Χρώμα Κανις - poodle


eugene

New Member
6 Ιανουαρίου 2009
4
0
Βρήκα ένα κανις 3 μηνών που το χρώμα του είναι μαύρο και η μουσούδα του γκρι. Ο ιδιοκτήτης μου είπε ότι θα γίνει όλο γκρι, ίσχύει ή θα παραμείνει μαύρο;:confused:
 




ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
Βρήκα ένα κανις 3 μηνών που το χρώμα του είναι μαύρο και η μουσούδα του γκρι. Ο ιδιοκτήτης μου είπε ότι θα γίνει όλο γκρι, ίσχύει ή θα παραμείνει μαύρο;:confused:
:confused::confused::confused::confused::confused::confused::confused:
 






kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Ααααα...:D:Dεεεε στο χρωμα θα κολησουμε???Εδω ολοκληρη αγγελια..,τα εχουμε πει αυτα..:):)
Μην παρεις..
 






eugene

New Member
6 Ιανουαρίου 2009
4
0
Εγώ θέλω γκριζο οχι μαύρο. Έχει όλα τα χαρτιά και είναι καθαρόαιμο και είδα και την μάνα του που ειναι γκρι. Ο πατέρας δεν ξέρω τι χρώμα έχει.
 


puzzle

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
513
1
Patissia
Γιατι ο πατερας που ηταν?
Οταν αγοραζεις ενα κουταβι πρεπει να εισαι σε θεση να δεις και τους 2 γονεις...
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
αυτο δεν ειναι πάντα εφικτο

ο πατέρας μπορεί να μένει απο το αλλο τετράγωνο μέχρι το αλλο ημισφαίριο.........
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Τι εννοείς "όλα τα χαρτιά"? Είναι δηλωμένη στον ΚΟΕ η συγκεκριμένη γέννα? Θα πάρει το οριστικό του χρώμα μέσα στον πρώτο χρόνο της ζωής του. Όμως ακόμα κι αν οι δύο γονείς είναι γκρι, αυτό μπορεί να βγει μαύρο!
Edit: Εφ' όσον έχει γκρι τρίχες πάντως πιθανότατα θα βγει γκρι.
 




Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Το ότι ένας σκύλος είναι καθαρόαιμος με pedigree, δεν σημαίνει κι απαραίτητα πως θα έχει χρώμα αποδεκτό για τη φυλή του.

Πχ, υπάρχουν αρκετά ασπρόμαυρα κανίς, δηλαδή άσπρα με μεγάλα μαύρα "μπαλώματα". Τα λατρεύω, πεθαίνω λιώνω!

Είχα δει ενα μεγάλο κανίς που ήταν έτσι, κουρεμένο μάλιστα για έκθεση (puppy clip) κι ας απαγορευόταν να λάβει μέρος σε καμία. Ο σκύλος εκτός των ωραίων μπαλωμάτων, είχε ένα αυτί άσπρο (ολόκληρο) και ένα μαύρο.... από τα ομορφότερα πλάσματα που έχω δει ποτέ.

Αρκετοί εκτροφείς ζευγαρώνουν μαύρα με λευκά (για να δυναμώσουν την χρωστική στα λευκά) με "παράξενα" αποτελέσματα που γίνονται μόνο σκύλοι πετ (όχι για έκθεση ή ζευγάρωμα).

Καθαρόαιμα είναι κι αυτά.

Όσο για το γκρί, είναι δύσκολο χρώμα στα Κανίς (αν και κυρίαρχο χρώμα γενετικά, δεν φαίνεται από την αρχή). Ο έμπειρος εκτροφέας όμως ΜΠΟΡΕΙ να το διακρίνει, όπως και ΠΟΛΛΑ άλλα που εμείς δεν βλέπουμε σε μικρά κουτάβια...

Μπορείς μόνο να ελπίζεις, εκτός βέβαια αν ο εκτροφέας είναι κάποιος γνωστός στη φυλή (με φήμη καλή και πολύ εμπειρία στην ΣΩΣΤΗ εκτροφή) και άξιος της εμπιστοσύνης σου. Είναι;

Στην θέση σου θα έδινα βάση σε πιο σοβαρά θέματα.

Θέματα χαρακτήρα και υγείας (η επιληψία είναι κληρονομική ασθένεια της φυλής, όπως και η ατροφία του αμφιβληστροειδούς) και θα άφηνα το χρώμα στο ΤΕΛΟΣ της λίστας μου.

Κοίτα το pedigree. Οι πρόγονοι από που είναι;
Οι γονείς από που είναι;
 
Last edited:




denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Απάντησα στο post που λέει ότι πρέπει να δείς και τους δύο γονείς (εγώ κατάλαβα στο σπίτι του εκτροφέα) ίσως κατάλαβα λάθος.
Αν προτίθεσαι μέχρι και να ταξιδέψεις χιλιάδες μίλια ... ναι ... αλλά μάλλον τότε μπορείς να πάς να δείς και τους γονείς του σκύλου σου στην Ουγγαρία :p :p
 






Στατιστικά Forum

Θέματα
33.120
Μηνύματα
895.887
Μέλη
19.931
Νεότερο μέλος
Kwnstantina_22