Ψευδοκύηση... Contralac ή Galastop;




elemaraki

Well-Known Member
3 Αυγούστου 2012
634
1
Το περάσαμε και εμείς τον Οκτώβριο.
Για ωτιτιδα πήγαμε στο γιατρό, με ψευδοκυηση γυρίσαμε.
ο γιατρός μας συνέστησε contralac.
Για 12 ωρες δεν της έδωσα νερό και φαγητο, ειχε πολλα νεύρα και κρυβόταν σε γωνίες μέσα στο σπιτι και έσκασε το μάρμαρο. Της έδωσα τα χάπια για 7 ημέρες αλλα την έβγαλα εξω και κοιμόταν.
περαστικα της.
 


Donzouan

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2010
649
1
Και τι ηλικία έχει ; ( σορρυ για τις ερωτησεις , απλα για να κανω μια εικόνα :p )
 






Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Δεν παίζει ρόλο η ηλικια, εχω δει και σε 10 μηνών κουτάβι.

Σκύλα που παρουσιάζει συχνά ψευδοκύηση έχει αυξημένες πιθανότητες πυομήτρας

Η μειωση του νερου βοηθαει στην μειωμενη παραγωγη γαλακτος παντως.
Δεν το υποστηρίζουν όλοι οι κτηνίατροι αυτό.

Πάντως και η εκτόνωση βοηθάει στην μειωμένη παράγωγη, μιας και καταναλώνει περισσότερες θερμίδες.
 






Donzouan

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2010
649
1
Δεν παίζει ρόλο η ηλικια, εχω δει και σε 10 μηνών κουτάβι.
Για πυομήτρα αναφαίρεσαι ή για ψευδοκύηση ;





Δεν το υποστηρίζουν όλοι οι κτηνίατροι αυτό.
Η αλήθεια είναι πως οι απόψεις διίστανται
 






elemaraki

Well-Known Member
3 Αυγούστου 2012
634
1
Για πυομήτρα... το κουτάβι των 10 μηνών με κλειστή πυομήτρα δυστυχώς πέθανε.
Μπορεις σε παρακαλω να μου εξηγήσεις τι σημαίνει κλειστή και ανοιχτή πυομητρα;
εμενα ο κτηνίατρος το κατάλαβε απο αυξημένη θερμοκρασία στα στήθη της και μετα του επιβεβαίωσα ότι έκρυβε πράγματα έσκαβε κλπ.
 


Donzouan

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2010
649
1
Είναι ολόκληρη ιστορία η πυομήτρα ...

Η παθογένεια της νόσου είναι μεγάλη ιστορία και δύσκολη να περιγραφεί έτσι απλά σε ενα forum ώπου λίγοι μπορούν να καταλάβουν κάποιες έννοιες και λογικές , οπότε θα προσπαθήσω να το περιγράψω χονδρικά .

Κατα κύριο λόγο (σαφως πιθανόν να υπάρχουν και αποκλίσεις και εξεραίσεις ανα περίπτωση ) εμφανίζεται στην διάρκεια του δίοιστρου ( χονδρικά , στις 70 με 100 ημέρες μετά το τέλος του οίστρου ).

Οι παράγοντες που συνεργούν είναι αρκετοί .
Μειωμένη αμυνα του οργανισμού και ειδικά της μήτρας , το ζώο γενικά βρίσκεται σε φάση καταπόνησης (stress) , προσβολή απο κάποιους μικροοργανισμούς που πέρασαν μέσω του τραχήλου και που δύσκολα αντιμετωπίζονται απο την άμυνα του γεννητικού συστήματος και υπάρχουν ωοθηκες που παραγουν σε μη-φυσιολογικη ποσότητα κάποιες ορμόνες .
Επίσης , σημαντικός παράγοντας που"βοηθαει" ειναι οι προηγούμενες , μακροχρόνιες και λανθασμένες θεραπείες με στεροειδείς ουσίες , καθώς και η προχωρημένη ηλικία ( για αυτό το ρώτησα πριν ;) ) , και τέλος , η απουσία τοκετών .

Γεγονότα που σε προϊδεάζουν για την πιθανότητα εφάνισης πυομήτρας είναι η μεγάλη διάρκεια του πρόοιστρου καθώς και η εκδήλωση του οίστρου της σε ακανόνιστα μικρά ή μεγάλα μεταξύ τους διαστήματα .

Η Διαφορά ανοιχτής με κλειστής , είναι οτι στην ανοιχτη , ο τράχηλος είναι ανοιχτός , και έτσι το πύο και γενικά το παθολογικό υγρό που είναι μέσα στην μήτρα ( χρώματος σοκολατί ) βγαίνει έξω . Αντίθετα , στην κλειστή είναι ... κλειστός και μένουν μέσα .
Θα δεις κατάπτωση , ανορεξία , πολυουρία , ενω ειδικα στην κλειστη ίσως και διόγκωση της κοιλιάς , της μήτρας και σε προχωρημένη κατάσταση ακόμη και αδυναμία ανέγερσης με τα πίσω πόδια .

Σε κάθε περίπτωση το περιστατικό πυομήτρας ( ειδικα κλειστης , αλλα και ανοιχτης ) ειναι επειγον και χρήζει άμεσης θεραπείας και αντιμετώπισης , με την ασφαλέστερη , καλύτερη για την υγεία του ζώου , αλλα και οικονομικότερη θεραπεία , να αποτελεί σε πρώτη γραμμή , η στείρωση .

Αυτά !!

Για οτιδήποτε άλλο , μπορείς να ρωτήσεις τον Κτηνίατρο της μικρής !!

:)
 




takisft

Well-Known Member
24 Ιουνίου 2011
4.817
5.037
Αθήνα
Μόλις γυρίσαμε από το γιατρό.

Αποκλείστηκε η πυομήτρα με εξέταση υπερήχου.

Βγάζει γάλα (αν πιέσεις) από τους μαστούς της και πρότεινε αγωγή με Contralac για 4 ημέρες και βλέπουμε, σε συνδυασμό με λιγότερο φαγητό και περισσότερη άσκηση.
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
Η Pepper έκανε 2 οίστρους. Στον 1ο πρήστηκαν λίγο οι θηλές, στον 2ο έβγαλε λίγο γάλα και της έδωσα galastop κατόπιν συμβουλής κτηνιάτρου. Το galastop είχε αποτέλεσμα - αυτό που έχω ακούσει είναι ότι δεν είναι να το δίνεις συνέχεια αν σου κάνει ψευδοκυήσεις σερί - εκεί πας για στείρωση. Επίσης αν θυμάμαι καλά την "έριχνε" λίγο - ακεφιές και τέτοια. Στο τέλος τη στείρωσα γιατί φοβήθηκα να έχω αυτό το βιολί συνέχεια.

Για εντατική θεραπεία βασιλικά - μέσα - θα βγάλουμε βόλτα το "Σωτηρία"? :D
 


deliaki

Well-Known Member
26 Μαϊου 2011
447
45
40
ελληνορωσων
ψευδοκυηση εχει και η κιρκη και ο γιατρος δεν μας συνεστησε καποιο απο αυτα τα φαρμακα. μην της ακουμπας καθολου τις ρωγες,τιποτα καθολου,αυτο μπορω να σου πω με σιγουρια,για οτιδηποτε αλλο καλυτερα να την πας και στο γιατρο σας...
 


takisft

Well-Known Member
24 Ιουνίου 2011
4.817
5.037
Αθήνα
@ vrmode, το ραντεβού κλείστηκε... ελπίζω για το καλό της Pepper να μη μου ρίξει κάτω το απεριτίφ μου... με τους καφέδες, την έχω συγχωρήσει...:p

@deliaki, Μαργαρίτα, νομίζω ότι αντιγράφουμε ο ένας τον άλλον στα προβλήματα υγείας:cool:
 






Στατιστικά Forum

Θέματα
33.123
Μηνύματα
895.930
Μέλη
19.938
Νεότερο μέλος
panos95