Sharp1

Member
9 Νοεμβρίου 2015
11
1
39
Γεια σας,

πριν 3 μερες εγινε ενα δυσαρεστο περιστατικο με το σκυλι μου(μαλινουα,θηλυκο,8 μηνων).απο δικη μου λαθος εκτιμηση το σκυλι εμεινε ελευθερο στην βολτα κυνηγησε μια γατα με πολυ ταχυτητα περασε τον δρομο και την χτυπησε στο προσωπο ενα μηχανακι.περα απο το αρχικο σοκ το σκυλι παθολογικα δεν εχει κανενα σχεδον προβλημα.το μονο μονιμο ειναι πως εσπασε ενας απο τους κατω κυνοδοντες.τα υπολοιπα(κουτσαινει ελαφρως,σπασμενα αγγεια στην μυτη)ειναι καποια που θα βελτιωθουν σχετικά αμεσα και δεν θα το ταλαιπωρησουν πολυ.αυτο που με ανησυχει ειναι η συμπεριφορα του.ειναι ενα εντελως διαφορετικο σκυλι μετα το χτυπημα.απο ενα σκυλι ετοιμο καθε στιγμη για παιχνιδι,τρεξιμο,βολτα,χαδια κτλ εχει γινει ενα σκυλι με την ουρα μαζεμενη τα αυτια κατω και δεν γαυγιζει καθολου.θεωρω οτι ως ενα σημειο ειναι φυσιολογικο αυτο(ισως ποναει ακομη) αλλα μηπως ειναι κατι που υπαρχει κινδυνος να μεινει μονιμο?πρεπει να κανω κατι για να το βοηθησω?
 


spyv

Well-Known Member
8 Αυγούστου 2011
2.559
5.971
Πειραιάς
ειναι πολυ προσφατο το ατυχημα για να βγαλεις συμπερασματα. δωσ' του το χρονο του να το διαχειριστει.

περαστικα στο σκυλακι σου, θα μπορουσατε να το ειχατε πληρωσει πολυ πιο ακριβα.
 
  • Like
Reactions: GRDANE


myEnzo

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2015
1.444
4.640
Άρτα
Πέρασε γερό σοκ η καημένη... Ψυχραιμία και με το μαλακό οι επόμενες βόλτες και ποτέ ξανά χωρίς λουρί... Περαστικά της!
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Εμένα πάλι με ανησυχεί η ηλικία στην οποία έγινε. Επειδή ακόμα είναι σε "κοινωνικοποίηση" θα σου έλεγα καλού κακού να κάνεις καμία συνάντηση με έναν έμπειρο εκπαιδευτή, αφού έχει αποκλειστεί κάθε περίπτωση προβλήματος υγείας(πχ πόνος από καποια θλάση ή εσωτερική αιμορραγία) που να δικαιολογεί τον φόβο της.... Καλύτερα να την δει τώρα κάποιος εκπαιδευτής παρά αργότερα αν συνεχίσει να φέρεται έτσι μαζεμένα. Να προλάβεις τυχόν θέματα....
 


Sharp1

Member
9 Νοεμβρίου 2015
11
1
39
σας ευχαριστω για τις απαντησεις.εχεις δικιο ghelly για την ηλικια της και μενα αυτο με ανησυχει πιο πολυ.γιατι σε καμια περιπτωση δεν ειχε ενηλικιωθει(ειχε συμπεριφορα κουταβιου).το πως κουτσαινει ελαφρως θεωρω οτι ειναι απο θλαση(αν ηταν σπασιμο δεν θα μπορουσε να περπατησει)και αυτο θελει καποιες μερες ωστε να επανελθει.για την εσωτερικη αιμορραγια το θεωρω τραβηγμενο σεναριο καθως εχουν ηδη περασει 4 μερες απο το χτυπημα(δεν θα της ειχε κανει μεγαλυτερη ζημια με το περασμα των ημερων?)επισης δεν ποναει πουθενα αλλου.δηλ οπου και να την αγγιξω δεν αντιδραει εκτος απο την μουσουδα της την οποια αν την αγγιξεις κλαιει.τι να πω.μαλλον θα περιμενω να της περασουν οι πονοι αυτοι και αν συνεχισει θα πρεπει να την δει καποιος.για τον κυνοδοντα τι λετε?θα την επηρεασει η θα την ενοχλει με καποιο τροπο?
 




Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Η ιδια απορια μου δημιουργηθηκε κ μενα ομολογω...

Απτο αρχικο μνμ υπεθεσα οτι ειναι σοκαρισμενη κ φοβισμενη, λογικο κ επομενο νομίζω...απτο 2ο μνμ ομως αρχισα να αναρωτιεμαι αμα εγινε διαγνωση εξαρχής οποτε παμε σε αλλο επιπεδο...
Μην ξεχνάμε επισης οτι ενα σκυλι δεν αντιδραει ουτε εχει την ιδια ανοχή πόνου με εναν ανθρωπο,κοψε πχ το ποδι σε εναν ανθρωπο κ κοψε κ σε εναν σκυλο, την μεθεπομενη μέρα (μη πω αμεσως) το σκυλι θαναι στα τρια του ποδια κ θα προσπαθει, ο δε ανθρωπος θα κανει μήνες να ανακαμψει (ειναι πραγματικα αξιοθαύμαστα πλασματα...) οποτε εαν δεν επισκεφτηκες εναν επαγγελματία κτηνιατρο καλο θα ηταν να το κανεις γιατι εαν εχει σπασει κατι στην μουσούδα ή εχει καμια κρανίο εγκεφαλική κάκωση ή εσωτερική αιμορραγία (φτου φτου μακρια) δεν είναι κατι που φαίνεται με το ματι!

Καλη κ γρηγορη ανάρρωση ευχομαι κ να μην σας ξανατυχει τιποτα μεχρι τα βαθια της γεράματα (για να συμβει αυτο ομως πρέπει να βάλεις κ συ το χερακι σου κ να σαι λλλιιγγγοοοο πιο υποψιασμένος)
 
  • Like
Reactions: Elrandir and Orilis


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
σας ευχαριστω για τις απαντησεις.εχεις δικιο ghelly για την ηλικια της και μενα αυτο με ανησυχει πιο πολυ.γιατι σε καμια περιπτωση δεν ειχε ενηλικιωθει(ειχε συμπεριφορα κουταβιου).το πως κουτσαινει ελαφρως θεωρω οτι ειναι απο θλαση(αν ηταν σπασιμο δεν θα μπορουσε να περπατησει)και αυτο θελει καποιες μερες ωστε να επανελθει.για την εσωτερικη αιμορραγια το θεωρω τραβηγμενο σεναριο καθως εχουν ηδη περασει 4 μερες απο το χτυπημα(δεν θα της ειχε κανει μεγαλυτερη ζημια με το περασμα των ημερων?)επισης δεν ποναει πουθενα αλλου.δηλ οπου και να την αγγιξω δεν αντιδραει εκτος απο την μουσουδα της την οποια αν την αγγιξεις κλαιει.τι να πω.μαλλον θα περιμενω να της περασουν οι πονοι αυτοι και αν συνεχισει θα πρεπει να την δει καποιος.για τον κυνοδοντα τι λετε?θα την επηρεασει η θα την ενοχλει με καποιο τροπο?

Αυτό με βάζει και εμένα σε σοβαρές υποψίες ότι δεν έχει γίνει κτηνιατρικός έλεγχος. Δεν μπορείς να ξέρεις έτσι αν το σκυλί πονάει ή όχι. Ακόμα και η κατεβασμένη ουρά μπορεί να είναι νευρολογικό από το χτύπημα αν βρήκε κανά νεύρο που διέρχεται την σπονδυλική. Αν δεν έχει αποκλείσει κτηνιατρος, τα θέματα υγείας από το χτύπημα.... να το πας το σκυλι αμέσως.
 


Sharp1

Member
9 Νοεμβρίου 2015
11
1
39
για να ξεκαθαρισω το θεμα το σκυλι μεσα σε 10 λεπτα απο την στιγμη του χτυπηματος βρεθηκε σε κτηνιατρικη κλινικη.Ο κτηνιατρος το ειδε και μου ειπε οτι δεν εχει τιποτα σοβαρο και μονο το σπασιμο του κυνοδοντα ειναι κατι μονιμο.με συμβουλεψε να του το ξαναπαω το απογευμα που θα εχει ηρεμησει λιγο.του το πηγα το ιδιο βραδυ και μου ειπε(χωρις εξεταση) οτι κουτσαινει απο μυικο τραυματισμο και οχι απο σπασιμο.η μοναδικη εξεταση που του εκανε ηταν μια ακτινογραφια θωρακος η οποια ηταν ενταξει.τωρα οταν του ειπα για εξεταση μηπως εχει παθει καμια εσωτερικη αιμορραγια στο κεφαλι ηταν καθετος οτι δεν χρειαζεται.θεωρω οτι ειχε δικιο απο την αποψη οτι το σκυλι δεν φαινεται να εχει τετοιου ειδου προβλημα και ειναι κατι που θα χειροτερευε με τις μερες.το σκυλι φαινεται σαν να ενηλικιωθηκε αποτομα.δεν εχει τον ιδιο ενθουσιασμο για τα πραγματα που ειχε πριν δεν γαυγιζει και το μοναδικο πραγμα που κανει με την ιδια ορεξη ειναι να τρωει
 


aliki_s

Well-Known Member
27 Μαϊου 2011
3.279
1.797
Αθήνα
το όλο συμβάν έγινε πριν 3 μέρες... δεν ειναι λογικό το σκυλί να ειναι σοκαρισμένο, πονεμένο και τρομαγμένο?
Όμως η περίοδος που έγινε ( 8,5 μηνών ) ειναι πολύ σημαντική και κατά τη γνώμη μου καλό θα ειναι να μιλήσεις με εναν εκπαιδεύτη για το πως θα χειριστείς την ολη κατάσταση απο δω και πέρα.

Φυσικά ελπίζω το πάθημα να σου έγινε μάθημα....

Περαστικα!!!!!!!!!
 


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Ωραία, άρα από ιατρικής άποψης είστε οκ. Την έχεις ξαναβγάλει βόλτα μετά τον τραυματισμό της; Σε γενικές γραμμές συμφωνώ με τους προλαλήσαντες, χρειάζεται χρόνο να συνέλθει από το σοκ. Αν δεν τη δεις όμως να ξεθαρρεύει σιγά σιγά, πιθανόν να χρειαστείς τη συμβουλή κάποιου ειδικού.
 


Sharp1

Member
9 Νοεμβρίου 2015
11
1
39
Ναι την εχω παει βολτα ολες αυτές τις μέρες.η αλήθεια ειναι οτι στην αποψινή βολτα έδειξε πρώτη φορα ελαφρώς πιο ζωηρή."τράβαγε" στην βολτα και για πρώτη φορα άκουσα το γαύγισμα της πάλι.σιγουρα ειναι πολυ μακριά απο αυτο που ηταν πριν αλλα φαντάζομαι οτι αυτα ειναι ενθαρρυντικά σημάδια
 
  • Like
Reactions: GRDANE


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.644
7.753
Σιδερένιο το σκυλάκι σου!
Απόλυτα φυσιολογικό είναι ο φόβος που δείχνει. Πρέπει να περιμένεις για να βγάλεις συμπεράσματα. Δεν πιστεύω ότι θα της αφήσει μόνιμο πρόβλημα.
Θα δεις ότι γρήγορα θα ξαναβρεί τον εαυτο της. Και πάλι περαστικά και προσοχή!
 
  • Like
Reactions: Orilis


nas

Well-Known Member
12 Μαϊου 2015
69
270
Κάτι που θέλει προσοχή από μέρους σου είναι να μην αλλάξεις την συμπεριφορά σου προς αυτήν, αλλα θα πρέπει να της φέρεσαι όπως και πριν σαν να μην τρέχει τίποτα. Αν πχ αρχίσεις τα γλυκόλογα όταν την βλέπεις διστακτική και με την ουρά κάτω, μάλλον θα κάνεις περισσότερο κακό παρά καλό. Περαστικά και σιδερένια!
 
Last edited:
  • Like
Reactions: Orilis


maetaesa

New Member
15 Νοεμβρίου 2015
1
0
37
Θεσσαλονίκη
Και το δικό μου το κορίτσι το είχε χτυπήσει αυτοκίνητο όταν ήταν 6 μηνών και περίπου για 1 μήνα ήταν τρομαγμένη κ δεν ήθελε να πάει βόλτα, μόλις άκουγε τη λέξη κρυβότανε. Μετά με υπομονή στην αρχή μικρές βόλτες και σιγά σιγά όσο περνούσε ο καιρός μεγαλύτερες το ξεπέρασε.
 


Sharp1

Member
9 Νοεμβρίου 2015
11
1
39
κατ αρχασ σας ευχαριστω ολους για τς συμβουλες ηταν πολυτιμες πραγματικα.περασε μια βδομαδα απο το χτυπημα και μπορω να πω οτι η διαθεση της εχει επανελθει σχεδον σε κανονικα επιπεδα.ειναι αρκετα πιο ζωηρη στα παντα και σιγα σιγα αρχιζει να θυμιζει τον σκυλο που ηταν πριν το χτυπημα.εχει καποια θεματα ακομη αλλα νομιζω οτι τα ξεπερναει.αυτα ειναι τα πολυ καλα νεα.παρ ολα αυτα το ανησυχητικο ειναι οτι δεν χρησιμοποιει το δαγκωμα της πλεον.ενω πχ κυνηγαει τα παιχνιδια της δεν τα τραβαει πια.παει να κανει την κινηση να τα δαγκωσει αλλα σχεδον αμεσως το παραταει.προφανως φταιει το σπασιμο του κυνοδοντα αλλα τι κανω με αυτο?υπαχει καποια θεραπεια?δεν θα ξαναδαγκωσει ποτε?
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.711
3.885
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Ο δικός μου ήταν πολύ τρομαγμένος μετά το ατύχημα και περίεργος (τα έχανε, φοβόταν θορύβους που δεν φοβόταν πριν κλπ). Τώρα είναι απόλυτα φυσιολογικός. Είναι από το σοκ.