Ψάχνω για ράμπα




bull

Well-Known Member
7 Νοεμβρίου 2009
529
2
Αθήνα
@bull
Μια ερώτηση... τι στο βάρος του είναι απαγορευτικό για να πηδήξει?
Εννοώ ότι όπως όλες οι μεγαλόσωμες ράτσες μέχρι την ηλικία περίπου των 18 μηνών, είναι απαγορευτικό το κατέβασμα των σκαλιών, το πολύ τρέξιμο κλπ, πόσο μάλλον το να πηδήξει από 1 μέτρο ύψος...
θελεις περισσοτερο απο 80 εκατοστα??
Ναι, πολύ περισσότερο αν αναλογιστείς ότι το ύψος του χώρου αποσκευών είναι περίπου 1 μέτρο ύψος. Για να είναι η κλίση φυσιολογική και να μπορεί να ανεβοκατεβαίνει ο σκύλος άνετα θα πρέπει το μήκος της ράμπας να είναι πάνω από 1,50 μέτρο...
 


GEORGEROTWEILER

Well-Known Member
23 Νοεμβρίου 2009
278
0
μενω θεσσαλονικη(τριλοφο)
λαθος δικο μου...ηθελα να πω 80 εκ να ειναι οταν διπλωνει...σορι..!!τεσπα αφου το πειρες..τσαμπα το συζηταμε..απλα μαρεσει να φτιαχνω πραγματα μονος μου εκανα αυτην την παρεμβαση..!να ρωτησω..αυτο δεν ειναι βαρυ??
 




Allegro

Well-Known Member
30 Σεπτεμβρίου 2009
878
10
Maroussi
Σόρρυ για το "off topic" αλλά εγώ διάβασα:
"Ψάχνω για ρόμπα" και ήμουν έτοιμος να απαντήσω "ξέρω μερικές ξεκούμπωτες αν ενδιαφέρεσαι". :D :D :D
 


Promitheas

Well-Known Member
9 Ιουνίου 2008
2.554
2
Γέρακας
Εννοώ ότι όπως όλες οι μεγαλόσωμες ράτσες μέχρι την ηλικία περίπου των 18 μηνών, είναι απαγορευτικό το κατέβασμα των σκαλιών, το πολύ τρέξιμο κλπ, πόσο μάλλον το να πηδήξει από 1 μέτρο ύψος...
Αυτή ακριβώς είναι η σκέψη μου... σε αυτήν την περίπτωση η ανάβαση και ιδιαίτερα η κατάβαση της ράμπας είναι πιο επίπονη για τον αναπτυσσόμενο σκελετό του σκύλου σου από ένα άλμα ας πούμε!

Σε υψομετρική διαφορά 1,00m και με μια ράμπα μήκους 1,77m (τόσο είναι το μήκος της συγκεκριμένης ράμπας) η απόσταση που καλύπτεται είναι 1,50m. Άρα η γωνία που δημιουργείται σχηματίζει μια κλίση της τάξεως του 66,66% (γωνία 30ο μοιρών).
Πάρα πολύ απότομη για έναν νεαρό μεγαλόσωμο σκύλο!

Εγώ στην θέση σου θα συνέχιζα την αγκαλίτσα!
:)
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Σόρρυ για το "off topic" αλλά εγώ διάβασα:
"Ψάχνω για ρόμπα" και ήμουν έτοιμος να απαντήσω "ξέρω μερικές ξεκούμπωτες αν ενδιαφέρεσαι". :D :D :D
Καλά δεν παλεύεσαι... :dohh:
 


omarock

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2009
2.836
7
Δραμα
1 μετρο υψος φορτωσης το Τζιμνι?αμαν ρε μεγαλε,δεν πιστευω να μετρησες και τιποτα ααααααααλλο μ αυτο το μετρο:D:D:Dγια ξαναμετρατο:):):)
 


bull

Well-Known Member
7 Νοεμβρίου 2009
529
2
Αθήνα
1 μετρο υψος φορτωσης το Τζιμνι?αμαν ρε μεγαλε,δεν πιστευω να μετρησες και τιποτα ααααααααλλο μ αυτο το μετρο:D:D:Dγια ξαναμετρατο:):):)
Εντάξει ρε παιδί μου, με το μάτι το υπολόγισα αλλά έκατσα και το μέτρησα τελικά, 85 εκατοστά είναι καλά ? (με κανονικό μέτρο...):D:D:):)
@Promitheas
Κατάλαβα τι εννοείς...;)
 


fotovasil

Well-Known Member
17 Οκτωβρίου 2009
57
0
Aθήνα
Μια αλουμινενια ραμπα. που ανεβαζουν τα εντουρο θα εκανε καλη δουλεια!

Ειναι ελαφρια, πτυσομενη και θα σε εβγαζε και απο καμια στραβη με το jimni;)
 


bull

Well-Known Member
7 Νοεμβρίου 2009
529
2
Αθήνα
Για την ιστορία, βρήκα και πτυσσόμενες ράμπες αλουμινίου ελληνικής κατασκευής:
Το site είναι εδώ
Ευχαριστώ πολύ, θα ρωτήσω έτσι από περιέργεια.

Μια αλουμινενια ραμπα. που ανεβαζουν τα εντουρο θα εκανε καλη δουλεια!

Ειναι ελαφρια, πτυσομενη και θα σε εβγαζε και απο καμια στραβη με το jimni;)
Δεν κάνει γιατί δε διπλώνει και θα είναι βαριά, άσε που έχω για τέτοια δουλειά (για τις στραβές με το Jimny):D