tricky

Well-Known Member
20 Ιουλίου 2008
2.014
294
:mad:απο μαγαζι και μαλιστα υποτιθεται καλο
Αληθεια δεν ηξερα οτι υπαρχουν ελληνες εκτροφεις
Καποιος για Yorkshire terrier???
Αισθανομαι λιγο βλακας αλλα θα επρεπε να αρχισω απο εδω την αναζητηση οταν αποφασισα να παρω σκυλακι
Οσο ζω μαθαινω!!!!...και ποναει....
Να μαζεψεις τη χαρτουρα (αποδειξη αγορας , γραπτες γνωματευσεις κτηνιατρων με ημερομηνιες κλπ) και να του πεις πως θα τον κυνηγησεις οσο παει.Δεν μπορει να παιζει ετσι με τις ζωες των σκυλων και τις ψυχες των ανθρωπων :mad:

Σε καμμια περιπτωση μην δεχθεις ''κουταβι αντικαταστασης'' :rolleyes:.Παρε τα λεφτα σου και τρεχα μακρια απο εκει.

Αφου ξεκαθαρισεις την κατασταση , μπορεις μετα να δεις τα επομενα -σωστα- βηματα προς την αποκτηση ενος σκυλου.
 


Teobullmastiff

Well-Known Member
25 Ιουλίου 2009
4.816
3
39
Πεντελη,Αθηνα
συμφωνω με την οργη που μας πιανει σε τετοια γεγονοτα Ηλια,ομως πριν την καταστολη υπαρχει η προληψη.

αν προλαμβανουμε παρομοιες καταστασεις θα χρειαζονται ολο και λιγοτερες "καταστολες".
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Ναι σωστα, αλλά εδώ μιλαμε για κατι που ηδη εγινε! Τι να κανει ο ανθρωπος τωρα? Να το ξεχασει? Όχι βεβαια!


Ο Βασιλης μιλησε σοφά.
 


kos

Well-Known Member
9 Ιουλίου 2007
1.550
1
www.giokobullmastiffs.com
συμφωνω με την οργη που μας πιανει σε τετοια γεγονοτα Ηλια,ομως πριν την καταστολη υπαρχει η προληψη.

αν προλαμβανουμε παρομοιες καταστασεις θα χρειαζονται ολο και λιγοτερες "καταστολες".
και πριν την προληψη η αγνοια γι αυτο πρωτα απο ολα ενημερωση
 




omarock

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2009
2.836
7
Δραμα
Μα για προληψη μιλησα Τεο δεν με πιανεις:D:D
Αν φαει φαπες θα το ξανασκεφτει να ξαναπουλησει αρρωστο κουταβι,εκτος και αν φαει αρκετες και δεν ξαναπουλησει κουταβια,αυτο ειναι προληψη για τους επομενους:D:D:D
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.819
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf