Ψύλλοι


sl8

Well-Known Member
12 Απριλίου 2009
149
4
Ηράκλειο Κρήτης
Προς το παρόν έχω μόνο την exspot και ψεκάζω το βράδυ με σιτρονέλλα. Είναι μικρός και δεν θέλω ακόμη να του βάλω scalibor λόγω των συχνών αλλεργιών που διαβάζω. Πάντος παρότι ειπφυλάσσομαι για το τι θα χρησιμοποιήσω τελικά, ο συνδυασμός που προανέφερα έχει υποστηριχθεί απο μέλη του φόρουμ στο παρελθόν.
Απο κουνούπι πάμε σύννεφο (μένω μόνιμα σε εξοχή) και έχω φοβηθεί κι απο τα πολλά κρούσματα που ακούω τελευταία λεϊσμανίασης.
Ακόμη και χτές που πήγα στην κτηνίατρο είχε μόλις βγεί το τέστ ενος άλλου σκύλου για καλαζάρ και ήταν θετικό.
 


vaso

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2008
1.197
1
Θεσσαλονίκη
sl8 βρίσκω μια χαρά το συνδυασμό που ανέφερες αλλά και με exspot + σιτρονέλλα πιστεύω είσαι οκ.

Berna γιατί να πάθει δηλητηρίαση??:confused: Στην Ελλάδα αν θέλεις να προστατέψεις το σκύλο σου πρέπει να βάζεις και αμπούλα και από όλα.
Άσε που θεωρώ ότι το scalibor δεν κάνει τίποτα..
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.711
3.885
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Διότι όταν είχα πρόβλημα με ψύλλους και εκανα το σκυλο μου μπανιο με σαμπουαν (για να σκοτωσω τους ψυλλους) + του εβαλα scalibor μετα, η κτηνιατρος μού ειπε πως δεν πρεπει να το παρακανω μην παθει δηλιτηριαση το σκυλι.
 


sl8

Well-Known Member
12 Απριλίου 2009
149
4
Ηράκλειο Κρήτης
Σίγουρα όλα αυτά τα χημικά δεν είναι κι οτι καλύτερο, το ιδανικό θα ήταν να μην βάζαμε τπτ. Δυστυχώς όμως με τόσα κρούσματα είναι μπρός γκρεμός και πίσω ρέμα, τουλάχιστον στην Ελλάδα...
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Ρε σεις, συγγνώμη που θα κάνω βλακώδη ερώτηση, αλλά καθότι η κυνο-ορολογία μου είναι στα αγγλικά και τα εντομοειδή και άλλα παρασιτοειδή είναι τα πιο δύσκολα να γνωρίζει κανείς σε ξένες γλώσσες, αυτά τα Frontline Plus και έτσι δεν προστατεύουν κατά των ψύλλων?
 


sl8

Well-Known Member
12 Απριλίου 2009
149
4
Ηράκλειο Κρήτης
Ρε σεις, συγγνώμη που θα κάνω βλακώδη ερώτηση, αλλά καθότι η κυνο-ορολογία μου είναι στα αγγλικά και τα εντομοειδή και άλλα παρασιτοειδή είναι τα πιο δύσκολα να γνωρίζει κανείς σε ξένες γλώσσες, αυτά τα Frontline Plus και έτσι δεν προστατεύουν κατά των ψύλλων?
Επειδή το τόπικ αφορά τους ψύλλους και ίσως αυτά που έγραψα μπερδεψουν ας το ξεκαθαρίσω. Το frontline spot on (αμπούλα) που ρωτάς καλύπτει για 1 μήνα τσιμπούρια και ψύλλους. Γι΄αυτό το τόπικ η frontline είναι οκ. Εγώ όμως που θέλω και για καλαζάρ χρειάζομαι άλλη αμπούλα.
Αυτό δεν σημαίνει οτι δεν μπορώ να κάνω συνδυασμό π.χ. frontline με scalibor απλά το τελευταίο είναι κάπως ισχυρό και εχω διαβάσει οτι προκαλεί αλλεργίες σε πολλά σκυλιά, γι΄αυτό δεν θέλω ακόμη να κάνω χρήση στο κουταβάκι μου. Η exspot αμπούλα είναι ιδανική γιατί καλύπτει για τσιμπούρια, ψύλλους και καλαζάρ για 1 μήνα. Ακούγεται όμως οτι δεν κάνει πολύ καλή δουλειά στους ψύλλους γιαυτο θα χρησιμοποιήσω παράλληλα ΣΠΡΕΙ (οχι αμπούλα) frontline που καλύπτει για ψύλλους για 3 μήνες(θα κάνω δηλ. χρήση κάθε 3 μήνες).
Και πάλι δηλ θα δείξει γιατί μέχρι στιγμής δεν εχω βρεί ούτε εναν στον Ρόκυ. Υπάρχει βέβαια και η advantix που κάνει οτι και η exspot αλλά είναι πιο ακριβή. Το κόστος και πάλι δεν με απασχολεί τόσο όσο το οτι πρίν τρείς μέρες φίλη μου που δοκίμασε την αμπούλα αυτή στο yorkie της έπαθε σοκ(το yorkie οχι η φίλη μου:p), άρχισε να πηδάει μέσα στο δωμάτιο και να χτυπιέται στο πάτωμα. Το σκυλάκι αυτό βέβαια είναι πολύ επιρρεπές σε αλλεργίες παντός τύπου(pet shop βλέπετε),αλλά και πάλι, η κτηνίατρος μου είπε οτι η εν λόγω αμπούλα έχει δυνατή σύσταση(παρότι την εμπορεύεται)..dunno..όλα είναι και θέμα εμπειρίας και προτίμησης του καθενός..
 
Last edited:


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Δηλαδή εγώ θα συνεχίσω να του βάζω Frontline Plus αμπούλα όταν είμαστε στην Αμερική και Advantix άμα πάμε Ελλάδα. Σπρέι δεν έχω δει να βάζει κανείς, δεν είναι διαδεδομένο. Νομίζω επίσης ότι έχετε διαφορετικά είδη Frontline στην Ελλάδα. Από τιμές πώς πάτε? Εμένα η δόση του χρόνου μου κοστίζει περί τα 120 δολλάρια και άλλα τόσα τουλάχιστον για το Interceptor.
 


sl8

Well-Known Member
12 Απριλίου 2009
149
4
Ηράκλειο Κρήτης
Επειδή δεν θέλω να δίνω λάθος πληροφορίες όταν δεν είμαι σίγουρος, καλύτερα να απαντήσει κάποιος που ξέρει σχετικά μετις τιμές και τα διαφορετικά είδη frontline. Το σπρέι δεν θυμάμαι πόσο το είχα πάρει, πάντος είναι πολύ καλό ακόμη και για να ψεκάζεις τα πατουσάκια-πόδια του σκύλου, σαν ενίσχυση όταν βγαίνετε σε αγρούς,βοσκοτόπια και λαγκάδια:).
Έχει να κάνει όμως και με την εποχή. Άνοιξη καλοκαίρι και φθινόπωρο τρέχουμε και δεν φτάνουμε(τουλάχιστον εγω που μένω στην εξοχή)..

Για την exspot χωρίς να έχω ακόμη ολοκληρώσει την έρευνα αγοράς, η τιμή της κυμαίνεται απο 3-4 ευρώ. Σε site του εξωτερικού την εχω δει και 2,5.
Σε σκύλους πάνω απο 15 κιλά όπως προανέφερα χρειάζεσαι 2 αμπούλες τη φορά..

Για advantix νομίζω (δεν το έχω ψάξει, ας απαντήσει και κάποιος άλλος) γύρω στα 7-8...και χρειάζεσαι 1 τη φορα.
 








nikos_x

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
2.117
11
...
Μου κανει μεγαλη εντυπωση που το advantix καλυπτει μονο 15 μερες(21 μου εχει πει εμενα κτηνιατρος) ενω το ex-spot 1 μηνα...Γιατι αραγε?Συσταση?Καποια διαφορετικα συστατικα?Ξερω οτι η advantix εκτος απο περμεθρινη περιεχει και μια αλλη ουσια που ειναι πιο δραστικη στα τσιμπουρια.
Με την αμπουλα φυσικα παιζει ρολο και ποσο συχνα βρεχεται ο σκυλος ,ετσι?:rolleyes:
 


cathy93

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
1.924
57
Μαρούσι
το λουράκι δν τα απωθεί?
ή απωθεί μόνο τσιμπούρια κ σκνίπες?
ψεκάζεις κίολας για ψύλλους?αυτοί απο π έρχονται?
φαίνονται με το μάτι?πως καταλαβαίνεις αν έχει ψύλλους?
 


dimiv

Well-Known Member
18 Αυγούστου 2008
506
0
50
Αθήνα
Για advantix νομίζω (δεν το έχω ψάξει, ας απαντήσει και κάποιος άλλος) γύρω στα 7-8...και χρειάζεσαι 1 τη φορα.
10 ευρώ η αμπούλα

Μου κανει μεγαλη εντυπωση που το advantix καλυπτει μονο 15 μερες(21 μου εχει πει εμενα κτηνιατρος) ενω το ex-spot 1 μηνα...Γιατι αραγε?Συσταση?Καποια διαφορετικα συστατικα?Ξερω οτι η advantix εκτος απο περμεθρινη περιεχει και μια αλλη ουσια που ειναι πιο δραστικη στα τσιμπουρια.
Με την αμπουλα φυσικα παιζει ρολο και ποσο συχνα βρεχεται ο σκυλος ,ετσι?:rolleyes:

καλύπτει 15 ημέρες από κάποια ειδη σκνιπας και 21 ημέρες από ενα άλλο

είδος σκνιπας (sandfly) που μεταδίδει και αυτό καλαζαρ

οποτε εαν θες να εισαι καλυμένος βάζεις κάθε 2 εβδομάδες
 


bulldoglover

Well-Known Member
19 Αυγούστου 2008
62
0
Μεταφέρθηκαν από το θέμα γιατί διάλεξα Husky.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
:):):):) Άσε που ο γιατρός νόμιζε ότι τα κουταβια ήταν "κουραδάκια"...παλι καλά που δεν έδωσε στη σκύλα χάπι για δυσκοιλιότητα...
Καλα λες. ΝΑ σας ρωτησω κατι ομως αν δεν ειναι κοπος. Σημερα ελουσα τον σκυλο και τον χτενισα και θα τον παρω για να του βαλουνε τσιπ. Ομως προσεξα κατι το οποιο με τρομαξε... Οταν την χαιδευα προσεξα οτι στο αυτι εβγαλε κατι παραξενο, ειναι απο εξω για αυτο και δεν φενεται... ΕΙναι κατι σαν ζωντανοι στρογγυλοι οργανισμοι, μοιαζουν με τα "καρφιτακι" που βγαζουμε επανω στα χτυπηματα αλλα σε ποιο δυαλιμενη μορφη. Δεν ειναι τσιμπουρια, το εψαξα. Πιστευω πως μπορει να ειναι ψυλλοι και για αυτο ανησυχω, τι φαινομενα παρατηρουνται οταν καποιος σκυλος εχει ψυλλους και τι μπορω να κανω.
 
Last edited by a moderator:


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Δείξε τα στον κτηνίατρο!Κι αν είναι παράσιτα θα σου δώσει την κατάλληλη θεραπεία για να τα αντιμετωπίσετε!
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Καλα λες. ΝΑ σας ρωτησω κατι ομως αν δεν ειναι κοπος. Σημερα ελουσα τον σκυλο και τον χτενισα και θα τον παρω για να του βαλουνε τσιπ. Ομως προσεξα κατι το οποιο με τρομαξε... Οταν την χαιδευα προσεξα οτι στο αυτι εβγαλε κατι παραξενο, ειναι απο εξω για αυτο και δεν φενεται... ΕΙναι κατι σαν ζωντανοι στρογγυλοι οργανισμοι, μοιαζουν με τα "καρφιτακι" που βγαζουμε επανω στα χτυπηματα αλλα σε ποιο δυαλιμενη μορφη. Δεν ειναι τσιμπουρια, το εψαξα. Πιστευω πως μπορει να ειναι ψυλλοι και για αυτο ανησυχω, τι φαινομενα παρατηρουνται οταν καποιος σκυλος εχει ψυλλους και τι μπορω να κανω.
Όπως και να έχει δείξε το στον κτηνίατρο..

Περιληπτικά οι ψύλλοι είναι μαύροι και μικροί και προκαλούνε στον σκύλο έντονη φαγούρα.
Αν δεν αντιμετωπιστούν έγκαιρα γεννούν τα αυγά τους, ο σκύλος γεμίζει και πολλές φορες μαζί με αυτόν γεμίζει και το σπίτι που είναι πολύ πιό δύσκολο να αντιμετωπιστεί από στον ίδιο τον σκύλο.

Οι ψύλλοι αν δεν αντιμετωπιστούν μπορούν να προκαλέσουν στο σκύλο έντονα δερματικά προβλήματα.
Για να είμαστε καλυμμένοι η πρόληψη αντιμετωπίζει τέτοιες καταστάσεις που έχρομαστε αντιμέτωποι στην βόλτα καθημερινά και θεωρείτε επιβεβλημένη.
 
Last edited:


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Όπως και να έχει δείξε το στον κτηνίατρο..

Περιληπτικά οι ψύλλοι είναι μαύροι και μικροί και προκαλούνε στον σκύλο έντονη φαγούρα.
Αν δεν αντιμετωπιστούν έγκαιρα γεννούν τα αυγά τους, ο σκύλος γεμίζει και πολλές φορες μαζί με αυτόν γεμίζει και το σπίτι που είναι πολύ πιό δύσκολο να αντιμετωπιστεί από στον ίδιο τον σκύλο.

Οι ψύλλοι αν δεν αντιμετωπιστούν μπορούν να προκαλέσουν στο σκύλο έντονα δερματικά προβλήματα.
Για να είμαστε καλυμμένοι η πρόληψη αντιμετωπίζει τέτοιες καταστάσεις που έχρομαστε αντιμέτωποι στην βόλτα καθημερινά και θεωρείτε επιβεβλημένη.
Κατια, αυτα που γραφεις δεν ειναι και πολυ σωστα!

Οι ψυλλοι δεν ζουνε πανω στον σκυλο- αλλα στο περιβαλλον του!
Ανεβαινουν μονο πανω του, για να απομυζουν αιμα, που χρειαζονται να ζησουν και να αναπαραγονται!
Τα αυγα των ψυλλων πεφτουν μετα απο λιγα λεπτα απο το τριχομα του σκυλου στο εδαφος.
(Στα μερη που ξαπλονει κυριος).
Υπο ιδανικες συνθηκες βγαινουν απο τα αυγα μεσα σε 2 μερες οι προνυμφες!
Ιδανικες συνθηκες ειναι : Θερμοκρασιες αναμεσα σε 19-32 βαθμους και υγρασια στο 75-85%.
Σε θερμοκρασια πανω απο 35 βαθμους πεθαινουν τα αυγα- και κατω απο 5 βαθμους δεν αναπτυσσονται- αλλα μπορουν να μενουν στασιμοι μεχρι και ενα χρονο- περιμενοντας καλυτερες συνθηκες!

Ενας ενηλικος θηλυκος ψυλλος μπορει να αφησει 20-50 αυγα την ημερα και η διαρκεια ζωης του ειναι 4 μηνες (μεσος ορος 20.000 αυγα). Οι 2 στους 3 ψυλλους ειναι θηλυκα!
Τα αυγα των ψυλλων ειναι ασπρα και δεν φαινονται καλα με το γυμνο ματι!
Αυτα τα καφε "ψυχουλα" που βρισκουμε πανω στον σκυλο (πολυ συχνα στο πισω μερος της ραχης- πριν απο την βαση της ουρας) , ειναι κοπρανα ψυλλων.
Το τσιμπιμα των ψυλλων, μππρει σε πολλα σκυλια να επιφερει εντοες αλλεργικες αντιδρασεις με πολυ εντονα δερματικα προβληματα και δευτερογενες λοιμοξεις του δερματος (απο το ξυσιμο).
Επισις μεταδιδουν αυγα ταινιων- και για αυτο ειναι απαραιτητο μετα απο καθε προσβολη απο ψυλλους να γινει και μια αποπαρασιτοση του σκυλου- η της γατας!

Βεβαια αντιμετοπιζουμε τους ψυλλους πανω στον σκυλο αμεσα και γρυγορα με καπιο καταλληλο φαρμακο που μας συστινει ο κτινιατρος.

Πολυ καλη αντιμετοπηση για προβληματα ψυλλων στο σπιτι, ειναι ο ατμοκαθαρηστης.
Ο καυτος ατμος σκοτονει ενηλικους ψυλλους, τα αυγα και της νυμφες- προνυμφες- αλλα καταστεφει και ενα μεγαλο μερος της "διατροφης" τους.
Αλλα και το "υπολοιπο της θερμοτητας" σε συνδιασμο με την υγρασια, βοηθουν να αναπτυσσονται και καποια αυγα που εντεχομενος την γλυτοσαν- για αυτο πρεπει να χρησημοποιθει ο ατμοκαθαριστης για αρκετες φορες, μερα παρα μερα.
Αλλα και καθημερινο σκουπισμα με ηλεκτρικι σκουπα σε ολες τις γονεις και χαραμαδες κανει καλη δουλεια!
Οι σακουλες δεν πρεπει μετα να παραμεινουν στην σκουπα, αλλα η να πεταγονται αμεσα- η να τα βαλουμε σε μια σακουλα ναιλον και με αυτην για λιγες μερες στην καταψυξη- για να σκοτονονται οι ψυλλοι και τα αυγα!
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Τα αυγα των ψυλλων ειναι ασπρα και δεν φαινονται καλα με το γυμνο ματι!
Αυτα τα καφε "ψυχουλα" που βρισκουμε πανω στον σκυλο (πολυ συχνα στο πισω μερος της ραχης- πριν απο την βαση της ουρας) , ειναι κοπρανα ψυλλων.
Δεν διαφωνήσαμε πουθενά..
Τι δεν έγραψα σωστά στο προύγουμένο ποστ μου δεν βρίσκω.. εφόσον δεν είπα κάτι άλλο απο αυτα που έγραψες εσύ απλά πολύ πιό περιληπτικά..

Μιας και αναφέρθηκε όμως το χρώμα..

Τα περιττωματα του ψύλλου είναι πολύ πολύ μικρα καφε στρογγυλά και κάθονται συνήθως στην ουρά στην τρίχα και όχι στο δέρμα.

Καταλαβαίνουμε μάλιστα πως είναι όντως κόπρανα ψύλλων ειδικά ,εφόσον όταν πετάμε πάνω το φάρμακα αυτά τα βλέπουμε να εξαφανίζονται να λιώνουν .
Όταν λιώνουν παίρνουν μια καφέ-κόκκινη απόχρωση και μετά εξαφανίζονται.

Ο ψύλλος κυμένεται από 1,5 ως 3,3 χιλιοστά και τα άλματα που κάνουν είναι περίπου 200 φορές μεγαλύτερα από το μήκος του σώματός τους,
Η διάρκεια της ζωής τους κυμαίνεται από μερικές εβδομάδες έως και ένα χρόνο καθώς τα ενήλικα μπορούν να ζήσουν για μεγάλο διάστημα χωρίς τροφή.Πολλοί υψηλές ή χαμηλές θερμοκρασίες αναστέλλουν την ανάπτυξή του εντόμου.
Oι ενήλικοι ψύλλοι τρέφονται αποκλειστικά με αίμα, οι προνύμφες τρέφονται και με οργανικές ύλες, μεταξύ των οποίων και περιττώματα των ώριμων ψύλλων.
Yποπτο σημείο στο σπίτι είναι το μέρος που κοιμάται ο σκύλος, στις εσοχές που κάνει το ξύλο, κάτω από καναπέδες και αν γενικά συμβεί να γεμίσει το σπίτι με ψύλλους θα πρέπει να βγούν καλύμματα από καναπέδες χαλια η φλοκάτες, απολύμανση στο ξύλο στις εσοχές και απομάκρυνση του κρεβατιού του και στις κουβέρτες ή παπλώματα που ανεβαίνει ο σκύλος.

Τα χριστούγεννα είχα τεράστιο πρόβλημα με τους ψύλλους καθώς παρότι το σκυλί είχε την κατάλληλη πρόληψη κολλούσε κάθε εβδομάδα και τελικά απλά είχε κολήσει το σπίτι οπού μετά αυτός ξανακολούσε από αυτό και συνέβαινε ένας φαύλος κύκλος.
Μετά από γενική απολύμανση σε όλο το σπίτι έφυγαν όλα τα χαλια τα πάντα..και ηρεμήσαμε.., τα σακουλάκια απο την σκούπα τα πέταγα.

Tο θέμα είναι ότι όταν καταλάβουμε ότι ο σκύλος μας έχει ψύλλους δεν σημαίνει ότι είναι σίγουρο πως θα τον πιάσουμε την στιγμή που έχει κολλήσει αυτόν τον ένα ή τους δυο..
Δυο μέρες με τρεις μέρες μετά, o ψύλλος έχει κάνει τα αυγά και η ιστορία έχει τελειώσει..
Οι ψύλλοι δυστυχώς έχουν παρουσιάσει πολύ μεγάλη ανοσια στην αμπουλα του frontline και ειδικά οι περιοχές όπως το Παλαιο Φάληρο που είναι "γατοκρατουμενες"..παρα πολλές αδέσποτες γάτες..τις ταΐζουν όλοι..και οι ψύλλοι είναι σε παντού.
Μέχρι και στο μπαλκόνι μου ανεβαίνουν..

Σίγουρα εμείς που έχουμε λευκά σκυλία η ζωή μας σε αυτόν το θέμα είναι κάπως πιο εύκολη ξεχωρίζοντας αυτόι μες στο γάλα..
 
Last edited:




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.122
Μηνύματα
895.913
Μέλη
19.937
Νεότερο μέλος
Spotlight