Ψύλλοι και πάλι ψύλλοι


Poppins

New Member
2 Οκτωβρίου 2013
1
0
Καλημερα και καλως σας βρηκα!! :)
Δεν ξερω αν υπαρχει παρομοιο ποστ και χιλια συγνωμη αν υπαρχει και το ξανανοιγω αλλα δεν κρατιεμαι..
Βρηκα πριν 2 βδομαδες ψυλλο στο κρεβατακι της μικρης, φορουσαμε μονο κολλαρο καθως μου ειπαν οτι πριν γινει 6 μηνων δεν κανει η αμπουλα..Βαλαμε frontline σπρευ,συνεχιστηκε το ξισιμο και μου ειπε ο γιατρος οτι ισως ειναι απο τα τσιμπιματα!
Χθες βαλαμε και αμπουλα αφου γιναμε 6 μηνων ;)
Το θεμα ειναι οτι μερες τωρα ξυπναω με φαγουρα..Εχω καθαρισει ολο το σπιτι, τα στρωματα, πλενω συνεχεια ρουχα-σεντονια στους 60 βαθμους, ηλεκτρικη παντου και πεταμα σακουλα, σφουγγαρισμα με χλωρινη, ξιδι ψεκασα, frontline ψεκασα και τωρα ακομα βγαζω καινουρια σπυρια :eek:
Αγορασα Pubex απτο φαρμακειο για να ψεκασω το πρωι (περιμενω πως και πως και δεν μπορω να κοιμηθω απτο αγχος)
Μου χει γινει εμμονη, το σκεφτομαι συνεχεια και κοιταζω και για απολυμανσεις στο ιντερνετ!
Παρακαλω πολυ δωστε μου τα φωτα σας :eek:

(Σκετη απελπισια για πρωτο ποστ αλλα δεν αντεχω αλλη αυπνια)
 


stamatia

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2009
5.371
2.994
Μήπως τα σπυράκια και η φαγούρα που έχεις δεν οφείλονται σε ψύλλο ?...δεν κάνεις καμιά βόλτα από κάνα δερματολόγο ...θα σου πει αν είναι τσιμπήματα ή όχι.
Καλώς ήρθες :)
 


dnassib

Well-Known Member
10 Μαϊου 2013
1.469
1.077
Παγκράτιους exoticus
Συμφωνώ με Σταματία, κάνε μια επίσκεψη σε δερματολόγο για να βεβαιωθείς.
Επίσης, μπορεί κάλλιστα να σε τσιμπήσανε εσένα κάπου έξω και να μην προέρχονται από την σκυλίτσα - είμαι παθούσα και στο λέω, με είχαν κάνει σε ένα πάρκο τσεβρέ-μακραμέ ένα βράδυ, αλλά στην μικρή δεν υπήρχε ούτε ένας.

Ψυχραιμία και ελπίζω να μας συστηθείτε σύντομα και 'κανονικά', με ιστορικό, φωτογραφίες και τα τοιαύτα :D
 


George K

Well-Known Member
12 Νοεμβρίου 2007
1.177
48
Όποιος σου είπε ότι πρέπει να πάει 6 μηνών, δεν είναι σωστά πληροφορημένος. Βάλε frontline combo, πιάνει τους φύλλους καλύτερα από όλες τις άλλες αμπούλες. Μπορείς μετά ή και παράλληλα να χρησιμοποιήσεις και Exspot ή Advantix για προστασία απο τις σκνίπες.
 


Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
Οταν κατι τετοιο σου γινει εμμονη ιδεα ξυνεσαι και χωρις να εχεις απολυτως τιποτα. Βρηκες αλλον ψυλλο πουθενα?
 


mariakala

Well-Known Member
26 Απριλίου 2011
2.021
1.314
τα νεύρα μου!!! πριν από 3 εβδομάδες βρήκα ψύλλους στην μια γάτα μου... τους πέρασα όλους με effipro... σήμερα σχεδόν ένα μηνα μετά πάλι τα ίδια τους έβαλλα frontline... αν δεν πιάσει κι αυτό ρε παιδιά τι να τους βάλλω? να πάω σε combo?
 


Hlianna

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2009
1.567
647
Η combo ειναι καλυτερη απο την απλη, εγω δεν βαζω την απλη ουτε στα γατια ουτε στη Μοκα.
 


mariakala

Well-Known Member
26 Απριλίου 2011
2.021
1.314
την έβαζα πολύ παλιά αλλα άρχισα αν την αποφεύγω γιατί είναι πολύ δυνατή κι έπιασα τα light
αλλα μάλλον σε καμια εβδομάδα θα τους την χώσω για να ηρεμήσω... δεν βλέπω άλλη λύση...
άσε που το ένα το γατί ανέβασε και πυρετό από τους κώλο-ψύλλους!!!
 


Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
Εαν βγαινουν εξω απο το σπιτι με την απλη φροντλαιν δεν θα δεις προκοπη. Κι εγω κομπο βαζω σε ολους.
 


mariakala

Well-Known Member
26 Απριλίου 2011
2.021
1.314
Εαν βγαινουν εξω απο το σπιτι με την απλη φροντλαιν δεν θα δεις προκοπη. Κι εγω κομπο βαζω σε ολους.
όχι είναι ερημίτισσες εσώκλειστες αναρωτιέμαι αν ο κακός λύκος της παρέας (ο μπόμπιρας)
έκανε το κακό ή μεταφέραμε τίποτα κρότωνες εμείς μέσα με τα παπούτσια μας από τον κήπο
 


Hlianna

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2009
1.567
647
Μαρια τοσα χρονια δεν εχουμε μεταφερει ποτε τιποτα στο σπιτι με τα παππουτσια, πιο λογικο μου φαινεται να τα εφερε ο μπομπιρας μεσα. Και φιλη μου με γατες και σκυλο παντα τα γατια απο τον σκυλο κολλανε.
 


Beyond Wonderland

Well-Known Member
6 Μαϊου 2013
1.108
1.753
Μια ερωτηση να κανω.Αφου γυρισα χθες σπιτι μετα απο βολτα με τον σκυλο ενος φιλου,και αφου εκανα διαφορα πραγματα,μετα απο 3 ωρες περιπου,παρατηρησα στο γραφειο που ημουν στον υπολογιστη ενα στρογγυλο μικρο εντομακι που πηδουσε(το οποιο ηταν και αρκετα ανθεκτικο στο ζουληγμα μου..).Υποθετω πως επροκειτο για ψυλλο,υπαρχει περιπτωση να υπαρχουν και αλλοι..?
 


mariakala

Well-Known Member
26 Απριλίου 2011
2.021
1.314
σε ευχαριστώ κοριτσάκι για την ενημέρωση... θα πάω αν πάρω combo :)...αλήθεια βρίσκεις πια?
γιατί όταν έκοψα την frontline πριν κάνα 2 χρονια ήταν γιατί είχε έλλειψη
και κάτι έπαιζε με την εταιρία (νομίζω είχε κλείσει ο εισαγωγέας)
 


mariakala

Well-Known Member
26 Απριλίου 2011
2.021
1.314
Μια ερωτηση να κανω.Αφου γυρισα χθες σπιτι μετα απο βολτα με τον σκυλο ενος φιλου,και αφου εκανα διαφορα πραγματα,μετα απο 3 ωρες περιπου,παρατηρησα στο γραφειο που ημουν στον υπολογιστη ενα στρογγυλο μικρο εντομακι που πηδουσε(το οποιο ηταν και αρκετα ανθεκτικο στο ζουληγμα μου..).Υποθετω πως επροκειτο για ψυλλο,υπαρχει περιπτωση να υπαρχουν και αλλοι..?
από την περιγραφή ναι για ψύλλος μοιάζει κυρίως στο θέμα ζουλήγματος και πηδήματος :p
λογικά ναι tah υπάρχουν
 




Beyond Wonderland

Well-Known Member
6 Μαϊου 2013
1.108
1.753
από την περιγραφή ναι για ψύλλος μοιάζει κυρίως στο θέμα ζουλήγματος και πηδήματος :p
λογικά ναι tah υπάρχουν
Δεν μπορει δηλαδη να πηδηξε απο τον σκυλο πανω μου μονο ενας ? :p Το ελπιζω πραγματικα παντως......
 


mariakala

Well-Known Member
26 Απριλίου 2011
2.021
1.314
Δεν μπορει δηλαδη να πηδηξε απο τον σκυλο πανω μου μονο ενας ? :p Το ελπιζω πραγματικα παντως......
μπορεί να πηδήξει πάνω σου μονο εμάς το θέμα είναι πόσοι άλλοι μπορεί να έχουν κάνει αποικία!!! :p
 






gutito1313

Member
14 Νοεμβρίου 2013
9
0
Καλημερα και καλως σας βρηκα!! :)
Δεν ξερω αν υπαρχει παρομοιο ποστ και χιλια συγνωμη αν υπαρχει και το ξανανοιγω αλλα δεν κρατιεμαι..
Βρηκα πριν 2 βδομαδες ψυλλο στο κρεβατακι της μικρης, φορουσαμε μονο κολλαρο καθως μου ειπαν οτι πριν γινει 6 μηνων δεν κανει η αμπουλα..Βαλαμε frontline σπρευ,συνεχιστηκε το ξισιμο και μου ειπε ο γιατρος οτι ισως ειναι απο τα τσιμπιματα!
Χθες βαλαμε και αμπουλα αφου γιναμε 6 μηνων ;)
Το θεμα ειναι οτι μερες τωρα ξυπναω με φαγουρα..Εχω καθαρισει ολο το σπιτι, τα στρωματα, πλενω συνεχεια ρουχα-σεντονια στους 60 βαθμους, ηλεκτρικη παντου και πεταμα σακουλα, σφουγγαρισμα με χλωρινη, ξιδι ψεκασα, frontline ψεκασα και τωρα ακομα βγαζω καινουρια σπυρια :eek:
Αγορασα Pubex απτο φαρμακειο για να ψεκασω το πρωι (περιμενω πως και πως και δεν μπορω να κοιμηθω απτο αγχος)
Μου χει γινει εμμονη, το σκεφτομαι συνεχεια και κοιταζω και για απολυμανσεις στο ιντερνετ!
Παρακαλω πολυ δωστε μου τα φωτα σας :eek:

(Σκετη απελπισια για πρωτο ποστ αλλα δεν αντεχω αλλη αυπνια)

καλησπερα,
δεν ξερω αν ελυσες το προβλημα σου, εγω αντιμετωπισα ενα πολυ δυσκολο προβλημα με ψυλλους, και το μονο που βοηθησε ηταν το sebacil (λουτρά), ανα 1 βδομαδα (για να γεννηθουν και τα αυγα και να σκοτωθουν και αυτοι μετα), και τις δυο τελευταιες βδομαδες, ακουσα απο καποιον για την διατομικη γη.τη χρησιμοποιησα και νομιζω οτι σωθηκα.σταματησε να ξυνεται, δεν εχω δει κατι..οποτε μπορει να ελυσα το προβλημα..αλλα επειδη εχω και ενα βοδακι 35 κιλα, και οχι με ιδιαιτερα κοντο τριχωμα, δεν μπορω να βαλω το χερι μου στην φωτια οτι δεν εχει τιποτα πια.