Χτυπημένο αδέσποτο...


maltezzzz

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2009
243
0
Σήμερα το μεσημέρι μπαίνοντας σε μια καφετέρια στο χαλάνδρι είδα έξω απο το μαγαζί έναν σκυλάκο χτυπημένο στο ποδαράκι του...ξάπλωνε στο σκάλι της καφετέριας και έτρεμε πολύ.ρώτησα την σερβιτόρα μήπως έχει ενδιαφερθεί κάποιος για το κακομοιράκι και μου απάντησε..."Α!αυτό το σκυλί είναι άρρωστο και χτυπημένο και κυκλοφορεί εδώ γύρω πολύ καιρό τώρα..."(απάθειαααα):mad::mad:Πήρα τελικά στις πληροφορίες να μου δώσουν το τηλ.της φιλοζωίκης Χαλανδρίου και δεν το είχαν...πήρα στη Χαλκηδόνα τελικά και εκείνοι μου έδωσαν της αγ.παρασκεύης...έπερνα έπερνα αλλά μιλούσαν και μετά αφού καλούσε δεν το σήκωνε κανείς...είχαν κλείσει...Τώρα που γύρισα σπίτι και είδα το τηλ απο το ιντερνετ σκέφτομαι να πάρω αύριο τηλ.Θα κάνουν κάτι ή μπαααα???Πάντως για ακόμη μια φορά αποδειξαμε πόσο ζώα είμαστε εμείσ οι άνθρωποι:(Τόσος κόσμος περνούσε δίπλα από το σκύλο και κανείς δεν γύρισε να ρίξει μια ματιά στο σκύλο που έτρεμε δίπλα τους:(:(πολύ στενάχωρο γεγονός:(...
 


Tricky

Well-Known Member
20 Ιουλίου 2008
2.014
294
Τόσος κόσμος περνούσε δίπλα από το σκύλο και κανείς δεν γύρισε να ρίξει μια ματιά στο σκύλο που έτρεμε δίπλα τους:(:(πολύ στενάχωρο γεγονός:(...
Εσυ τι ακριβως εκανες ?
 


alxdamos

Well-Known Member
20 Αυγούστου 2009
66
0
Athens
Πήρα τελικά στις πληροφορίες να μου δώσουν το τηλ.της φιλοζωίκης Χαλανδρίου και δεν το είχαν...πήρα στη Χαλκηδόνα τελικά και εκείνοι μου έδωσαν της αγ.παρασκεύης...έπερνα έπερνα αλλά μιλούσαν και μετά αφού καλούσε δεν το σήκωνε κανείς...είχαν κλείσει...Τώρα που γύρισα σπίτι και είδα το τηλ απο το ιντερνετ σκέφτομαι να πάρω αύριο τηλ.
νομίζω ότι κάτι έκανε ο άνθρωπος
 




kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Φιλοζωϊκή Χαλανδρίου: 6945-386096 (Όλγα)

Καλύτερα όμως να πας εσύ το σκυλάκι να το δει ένας κτηνίατρος καταρχήν, να ξέρεις σε τι κατάσταση είναι. Κρίμα είναι να το αφήσεις κι εσύ στην τύχη του, και τα σωματεία τρέχουν και δε φτάνουν.....
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
:confused::confused:προς τί η επίθεση??
Δεν είναι επίθεση...και γω το ίδιο θα σε ρώταγα...
Από το να έπαιρνες τηλέφωνα...ας το πήγαινες σε κάποιο γιατρο...
όταν γράφεις ότι τόσοι άνθρωποι πέρναγαν και δεν έκαναν τίποτα...(μπορει και αυτοί να τηλεφωνούσαν στις Φιλοζωικες...που το ξέρεις?)..
Πάντως εσυ θα μπορούσες να κάνεις κάτι...
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Πάντως και ο Μαραγκός και ο Κέστης στο Χαλάνδρι είναι πολύ ευαισθητοποιημένοι στο θέμα αδέσποτα, σε περίπτωση που θελήσεις να το πας σε κάποιον απο τους δυο.
 


Tricky

Well-Known Member
20 Ιουλίου 2008
2.014
294
:confused::confused:προς τί η επίθεση??
Καμμια επιθεση ...γιατι το βλεπεις ετσι ? :)

Ειδες ενα χτυπημενο σκυλο (οχι απλα αδεσποτο) εξω απο μια καφετερια και καυτηριαζεις την αδιαφορια της γκαρσονας ή των θαμωνων.Αυτοι ας υποθεσουμε πως δεν ειναι φιλοζωοι και δεν εκαναν τιποτε ...δεν τους νοιαζει , ουτε τους νοιαζει αν θα τους κρινεις εσυ.

Μπαινοντας σε μια καφετερια , βλεπεις ενα ζωο χτυπημενο ...μπαινεις στη καφετερια , πινεις τον καφε σου , προσπαθεις να βρεις μια φιλοζωικη , δεν βρισκεις , τελειωνεις τον καφε σου και φευγεις . Δεν καταλαβα ποιος κερδισε κατι ...(περα απο την αδιαφορη προς το σκυλο καφετερια που καρπωθηκε τα ευρω σου).

Ξερετε τι πιστευω ? πρεπει να σταματησουμε να βλεπουμε τις φιλοζωικες σαν το ΙΚΑ οπου ταχα εχουμε πληρωσει τις εισφορες μας και αυτοι πρεπει ντε και καλα να εξαφανισουν ολα τα δεινα των ζωων.

Δεν το ''παιζω'' τιποτε ...και εγω εχω προσπερασει αδεσποτα (χτυπημενο ποτε αλλα τεσπα).Σιγουρα ομως δεν θα ''θαψω''τους υπολοιπους που επισης προσπερνουν.
 


maltezzzz

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2009
243
0
Φιλοζωϊκή Χαλανδρίου: 6945-386096 (Όλγα)

Καλύτερα όμως να πας εσύ το σκυλάκι να το δει ένας κτηνίατρος καταρχήν, να ξέρεις σε τι κατάσταση είναι. Κρίμα είναι να το αφήσεις κι εσύ στην τύχη του, και τα σωματεία τρέχουν και δε φτάνουν.....
Το ξέρω βρε παιδιά οτι τρέχουν και δεν φτάνουν με τόσα αδέσποτα...δεν μπήκα στον κόπο να δικιολογηθώ αλλά για να μην εισπράτω αρνητικά και επιθετίκα σχόλια θα το κάνω:1)ήταν 3 το μεσημέρι=κτηνίατροι κλειστοί,φιλοζωική κλειστή 2)το σκυλί περίπου 25 κιλά=πώς να το μεταφέρω έτσι χτυπημένο?να του αγόραζα ένα λουρί απο πετ σοπ(που κι αυτό θα ηταν κλειστο τέτοια ώρα)και να το πήγαινα σε έναν κτηνίατρο που δεν ήξερα πού εχει στην περιόχη και που πιθανόν θα είχε κλείσει??)...:confused:Τί θα μπορούσα να κάνω???και δεν κάνω ρητορική ερώτηση..όντως τί να έκανα???
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Τους ίδιους λόγους φαντάζομαι θα επικαλεστούν και οι τόσοι άνθρωποι που περνούν και δεν κάνουν τίποτα τόσο καιρό..
Χμμμ..για να σκεφτω...
1. Παίρνεις τηλέφωνο έναν φίλο που μπορει να σε βοηθήσει να το μεταφερεις..
2. Παίρνεις ένα pet taxi, (πληροφορίες στο 11880)...και το μεταφέρεις...στον δικό σου κτηνίατρο...(εμενα ο δικός μου έχει παντα το κινητό του ανοικτό πάντως)..
Όταν θέλουμε ΠΟΛΛΑ μπορούμε να κάνουμε...:)
 




maltezzzz

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2009
243
0
Καμμια επιθεση ...γιατι το βλεπεις ετσι ? :)

Ειδες ενα χτυπημενο σκυλο (οχι απλα αδεσποτο) εξω απο μια καφετερια και καυτηριαζεις την αδιαφορια της γκαρσονας ή των θαμωνων.Αυτοι ας υποθεσουμε πως δεν ειναι φιλοζωοι και δεν εκαναν τιποτε ...δεν τους νοιαζει , ουτε τους νοιαζει αν θα τους κρινεις εσυ.

Μπαινοντας σε μια καφετερια , βλεπεις ενα ζωο χτυπημενο ...μπαινεις στη καφετερια , πινεις τον καφε σου , προσπαθεις να βρεις μια φιλοζωικη , δεν βρισκεις , τελειωνεις τον καφε σου και φευγεις . Δεν καταλαβα ποιος κερδισε κατι ...(περα απο την αδιαφορη προς το σκυλο καφετερια που καρπωθηκε τα ευρω σου).

Ξερετε τι πιστευω ? πρεπει να σταματησουμε να βλεπουμε τις φιλοζωικες σαν το ΙΚΑ οπου ταχα εχουμε πληρωσει τις εισφορες μας και αυτοι πρεπει ντε και καλα να εξαφανισουν ολα τα δεινα των ζωων.

Δεν το ''παιζω'' τιποτε ...και εγω εχω προσπερασει αδεσποτα (χτυπημενο ποτε αλλα τεσπα).Σιγουρα ομως δεν θα ''θαψω''τους υπολοιπους που επισης προσπερνουν.
μπράβο που βοηθάς τα αδέσποτα!!!εγώ έγραψα αυτό το ποστ για να θάψω όσους τα προσπερνούν...άλλη δουλειά δεν είχα!!είπα οτι στεναχωρήθηκα,δικαιολόγησα το γιατί δεν μπόρεσα να κάνω κάτι παραπάνω σε άλλο ποστ και προς θεού δεν ανέφερα το γεγονός για να το παίξω φιλόζωη,ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει περίπτωση να πάρω τηλ.εκ των υστέρων στην φιλοζωική και να τους πω οτι είχα δει την προηγούμενη μέρα στο χαλάνδρι ένα χτυπημένο αδέσποτο..αναρρωτιέμαι απλώς αν θα έχει νόημα κάτι τέτοιο εφόσον αύριο δεν θα ξέρω πού έχει πάει ο σκύλος...τι να πώ???κάπου εκει γύρω έιναι...είναι κατατοπιστική απάντηση αυτή???
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
μπράβο που βοηθάς τα αδέσποτα!!!εγώ έγραψα αυτό το ποστ για να θάψω όσους τα προσπερνούν...άλλη δουλειά δεν είχα!!είπα οτι στεναχωρήθηκα,δικαιολόγησα το γιατί δεν μπόρεσα να κάνω κάτι παραπάνω σε άλλο ποστ και προς θεού δεν ανέφερα το γεγονός για να το παίξω φιλόζωη,ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει περίπτωση να πάρω τηλ.εκ των υστέρων στην φιλοζωική και να τους πω οτι είχα δει την προηγούμενη μέρα στο χαλάνδρι ένα χτυπημένο αδέσποτο..αναρρωτιέμαι απλώς αν θα έχει νόημα κάτι τέτοιο εφόσον αύριο δεν θα ξέρω πού έχει πάει ο σκύλος...τι να πώ???κάπου εκει γύρω έιναι...είναι κατατοπιστική απάντηση αυτή???
Άρα δεν διαφερεις από όλους αυτούς..εγω αυτο κατάλαβα...(και γω έχω προσπερασει αδέσποτα αλλά χτυπημενα ποτε..)
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει περίπτωση να πάρω τηλ.εκ των υστέρων στην φιλοζωική και να τους πω οτι είχα δει την προηγούμενη μέρα στο χαλάνδρι ένα χτυπημένο αδέσποτο.
Κατα πάσα πιθανότητα, οχι. :) Θα είσαι απλά κι εσύ ένας απο τους πολλούς που δεν έκαναν τίποτα γι'αυτό το σκυλί. Ούτε ο πρώτος ούτε ο τελευταίος (δε σε κατηγορώ, το έχω κάνει κι εγώ). Ας ελπίσουμε οτι ο επόμενος θα είναι πιο αποδοτικός. :(:(:(
 




maltezzzz

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2009
243
0
Τους ίδιους λόγους φαντάζομαι θα επικαλεστούν και οι τόσοι άνθρωποι που περνούν και δεν κάνουν τίποτα τόσο καιρό..
Χμμμ..για να σκεφτω...
1. Παίρνεις τηλέφωνο έναν φίλο που μπορει να σε βοηθήσει να το μεταφερεις..
2. Παίρνεις ένα pet taxi, (πληροφορίες στο 11880)...και το μεταφέρεις...στον δικό σου κτηνίατρο...(εμενα ο δικός μου έχει παντα το κινητό του ανοικτό πάντως)..
Όταν θέλουμε ΠΟΛΛΑ μπορούμε να κάνουμε...:)
Εχεις δίκιο...πραγματικά δεν το σκέφτηκα αυτό διότι δεν έτυχε ποτέ να πάρω pet taxi,δεν χρειάστηκα ποτέ και δεν μου πέρασε απτο μυαλό...και όσο για την μεταφορά,είχα αμάξι αλλά μου φάνηκε αδύνατον να το μετακινήσω το σκυλί(στην αγκαλια) μέχρι το μέρος που είχα παρκάρει..σκέφτηκα να το πάω στον κτηνίατρο τον δικό μου(να πάρω τηλ να έρθει στο ιατρείο)...δεν είναι οτι το μόνο που σκέφτηκα ήταν να πάρω κάποιον αλλον να βγάλει το φίδι απτην τρύπα(φιλοζωική)...τι να πώ??δεν είπα οτι έκανα και κάτι τρομερό,τίποτα δεν έκανα.αλλά εκείνη την ώρα δεν έβρισκα άλλη λύση...
 




Tricky

Well-Known Member
20 Ιουλίου 2008
2.014
294
μπράβο που βοηθάς τα αδέσποτα!!!εγώ έγραψα αυτό το ποστ για να θάψω όσους τα προσπερνούν...άλλη δουλειά δεν είχα!!είπα οτι στεναχωρήθηκα,δικαιολόγησα το γιατί δεν μπόρεσα να κάνω κάτι παραπάνω σε άλλο ποστ και προς θεού δεν ανέφερα το γεγονός για να το παίξω φιλόζωη
Τεσπα , δεν ηθελα να σε στεναχωρησω ;)...αν ξαναδιαβασεις οσα εγραψες και εγραψα , θα καταλαβεις τι μου φανηκε παραδοξο.

Το σιγουρο ειναι πως σκυλακια σαν αυτο αδιαφορουν για το αν κλεινουν οι κτηνιατροι το μεσημερι , για το αν η φιλοζωικη δεν απαντα ή για το ποσα ποστ θα κανουμε ''για τη χαρη'' του εδω ...:(
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
οκ εντάξει είμαι ένα τέρας τελικά!!δεν κάνω τίποτα για τα σκυλιά!!
Δεν είπε κανείς τέτοιο πράγμα.... ούτε είμαστε εδώ για να μετρήσουμε ποιος κάνει τι και πόσο... :) απλά είναι εύκολο να σχολιάζουμε την απραξία των άλλων, χωρίς στην πραγματικότητα να κάνουμε εμείς κάτι παραπάνω!...

Η συζήτηση αυτή γίνεται και έχει νόημα για τον επόμενο που θα δει μπροστα του χτυπημένο σκυλί, να έχει μια ιδέα για το τι μπορεί να κάνει αν θέλει.
:)
 


maltezzzz

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2009
243
0
Δεν είπε κανείς τέτοιο πράγμα.... ούτε είμαστε εδώ για να μετρήσουμε ποιος κάνει τι και πόσο... :) απλά είναι εύκολο να σχολιάζουμε την απραξία των άλλων, χωρίς στην πραγματικότητα να κάνουμε εμείς κάτι παραπάνω!...

Η συζήτηση αυτή γίνεται και έχει νόημα για τον επόμενο που θα δει μπροστα του χτυπημένο σκυλί, να έχει μια ιδέα για το τι μπορεί να κάνει αν θέλει.
:)
ναι οκ μακάρι ο επόμενος που θα το δει να κάνει κάτι παραπάνω(αν το πετύχω εγώ μακάρι να το βοηθήσω πραγματικά αυτή τη φορά)προς το παρόν έκανα αυτό που μπορούσα,θα μπορούσα να σκεφτώ κάτι πιο αποτελεσματικό αλλά με το μυαλό που είχα την συγκεκριμένη στιγμή αυτό σκέφτηκα.μπορεί να είμαι χαζή και άκαρδη τέλικα προς τα ζώα..δεν ξέρω..εύχομαι να γίνω καλύτερη.