Ωτίτιδα και συμπτώματα παράλυσης


Lemonidas

Well-Known Member
3 Μαϊου 2012
100
47
Παιδιά χρειάζομαι τη βοήθεια σας.

Ο σκύλος μου είναι καθιστός. Τρέμουν τα πίσω πόδια του. Μόλις πάει να σηκωθεί βγάζει κραυγή πόνου. Προσπάθησα να τον περπατήσω λίγο και δεν κουνούσε τα πόδια.

Πήρα πάλι το γιατρό. Μου λέει είναι σα να μου μιλάς για άλλο σκύλο. Μου είπε ότι υπάρχει ένα αναλγητικό το οποίο για να το δώσει πρέπει να του κάνει εξετάσεις αίματος αλλιώς αναλαμβάνω εγώ το ρίσκο να το πάρει έτσι......

Για να τον πάω εκεί η απόσταση είναι μεγάλη, ο σκύλος αγχώνεται τρομερά και ουρλιάζει, δε μπορείτε να φανταστείτε ταλαιπωρία......... Δεν ξέρω τι να κάνω!


Ο σκύλος ο Λεωνίδας πριν 2 εβδομάδες εμφάνισε ωτίτιδα. Δυστυχώς δεν τη διαχειρίστηκα σωστά. Έβαζα epiotic και αλοιφή propiogenta και φάνηκε να πηγαίνει καλύτερα αλλά δεν θεραπεύτηκε.

Από χτες ήταν καταβεβλημένος από τη στιγμή που γυρίσαμε από τη βόλτα (κατά τη βόλτα ήταν καλά). Δεν έφαγε μέχρι το βράδυ.

Σήμερα έφαγε το πρωί αλλά ήταν πολύ καταβεβλημένος. Στη βόλτα δεν έκανε καλπασμό παρά μόνο περπατούσε με μικρά βήματα και έχει το κεφάλι συνέχεια σκυφτό. Μετά από λίγο ξάπλωσε κουρασμένος. Τον έφερα σπίτι.

Μετά από λίγο είχε πρόβλημα να περπατήσει. Έβγαζε κραυγές πόνου όταν πήγαινε να σηκωθεί και όταν σηκωνόταν η ράχη του ήταν πολύ κυρτωμένη. Έτρεμε και λίγο.

Τον πήγα κατευθείαν στην κλινική. Εκεί από το άγχος χοροπήδαγε. Ο γιατρός μου είπε ότι δεν μπορεί να καταλάβει αν πονάει πουθενά. Του έκανε θεραπεία για βαρειά ωτίτιδα.
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Μπερδεύτηκα. Τελικά τον πήγες για να γινουν εξετάσεις?
Αν όχι ΠΡΕΠΕΙ να τον πας. Βάλε τον σε box να ειναι όσο το δυνατόν πιο "ακινητος" και πήγαινε τον. Δεν μπορεί να δώσεις φάρμακο έτσι "κ ό,τι γίνει".
Απο αποπαρασίτωση τι έχεις κάνει; γιατι εχουν υπάρξει περιπτώσεις που το νευρολογικό οφειλοταν σε αποπαρασίτωση.
 


Lemonidas

Well-Known Member
3 Μαϊου 2012
100
47
Τον πήγα στην κλινική το απόγευμα, γυρίσαμε και χειροτέρεψε. Να τον ξαναπάω ή να του δώσω prezolon; Μίλησα με δύο κτηνίατρους και μου απάντησαν ότι δεν μπορούν να με συμβουλέψουν!

box δεν έχω...... Αν δεν ήταν η ταλαιπωρία θα τον πήγαινα...... Από το άγχος του θα χοροπηδάει πάλι....
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Τον πήγα στην κλινική το απόγευμα, γυρίσαμε και χειροτέρεψε. Να τον ξαναπάω ή να του δώσω prezolon; Μίλησα με δύο κτηνίατρους και μου απάντησαν ότι δεν μπορούν να με συμβουλέψουν!

box δεν έχω...... Αν δεν ήταν η ταλαιπωρία θα τον πήγαινα...... Από το άγχος του θα χοροπηδάει πάλι....
Χωρίς παρεξήγηση αλλά όταν οι άμεσα αρμόδιοι δεν σε συμβουλεύουν χωρίς εξετάσεις, πώς ζητάς να το κάνουμε "εμείς" οι άγνωστοι; Εγώ προσωπικά όχι, θα σου πω να μην δώσεις και να βρεις τρόπο να εξεταστεί σωστά ο σκύλος. Απαξ και έχει θέμα, ας κάνει και τον κεντέρη στο κτηνιατρείο... θα του κανουν τις δέουσες εξετάσεις βάσει της μαρτυρίας σου.
 




Lemonidas

Well-Known Member
3 Μαϊου 2012
100
47
Η τακτική γιατρός του μου είπε ότι έχω να επιλέξω ανάμεσα στο α)να τον πάω τώρα στην εφημερεύουσα κλινική για εξετάσεις κλπ.

β)Να του δώσω πρεζολόν και τα άλλα φάρμακα και να της τον πάω το πρωί για εξέταση

Το πρεζολόν μου είπαν και οι δύο γιατροί ότι μπορεί να βοηθήσει, μπορεί και να μη βοηθήσει.

Αν το πάρει, μετά για 3 μέρες δε μπορεί να πάρει αναλγητικό που έχει μόνο ο κτηνίατρος.

Αν τον πάω στην κλινική θα του πάρουν αίμα και αν είναι εντάξει από συκώτι και νεφρά, θα του δώσουν το πιο ισχυρό αναλγητικό.

Παλαιότερες εξετάσεις έχουν δείξει κάποιες ανεβασμένες τιμές στα νεφρά.

Επίσης ο σκύλος έχει εμφύσημα 3ου ή 4ου βαθμού, δεν πρέπει να ταλαιπωρείται πολύ και πρέπει και πρέπει να κάνει ένα τρίπλεξ......

Καταλαβαίνετε τη θέση μου;
Η κλινική κλείνει στις 9.
 






vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
Πονάει όταν σηκώνεται και τρέμουν τα πίσω πόδια... θα μπορούσε να είναι ένδειξη και για πρόβλημα σπονδηλικής στήλης (και φυσικά και για άλλα πολλά). Σε αυτή την περίπτωση χρειάζεται απόλυτη ακινησία. Και αν έχει να κάνει με σπονδυλική στήλη η ακτινογραφία θα δώσει μια πρώτη εικόνα (αν το πρόβλημα έχει να κάνει με σακατεμένους σπόνδυλους) αλλά μπορεί και όχι (η απόλυτη ένδειξη είναι η μαγνητική). Σε κρίσεις σπονδυλικής εμείς κάναμε ενέσεις κορτιζόνης.
Μήπως έχει φάει και τίποτα σε αντικείμενο?
Κτηνίατρο άμεσα και καλού κακού ακινησία.
 


Lemonidas

Well-Known Member
3 Μαϊου 2012
100
47
Ξεκινήσαμε να πάμε χτες αλλάς αγχώθηκε πολύ το σκυλί και έβηχε και το ακυρώσαμε. Πιθανόν μάλιστα να μην προλαβαίναμε να φτάσουμε στην κλινική που είναι στην Αγία Παρασκευή. Ευτυχώς σταμάτησε να πονάει μετά από μερικές ώρες και ησύχασε. Περιμένουμε να ανοίξει η δική του κτηνίατρος να τον πάμε σ' αυτήν σήμερα.

Με προβληματίζει ότι δεν έχει ουρήσει από χτες το πρωί. Τον βγάζω σηκωτό στη βεράντα που κατουράει τις γλάστρες αλλά δεν τις μυρίζει καν. Γενικά είναι κατεβεβλημένος - και εγώ πιστεύω ότι για να έχει κυρτωμένη την ράχη θα τον πονάει η σπονδυλική του στήλη.

Ξαναείχαμε πέρσι ή πρόπερσι παρόμοιο πρόβλημα αλλά με πολύ πιο ήπια συμπτώματα (αλλά πάλι με τρεχάματα σε κλινικές) και του είχαμε δώσει πρεζολόν για λίγες μέρες.
 






Lemonidas

Well-Known Member
3 Μαϊου 2012
100
47
Τελικά κάναμε εξετάσεις που βγήκαν καλές (με εξαίρεση τις αυξημένες ολικές πρωτεΐνες) και ξεκινήσαμε αγωγή.

epiotic και surolan επι τρεις εβδομάδες για την ωτίτιδα.

Επίσης prezolon (κορτιζόνη), enrotron (αντιβίωση) και cytotec (γαστροπροστασία).

Η κτηνίατρος μου λέει ότι η συμπτωματολογία στη βάδιση οφείλεται σε συνδυασμό προβλήματος στη σπονδυλική σκόνη που αποδίδει σε έξαρση παλαιότερου τραυματισμού και της ωτίτιδας που μπορεί να δημιουργεί ιλίγγους και λέει ότι μάλλον θα περάσει με την αγωγή.

Ο σκύλος είναι καλύτερα. Δείχνει να μην πονάει. Αλλά όλη μέρα κοιμάται. Σηκώνεται και κάθεται ή ξαπλώνει με δυσκολία και έχει τη ράχη συχνά κυρτωμένη όταν είναι όρθιος. Οι καρποί του στα μπροστινά πόδια εξακολουθούν να λυγίζουν και παραπατάει αλλά όχι τόσο συχνά.

Στη βόλτα ξεκινάει με όρεξη αλλά κουράζεται και πρέπει να τον γυρνάω πίσω αγκαλιά. Με τρόμαξε λίγο η κτηνίατρος με το θέμα της ούρησης και της αφόδευσης. Δεν είχε ουρήσει 24 ώρες μετά την έναρξη των συμπτωμάτων και μου είπε ότι αν δεν ουρήσει μπορεί να χρειαστεί καθετήρας......Ευτυχώς ούρησε όταν φύγαμε από το κτηνιατρείο.

Ωστόσο για να αφοδεύσει θέλει να πάει σε συγκεκριμένο μέρος με χώμα στο οποίο δεν έχω την αντοχή να τον κουβαλήσω αγκαλιά και μου είπε η κτηνίατρος ότι υπάρχει κίνδυνος να στουμπώσει και να χρειαστούν κλύσματα....
Τέλος πάντων τον πήγα περπατώντας και με μια πετσέτα κάτω απ' την κοιλιά να κρατάει λίγο το βάρος του και τα έκανε.........
Δεν ξέρω αν έχετε καμιά άλλη ιδέα για το θέμα της αφόδευσης γιατί δεν του έκανε καλό που περπάτησε.
 






sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Περαστικά στο σκυλάκι σου. Τί σου είπε η κτηνίατρος για το περπάτημα; Είχε μάθει παλιότερα μήπως να τα κάνει σε πάνα - ίσως σε βοηθήσει κάτι τέτοιο για να αποφύγεις τις μετακινήσεις;

Θα μπορούσες μήπως να δεις κάποιο κτηνίατρο που να ειδικεύεται σε ορθοπεδικά περιστατικά;
Δεν αμφισβητώ την κτηνίατρό σου, απλά μερικές φορές η εξειδίκευση βοηθάει να γίνει μια σωστότερη διάγνωση πιο γρήγορα, και να αποφευχθεί ενδεχόμενη μελλοντική ταλαιπωρία.
Όπως και να χει, εύχομαι η ταλαιπωρία του να περάσει σύντομα.
 




vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
To ότι δεν μπορεί να αφοδεύσει εύκολα οφείλεται ίσως και στη μέση - πονάει. Επίσης συνήθη συμπτώματα λόγω πόνου στη μέση που έχω παρατηρήσει είναι καμπούριασμα, κοιλιά τούμπανο-σκληρή και αέρια.
Δίνε του τροφές που δεν "σφίγγουν" τα κόπρανα, αλλά τα κάνουν μαλακά. Δεν ξέρω τι ταίζεις αλλά αν π.χ. ταίζεις ξηρά, προτίμησε καλύτερα κονσέρβα. Αν μαγειρεύεις, βράζε και κανα εντόσθιο που μαλακώνει τα κακά. Μην δίνεις ρύζια ή στήθος κοτόπουλο που σφίγγουν τα κόπρανα.
Η ακινησία έχει τεράστια σημασία και μάλιστα για αρκετό διάστημα (ακόμη κι όταν ο σκύλος αρχίζει να συνέρχεται την συνεχίζουμε). Προσπάθησε να μάθει να κατουρήσει-αφοδεύσει στο μπαλκόνι για να μην μετακινείται. Δοκίμασε π.χ. με πάνα που την έχεις βρέξει σε κάτουρό του πριν, μήπως και το συνδυάσει.
(Αυτός είναι ένας λόγος για μένα που ήθελα τα σκυλιά μου να μπορούν να κατουράνε ή να τα κάνουν στο μπαλκόνι...)
 


Lemonidas

Well-Known Member
3 Μαϊου 2012
100
47
@Lemonidas , η ωτιτιδα τυχαια εμφανιστηκε ή την προκαλεσε κατι;
Τυχαία. Δε μπορώ να φανταστώ τι την προκάλεσε. Ψύλλους δεν έχει. Το συγκεκριμένο αυτί έχει caulιflower στην άκρη. Δεν ξέρω αν σχετίζεται.... πρώτη φορά έπαθε ωτίτιδα. Στην αρχή νόμισα ότι ήταν hotspot που μας ταλαιπώρησαν το καλοκαίρι και του έβαζα propiogenda μετά από συμβουλή της γιατρού.

Περαστικά στο σκυλάκι σου. Τί σου είπε η κτηνίατρος για το περπάτημα; Είχε μάθει παλιότερα μήπως να τα κάνει σε πάνα - ίσως σε βοηθήσει κάτι τέτοιο για να αποφύγεις τις μετακινήσεις;

Θα μπορούσες μήπως να δεις κάποιο κτηνίατρο που να ειδικεύεται σε ορθοπεδικά περιστατικά;
Δεν αμφισβητώ την κτηνίατρό σου, απλά μερικές φορές η εξειδίκευση βοηθάει να γίνει μια σωστότερη διάγνωση πιο γρήγορα, και να αποφευχθεί ενδεχόμενη μελλοντική ταλαιπωρία.
Όπως και να χει, εύχομαι η ταλαιπωρία του να περάσει σύντομα.
Δεν είχε μάθει να τα κάνει σε πάνα. Τα έκανε σε εφημερίδα όταν ήταν κουτάβι. Τώρα βγαίνει για κατούρημα στις γλάστρες λίγες φορές την ημέρα, αλλά αφόδευση όχι. Στο παρελθόν έχει μείνει τρεις μέρες χωρίς να αφοδεύσει όταν τον αφήσαμε σπίτι με άτομο που δε μπορούσε να τον βγάλει βόλτα.

Ο ορθοπεδικός κτηνίατρος υποθέτω ότι θα θέλει να του βγάλει κάποια ακτινογραφία για να αποφανθεί αλλά λόγω φυσήματος στην καρδιά ο Λεωνίδας πρέπει να κάνει τρίπλεξ και ίσως να πάρει φάρμακα πριν (και αν) να μπορεί να υποβληθεί σε νάρκωση.

Δεν ξέρω αν στην παρούσα φάση θα ήταν σκόπιμο να ρωτήσω τη γνώμη ενός ειδικού. Γενικά το σκυλί ταλαιπωρείται πολύ στα κτηνιατρεία από φόβο. Χτυπιέται και είναι δύσκολη η συγκράτηση του. Ακόμα και στο ταξί παλεύει να βγει απ' τα παράθυρα. Δλδ το αντίθετο της ακινησίας.

Στην Πλακεντία που τον πήγα την Κυριακή του έκαναν φυσική εξέταση( πίεση στους σπονδύλους, γύρισμα του κεφαλιού) και δεν κατάφεραν να βρουν αν πονάει.

To ότι δεν μπορεί να αφοδεύσει εύκολα οφείλεται ίσως και στη μέση - πονάει. Επίσης συνήθη συμπτώματα λόγω πόνου στη μέση που έχω παρατηρήσει είναι καμπούριασμα, κοιλιά τούμπανο-σκληρή και αέρια.
Δίνε του τροφές που δεν "σφίγγουν" τα κόπρανα, αλλά τα κάνουν μαλακά. Δεν ξέρω τι ταίζεις αλλά αν π.χ. ταίζεις ξηρά, προτίμησε καλύτερα κονσέρβα. Αν μαγειρεύεις, βράζε και κανα εντόσθιο που μαλακώνει τα κακά. Μην δίνεις ρύζια ή στήθος κοτόπουλο που σφίγγουν τα κόπρανα.
Η ακινησία έχει τεράστια σημασία και μάλιστα για αρκετό διάστημα (ακόμη κι όταν ο σκύλος αρχίζει να συνέρχεται την συνεχίζουμε). Προσπάθησε να μάθει να κατουρήσει-αφοδεύσει στο μπαλκόνι για να μην μετακινείται. Δοκίμασε π.χ. με πάνα που την έχεις βρέξει σε κάτουρό του πριν, μήπως και το συνδυάσει.
(Αυτός είναι ένας λόγος για μένα που ήθελα τα σκυλιά μου να μπορούν να κατουράνε ή να τα κάνουν στο μπαλκόνι...)
Του έδωσα συκώτι για να πάρει τα χάπια. Ρύζι να μη δίνω καθόλου; Συνήθως βράζω κοτόπουλο με καρότο, σέλινο + ρύζι.

Μέσα στο σπίτι δεν κινείται πολύ, κουζίνα-σαλόνι-βεράντα, 3-4 φορές τη μέρα. Έξω με τραβάει.

Σας ευχαριστώ όλους για τις ευχές και τις συμβουλές!
 
  • Like
Reactions: spyv


Xotikouli

Well-Known Member
24 Δεκεμβρίου 2006
4.974
630
Athens
Αν πρόκειται όντως για κάτι ορθοπεδικό, συνήθως η άμεση και σωστή αγωγή τις πρώτες μέρες έχει μεγάλη σημασία.

Μήπως να συζητήσεις με κάποιον γιατρό, είτε τον δικό σου είτε τον ορθοπεδικό (αφού του πεις όλο το ιστορικό του σκύλου και κυρίως το θέμα με την καρδιά) το ενδεχόμενο να του δώσεις κάποιο ηρεμιστικό από πριν για να τον πας για ακτινογραφία χωρίς να χτυπιέται στη διαδρομή;

Πολλές φορές ακτινογραφία μπορεί να γίνει και με μέθη, χωρίς να γίνει κανονική νάρκωση. Δεν ξέρω αν ταιριάζει σαν λύση στην περίπτωσή του ούτε αν συνδυάζεται ηρεμιστικό και μέθη, αυτό θα στο πει ο γιατρός, αλλά δεν χάνεις τίποτα να ρωτήσεις.

Εύχομαι γρήγορα περαστικά και αγύριστα!
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.120
Μηνύματα
895.894
Μέλη
19.935
Νεότερο μέλος
Markela@