Ωτίτιδα ως σύμπτωμα σε Υποθυρεοειδισμό


kenzo

Member
23 Φεβρουαρίου 2010
24
0
[FONT=&quot]Καλημέρα σας!!:)[/FONT]
[FONT=&quot]
Σε περίπτωση που δεν θυμάστε - διαβάσατε την περίπτωση – δράμα που περνούσαμε με τον περιβόητο
[/FONT][FONT=&quot]kenzo [/FONT][FONT=&quot]και τις ωτικές σταγόνες θα τα ξαναφέρω επιγραμματικά, έτσι για να μπείτε στο κλίμα… [/FONT];):D
[FONT=&quot]
Ο
[/FONT][FONT=&quot]kenzo [/FONT][FONT=&quot]είναι σχεδόν 3 ετών πλέον και από το προηγούμενο έτος παρουσίαζε εξωτερική ωτίτιδα με περιόδους έξαρσης και ύφεσης αλλά σχεδόν ποτέ πλήρους υποχώρησης. Η ωτίτιδα λοιπόν αυτή επανερχόταν από έναν μύκητα, τον λεγόμενο [/FONT][FONT=&quot]malassezia[/FONT][FONT=&quot] pachydermatis[/FONT][FONT=&quot], ο οποίος έκανε διάφορες αποικίες στα αυτιά του [/FONT][FONT=&quot]kenzo[/FONT][FONT=&quot] εναλλάξ, και δεν το κουνούσε και ρούπι!!:)[/FONT]
[FONT=&quot]
Εκτός από τις τοπικές σταγόνες (κατά το δυνατόν) είχε πάρει ποοολλές αντιβιώσεις – αντιμυκητιακά κτλ. Πέραν αυτών είχαμε επισκεφτεί και πάρα πολλούς κτηνιάτρους για 2ες και 3ες γνώμες. Όλοι οι κτηνίατροι έκαναν αιματολογικές αλλά και καλλιέργειες ωτικού εκκρίματος (5 στο σύνολο, εκτός από τον δικό μας – μόνιμο μέχρι τότε).
[/FONT]
[FONT=&quot]Anyway[/FONT][FONT=&quot], για να μην το γυρίσω, στα υπαρξιακά που με πιάνουν, με τους κτηνιάτρους, (το έχουμε πολυδιαβάσει το θεματάκι), για το τι κυκλοφορεί εκεί έξω με πτυχίο κτηνιάτρου :mad::mad:, επανέρχομαι στο θέμα που μπορεί να βοηθήσει πολλούς σε αντίστοιχη θέση με την δικιά μας.[/FONT]
[FONT=&quot]
Λοιπόν, λίγο πριν ανακαλύψω τον τελευταίο μας κτηνίατρο, είχαμε μια υποψία για ατοπική δερματίτιδα, με την ωτίτιδα να υπάρχει και να επιμένει ως σύμπτωμα αυτής. Ψάχνοντας για την ασθένεια αυτή ανακάλυψα ότι η χρόνια ωτίτιδα μπορεί να είναι σύμπτωμα και αρρύθμιστου θυρεοειδούς (υποθυρεοειδισμός).
[/FONT]
[FONT=&quot]Ο τελευταίος κτηνίατρος που επιλέχτηκε και λόγω ειδικότητας, τελικά διέγνωσε υποθυρεοειδισμό (ενώ είχαμε πάει με το σκεπτικό ότι οι πιθανότητες είναι περισσότερες για ατοπία)!![/FONT]
[FONT=&quot]
Ο τρόπος διάγνωσης, με έχει βάλει σε πολλές σκέψεις και εδώ θέλω μάλλον την γνώμη σας.
[/FONT][FONT=&quot]Έχω κουραστεί (πολυυυυυυυύ), να αμφισβητώ τις γνώμες των κτηνιάτρων, αλλά δυστυχώς δεν μου αφήνουν και πολλά περιθώρια..[/FONT]
[FONT=&quot]Ο [/FONT][FONT=&quot]kenzo [/FONT][FONT=&quot]κατά τις αιματολογικές ήταν με κορτιζόνη, που ο ίδιος του είχε χορηγήσει, για την υποχώρηση της φλεγμονής. Στα αποτελέσματα όταν μου τα διάβασε (δεν μου τα έχει δώσει ακόμη – «τα χρειάζεται» :confused:[/FONT][FONT=&quot])[/FONT][FONT=&quot], μου είπε ότι τα λευκά είναι λίγο ανεβασμένα και σε αυτό το σημείο του ανέφερα περί κορτιζόνης που είχε ξεχάσει. Προς στιγμή, κόλλησε αλλά μετά μου είπε οκ, έτσι δικαιολογείται. Στην συνέχεια τον ρώτησα εάν αυτό επηρεάζει και το αποτέλεσμα το υπολοίπων βιοχ. εξετάσεων που κάναμε ( πληροφοριακά 280ευρώ το σύνολο) + τον θυρεοειδή που μας απασχολεί.. κάπως σκεπτικά μου είπε «επηρεάζονται λίγο, αλλά με τέτοιες χαμηλές τιμές σίγουρα έχει υποθυρεοειδισμό» [/FONT]
[FONT=&quot]
Το ερώτημα που με απασχολεί είναι το εξής: μου είπε να ξεκινήσω άμεσα Τ4 (20ημερο και μετά επανεξέταση), ο
[/FONT][FONT=&quot]kenzo[/FONT][FONT=&quot] για τις υπόλοιπες 2 μέρες παίρνει 1/4 [/FONT][FONT=&quot]medrol[/FONT][FONT=&quot] για σταδιακή διακοπή της κορτιζόνης. Προσωπικά θέλω να σιγουρευτώ ότι έχει σίγουρα υποθ. πριν αρχίσω να του δίνω τα [/FONT][FONT=&quot]T[/FONT][FONT=&quot]4! Και εδώ μπλέκονται και οι σουπερ – επιστημονικές μου γνώσεις, του ότι η κορτιζόνη αργεί να αποβληθεί πλήρως από τον οργανισμό και την βλέπω πολύ αδιέξοδη την κατάσταση, με την έννοια ότι θα προτιμούσα να ξανακάνω εξετάσεις για να σιγουρευτούμε, αλλά με την παλιοκορτιζόνη στην μέση δεν μπορώ να βγάλω άκρη!!!!!! Τι να κάνω????? Υπάρχει κάποιος άλλος εδώ, που ο σκύλος του να έχει υποθυρεοειδισμό?[/FONT]


[FONT=&quot] P[/FONT][FONT=&quot].[/FONT][FONT=&quot]S[/FONT][FONT=&quot]. έχω μετανιώσει παααρά πολύ που δεν προτίμησα κάποιων εκ των 2 κτηνιάτρων που μου είχατε προτείνει κάποιοι από εσάς!!:([/FONT]



[FONT=&quot]
[/FONT]
 
Last edited:


Krina

Well-Known Member
28 Οκτωβρίου 2008
2.244
5
56
Περιστερι Αττικης
www.vomkrinastrand.com
κατα αρχην δεν εχεις προβλημα με τους κτηνιατρους μονο εσυ
εγω παλευα για χρονια μεχρι να βρω τη γιατρο που πια εμπιστευομαι
και τωρα που τη βρηκα τραβαω ζορια με τα εργαστηρια που κανουν τις εξετασεις ,τους εχω τσεκαρει και τους πιανω λαθος και οσο τους πιανω λαθος τοσο τους ξανατσεκαρω και τοσο αυτοι μου επιβεβαιωνουν οτι ειναι βλακες το λεω κομψα για να μην πω την αληθεια που ειναι πιο βαρια
σε τελευταιο περιστατικο που ειχα και που δεν ξερω αν εχουμε καθαρισει ακομα ,εκανα πανω απο 10-15 καλιεργειες κολπικου εκκριματος σε 2 διαφορετικα εργαστηρια (υποτιθετε τα καλυτερα της αττικης και οι περισσοτεροι γιατροι σε αυτους στελνουν τα δειγματα)με ληψη δειγματος την ιδια ακριβως στιγμη και επαιρνα συνεχως διαφορετικες απαντησεις,η γιατρος μου εχει φρικαρει ,μου βγαζανε βεβαια τις περισσοτερες φορες ιδιο το αντιβιωγραμμα,,αλλα ειναι δικαιωμα μου να ξερω τι εχει η σκυλα μου, ,την πατησα και εγω σαν βλακας και μπηκα μετα τη πρωτη καλλιεργεια σε διαδικασια θεραπειας με αντιβιωση, παπαριες ,περιμενω να καθαρισει ο οργανισμος της απο την αντιβιωση και να παω στο παστερ τουλαχιστον να δω αν ειμαστε οκ και απο τωρα και στο εξης αν χρειστει θα δινω δειγμα και σε αυτους αλλα και στο παστερ συγχρονος ,εχω νευριασει παρα πολυ,μιλησα και με τη κορη που ειναι μεσα στα νοσοκομειακα εργαστηρια και μου ειπε οτι ειναι το πιο ευκολο πραγμα να γινει λαθος απο μικρη απροσεξια και να εναι αλλα νταλλον τα αποτελεσματα

στην ερωτηση με την ωτιτιδα και τον υποθυρεοειδισμο διαβασα στο saunders
στην πλειονοτητα των υποθυρεοειδικων σκυλων εμφανιζονται δερματικες αλλοιωσεις
στην αρχη εμφανιζονται αραιες φολιδες και ξηροτριχια
υπερβολικη τριχορροια
αλωπεκια
συχνα πρωτοεμφανιζεται στην ουρα και τον τραχηλο,περιοχες στις οποιες η τριβη ειναι συνεχης
μπορει να εξελιχθει σε αμφοτεροπλευρη συμμετρικη αλωπεκια με εντοπιση τον κορμο του σωματος και με ανεπαφη την κεφαλη και τα ακρα
υπερχρωμια
υποτροπιαζουσα εξω ωτιτιδα ή βακτηριδιακη δερματιτιδα
μυξοιδημα:παχυνση του δερματος , ιδιαιτερα στο προσωπο,λογω της συσσωρευσης γλυκοζαμινογλυκανων,με κλινικη εκφραση το <<το τραγικο προσωπειο>>
τα ζωα δεν εκδηλωνουν κνησμο,εκτος και αν υπαρχουν δευτερογενεις βακτηριδιακες επιπλοκες ,σμηγματορροια ή δερματιτιδα απο malassezia

εγω στη θεση (επειδη οπως σου ειπα την εχω πατησει)τι θα εκανα :θα ρωταγα το γιατρο ποσο ακριβως χρονο χρειαζεται ο οργανισμος του σκυλου για να καθαρισει απο την κορτιζονη ,τι περιθωρια εχουμε για την εναρξη της θεραπειας που σου εχει δωσει ,ποιες οι επιπτωσεις του να περιμενεις για την εναρξη του θεραπευτικου σχηματος ,και απο εκει θα εκρινα αν θα περιμενα για εκ νεου εξετασεις με σκυλο πλεον καθαρο απο κορτιζονη ή αλλες φαρμακευτικες ουσιες ,ετσι ωστε να ειμαι σιγουρη οσο γινεται για τα αποτελεσματα και την αντιμετωπιση
και κατι αλλο ,δεν καταλαβαινω γιατι ο γιατρος δεν σου δεινει τις εξετασεις ,τι παει να πει τις χρειαζετε ? οκ πες του αν τις χρειαζετε να στις δωσεις και να του βγαλεις μια φωτοτυπια να τις εχει,αλλο παλι και τουτο
 


marilena83

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2010
549
0
Κυψέλη
Καλημέρα και περαστικά εύχομαι στο σκυλάκι σου! Πρέπει να σου πω ότι δεν μ αρέσει ο κτηνίατρος για δύο λόγους:
1. Ξέχασε ότι έχει δώσει κορτιζόνη.
2. Δε σου δίνει τις εξετάσεις;;!!! Αντίγραφο δεν έχει; :shock:
Υποθυρεοειδισμό ο σκύλος έχει, εφ όσον οι τιμές των ορμονών είναι χαμηλές, αλλά αυτό που δεν ξέρεις είναι εάν έχει προκληθεί από την κορτιζόνη (οπότε είναι αναστρέψιμος). Σημαντικό είναι το πόσο καιρό ήταν με κορτιζόνη, το πόση κορτιζόνη έπαιρνε και το πόσο χαμηλές είναι οι τιμές των ορμονών (και ποιες ορμόνες είναι χαμηλές, η κορτιζόνη επηρεάζει την TSH, που με τη σειρά της επηρεάζει τ4 και τ3). Στην ουσία αυτά είναι θέματα κρίσεως που καλούνται να απαντήσουν οι γιατροί και γι αυτό πρέπει να έχουμε γιατρό που εμπιστευόμαστε (το κατά δύναμην).
Γιατί δεν ζητάς το χαρτί των εξετάσεων να το δείξεις και σε έναν άλλο κτηνίατρο; Σε καταλαβαίνω πάντως και εγώ έχω ένα θέμα με τους γιατρούς (γενικά) και πολύ δύσκολα τους εμπιστεύομαι :(.
Ελπίζω να μη σε μπέρδεψα χειρότερα...
 


optostyle

Member
21 Σεπτεμβρίου 2010
17
0
Θεσσαλονικη
Στην ιδια φαση ακριβως ειμαστε...Περιμενουμε να περασει η επιδραση της κορτιζονης για να κανουμε εξετασεις αιματος..μας ειπε οτι 2 εβδομαδες ειναι αρκετες ωστε να φυγει απο τον οργανισμο της η κορτιζονη....
Και θετω το ιδιο ερωτημα οπως και στο δικο μου θεμα......ΜΟΝΟ στην Αγγλια στελνονται οι εξετασεις για πιο φερεγγυα αποτελεσματα??η μπορουμε κι εδω?? γιατι μας ειπε 130e θα χρειαστουμε.......(Χώρια ολες τις αλλες)...(Ειμαι Θεσσαλονικη)
 


Eirini-Fontas

Well-Known Member
6 Μαϊου 2009
5.280
709
Θρακομακεδονες
Κανονικα οι εξετασεις που εκανες πρεπει να ηταν πλασματικες γιατι η κορτιζονη ντοπαρει τον οργανισμο. Κανονικα θα πρεπει να της επαναλλαβεται αλλα το ποτε "φευγει" η κορτιζονη απο τον οργανισμο εξαρταται και απο ποσο καιρο επαιρνε και ποσα mg. Σε δικες μου περιπτωσεις τις ξαναεκανα σε 10 μερες μετα την τελευταια κορτιζονη. Ο γιατρος σου βεβαια θα σου απαντησει με σιγουρια.

Τωρα οσον αφορα τον υποθυρεοειδισμο δεν μου εχει τυχει για να μπορω να σε συμβουλεψω τι θα κανεις. Το κακο ειναι οτι και εμενα εχει φοβηθει το ματι μου με τους γιατρους. Πρεπει να εισαι συνεχεια σε εγρηγορση και συνεχεια να ψαχνεσαι!

Εχεις καποιο συμπτωμα απο αυτα που αναφερει η krina?
 


optostyle

Member
21 Σεπτεμβρίου 2010
17
0
Θεσσαλονικη
Ξεκινησε απο απλη ωτιτιδα,ανεβηκε μονιμα το τριτο βλεφαρο στο ενα της ματι,και ειναι μουδιασμενη η μια πλευρα του προσωπου της σε σημειο να της τρεχουν τα σαλια ανεξελενκτα.........αλλα ολα θα τα δειξουν οι εξετασεις..Τιποτα δε θεωρω δεδομενο ακομα
 


marilena83

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2010
549
0
Κυψέλη
Κάτσε γιατί δεν κατάλαβα καλά...όταν λες για Αγγλία, εννοείς να στείλεις τα αποτελέσματα των εξετάσεων εκεί για extra αξιολόγηση; Σου είπαν κι εσένα για υποθυρεοειδισμό; Έχει κάνει ήδη ο σκύλος ορμονικές;
 


Krina

Well-Known Member
28 Οκτωβρίου 2008
2.244
5
56
Περιστερι Αττικης
www.vomkrinastrand.com
συμπτωματα και εργαστηριακα ευρηματα σε σκυλους με υποθυρεοειδισμο
συχνα ευρηματα//////////////////// σπανια ευρηματα
δερματικες αλλοιωσεις////////////////////////////////νευροπαθεια
σμηγματορροια///////////////////////// αιθουσαιο
αλωπεκια ////////////////////////////////προσωπικο
βακτηριδιακη δερματιτιδα//////////// γενικευμενη
μυξοιδημα //////////////////////////////παραλυση λαρυγγα
παχυσαρκια//////////////////////////// μυοπαθεια
ληθαργος /////////////////////////////μεγαοισοφαγος
μυικη αδυναμια/ευκολη κοπωση//// διαταραχες απο το κεντρικο νευρικο συστημα
χαμηλο υψος επαρματων στο ηλεκτροκαρδιογραφημα///////////// νανισμος
βραδυκαρδια /////////////////////////διαταραχες της αναπαραγωγης(ανοιστρος)
υπερχοληστερολαιμια/////////////// σακχαρωδης διαβητης με αντισταση στην ινσουλινη
μη αναγεννητικη αναιμια////////// οφθαλμικες αλλοιωσεις
////////////////////////////////////////////μυξοιδηματικο κωμα
 


kenzo

Member
23 Φεβρουαρίου 2010
24
0
γειά σας και πάλι!!
σας ευχαριστώ όλους για την συμβουλές - συμπαράσταση !!! :)
το όλο θέμα μου φαίνεται τόσο χαοτικό, που δεν μπορώ να αποφασίσω για το πιο θα είναι το επόμενο βήμα...

Krina + optostyle, μόνο για τα εργαστήρια δεν είχα αμφιβολίες και τώρα που διάβασα και αυτά που γράφεις με προβλημάτισατε ακόμα περισσότερο!!
optostyle ετσί όπως το περιγράφεις, δηλαδή σαν νευρική ακαμψία στο μισό του προσώπου, κάπου το έχω διαβάσει σαν πιθανό αποτέλεσμα (σε συνδυασμό και με άλλες ενδείξεις..) ανεξελεγκτου θυρεειδους.. έχει σχέση και με αυτό που αναφέρει η krina ως "τραγικό προσωπείο";
eirini-fontas ακριβώς το ίδιο πράγμα πιστεύω - όλες οι εξετάσεις που έγιναν είναι αμφιβόλων αποτελεσμάτων...........

λοιπόν αρχικά να σας πω ότι οι εξετάσεις απο την πλευρά του γιατρού έγιναν για να αποκλείσουμε τον ενδεχόμενο του θυρεοειδούς, για να προχωρήσει ο kenzo στον έλεγχο και την θεραπεία της ατοπικής δερματίτιδας. ο συγκεκριμένος έκρινε ότι όλα τα συμπτώματα οδηγούν στην ατοπία, με ένα μικρό ενδεχόμενο ο kenzo να έχει υποθυρεοειδισμό. οπότε φαντάζεστε ότι το θέμα αυτό παρόλο που το είχα ψάξει παλιότερα προσωπικά και είχα κολλήσει ότι μπορεί να είναι και αυτό, μας βρήκε λίγο απροετοίμαστους (εμένα + τον γιατρό) για άλλους λόγους τον καθένα μας βέβαια..
η κλινική εικόνα του kenzo, όσο μπορώ να την περιγράψω έχει ως εξής:
α) έχει χρόνια έξω ωτίτιδα με τον ίδιο μύκητα συνεχόμενα
β) Ήταν 30kg πριν απο την τελευταία φορά που ξεκινήσαμε την κορτιζόνη. τώρα έχει πέσει στα 26,5. στα 30 θεωρείται κανονικός.
γ) Έχει τριχόπτωση πέραν του συνηθισμένου ( και κάτι το παράδοξο είναι ότι οι τρίχες δεν απομακρύνονται ευκολά με το βουρτισμά, αλλά περισσότερο έυκολα τον τρόπο του "χαιδέματος")
δ) κουράζεται γρήγορα (σχετικά)
ε) κοιμάται πολυυυύ αλλά και ανύσηχα ( ξυπνάει κατά διαστηματα, για να μας "τσεκάρει" )
ζ) έχει χοντρό κόλλημα με τα παρώνυχα του (τα τρώει σε σημείο που εαν μπορούσε θα τα είχε ξεριζώσει) - γλύφει μέχρι τελικής πτώσεως τα μπροστινά του πόδια, ενώ τα πίσω τα μασάει ολόκληρα.. βέβαια επειδή για όλα αυτά τον μαλλώνουμε κάπως, προσπαθεί να κρύβεται όταν τον πιάνουν αυτές οι μανίες του... :) (με την κορτιζόνη όλα αυτά υποχώρουν σημαντικά)
η) γύρω απο τις θηλές του έχει μαζευτεί ένα εκκριμα καφέ χρώματος (σαν το ωτικό εκκριμα) σκληρό και δύσκολα απομακρύνεται
θ) στις πτυχές ανάμεσα απο τα νύχια του σε 2 πόδια ( εναλλάξ ένα μπροστά και ένα απο τα πίσω) έχει μαζέψει παρόμοιο έκκριμα καφέ χρώματος
ι) και έχουμε ένα θέμα με την υφή του τριχώματος (ο γιατρός το είπε seborrhea), δεν το λέω ούτε λιπάρό ούτε ξήρο αλλά όταν τον χαιδεύεις και πεντακάθαρος να είναι, μαζεύεται στα ακροδάκτυλα του ατόμου που τον χαιδευει ένα υπολευκο στρώμα "βρωμίτσας" (βρωμιά δεν είναι, περισσότερο με λιπαρότητα μοιάζει, αλλά καμμιά σχέση με την ανθρώπινη μορφή αυτής) . απλοικά έτσι το εξηγω. :)
κ) τέλος δερματικές αλλοιώσεις έχει μόνο στην βάση των αυτιών του, απο το πολυ ξήσιμο..
ο γιατρός μου ανέφερε και για ελαφρώς τσιμπημένες τιμές στο συκώτι..
τώρα για τα υπόλοιπα συμπτώματα, απλά πιστεύω ότι, εαν τελικά ισχύει βέβαια και ο kenzo έχει υποθυρεειδισμό, ίσως δεν έχουν εκδηλωθεί ακόμα, αφου είναι μόνο 3 ετών παρά 3 μήνες. κοίνως στατιστικά πολύ μικρός για να εκδηλώσει μια τέτοια ασθένεια..
 
Last edited:


kenzo

Member
23 Φεβρουαρίου 2010
24
0
σε ευχαριστώ marilena83!
μακάρι να ξεμπερδευτούμε σύντομα εγώ λέω και ας είναι ότι είναι, θα το αντιμετωπίσουμε!! το σπάσιμο είναι όταν δεν ξέρεις τι έχεις να αντιμετωπίσεις και κάνεις δεν μπορεί να σε βοηθήσει!! δεν έχω χειρότερο!!
κορτιζόνη (medrol 16mg) έχει πάρει στο σύνολο 24 ημέρες. τις πρώτες 10 1+1, τις επόμενες 1/2 + 1/2 και τις τελευταίες 4 1/4.
μου είπε να ξεκινήσει άμεσα η χορήγηση Τ4 και υποτιθεται μετά το εικοσαήμερο θα κάνει και TSH για να δει που βρισκόμαστε...
 


kenzo

Member
23 Φεβρουαρίου 2010
24
0
krina θα το πω γιατί θα σκάσωωωωω!!!
για να δείτε την ατυχία μου!!
όταν σκεφτόμουν σε ποιον κτηνίατρο να πάω, ανάμεσα σε αυτούς που μου είχαν προτείνει ήταν και η Γιανναράκη!! με παρέσυρε όμως η ειδικότητα του τελευταίου (δερματ.) και έτσι την πάτησα!!!
 


marilena83

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2010
549
0
Κυψέλη
Να σου πω την αλήθεια μου εγώ θα έδινα θυροξίνη και θα έβλεπα πώς θα πήγαινε. Η εικόνα του σκύλου μου κολλάει με τον υποθυρεοειδισμό σε πρώτη φάση, θεωρητικά πάντα, δεν είμαι γιατρός! Καλά πάντως το πόσο σιχαίνομαι να μην έχω κάποιον να εμπιστευτώ σε ιατρικά θέματα δε λέγεται! Ενημέρωσέ μας για την εξέλιξη!
 


Krina

Well-Known Member
28 Οκτωβρίου 2008
2.244
5
56
Περιστερι Αττικης
www.vomkrinastrand.com
παρε τις εξετασεις εστω και σε φωτοτυπια ή βρε παιδι μου παρε χαρτι και γραψε στο χερι τους τιτλους αν επιμενει (αδιανοητο) ο γιατρος και δεν στα δεινει ,παρε τηλ 210 99 66 054 και ζητα ραντεβου με τη Βασιλικη Γιανναρακη πες το ιστορικο πες οτι σου ειπα τι γραφει ο saunders ,ειναι απιστευτη γιατρος και ανθρωπος ,ειναι η καλυτερη μου φιλη ,στο οικονομικο δεν ειναι σαν τους αλλους γιατρους ,πηγαινε για να τελειωνεις και να ησυχασεις
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Ελεύθερη μετάφραση από την ιστοσελίδα της κλινικής που πάω

Διάγνωση πρωτογενή υποθυρεοειδισμού:

Ελέγχουν πρώτα με βιοχημικές την συγκέντρωση της Τ4 και αν είναι μειωμένη εξετάζουν τις τιμές της TSH, οι οποίες σε περίπτωση υποθυρεοειδισμού είναι αυξημένες.

Θεραπεία
Χορήγηση Forthyron® εφόρου ζωής
Μετά από 2 μήνες κάνουν βιοχημικές για να δουν αν η δοσολογία είναι αρκετή

Το πρώτο μήνα συνήθως αυξάνουν τα δερματικά προβλήματα, αλλά μετά το πρώτο μήνα έχουμε βελτίωση
Μετά από 3 με 6 μήνες έχουν εξαφανιστεί τα συμπτώματα.
 








kenzo

Member
23 Φεβρουαρίου 2010
24
0
[FONT=&quot]Γεια σας και πάλι!! [/FONT]:)
[FONT=&quot]Krina[/FONT][FONT=&quot], δεν ξέχασα να σας ενημερώσω, απλά πάσχω από χρόνια διαφορουμιακή ασυνέπεια! Και είναι και ο μόνος λόγος, που δεν είχα γράψει στο φόρουμ και πολύ παλιότερα! [/FONT]:)
[FONT=&quot]
Τα νέα μας δεν είναι και τόσο συνταρακτικά.. αποφασίσαμε ο
[/FONT][FONT=&quot]kenzo[/FONT][FONT=&quot] να κάνει την αγωγή με Τ4, όπως τα είπε ο [/FONT][FONT=&quot]doc[/FONT][FONT=&quot]. Είμαστε στα μισά του 20ημέρου. Τις εξετάσεις δεν τις πήραμε ακόμα, αφού έχουμε ένα θέμα συντονισμού με τον [/FONT][FONT=&quot]doc[/FONT][FONT=&quot] ο οποίος δεν είναι και καθημερινά στο ιατρείο (πρωι – απόγευμα). Εάν τα καταφέρω θα τις πάρω αύριο.. και εννοείται ότι θα σας ενημερώσω!! :) :)[/FONT]
[FONT=&quot]
Αναφορικά με τον
[/FONT][FONT=&quot]kenzo[/FONT][FONT=&quot] τώρα: τα μεσοδακτύλια τμήματα έχουν καθαρίσει τελείως, το τρίχωμα είναι σαφώς καλύτερα, αλλά όχι τέλειο. Και η ωτίτιδα που μέχρι χτες την είχαμε ξεχάσει, έκανε την επανεμφάνιση της (πρώτα συμπτώματα). Όλο αυτό το διάστημα, τοπικά στα αυτιά, δεν του είχαμε βάλει τίποτα. Βέβαια, δεν μπορώ να πω με σιγουριά ότι βοήθησε το Τ4, αφού μπερδεύεται και η κορτιζόνη στην μέση. [/FONT]
[FONT=&quot]Στην Γιανναράκη, θα πάμε στο τέλος του 20ημέρου. Νωρίτερα, και έτσι όπως εξελίχθηκαν τα πράγματα, εννοώ με τα φάρμακα, δεν νομίζω ότι έχει νόημα να την επισκεφθούμε.[/FONT]
[FONT=&quot]
Alexia
[/FONT][FONT=&quot]. H TSH θα γίνει στην επανεξέταση οπωσδήποτε. Το [/FONT][FONT=&quot]forthyron[/FONT][FONT=&quot] το είχα βρει και εγώ σε μια διαδικτυακή αναζήτηση που είχα κάνει, αλλά δεν έχω μελετήσει το ενδεχόμενο να διαφέρει από το ανθρώπινο Τ4. Πάντως καλό είναι που υπάρχει με το σκεπτικό, ότι έχω διαβάσει ότι κάποια από αυτά τα φάρμακα δεν απορροφούνται σωστά από τον οργανισμό του σκύλου, οπότε μπορεί να χρειαστεί αλλαγή αγωγής. Αναφορικά με τα χρονικά περιθώρια κατά τα οποία τα συμπτώματα υποχωρούν έχω μια επιφύλαξη, αφού ο [/FONT][FONT=&quot]kenzo[/FONT][FONT=&quot] πληρεί μόνο κάποια από αυτά. Ίσως να διαφέρουν, εάν μιλάμε για υποθυρεοειδισμό σε πρώιμο στάδιο…[/FONT]
[FONT=&quot]
Έχω καταλήξει στο εξής συμπέρασμα, από αυτά που έχω διαβάσει μέχρι τώρα για το όλο θέμα του θυρεοειδή. Η πρώτη εκδοχή είναι ο
[/FONT][FONT=&quot]kenzo[/FONT][FONT=&quot] να έχει μια προσωρινή ορμονική διαταραχή, η οποία προκαλεί προσωρινά ανωμαλίες στην έκκριση της θυροξίνης. Η δεύτερη εκδοχή είναι ότι ανακαλύψαμε πολύ νωρίς τον θυρεοειδή και για αυτό δεν έχει και την πλήρη κλινική εικόνα, που θα έπρεπε να έχει.[/FONT]
 
Last edited:


kenzo

Member
23 Φεβρουαρίου 2010
24
0
[FONT=&quot]Υπάρχει ένας κτηνίατρος, νομίζω ο μοναδικός στην Ελλάδα, ο οποίος γράφει περιεκτικά και κατανοητά για τις περισσότερες παθήσεις των σκύλων. Να φανταστείτε ότι κάποια στιγμή τον έψαχνα για να κλείσω ραντεβού για να δει τον [/FONT][FONT=&quot]kenzo[/FONT][FONT=&quot]. Φαίνεται να έχει πάρα πολλές γνώσεις ακόμα και σε σπάνιες παθήσεις. Αξίζει να τον αναφέρω, παραθέτοντας και το σχετικό άρθρο του για τον Υποθυρεοειδισμό.[/FONT]
[FONT=&quot]http://www.alfa-omega.gr/article.asp?AID=1008

[/FONT]
[FONT=&quot][/FONT]
 
Last edited:


kenzo

Member
23 Φεβρουαρίου 2010
24
0
καλήμερα σας!
τελικά και με τα αποτελέσματα των 2ων αιματολογικών ο κένζο έχει σίγουρα υποθυρεοειδισμό! :( :(
τώρα είμαστε στο στάδιο όπου με συνεχόμενες αιματολογικές θα ρυθμίσουμε την επιθυμητή δοσολογία!
ρώτησαμε την κτηνιάτρο για το forthyron, αλλά μας είπε ότι με το Τ4 υπολογίζονται καλύτερα οι δόσεις..
οι ωτιτίδες δεν μας έχουν ξεχάσει και ακόμα το παλεύουμε!! το καλό είναι ότι η doc μας πληροφόρησε ότι ενδεικνειται και η χρήση kenacomb και Lamicil για τοπική χρήση στα αυτιά, γεγονός που απλουστεύει ελαφρώς τον τρόπο χορήγησης!!
Υπάρχουν δυο θέματα που με αποσχολούν ακόμα..
το γεγονός ότι και η τελευταία γιατρός προτεινε επεμβαση στα αυτιά (το έχω ξανακούσει, αλλά προς το παρόν το αποκλείω)
και ότι μας είπε ότι η ωτίτιδα, παίζει και να μην οφείλεται στον υποθ. αλλά μπορεί να είναι και τροφική αλλέργία που την προκαλέι και να κάνουμε το σχετικό τεστ...
έχει κάνει και κατί πυρετούς τελευταία (συνεχόμενο 2ημερο) και δεν ξέρουμε σε ποιο μέτωπο να πρωτοεστιάσουμε..

ρε παιδιά, διαβάζω το φόρουμ εδώ και 2 τουλάχιστον χρόνια, ψάχνω πάντα ιατρικά θέματα και περιπτώσεις σκύλων που είχαν προβλήματα και σε άλλα σιτε του εξωτερικού, αλλά τέτοιο χάλι μαυρο - μπερδεμα σαν το δικό μας δεν έχω ξαναματαδει!!!!!!!!!

οποιαδήποτε συμβουλή - συμπαράσταση δεκτή!!!!!! με έχει υπερκαταβάλλει το θέμα!!!
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.116
Μηνύματα
895.852
Μέλη
19.925
Νεότερο μέλος
vicky1981