Ψύλλοι


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.552
6.983
μην αγχωνεσαι, βαλε ηλεκτρικη σε ΟΛΟ το σπιτι (μετακινησε και επιπλα, παντου) και ψεκασε και με τεζα. πλυνε το κρεβατι του μαιλο, αλλαξε και τα δικα σου σεντονια. κανε ολα αυτα για 2-3 βδομαδες.
Το τεζα είναι πολύ τοξικό κ για τα ζώα κ για τους ανθρώπους, δεν θα το πρότεινα. Υπάρχει Frontline σε σπρέι για το σπίτι - ΠΡΟΣΟΧΗ έχει περμεθρινη, να ΜΗΝ χρησιμοποιηθεί σε σπίτι με γάτες.

Οn another note, έχει κάποιος σχετική εμπειρία με τη γη διατομών; Υπάρχουν αναφορές στο φόρουμ αλλά δεν κατάλαβα αν δουλεύει τελικά. Είτε μιλάμε για εφαρμογή στο σπίτι είτε πάνω στα ζώα. Και την επικινδυνότητα για το αναπνευστικό, ειδικά με γάτα στο σπίτι.
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
Το τεζα είναι πολύ τοξικό κ για τα ζώα κ για τους ανθρώπους, δεν θα το πρότεινα. Υπάρχει Frontline σε σπρέι για το σπίτι - ΠΡΟΣΟΧΗ έχει περμεθρινη, να ΜΗΝ χρησιμοποιηθεί σε σπίτι με γάτες.

Οn another note, έχει κάποιος σχετική εμπειρία με τη γη διατομών; Υπάρχουν αναφορές στο φόρουμ αλλά δεν κατάλαβα αν δουλεύει τελικά. Είτε μιλάμε για εφαρμογή στο σπίτι είτε πάνω στα ζώα. Και την επικινδυνότητα για το αναπνευστικό, ειδικά με γάτα στο σπίτι.
ειναι σκονη η γη διατομων, μες το σπιτι δε θα το εβαζα, για εξωτερικους χωρους βεραντα κτλ οκ. Με τα γατια περνω το Infront που ειναι μεγαλο σε ποσοτητα σε σχεση με εφιπρο κτλ και καταλληλο για γατες και σκυλια, δεν εχει περμεθρινη και χρησιμοποιω αυτο πανω τους , στα στρωσιδια, χωρο κτλ
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.552
6.983
ειναι σκονη η γη διατομων, μες το σπιτι δε θα το εβαζα, για εξωτερικους χωρους βεραντα κτλ οκ. Με τα γατια περνω το Infront που ειναι μεγαλο σε ποσοτητα σε σχεση με εφιπρο κτλ και καταλληλο για γατες και σκυλια, δεν εχει περμεθρινη και χρησιμοποιω αυτο πανω τους , στα στρωσιδια, χωρο κτλ
Δεν το γλείφουν τα γατιά;
 




Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.552
6.983
το τεζα δεν θα το ψεκασεις πανω στο ζωο, ψεκαζεις οπως θα ψεκαζες για κατσαριδες και μυρμηγκια
Nαι, αυτό εννοείται. Στο σπίτι είναι τοξικό.
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.552
6.983
ειναι σκονη η γη διατομων, μες το σπιτι δε θα το εβαζα, για εξωτερικους χωρους βεραντα κτλ οκ. Με τα γατια περνω το Infront που ειναι μεγαλο σε ποσοτητα σε σχεση με εφιπρο κτλ και καταλληλο για γατες και σκυλια, δεν εχει περμεθρινη και χρησιμοποιω αυτο πανω τους , στα στρωσιδια, χωρο κτλ
Nvm, το παρήγγειλα ήδη, σε εμπιστεύομαι . Αν πρέπει να προσέξω κάτι άλλο στην εφαρμογή, πες.
 


Mava

Well-Known Member
4 Δεκεμβρίου 2022
410
256
45
Ευχαριστώ για της απαντήσεις σας!!ειμαστε με μια σφουγγαρίστρα κάθε μέρα☺Και το πληντυριο έχει πάρει φωτια ..
 




medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
Nvm, το παρήγγειλα ήδη, σε εμπιστεύομαι . Αν πρέπει να προσέξω κάτι άλλο στην εφαρμογή, πες.
αυτο το βαζω ετσι να υπαρχει προληπτικα, σαν σιτρονελα ενισχυμενη και που και που στα στρωματα κτλ
αν θες να τους εξοντωσεις effipro ψηφιζω, που λουζεις γατια σκυλια, εγω τα λουζω απο μηνος τα γατια ,κανενα δεν εχει παθει τιποτα :p

@Mava λογικα αν ειχες θεμα εκαπλωσης θα τους εβλεπες ηδη τρυγυρω να πετανε! Φιλος μου κολλησε πριν ενα μηνα και πεταξε μεχρι και χαλια. Παιζει να τους εδωσε οτι χημικο βρηκε , εκανε κανα μηνα να απαλλαγει.
 
  • Wow
Reactions: Mava


irma

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2007
681
89
Μπορείς να πάρεις την frontline combo που σκοττώνει και τα αυγά των ψύλλων
 
  • Like
Reactions: Mava


Mava

Well-Known Member
4 Δεκεμβρίου 2022
410
256
45
αυτο το βαζω ετσι να υπαρχει προληπτικα, σαν σιτρονελα ενισχυμενη και που και που στα στρωματα κτλ
αν θες να τους εξοντωσεις effipro ψηφιζω, που λουζεις γατια σκυλια, εγω τα λουζω απο μηνος τα γατια ,κανενα δεν εχει παθει τιποτα :p

@Mava λογικα αν ειχες θεμα εκαπλωσης θα τους εβλεπες ηδη τρυγυρω να πετανε! Φιλος μου κολλησε πριν ενα μηνα και πεταξε μεχρι και χαλια. Παιζει να τους εδωσε οτι χημικο βρηκε , εκανε κανα μηνα να απαλλαγει.
Δεν ξέρω μυγακι βλεπω κ με πιάνει κάτι ..
Θα τα κάνω όλα μια καθαριότητα όλα κ νομίζω μια απεντόμωση θα μπει στο προγραμμα ακόμα κ προληπτικά..απλά με απασχολεί τι σχήμα θα ακολουθήσουμε πλεον στον μαιλο..
 




Mava

Well-Known Member
4 Δεκεμβρίου 2022
410
256
45
μην αγχωνεσαι τοσο, ασε τα μυγακια και κυνηγα το βαρυ πυροβολικο, αλλιως θα τρελαθεις.
Ναι είμαι στην αναζητηση..βρήκα στο κρεβατακι του σκοτωμένο
 




Mava

Well-Known Member
4 Δεκεμβρίου 2022
410
256
45
αααα, ωραια τα σκοτωμενα στο κρεβατι, σημαινει κανεις δουλεια!
Σίγουρα παίζει που έχει κ κολάρο κ το χάπι κ αύριο θα πάω να του πάρω σπρει να τον ψεκάζω για παράσιτα..λένε ότι κ αυτά βοηθανε για τον χώρο .
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Τα φώτα σας γιατί με έχει πιάσει φαγούρα.
Το λοιπόν έχουμε τον Ορφέα, βρωμοτσοπανόσκυλο που ξαπλώνει στα χορτάρια ή στις χωματότρυπες που σκάβει στον κήπο, εκεί δηλαδή που κάνουν πάρτυ τα ζωύφια.
Έχουμε και 3 γατιά αλήτικα, που αρμενίζουν επίσης έξω στην άγρια φύση και μπαίνουν στο σπίτι για φαί και ύπνο. Και κάνουν και παρέα με άλλες αδέσποτες γάτες γιατί είναι χαζά.
Κοινώς θα μας φάνε τα τσιμπούρια και οι ψύλλοι.
Εκτός από τις αμπούλες σε όλα τα γατόσκυλα, να ψεκάζω και με Infront όπως λένε οι οδηγίες ανά 5 μέρες;
Ή θα τα στείλω αδιάβαστα και με τα 2 σκευάσματα μαζί;
 


Mava

Well-Known Member
4 Δεκεμβρίου 2022
410
256
45
Τα φώτα σας γιατί με έχει πιάσει φαγούρα.
Το λοιπόν έχουμε τον Ορφέα, βρωμοτσοπανόσκυλο που ξαπλώνει στα χορτάρια ή στις χωματότρυπες που σκάβει στον κήπο, εκεί δηλαδή που κάνουν πάρτυ τα ζωύφια.
Έχουμε και 3 γατιά αλήτικα, που αρμενίζουν επίσης έξω στην άγρια φύση και μπαίνουν στο σπίτι για φαί και ύπνο. Και κάνουν και παρέα με άλλες αδέσποτες γάτες γιατί είναι χαζά.
Κοινώς θα μας φάνε τα τσιμπούρια και οι ψύλλοι.
Εκτός από τις αμπούλες σε όλα τα γατόσκυλα, να ψεκάζω και με Infront όπως λένε οι οδηγίες ανά 5 μέρες;
Ή θα τα στείλω αδιάβαστα και με τα 2 σκευάσματα μαζί;
Νομίζω ότι θα σωθείς με το χάπι σε συνδυασμό με αμπούλα .κ θα χρειαστεί για 2 μήνες σίγουρα .σαν θεραπεία
 
  • Like
Reactions: vrmode


Mava

Well-Known Member
4 Δεκεμβρίου 2022
410
256
45
Τα φώτα σας γιατί με έχει πιάσει φαγούρα.
Το λοιπόν έχουμε τον Ορφέα, βρωμοτσοπανόσκυλο που ξαπλώνει στα χορτάρια ή στις χωματότρυπες που σκάβει στον κήπο, εκεί δηλαδή που κάνουν πάρτυ τα ζωύφια.
Έχουμε και 3 γατιά αλήτικα, που αρμενίζουν επίσης έξω στην άγρια φύση και μπαίνουν στο σπίτι για φαί και ύπνο. Και κάνουν και παρέα με άλλες αδέσποτες γάτες γιατί είναι χαζά.
Κοινώς θα μας φάνε τα τσιμπούρια και οι ψύλλοι.
Εκτός από τις αμπούλες σε όλα τα γατόσκυλα, να ψεκάζω και με Infront όπως λένε οι οδηγίες ανά 5 μέρες;
Ή θα τα στείλω αδιάβαστα και με τα 2 σκευάσματα μαζί;
Στον Ορφέα καλύτερα να πάρεις κ το σερεστο.νομιζω θα σε σώσει κ έχει διάρκεια όλη την σεζόν
 
  • Like
Reactions: vrmode


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
824
941
27
Τα φώτα σας γιατί με έχει πιάσει φαγούρα.
Το λοιπόν έχουμε τον Ορφέα, βρωμοτσοπανόσκυλο που ξαπλώνει στα χορτάρια ή στις χωματότρυπες που σκάβει στον κήπο, εκεί δηλαδή που κάνουν πάρτυ τα ζωύφια.
Έχουμε και 3 γατιά αλήτικα, που αρμενίζουν επίσης έξω στην άγρια φύση και μπαίνουν στο σπίτι για φαί και ύπνο. Και κάνουν και παρέα με άλλες αδέσποτες γάτες γιατί είναι χαζά.
Κοινώς θα μας φάνε τα τσιμπούρια και οι ψύλλοι.
Εκτός από τις αμπούλες σε όλα τα γατόσκυλα, να ψεκάζω και με Infront όπως λένε οι οδηγίες ανά 5 μέρες;
Ή θα τα στείλω αδιάβαστα και με τα 2 σκευάσματα μαζί;
στον τσοπανη πιστευω ενα σκαλιμπορ η ενα σερεστο ειναι μαστ. χαπια τυπου μπραβεκτο δε θα εδινα ουτε για πλακα εκτος και αν ηδη το ζωο ειναι φισκα απο τσιμπουροψυλλους. οποτε το θυμασαι επικουρικα ψεκαζε τον απο πανω μεχρι κατω και με σιτρονελλα, ετσι να υπαρχει. εγω θα προτεινα κιολας κανενα κουρεματακι ισα ισα να ειναι πιο ευκολο να διακρινεις τυχον εισβολεις πανω του, τουλαχιστον τα τσιμπουρια, αλλα οντας τσοπανης δε ξερω κατα ποσο θα ηταν εφηκτο.
 
  • Like
Reactions: vrmode


Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
833
695
Εγω ειμαι μεγαλη φαν του nexgard και με κολαρα και με αμπουλα κολλανε ψυλλους.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU