Χτυπημένο νύχι...


STARMILLLY

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2011
294
11
Πατρα
Tο νυχακι της σκυλιτσας μου εδω και 2 βδομαδες ηταν μαυρο και αρχιζε να ξεφλουδιζει καπως, μου ειπαν πως καποιος θα την πατησε κ ισως ηταν απο αυτο. Σημερα ομως καπου το πληγωσε και εχει κοπει σχεδον στη μεση και τρεχει αιμα.Δεν κουτσενει οποτε θεωρω δεν ποναει παρα πολυ.Της εβαλα μπεταντιν και μετα απο λιγο σταματησε κ το αιμα αλλα τωρα παλι καπου το στριμωξε και ξαναματωσε...δεν καθεται και σε μια μερια...Προσπαθησα να τις το κλεισω με αποστειρωμενη γαζα και να το δεσω αλλα ματαια δεν καθοταν. Ο γιατρος μου ειναι κλειστος σημερα και τηλεφωνικα μου πε μπεταντιν και οχι βολτα σημερα και αν ξαναματωσει να την παω να την δει. Εχετε παρομοια εμπειρια? Ειναι σοβαρο η εχει τυχει κ σε αλλους?
 


Angelos

Well-Known Member
26 Οκτωβρίου 2010
847
0
Αθήνα
Εγώ προσωπικά μία φορα καθώς της έκοβα τα νύχια κουνήθηκε και την τραυμάτισα,κόβοντας το νύχι αρκετά πιο μέσα από όσο έπρεπε ,ε αποτέλεσμα να τρέχει αίμα ασταμάτητα!
Το αντιμετώπισα με λίγο αλεύρι βέβαια και όχι μπεταντίν τελικά!Απλά έβαλα σε μία χαρτοπετσέτα λίγη ποσότητα αλευριού και το ακούμπησα στο νύχι χωρίς μετά να της επιτρέπω να το ακουμπά και να το πειράζει!
Κάπως έτσι το αντιμετωπίσαμε!
 




STARMILLLY

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2011
294
11
Πατρα
Την φοβαμαι στις βολτες μηπως το σπασει εντελως και μεινει ανοιχτη πληγη...Ανησυχω υπερβολικα? Μετα το μπενταντιν το γλυφει συνεχεια! Προσπαθω να της αποσπω την προσοχη αλλα ματαια...
 


ProudtobeGreek

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2010
3.681
4.317
42
www.proudtobegreek.eu
Την φοβαμαι στις βολτες μηπως το σπασει εντελως και μεινει ανοιχτη πληγη...Ανησυχω υπερβολικα? Μετα το μπενταντιν το γλυφει συνεχεια! Προσπαθω να της αποσπω την προσοχη αλλα ματαια...
Το terramycin είναι αντιβίωση και το έβαζα αφού καθάριζα με μπεναντίν για να μην έχουμε καμία μόλυνση...βέβαια για να κλείσει η πληγή δε πρέπει να το γλύφει...ο αρμόδιος για να σου λύσει όμως όλες τις απορίες είναι ο κτηνίατρος...