Χτυπάτε τα σκυλιά σας;;


merlin 1

Well-Known Member
14 Αυγούστου 2011
358
0
;)αντε λιγο να ανοιξουμε το θεμα:eek::eek::eek:


1 μονο με αιτια και εφοσον εκανε ζημια επιτοπου

και τον πιεσα παραπανω για να δω αντιδραση .τεστ :)αν του πατησει ενα παιδακι μου την ουρα και πονεσει θα γυρισει να δαγκωσει ?????

δεν σας ειπα οτι ξεσπαω στο σκυλο μου επειδη εχω νευρα :D:D:D
η οτι πηρα ροτ για να αντεχει το ξυλο ;)
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Και γω τον εχω χτυπησει .... αστραπιαια τη στιγμη που εκανε τη βλακεια... ουτε εκνευρισμενη ουτε τιποτα... μια μπαμ και τελος... ξαφνιαστηκε δεν πονεσε... δεν ηξερε απο που του ηρθε. Δεν ηταν κουταβι... κουταβι προσπαθουσα να μη τον διορθωνω καν.
 




Lostris

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2010
2.280
4
Πειραιάς
@Lostris Τα σκυλιά απο την φύση τους δεν είναι βιαία.
Το να τον "επιπλήξεις" τους είναι κάτι φυσικό, το κάνουν και μεταξύ τους.
Εσύ φωνάζεις, τα σκυλιά θα γρυλλίσουν και γαυγίσουν.
Θα του τραβίξεις το λουρί για διόρθωσει, τα σκυλιά θα κάνουν ένα ψευτοδάγωμα μεταγύ τους.

Το να αντιδράσεις ομως με μίσος, αγανάκτηση, απο νεύρα ή εγώ δεν ξέρω τι άλλο είναι κάτι που ο σκύλος ΔΕΝ το καταλαβαίνει. Αν η αιτία της "διόρθωσεις" είναι κάτι απο τα παραπάνω τότε μιλάμε για κακοποίηση και όχι για εκπαιδευση.

Καμία σχέση με αυτό που ρώτησα Βασίλη μου....
Εμένα η απορία μου ήταν αν το ξύλο καταγράφεται στο μνημονικό τους και μένει απωθημένο ή δημιουργεί φοβίες. Ή αν κάποια στιγμή το ξεχνάνε.
Και δεν ρωτάω γιατί έχω δείρει το σκύλο μου... ρωτάω γιατί υιοθέτησα ένα κακοποιημένο σκυλί που είμαι σίγουρη ότι έχει φάει και ξύλο, και αναρωτιέμαι αν θα το ξεπεράσει ποτέ....
Ακόμα και τώρα μετά από τόσους μήνες, όταν σηκώσω το χέρι μου απότομα (για άσχετο λόγο) την βλέπω και μαζεύεται και γίνεται ένα με το πάτωμα... :(
 


lawrence-gr

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
6.510
749
Ξεσσαλονικη!!!
καντο να φανει σαν παιχνιδι.να την εξιταρεις,να την βοηθας,να την "φουσκωνεις" ψυχολογικα κ να σηκωνεις το χερι σου να παιξετε.κρατα μπαλακι,σουβλακι η ο,τι αλλο θες,αρκει να ξεκολησει ο συνδιασμος απο το κεφαλι.
 


lospsi1980

Banned
Banned
12 Οκτωβρίου 2011
74
0
Προσοχή!! Μη με πιάσετε από τα μούτρα με την ερώτηση αυτή! Δεν εννοώ σε καμία περίπτωση ούτε την κακοποίηση,ούτε να τα σκοτώσετε στο ξύλο. Απλά ρωτάω αν σας έχει τύχει να φτάσετε στο αμήν και να τους δώσετε μια στον κώλο ή να χρησιμοποιήσετε εφημερίδα κλπ. και κατά πόσο αυτό είχε θετική ή αρνητική επίδραση.
Για παράδειγμα,η Lucy όπως και ο Μπέμπης ήταν ζωηρά κουτάβια (και είναι ακόμα ο Μπέμπης) και έχει τύχει εκτός από τις ζαβολιές που μου καταστρέφουν το σπίτι να κάνουν πράγματα που μπορεί να βλάψουν τα ίδια (πχ δάγκωμα καλωδίων). Σε αυτή την περίπτωση πχ έχει τύχει να τους ρίξω καμία,όχι τόσο για να πονέσουν όσο για να επιβληθώ και να τους δείξω πως πρέπει να σεβαστούν...και μπορώ να πω ότι το έχω καταφέρει.
Θέλω να πω πως σαν πρώτη λύση το ξύλο (έστω και σε αυτή τη μορφή) δεν το θεωρώ καλό αλλά δεν παύω να πιστεύω ότι σαν τελευταία λύση βοηθάει, ειδικά όταν ξεφύγει ο έλεγχος και πρέπει να δράσεις άμεσα για κάποιο σοβαρό λόγο.

Ποιά είναι η γνώμη σας;
Αυτό και αν σηκώνει συζήτηση.... Το έχω μελετήσει πολύ το θέμα και εχω διαβάσει και βιβλία για το πως επηρεάζει τελικά το ξύλο τον άνθρωπο βασικά αλλά το έχω επεκτείνει και γι ατα σκυλιά... Θα σου αναλύσω την σκέψη μου απο κοντα όταν θα παμε για ποτάκι
 


Lostris

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2010
2.280
4
Πειραιάς
Το έχω κάνει αυτό.... με τα παιχνίδια δεν έχει πρόβλημα, ούτε με το φαγητό. Καταλαβαίνει ότι κάτι καλό έρχεται....
Τυχαίνει όμως πολλές φορές πάνω στο παιχνίδι, να σηκώσω το χέρι μου απότομα για να την χαϊδέψω και εκεί μαζεύεται.
Προσπάθησα να το συνδυάσω και με λεκτική εντολή "έλα αγάπη μου...", αλλά και πάλι την βλέπω μαγκωμένη και διστακτική. Αν δεν σηκώσω το χέρι για χάδι έρχεται από μόνη της και μετά την χαϊδεύω.

Μάλλον θέλει το χρόνο της... σ' ευχαριστώ πάντως.
 


greedy

Well-Known Member
23 Απριλίου 2008
2.314
3
51
Πατρα
Του εχω ριξει στον κωλο δυο ξυλιες δυσαναλογες για τον ογκο του (Ελαφριες εννοω)αλλα δεν νομιζω πως παρεξηγηθηκε.
Ισα ισα που πιστευω οτι ηταν η μονη λυση την συγκεκριμενη στιγμη για αυτο που εκανε και απο τοτε δεν ξαναεκανε το ιδιο λαθος.
Και στην αγελη υπαρχει η διορθωση απο τον αρχηγο ,δεν νομιζω να ειναι κατι κακο αυτο που εκανα.
Το προβλημα ειναι να θεωρεις την ευκολη λυση αυτη και στις διορθωσεις να καταφευγεις σ'αυτην.
 
Last edited:


Lucimar

Well-Known Member
19 Οκτωβρίου 2011
664
14
Ιωάννινα
Του εχω ριξει στον κωλο δυο ξυλιες δυσαναλογες για τον ογκο του (Ελαφριες εννοω)αλλα δεν νομιζω πως παρεξηγηθηκε.
Ισα ισα που πιστευω οτι ηταν η μονη λυση την συγκεκριμενη στιγμη για αυτο που εκανε και απο τοτε δεν ξαναεκανε το ιδιο λαθος.
Και στην αγελη υπαρχει η διορθωση απο τον αρχηγο ,δεν νομιζω να ειναι κατι πολυ κακο αυτο που εκανα.
Το προβλημα ειναι να θεωρεις την ευκολη λυση αυτη και στις διορθωσεις να καταφευγεις σ'αυτην.
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου!
 


Lucimar

Well-Known Member
19 Οκτωβρίου 2011
664
14
Ιωάννινα
Αυτό και αν σηκώνει συζήτηση.... Το έχω μελετήσει πολύ το θέμα και εχω διαβάσει και βιβλία για το πως επηρεάζει τελικά το ξύλο τον άνθρωπο βασικά αλλά το έχω επεκτείνει και γι ατα σκυλιά... Θα σου αναλύσω την σκέψη μου απο κοντα όταν θα παμε για ποτάκι
Άκυροοοοοοο