Ψώρα (;) σκυλου


Morris - Lina

Well-Known Member
7 Αυγούστου 2023
56
9
53
Καλησπέρα σε όλους. Ακουστε λοιπόν το προβλημά μου. Εχω ένα ημιαιμάκι τριών μηνών που υιοθέτησα από καταφύγιο πριν /17 μέρες περιπου. Εμφάνισε λοιπόν φαγούρα η γιατρός υποψιαστηκε ψώρα παροτι δεν έδειξαν κάτι τα δείγματα και έβαλε advocate αφου ήταν ουτως ή άλλως καιρός για δευτερη αποπαρασιτωση. Το προβλημα δεν υποχώρησε αρκετά, (κοιλιτσα ροζουλι έντονο και σημαδακια διαφόρων ειδών σε κοιλιά, αγκώνες-ισως και από το δάγκωμα, αλλά όχι στα αυτιά, που συνηθίζεται). Του έκανε και ένα πολλαπλο αιματολογικό τεστ για αλλεργία σε ψυλους και αντισώματα. Βγήκε αρνητικός, αλλά με την σημείωση ότι στο τελευταίο μπορεί να βγήκε ψευδώς αρνητικός γιατί το τεστ δείχνει σίγουρα 2 με 4(!) βδομάδες μετά την μόλυνση. Ο κύριος του καταφυγίου μου είπε ότι ψώρα έχει και ένα από τα αδερφάκια του και έδωσε simparica. Η γιατρός μου το φοβάται ειδικά για κουτάβι για επιληψιες και του έδωσε spectra. Έχει όμως ακόμη έντονο κνησμό και φοβάται για τροφική αλλεργία. Άντε να βρεις άκρη εδώ. Η ερώτηση είναι, αν έχει κανείς ανάλογη εμπειρία και είδε το spectra να αποτυγχάνει. Γιατί ανάμεσα σε ένα άνθρωπο του καταφυγίου που έχει βέβαια εμπειρία και στην κτηνίατρο μου που έχω άπειρους λόγους να εμπιστευομαι δεν ξέρω μόνο μήπως κι άλλοι είδαν το spectra να μην πιανει. Άλλο αδερφάκι του δεν έδειξε τροφική δυσανεξία ή αλλεργία. Κάθε απάντηση θα εκτιμηθεί.
 


Mava

Well-Known Member
4 Δεκεμβρίου 2022
410
256
45
Καλημέρα σας!!
Μέσα στον Ιούνιο κολλήσαμε ψύλλους..πήραμε χάπι spectra ,αμπούλα βάζουμε κάθε μηνα έτσι κι αλλιώς.
Είχαν φύγει οι ψύλλοι αλλά του είχε μείνει λίγο η φαγουρα έως πολύ..
Ξαναπήραμε κ τον επόμενο μήνα χάπι κ μπορω να πω ότι δεν ξύνεται πλεον..
Επίσης θα σας έλεγα ότι η τροφή είναι το πιο σημαντικο απ όλα..
Κι εμείς το πρώτο εξάμηνο είχαμε κ φαγούρα κ εγλυφε ποδαρακια μέχρι που βρήκαμε τροφή που λειτούργησε κ έκοψαν όλες οι αλλεργίες..
Καλή ζωή σας εύχομαι μαζί με το κουταβάκι σας!!:love:
 
  • Like
Reactions: Morris - Lina


Mava

Well-Known Member
4 Δεκεμβρίου 2022
410
256
45
Επίσης κι εγώ ασεσποτακι τον πήρα κ είχε κάποια δερματικά κ φαγουρες..με τον καιρό κ καλή τροφή ,μπανάκι με προϊόντα για ευαίσθητα δέρματα έστρωσε το δέρμα κ το τρίχωμα
 
  • Like
Reactions: Morris - Lina


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.819
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf