ΩΜΟΦΑΓΙΑ ΚΑΙ ΚΟΛΙΤΙΔΑ


15 Νοεμβρίου 2017
5
0
52
Καλησπέρα σε όλη την ομάδα. Είμαι η Άννα Μαρία και έχω 4 τετράποδα μέλη στην οικογένεια μου. Labrador 4 ετών, Λυκόσκυλινα 17 μηνών, Τσοπανοσκυλο 17 μηνών και ελληνικό κοκονι 13 μηνών. Το θέμα είναι πως έχουμε μπερδευτεί πάρα πολύ με το θέμα διατροφής. Εδώ και ένα χρόνο περίπου αρχίσαμε barf. Στην αρχή έτοιμες, οπου συνέβησαν και διάφορα περιστατικά. Εδώ και 2 μήνες φτιάχνουμε εμείς. Με συνταγή που προτείνει ολιστική κτηνιατρος από το εξωτερικό. Εδώ και 3 μέρες όμως το ένα σκυλί μου, ο τσοπανης, εμφάνισε οξεία αιμορραγικη κολίτιδα. Πήγαμε σε τρεις κτηνιατρους. Και οι τρεις είπαν τα ίδια. Απαγορεύεται η barf τουλάχιστον για 15 μέρες, Flagyl, κοτόπουλο με ρύζι ή Id hills, κονσέρβα, την οποία ούτε καν την πλησίασε. Και βέβαια είπαν πως δεν θα πρέπει να κάνουμε ωμοφαγια σε κανένα σκυλί μας. Και πως όποια συστατικά και να βάζουμε μέσα στη barf δεν θα μπορέσουμε να πετύχουμε τις σωστές αναλογίες. Έχετε κάποια παρόμοια εμπειρία;; Ευχαριστώ πολύ.
 


Hammer

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2017
1.468
2.710
Καλησπερα και να τα χαιρεσαι
Και πως όποια συστατικά και να βάζουμε μέσα στη barf δεν θα μπορέσουμε να πετύχουμε τις σωστές αναλογίες.
Τελειως ακυρο αυτο. Και σου ειπαν τι; Οτι τις σωστες αναλογιες τις εχουν οι κροκετες φανταζομαι:ROFLMAO:. Τον τσοπανο, αν επιτρεπεται, απο που τον πηρες; Αυτος που σου τον χαρισε ή πουλησε τι ταϊζε τα σκυλια του; Ο καθε σκυλος και οι διαφορετικες φυλες εχουν τις ιδιαιτεροτητες τους και στο θεμα διατροφη.
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
Προς το παρόν και μέχρι να καλμάρει το έντερο θα πήγαινα με κτηνιατρική τροφή τύπου i/d ή όποια σου είπε ο γιατρός.
Αν θέλεις να ξαναγυρίσεις στην barf μπορείς να το κάνεις ξεκινώντας με ένα είδος, π.χ. κοτόπουλο, μετά από καμιά βδομάδα ή δέκα μέρες να προσθέσεις και πολτό καρότου, αργότερα να δοκιμάσεις μοσχάρι κοκ. Με τον τρόπο αυτό θα μπορέσεις να εντοπίσεις τι πειράζει το σκυλί, δοκιμάζοντας και βλέποντας. Για αρχή πάντως απέφυγε οπωσδήποτε εντόσθια, πατσά, ψάρια γιατί ευνοούν τα μαλακά κόπρανα. Κόκαλλο επίσης δεν θα έδινα στην αρχή γιατί δεν είναι και πολύ φιλικό στο ερεθισμένο έντερο.

Οι κτηνίατροι γενικά δεν είναι οπαδοί της ωμής για διάφορους λόγους: Δεν την γνωρίζουν, φοβούνται τις ανισσοροπίες των συστατικών και δεν υπάρχει από όσο ξέρω κάποιος εξειδικευμένος σε διατροφή.
 
  • Like
Reactions: Δημητρα_kme


15 Νοεμβρίου 2017
5
0
52
Προς το παρόν και μέχρι να καλμάρει το έντερο θα πήγαινα με κτηνιατρική τροφή τύπου i/d ή όποια σου είπε ο γιατρός.
Αν θέλεις να ξαναγυρίσεις στην barf μπορείς να το κάνεις ξεκινώντας με ένα είδος, π.χ. κοτόπουλο, μετά από καμιά βδομάδα ή δέκα μέρες να προσθέσεις και πολτό καρότου, αργότερα να δοκιμάσεις μοσχάρι κοκ. Με τον τρόπο αυτό θα μπορέσεις να εντοπίσεις τι πειράζει το σκυλί, δοκιμάζοντας και βλέποντας. Για αρχή πάντως απέφυγε οπωσδήποτε εντόσθια, πατσά, ψάρια γιατί ευνοούν τα μαλακά κόπρανα. Κόκαλλο επίσης δεν θα έδινα στην αρχή γιατί δεν είναι και πολύ φιλικό στο ερεθισμένο έντερο.

Οι κτηνίατροι γενικά δεν είναι οπαδοί της ωμής για διάφορους λόγους: Δεν την γνωρίζουν, φοβούνται τις ανισσοροπίες των συστατικών και δεν υπάρχει από όσο ξέρω κάποιος εξειδικευμένος σε διατροφή.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΏ ΠΆΡΑ ΠΟΛΎ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΤΑΠΌΚΡΙΣΗ. ΚΆΠΩΣ ΈΤΣΙ ΘΑ ΠΟΡΕΥΤΩ.ΔΕΝ ΘΈΛΩ ΝΑ ΓΥΡΊΣΩ ΣΕ ΚΡΟΚΈΤΕΣ. Η ΑΠΌΨΗ ΣΑΣ ΓΙΑ ΤΑ ΕΝΔΟΠΑΡΑΣΙΤΑ; ΤΟ ΣΚΌΡΔΟ ΑΡΚΕΊ; ΠΡΈΠΕΙ ΝΑ ΔΊΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΑ ΧΑΠΆΚΙΑ;; ΚΑΙ ΠΆΛΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΏ.
 
Last edited by a moderator:


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
Εγώ δεν είχα ποτέ σκουλήκια - με σχεδόν 15 χρόνια ωμοφαγία. Χάπια δεν δίνω - παρά μόνο milbemax μετά το καλοκαίρι μία φορά και μετά από εξέταση για διροφιλάρια. Αλλά μην σε πάρω στο λαιμό μου - εγώ γενικά προσπαθώ να κάνω οικονομία στα χημικά.
Στον πολτό λαχανικών βάζω λίγο σκόρδο (π.χ. 2 σκελίδες για ποσότητα λαχανικών 2 εβδομάδων) και στο φαί τους βάζω μια φορά τη βδομάδα τριμμένη ινδική καρύδα (αυτή του σουπερμάρκετ).
 


15 Νοεμβρίου 2017
5
0
52
Εγώ δεν είχα ποτέ σκουλήκια - με σχεδόν 15 χρόνια ωμοφαγία. Χάπια δεν δίνω - παρά μόνο milbemax μετά το καλοκαίρι μία φορά και μετά από εξέταση για διροφιλάρια. Αλλά μην σε πάρω στο λαιμό μου - εγώ γενικά προσπαθώ να κάνω οικονομία στα χημικά.
Στον πολτό λαχανικών βάζω λίγο σκόρδο (π.χ. 2 σκελίδες για ποσότητα λαχανικών 2 εβδομάδων) και στο φαί τους βάζω μια φορά τη βδομάδα τριμμένη ινδική καρύδα (αυτή του σουπερμάρκετ).
ΕΥΧΑΡΙΣΤΏ ΠΆΡΑ ΠΟΛΎ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΊΑ. ΕΠΕΙΔΉ ΜΟΥ ΕΊΠΑΝ ΠΩΣ ΥΠΆΡΧΕΙ ΚΊΝΔΥΝΟΣ ΠΑΓΚΡΕΑΤΙΤΙΔΑΣ ΑΠΌ ΤΗ BARF, ΕΣΕΙΣ ΠΟΥ ΔΊΝΕΤΕ ΠΟΛΛΆ ΧΡΌΝΙΑ, ΕΊΧΑΤΕ ΚΆΠΟΙΟ ΘΈΜΑ;;
 
Last edited by a moderator:


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
Η μία μου σκύλα σηκώνει τιμές στο συκώτι οπότε έχω προσαρμόσει την μπαρφ στα μέτρα της (λευκό κρέας, λευκό ψάρι, λιγότερη ποσότητα κρέατος, όχι λίπη και εντόσθια κλπ.).

H άλλη (όπως και ο προηγούμενός μου σκύλος) τρώει τα πάντα και οι εξετάσεις της είναι άριστες.

Σε κάθε περίπτωση με του που αλλάζεις σε μπαρφ, μετά από κανένα δίμηνο κάνεις εξετάσεις αίματος για να δεις ότι είσαι οκ.
 


15 Νοεμβρίου 2017
5
0
52
Η μία μου σκύλα σηκώνει τιμές στο συκώτι οπότε έχω προσαρμόσει την μπαρφ στα μέτρα της (λευκό κρέας, λευκό ψάρι, λιγότερη ποσότητα κρέατος, όχι λίπη και εντόσθια κλπ.).

H άλλη (όπως και ο προηγούμενός μου σκύλος) τρώει τα πάντα και οι εξετάσεις της είναι άριστες.

Σε κάθε περίπτωση με του που αλλάζεις σε μπαρφ, μετά από κανένα δίμηνο κάνεις εξετάσεις αίματος για να δεις ότι είσαι οκ.
ΧΊΛΙΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΏ.