Ψάχνω για ράμπα


bull

Well-Known Member
7 Νοεμβρίου 2009
529
2
Αθήνα
Καλημέρα,
Έχεις κανείς σας υπόψη του που μπορώ να βρω ράμπα για να ανεβάζω το σκύλο στο αυτοκίνητο ? έχω ένα ψηλωμένο Jimny και όπως καταλαβαίνετε είναι λίγο ζόρι (και προσεχώς πάρα πολύ) να τον σηκώνω κάθε φορά...:D
Από εξωτερικό έχω βρει αρκετούς online dealers, αλλά δεν είπα να ρωτήσω μπας και υπάρχει καμία άκρη εδώ πρώτα, ευχαριστώ...:)
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Καλημέρα,
Έχεις κανείς σας υπόψη του που μπορώ να βρω ράμπα για να ανεβάζω το σκύλο στο αυτοκίνητο ? έχω ένα ψηλωμένο Jimny και όπως καταλαβαίνετε είναι λίγο ζόρι (και προσεχώς πάρα πολύ) να τον σηκώνω κάθε φορά...:D
Από εξωτερικό έχω βρει αρκετούς online dealers, αλλά δεν είπα να ρωτήσω μπας και υπάρχει καμία άκρη εδώ πρώτα, ευχαριστώ...:)
Δεν έχω δει πουθενα ράμπες...αυτο που ξέρω είναι ότι μπορεις να πας σε pet shop, που σε ξέρουν και να στο παραγγείλουν εκείνοι...αλλά πιό πολύ συμφέρει να το κάνεις μόνος σου νομίζω...:)
 


baiz

Well-Known Member
3 Ιουλίου 2009
143
0
Πηγαινε σε εναν ξυλουργο κοψε μια μακρια και φαρδια σανιδα και μαθε του πως να ανεβαινει.. που να μπαινεις σε εξοδα τωρα.. :D :D
 




bull

Well-Known Member
7 Νοεμβρίου 2009
529
2
Αθήνα
Πτυσσομενη αλουμινενια σκαλίτσα χρειαζεσαι.
Ο σκυλος δεν πηδαει μονος του μεσα?
Αφενός είναι μικρός και δε μπορεί προς το παρόν, αφετέρου απαγορεύεται λόγω βάρους. Το Jimny είναι που είναι ψηλό, το έχω σηκώσει και άλλους 12 πόντους οπότε καταλαβαίνεις ότι είναι αδύνατο, τι στιγμή που θα πρέπει να μπει ταυτόχρονα και στο car crate...:rolleyes:
Πάντως μου έδωσες καλή ιδέα, τις μικρές αλουμινένιες σκάλες, θα το κοιτάξω, αν και μάλλον δε θα χωράνε μέσα στο αυτοκίνητο με το κλουβί, πρέπει να βρω κάτι που να διπλώνει...:mad:
 




bull

Well-Known Member
7 Νοεμβρίου 2009
529
2
Αθήνα
αυτο που ξέρω είναι ότι μπορεις να πας σε pet shop, που σε ξέρουν και να στο παραγγείλουν εκείνοι...αλλά πιό πολύ συμφέρει να το κάνεις μόνος σου νομίζω...:)
Ου, καλά είσαι, αυτοί ζητάνε τη μάνα τους και τον πατέρα τους, το παραγγέλνω και μόνος μου και θα μου έρθει πιο φθηνά (έχω βρει καλές τιμές από Αγγλία)...
 






kyveli

Well-Known Member
17 Ιουνίου 2009
452
4
Berlin
Καλημέρα. Η trixie έχει αν θυμάμαι καλά. Οπότε πας σε ένα πετ σοπ στο οποίο είσαι πελάτης (θα είναι πιο εξυπηρετικοί πιστεύω) και μέσα απο΄το βιβλίο το βρίσκεις και το παραγγέλνεις.
Από το site http://www.trixiepet.com/trE/a/newLayout/index.html επιλέγοντας να δω τον κατάλογο
στη σελίδα 109 έχει διάφορες μπάρες.
 








omarock

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2009
2.836
7
Δραμα
Καλυτερα να τον σηκωνεις εσυ επανω,τωρα για ραμπα πρεπει να την κουβαλας και μαζι σου,θελει και σωστη τοποθετηση,θα κανει θορυβο,και το Τζιμνι δεν εχει και πολυ χωρο.
Eκτος και αν πας σε καλο σιδερα και σου κανει καμια συρταρωτη απο κατω με silentblock και την τραβας εξω,θα ειναι 15-20 ποντους κατω απο τον προφυλακτηρα οταν ανοιγει αλλα αυτα τα πηδαει ευκολα,και οταν κλεινει θα εφαρμοζει απο κατω θα εχεις και κατι βιδωτο στο τελος να την κραταει σταθερη να μη ν χτυπαει,30 ποντους φαρδος.
 




Νικος

Well-Known Member
13 Σεπτεμβρίου 2007
2.481
1
36
νεαπολη-νικαια
δεν ξερω ποσο κοστιζουν αλλα δες και σε κανενα εντουραδικο μαγαζι , πουλανε ραμπες για να βαζουν τα εντουρο στο φορτηγακι μετα τον αγωνα
 


bull

Well-Known Member
7 Νοεμβρίου 2009
529
2
Αθήνα
και το Τζιμνι δεν εχει και πολυ χωρο.
Δεν καταλαβαίνω γιατί το λες αυτό...:D:D:paja1::paja1:
Τελικά μετά από αρκετά τηλέφωνα, συζητήσεις με τον εαυτό μου και τα σχόλια όλων σας, παράγγειλα αυτό http://www.easyanimal.co.uk/scripts/prodview.asp?idProduct=7
Πολύ καλή τιμή, κλείνει και μεταφέρεται εύκολα (όχι ότι το Jimhy έχει πρόβλημα χώρου αλλά λέμε τώρα...:D) και φαίνεται πολύ γερό, σας ευχαριστώ όλους...:)
 




bull

Well-Known Member
7 Νοεμβρίου 2009
529
2
Αθήνα
να ρωτησω κατι.?αν επερνες 2 ορθογωνια κομματια ξυλο και να ενωνες με μεντεσεσεδες οστε απο την μια να κλεινουν και απο την αλλη να κρατανε κοντρα δεν θα βοηθουσε?δεν θα ηταν πιο οικονομικο?
Όχι γιατί αφενός θα ήταν βαριά, αφετέρου θέλω να διπλώνει κατά μήκος για να χωράει στο αυτοκίνητο...