Ωτοδηκτική ψώρα


moglhs

Well-Known Member
6 Οκτωβρίου 2007
51
54
40
Καλησπερα! εχω ενα ροτβαιλερακι θυληκο 5 μηνων που τις τελευταιες μερες συναντιεται και παιζει με ενα λαμπραντορακι 3 1/2 μηνων το οποιο εχει στο εσωτερικο του αυτιου του σκουρο καφε(σαν βρωμια απο λασπη) και χθες μας ειπε ενας κτηνιατρος οτι ειναι ψωριαση(ενω ο κτηνιατρος του λαμπραντορ ειχε πει οτι δεν ειναι τιποτα). το λαμπραντορ εχει ξεκινησει θεραπεια με φαρμακα(αλλαξε κτηνιατρο). μπορει καποιος να εκτημησει αν ειναι οντως ψωριαση, αν μπορει να εχει κολλησει η μικρη μου, σε ποσο καιρο θα φανει αν ειχει κολλησει και σε ποσο καιρο θα ειναι ενταξει το λαμπραντορ για να ξανακανουνε παρεουλα? :wink: ελπιζω να μην κουρασα κοσμο... :)
 




moglhs

Well-Known Member
6 Οκτωβρίου 2007
51
54
40
ευχαριστω denis. η γνωμη σου ειναι να τα αφηνουμε να παιζουν η να μην το ριψοκινδυνεψω;
 


Alexandra

Well-Known Member
29 Ιανουαρίου 2008
794
1
Athens
Ψωρίαση είναι το ίδιο με ψώρα? Αν ναι, και τα δυο μου σκυλιά είχαν εμφανίσει, είχαν κολλήσει από το γάτο μας. Απλά ήταν στο πιο εσωτερικό τμήμα του αυτιού. Αν έχει κολλήσει το σκυλάκι σου, πιστεύω ότι θα έχει φαγούρα, θα το δεις, είναι αρκετά έντονο.

Διαφορετικά δε φαίνεται. Μόνο αν βάλεις μπατονέτα και του καθαρίσεις το αυτάκι με προσοχή, θα διαπιστώσεις αν έχει κάτι.
 


keyman

Well-Known Member
18 Ιουλίου 2007
1.010
1
ΑΘΗΝΑ
www.keyman.gr
ψώρα εννοείς όχι ψωρίαση,να έχει ωτίτιδα που να οφείλεται σε δράση ακάρεων(ωτοδεκτική ψώρα).

Ναι είναι πιθανό,δυστυχώς αυτά είναι τα "κακά" του να αφήνουμε το σκυλί μας να παίζει με άλλα στο πάρκο.

Υπάρχουν όμως παράλληλα και τόσα "καλά" που αποκομίζει ο σκύλος με το παιχνίδι με τα άλλα σκυλιά που η ωτίτιδα.....

Εξάλλου μου φαίνεται δύσκολο πριν αφήσω το σκυλί μου να παίξει με κάποιο άλλο στο πάρκο να ζητάω βιβλιάριο υγείας...

Τώρα εσύ που έτυχε ήδη να το γνωρίζεις,κράτα τα μακρυά αν μπορείς,τι να πω?
 


moglhs

Well-Known Member
6 Οκτωβρίου 2007
51
54
40
το γνωριζω αλλα παιζουν αρκετες μερες μαζι και αρκετες ωρες τη μερα. αν ειναι κολλητικο ειναι πολυ πιθανο να εχει κολλησει. πρεπει ισως να της ξεκινησω θεραπεια. δεν ξερω ομως σε ποσο καιρο θα φανει για να ξερω αν εχει. :(
 




moglhs

Well-Known Member
6 Οκτωβρίου 2007
51
54
40
ευχαριστω ολους! αυριο παω στον κτηνιατρο αν και στα αυτια της δε φαινεται κατι ακομα.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.116
Μηνύματα
895.852
Μέλη
19.925
Νεότερο μέλος
vicky1981