ΨΙΛΟΣ


Liana01

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2012
297
0
Πειραιάς
Καλημέρα παιδιά. Σήμερα αφαίρεσα έναν ψίλο απο τον μικρό μου Ροκ. Μου κάνει εντύπωση γιατί πριν απο 15 μέρες η κτηνίατρος του έκανε α' δόση αμπούλας για ψώρα, ψίλους κ.λ.π. και στις 20 του μηνός έχουμε τη β' δόση. Δεν τον βγάζω έξω στο δρόμο ακόμα, εχθές τον πήγα μια πρώτη βόλτα αγκαλιά. Μήπως όμως φταίει το γεγονός ότι βγαίνει στη βεράντα και πάει στις γλάστρες?? Μήπως τον κόλλησε απο κει? Σημειωτέον ότι στη βεράντα δεν βγαίνει ποτέ μόνος του, μόνο όταν είμαστε κι εμείς.
 


AchiTG

Well-Known Member
15 Σεπτεμβρίου 2012
238
1
Καλημερα Λιανα.. :)

Το οτι ειστε κι εσεις μαζι στην βεραντα, δεν σημαινει οτι θα φοβηθει ο ψιλος και δεν θα παει...
ουτε οτι θα τον δεις αν πηδηξει και παει!

Τωρα για το θεμα της αμπούλας, εγω είχα την εντύπωση οτι αυτες οι αμπούλες κρατάνε 1 μήνα και οντως ειναι περιεργο που βρήκες ψιλο.

Καλο θα ήταν να της κάνεις μία ερώτηση της κτηνιάτρου παντως...

Αντιπαρασιτικό κολάρο φοράει;
 


Liana01

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2012
297
0
Πειραιάς
Οχι Achitg, φοράει ένα απλό κολλάρο. Η α' δόση της αμπούλας όντως κρατάει ένα μήνα και γι' αυτό μου φάνηκε περίεργο. Φαντάζομαι ότι ήταν ψίλος γιατί ήταν ένα μαύρο πραγματάκι στο κεφάλι του που χωνόταν βαθιά και έτρεχε γρήγορα και το οποίο κατάφερα να βγάλω. Τι άλλο θα μπορούσε να ήταν? Δεν έχω και πείρα απ' αυτά. Το ότι δεν βγαίνει στη βεράντα μόνος του το λέω γιατί πάντα τον προσέχω μη χώσει τη μουσούδα του στο χώμα στις γλάστρες αλλά καμιά φορά ήδη το κάνει και τον πιάνω στα πράσα.
 


AchiTG

Well-Known Member
15 Σεπτεμβρίου 2012
238
1
Ο ψιλος δεν χρειαζετε επαφή για να κολήσει, καθως πεταει, οποτε μπορει να τον κολήσει και απο αποσταση...

Ισως ομως να ήταν καποιο άλλο μή παρασιτικό εντομο, και να το ειδες σε στιγμη, "ηρθα-εφυγα"! :)

Αν η μικρή σου εχει περασει τον 4ο μηνα, δεν θα ηταν κακη ιδεα να της έβαζες και ενα κολάρο αντιπαρασιτικο!
 






Veronica

Well-Known Member
7 Δεκεμβρίου 2010
3.213
6
Always somewhere
www.youtube.com
Τα χώματα που βάζετε στις γλάστρες να είναι σε σακιά από το φυτώριο, κλεισμένα και σφραγισμένα. Τα χύμα χώματα από το χωριό συνήθως είναι βρώμικα, δηλαδή έχουν ζωύφια, σκουλίκια κλπ.
Ήρθε σε επαφή με άλλο ζώο; Γάτα ή σκύλο;
 


Liana01

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2012
297
0
Πειραιάς
Καλημέρα Veronica. Το χώμα στις γλάστρες είναι απο σφραγισμένα σακιά. Δεν έχει έρθει σε επαφή με κανένα άλλο ζώο ακόμα απλά μία φορά έτυχε να βγει μέχρι το ασανσέρ μαζί μας όπου μέσα ήταν το σκυλάκι άλλης οικογένειας αλλά αμέσως το απομακρύναμε. Εκτοτε έχουμε κάνει και την αμπούλα. Η πρώτη του βόλτα ήταν την Παρασκευή κι αυτή στην αγκαλιά μου καθώς δεν έχει ολοκληρώσει ακόμα τα εμβόλιά του.
 


swtiria

Well-Known Member
7 Μαρτίου 2012
143
25
37
Πελλοπόνησος
Καλησπέρα, το ίδιο είχα πάθει κι εγώ με την αμπούλα και μάλιστα τη δεύτερη κιόλας μέρα. Όταν το συζήτησα από εκεί που την προμηθεύτηκα μου είπαν οτί το αν βρεθεί ένας ψίλος δεν τον εμποδίζει στο να πάει αλλά οτί θα τον ενοχλήσει η μυρωδιά και θα φύγει χωρίς να τσιμπήσει. δεν ξέρω κατα πόσο ίσχυε. Εγώ πάντως πλέον χρησιμοποιώ σπρέι και δεν έχω πρόβλημα, γτ στον προηγούμενο σκύλο μου το κολλάρο δεν είχε και πολύ καλά αποτελέσματα. τώρα από που τον κόλλησε ακόμα κι εσύ βγαίνοντας έξω μπορεί να μετέφερες κάποιον (μου έχει τύχει) ή από κάτι που τιναζεις (πχ κουβέρτα χαλί). Αυτά.
 








Στατιστικά Forum

Θέματα
33.122
Μηνύματα
895.913
Μέλη
19.937
Νεότερο μέλος
Spotlight