Ψύλλοι


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Πως μπορει να κολλαει ψυλλους αν εχει την καταλληλη προληψη ΚΑΘΕ εβδομαδα;
Τι εξωπαρασιτικο χρησιμοποιεις;
Φροντλαιν αμπούλα (καθε δυο με τρεις εβδομαδες και σκαλιμπορ..αυτα τον χειμώνα..το καλοκαιρι εχουμε και αλλα..
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.712
3.886
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Φροντλαιν αμπούλα (καθε δυο με τρεις εβδομαδες και σκαλιμπορ..αυτα τον χειμώνα..το καλοκαιρι εχουμε και αλλα..
Προσωπικα δεν εχω θετικες εμπειριες ουτε με το frontline ουτε με το scalibor.
Το καλοκαιρι που μας περασε που του φορουσα scalibor κολλησε ψυλλους, μετα ψεκασμα το σπιτι και frontline ο σκυλος, επειδη το frontline δεν αποθει τους ψυλλους παλι γεμιζαμε, τελικα εβαλα advantix και ειδαμε μια ασπρη μερα. Ιδωμεν τι θα γινει και φετος.
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Τον καλοκαιρι λογο λιγοτερης υγρασιας το προβλημα με τους ψυλλους ειναι σχετικά λιγοτερο..τα παραθαλάσια βέβαια μέρη πάντα έχουν υγρασία..
 


Cicaci

Well-Known Member
10 Ιανουαρίου 2010
353
3
Ξάνθη
Υπαρχει ενας πιο φυσικος τροπος εντομοαπωθητικου...

tea tree oil
cedarwood oil
peppermint oil
eucalyptus oil
citronella oil
Geranium oil
Neem oil
Lavender oil

Ενα μικρο κουταλακι Βοτκα, 3-12 σταγονες απο καθε ελαιο, 5 κουταλακια μεταλλικο νερο. Τα ανακατευουμε λιγο....
Βαζουμε τοσες σταγονες αναλογα με το ποσο δυνατο το θελουμε. Αμα χρειαζετε να κανουμε παραπανω, αυξανουμε αναλογικα.

Ψεκαζουμε μια μπαντανα και τη φοραμε στο λαιμο του σκυλου.
Καλο θα ηταν να την αλλαζουμε τακτικα πριν εξατμιστουν τα ελαια.
Τωρα, σε περιοχες που υπαρχουν πολλα κουνουπια κι οχι μονο, καλο θα ηταν πριν απο την εξοδο να τριψουμε ολο το σωμα του σκυλου με αυτο. Δεν χρειαζετε υπερβολη.

Υπαρχουν και καποια ελαια που προτεινουν, αλλα απο την ερευνα που εκανα δεν υπαρχει χρησιμοτητα. Τα οποια ειναι:
rosemary oil
sage oil
sweet orange oil (μαλιστα βρηκα οτι μπορει να προκαλεσει καποια προβληματα στο δερμα,skin sensitizer)
pine needle oil
 
Last edited:


bulldoglover

Well-Known Member
19 Αυγούστου 2008
62
0
Φροντλαιν αμπούλα (καθε δυο με τρεις εβδομαδες και σκαλιμπορ..αυτα τον χειμώνα..το καλοκαιρι εχουμε και αλλα..
1. Kango πριν 3 χρονια ειχα ενα αλλο σκυλο, λαμπραντορ. Τον ειχε ο πατερας μου βασικα... ηταν 9 χρονων και τον ειχε σε κλουβι. Αρχισε να πεφτει το τριχωμα του και τοτε πηρε και πηγε μια αμπούλα. Φαινεται ομως οτι ηταν αλεργικος σε αυτη την αμπουλα, για αυτο και οχι μονο η τριχα του εκει που επεσε δεν βγηκε αλλη αλλα αλλαξε και απο μαυρο σε καφε χρωμα εκει που ειχε τριχα. Επειτα, τον επηρεασε πολυ περισσοτερο και κατεβασε στηθος...:S ητανε αρσενικος. Μετα απο 1 χρονο καθως ητανε μαζι μας στη γειτονια και παιζαμε, τον πατησε ενα αυτοκινητο και συνεχισε ακαθεκτο, χωρις νουμερα παρακαλω... Ο σκυλος ητανε 10 χρονων, και δεν αντεξε.

2.Τεσπα ομως με αυτο, οσο αφορα τωρα τον δικο μου σκυλο. τον πηρα κτηνιατρο, μου ειπε οτι ειναι ενα ειδος παρασιτου, της εβαλε μια ενεση και μου ειπε να του βαζω ιοδιο. Γινεται αντι ιοδιο οπως betatin να των ψεκαζω στα αυτια με αντισηπτικο (antisept) ? απαντηστε μου αν γινεται
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Το καλύτερο είναι να ακολουθήσεις τις συμβουλές του κτηνίατρου!
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Γινεται αντι ιοδιο οπως betatin να των ψεκαζω στα αυτια με αντισηπτικο (antisept) ? απαντηστε μου αν γινεται
Ti κακό έχει το ιώδιο?
Καλύτερα να ρωτήσεις τον ιατρό σου..:)
 


kate

Well-Known Member
10 Απριλίου 2010
210
1
μηλοξυδο βρε παιδια!! Ψαξτε στο google Apple Cider Vinegar (ACV), και για μπανακι και για ψεκασμο!!! Και για να το πινουνε!! :eek:
 




mathousalix

Well-Known Member
9 Ιανουαρίου 2009
803
1
ποσιμο δεν δινεται το μηλοξυδο για αποπαρασιτωση??νομιζω καποιοι barfers το κανουν...
 


kate

Well-Known Member
10 Απριλίου 2010
210
1
και ομως ενα μπανακι με μηλοξυδο και οι ψυλλοι μπαμ και κατω!!!!!!!! ενα μεροσ μηλοξυδο αραιωμενο σε τρια μερη νερο, και ειναι και ιδανικο και για σκυλακια που εχουν δερματικες αλλεργιες!
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.712
3.886
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
και ομως ενα μπανακι με μηλοξυδο και οι ψυλλοι μπαμ και κατω!!!!!!!! ενα μεροσ μηλοξυδο αραιωμενο σε τρια μερη νερο, και ειναι και ιδανικο και για σκυλακια που εχουν δερματικες αλλεργιες!
Από προσωπική εμπειρία μιλάω, σκουπίζω τον σκύλο μου με μηλόξυδο 1 φορά την εβδομάδα, είχαμε πρόβλημα με τους ψύλλους το καλοκαίρι που μας πέρασε, δεν είδα να βοηθάει τόσο στο θέμα αυτό. Advantix και ξεμπερδέψαμε.
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Έχω ακούσει και για ξύδι αλλά προσωπικά που το δοκίμασα δεν είδα να κάνει κάτι..
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.123
Μηνύματα
895.931
Μέλη
19.938
Νεότερο μέλος
panos95