ακιτα σε διαμερισμα


stefanos_salas

Active Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
32
0
θεσσαλονικη
Γεια σας παιδια,ειναι οντως πανεμορφα....θα ηθελα να ρωτησω αν
μπορει να ζησει ενα ακιτα σε διαμερισμα....υπαρχει και αυλη βεβαια
αλλα θα υπαρχει προβλημα να ειναι μονιμα εκει!!!!κ ποσο περιπου
κοστιζει?
ευχαριστω
 


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Το Ακίτα ζει ΑΝΕΤΟΤΑΤΑ σε διαμέρισμα αν
α) ο ιδιοκτήτης του διαθέτει αρκετό χρόνο για μεγάλες βόλτες καθημερινά (1 ώρα περπάτημα το λιγότερο ΚΑΘΕ μέρα) και
β) ο ιδιοκτήτης του αντέχει να βάζει σκούπα 1-2 φορές την ημέρα και του αρέσει να βουρτσίζει(μαδάει ΤΡΕΛΑ πολύ το Ακίτα).

Είναι ήρεμο ζώο (όχι πολύ ενεργητικό) και μάλλον "κάνει" για διαμέρισμα περισσότερο από ΠΟΛΛΑ μικρότερα σκυλιά (πχ. Κόκερ ή Λαμπραντόρ!)

Χρειάζεται όμως καλή εκπαίδευση υπακοής γιατί του αρέσει πολύ να τσακώνεται με άλλους σκύλους και έχει και πολύ έντονες τάσεις προστασίας/φύλαξης (πράγμα που θέλει έμπειρο και κυριαρχικό ιδιοκτήτη για να τον καθοδηγεί σωστά και να μπορεί να τον ελέγχει ΠΑΝΤΑ).

Υπάρχει καταπληκτικό εκτροφείο στην Θεσσαλονίκη (θα σου δώσει ο ΚΟΕ το τηλ.).
 
Last edited:




Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Oh, yes.
Οι λόγοι που δεν εκπαιδεύεται στη φύλαξη ή σε σπορ προστασίας έχουν όλοι να κάνουν με τον ανεξάρτητο και συχνά μη-σταθερό και προβλέψημο χαρακτήρα του (συχνά αντιδράει χωρίς να υπολογίζει καλά την όλη κατάσταση και δεν λογαριάζει ούτε το αφεντικό του σε τέτοιες στιγμές).

Είναι όμως περίφανα και στιβαρά σκυλιά που γίνονται καλά κατοικίδια (αν μεγαλώσουν σωστά) και κάνουν και πολύ καλή φυσική φύλαξη (έχουν συνήθως και καχύποπτο χαρακτήρα προκαταβολικά με ξένους).

Ως φύλακες και κυνηγοί αρκούδων ξεκίνησαν.

Μάλλον έχεις γνωρίσει μικρά σε ηλικία Ακίτα. Είναι ΓΛΥΚΕΣ (με ΟΛΟΥΣ) μέχρι ενάμιση έτους περίπου, όπου αρχίζουν και ωριμάζουν.
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Οχι, εχω γνωρίσει αρκετά και μεγάλα σε ηλικία.

Κυριαρχικότητα και ξεροκεφαλιά ναι, αίσθηση ιδιοκτησίας όχι ... δεν έχω παρατηρήσει "έντονη" - μιλάω για japanese έτσι? Θα έλεγα ότι τα labrador που έχω γνωρίσει είναι στο ίδιο επίπεδο.

Κηνυγός του οτιδήποτε δεν μου δείχνει ότι φυλάει αλλά ότι κηνυγάει, είτε αυτό είναι αρκούδα είτε ποντίκι ... δεν μας λέει κάτι, μόνο ότι είναι ένα σκληροτράχηλο ζώο με αδιαμφισβήτητα έντονα ένστικτα. Ενα σκληροτράχηλο ζώο με έντονα ένστικτα μπορεί να εκπαιδευτεί σε οτιδήποτε - στο "έντονο" ενίσταμαι.

Τέτοια έντονα ένστικτα "φύλαξης" αν δεχτούμε ότι έχει πχ ένας ορεινός ποιμενικός, δεν μπορώ να δεχτώ ότι έχει το Ακίτα σε καμία περίπτωση ...
 


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Θεωρείται "φυσικός φύλακας". Δεν ξέρω τι δείγματα γνώρισες και που (αν ήταν στο χώρο τους ή σε ουδέτερο ή απλώς αποτελούσαν εξαίρεση).

Τα Ακίτα (όπως όλοι οι φυσικοί φύλακες) δαγκώνουν εισβολείς χωρίς να έχουν εκπαιδευτεί γι' αυτό. Το Λαμπραντόρ ; Για να μην μιλήσω για την φυσική τους καχυποψία προς αγνώστους (πάλι άσχετο με λαμπραντορ).

Το κυνήγι της αρκούδας το ανέφερα απλώς ως ρίζα του θάρρους που διαθέτει το Ακίτα (πάλι άσχετο με το οποιδήποτε Λαμπραντόρ).

Εύχομαι ποτέ να μην δεις θυμωμένο Ακίτα που σε θεώρισε εισβολέα στον χώρο του....

Η έντονη τάση κυριαρχικότητας που έχει (πάλι άσχετο με Λαμπραντόρ) τον κάνει από τους πιο δύσκολος στην συμβίωση με άλλα σκυλιά (ίδιου φύλου) και του δίνε έντονη αίσθηση του χώρου του.

Φυσικός φύλακας που δεν συνηστάται να εκπαιδεύεται σε σπορ προστασίας γιατί δεν ελέγχεται τόσο καλά για ανώνες και δεν χρησιμοποιείται από την αστυνομία για παρόμοιους λόγους (+ το πείσμα του που δεν τον βοηθάει)...
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Εύχομαι ποτέ να μην δεις θυμωμένο Ακίτα που σε θεώρισε εισβολέα στον χώρο του....
:p :p :p Λές να πάθω κανα έμφραγμα ? Μπαίνουμε και σε επικίνδυνη ηλικία :eek:

Μπορείς να μου κατατάξεις το Akita ανάμεσα σε αυτές τις φυλές στην αίσθηση της ιδιοκτησίας του - φύλαξη του χώρου του και μετά στην ανταπόκρισή του σε σπόρ στα οποία καλείται να δαγκώσει άνθρωπο ?

1. Ποιμενικός του καυκάσου
2. Παλαιός αγγλικός ποιμενικος
3. Μαλινουά
4. Ντόπερμαν
5. Ροτβάιλερ
6. Μπουλμάστιφ
7. Ελληνικός ποιμενικός
8. Γερμανικός ποιμενικός
9. Γιορκσάιρ τέρριερ
10. Μπουλ τέρριερ
11. Ντόγκο Αρτζεντίνο
12. Χάσκι
13. Μπριάρ
14. Τερβυρεν
15. Σναουτσερ
 


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Δεν μπορείς να βάλεις σκύλους που δεν κάνουν για το σπορ σε ίδια λίστα με αυτούς του σπορ.

Χάσκι και Γιόρκι σβήστα από τώρα.

Το ακίτα έχει περίεργη ιδιοσυγκρασία (ψυχρή προς την υπακοή ή θέληση να αποδώσει σε εργασία που ζητάει το αφεντικό). Μάλλον σ'αυτό μοιάζει με Ελληνικό Ποιμενικό, όμως δεν έχει σε καμία περίπτωση την "προτόγονη καχυποψία" του Ε.Π.
Το ότι δαγκώνει χωρίς εκπαίδευση (όπως ο Ε.Π.) ενώ δεν κάνει για σπορ είναι άλλο κοινό σημέιο. Είναι κι οι δύο φυσικοί φύλακες (σε αντίθεση με τον Γ.Ποιμενικό που συνήθως ΔΕΝ δαγκώνει αν δεν του μάθεις) αλλά μάλλον τα κοινά τους τελειώνουν εκεί.

Το Ακίτα έχει χαρακτήρα παράξενο που δεν μοιάζει με άλλες φυλές. Μοιάζει συχνά αναίσθητο προς το περιβάλλον (κακό αυτό για φύλακα) και αναίσθητο στην επιβράβεύση (θέλει να προσπαθίσεις πολύ να βρείς το κουμπί του).

Από την άλλη αντιδράει (δυστυχώς απότομα και χωρίς παρόμοια αντίδραση σε ίδιο ερέθισμα) με μεγάλο σθένος και μαχητηκότητα όταν απειληθεί ο χώρος του ή η ιεραρχία που συνήθησε. Έχουν συνήθως έντονη αίσθηση του χώρου τους αλλά δεν γαυγίζουν πολύ (καλό ή κακό, ανάλογα με το αφεντικό τους). Δεν τα πάνε καθόλου καλά με άλλους σκύλους και δεν κάνουν πίσω εύκολα (γενικώς) αν στραβώσουν.

Προσωπικά δεν μου αρέσουν γιατί δεν τα θεωρώ άξια εμπιστοσύνης ως φύλακες. Δεν είναι προβλέψημα αρκετά για το θάρρος και την ικανότητα στο δάγκωμα που διαθέτουν. Βέβαια είναι πολλοί σκύλοι φύλακες που δεν μου αρέσουν (πχ. Kuvaz) γιατί δεν ανέχομαι και πολύ "αυτοσχεδιασμό" από τον σκύλο μου και τον θέλω πιο ευέλικτο σε καταστάσεις πόλεων. Η σωματοφυλακή (παντού!) μ'ενδιαφέρει περισσότερο κι όχι η φύλαξη χώρου μόνο.

Το Ακίτα κάνει μόνο για το δεύτερο (και πάλι όχι για μένα που θέλω πιο "alert" σκύλο).

Είναι λίγοι οι σκύλοι φύλακες που δαγκώνουν εισβολέα κατά μέτωπο χωρίς εκπαίδευση (αυτούς λέμε "Φυσικοί Φύλακες") και ενώ το Ακίτα το κάνει αυτό, υστερεί σχεδόν σε όλα τ' άλλα που κάνουν ένα σκύλο καταπληκτικό φύλακα.
Ελπίζω να σε κατατόπισα κάπως.
 
  • Like
Reactions: sok


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Δεν μπορείς να βάλεις σκύλους που δεν κάνουν για το σπορ σε ίδια λίστα με αυτούς του σπορ.
2 φορές σου είπα να μου το κατατάξεις 1 για σπόρ και μία για φύλαξη :)

Χάσκι και Γιόρκι σβήστα από τώρα.
Είναι ίσως τα 2 άκρα στην φύλαξη χώρου (προειδοποιητικού φύλακα)

Το ακίτα έχει περίεργη ιδιοσυγκρασία (ψυχρή προς την υπακοή ή θέληση να αποδώσει σε εργασία που ζητάει το αφεντικό). Μάλλον σ'αυτό μοιάζει με Ελληνικό Ποιμενικό, όμως δεν έχει σε καμία περίπτωση την "προτόγονη καχυποψία" του Ε.Π.
Το Ακίτα έχει χαρακτήρα παράξενο που δεν μοιάζει με άλλες φυλές. Μοιάζει συχνά αναίσθητο προς το περιβάλλον (κακό αυτό για φύλακα) και αναίσθητο στην επιβράβεύση (θέλει να προσπαθίσεις πολύ να βρείς το κουμπί του).
Από την άλλη αντιδράει (δυστυχώς απότομα και χωρίς παρόμοια αντίδραση σε ίδιο ερέθισμα) με μεγάλο σθένος και μαχητηκότητα όταν απειληθεί ο χώρος του ή η ιεραρχία που συνήθησε. Έχουν συνήθως έντονη αίσθηση του χώρου τους αλλά δεν γαυγίζουν πολύ (καλό ή κακό, ανάλογα με το αφεντικό τους). Δεν τα πάνε καθόλου καλά με άλλους σκύλους και δεν κάνουν πίσω εύκολα (γενικώς) αν στραβώσουν.
Εδώ μάλλον τα έχεις μπερδέψει και μιλάς για έντονα ένστικτα φύλαξης. Είναι κυριαρχικότητα.


Το Ακίτα κάνει μόνο για το δεύτερο (και πάλι όχι για μένα που θέλω πιο "alert" σκύλο).

Είναι λίγοι οι σκύλοι φύλακες που δαγκώνουν εισβολέα κατά μέτωπο χωρίς εκπαίδευση (αυτούς λέμε "Φυσικοί Φύλακες") και ενώ το Ακίτα το κάνει αυτό, υστερεί σχεδόν σε όλα τ' άλλα που κάνουν ένα σκύλο καταπληκτικό φύλακα.

Ελπίζω να σε κατατόπισα κάπως.
Κι εγώ :)
 


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Χάσαμε το δάσος γιατί χάζευες τα δέντρα....

Το θέμα ήταν να προειδοποιήσω τον Στέφανο ότι το Ακίτα είναι δύσκολος κυριαρχικός σκύλος. Τα "έντονα ένστικτα φύλαξης" στα οποία κόλλησες ήταν για να τονίσω πως ο σκύλος αυτός δαγκώνει όταν υπερασπήζεται τον χώρο του (ή την αρχηγία του).

Όσο λοιπόν και να συμφωνώ μαζί σου για την ποιότητα της φύλαξής του (και σε όλες τις λεπτομέριες), το θέμα παραμένει πως σκύλος που δαγκώνει δικαιούται την λέξη "έντονα" (και ας είναι βασικά από κυριαρχικότητα).

Οι περισσότεροι θεωρούν ένα Λαμπραντόρ που γαυγίζει στην πόρτα, καλό φύλακα.
Δεν είναι έτσι (γιατί το Λάμπ. μένει ΜΟΝΟ στο γαύγισμα) και ουδεμία σχέση έχει αυτό με ένα Ακίτα, που αν το μεγαλώσεις σαν να ήταν Λαμπραντόρ, ενδέχεται να καταλήξεις ακόμη και στα δικαστήρια.

Αυτό ήταν το θέμα μας. Να προετοιμάσουμε τον Στέφανο. Κάναμε και μια "΄βόλτα" αλλά το καταφέραμε νομίζω. _Στέφανε;
 




LUNA07

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2007
1.657
3
45
thessaloniki
μουαχαχαχα.......παει ο Στεφανος να αγορασει στολη:D
δεν παιζεστε:eek:

εγω παντως εζησα με Ακιτα,βλαμμενο κανις και 2 παιδια και ζουμε ολοι...
και οι γειτονες:p
 


sir-elric

Well-Known Member
17 Νοεμβρίου 2006
2.589
3
marathon beach
και εγω ενα ακιτα που γνωριζω δεν ειναι και η επιτομη του φυλακα! του κομπλεξικου ακοινωνητου σκυλου μπορει!


αν και θα παμε για σπλιτ!
Είναι λίγοι οι σκύλοι φύλακες που δαγκώνουν εισβολέα κατά μέτωπο χωρίς εκπαίδευση (αυτούς λέμε "Φυσικοί Φύλακες")
πιες ρατσες θεωρεις οτι εχουν τετοια γνωρισματα?

γιατι θεωρεις οτι Ο Γ.Π (GSD) δεν το εχει και πρεπει να του το μαθεις? μιλαμε για εναν σκυλο που εχει εκτραφει γεννιες με γνωνομονα το μανικι!
 






Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Φύλακες και κυνομάχοι και κυνηγοί μεγάλων θυραμάτων (Ακίτα).
Όσο για τον Γ.Π. ναι υπάρχουν διάφοροι τύποι. Ο μέσος Γ.Π. όχι μόνο δεν δαγκώνει αλλά ούτε καν μπορεί να εκπαιδευτεί να δαγκώνει (σε σωστή φύλαξη).

Από αυτούς που έχουν εκπαιδευτεί στην σωματοφυλακή (για αληθινές καταστάσεις, όχι μόνο για σπορ) πολλοί λίγοι θα αντιμετώπιζαν/δάγκωναν εχθρό αν δεν είχαν εκπαιδευτεί γι' αυτό. Για να μην πως για κάποιους που ΕΧΟΥΝ εκπαιδευτεί σ'αυτό και πάλι στα πραγματικά "σκούρα" χάνουν το θάρρος τους....

Γι' αυτό δεν θεωρείται φυσικός φύλακας ο Γ.Π.(όπως το Σνάουτσερ, Ρόττι, ή τους μεγάλους φύλακες βοειδών/προβάτων). Δούλευα για ένα χρόνο έναν Sch3 Γ.Π. πεντέμιση ετών αλλά ποτέ δεν είχα τόση εμπιστοσύνη στη σωματοφύλακή του όσο στο Σνάουτσερ μου, που είχε εκπαιδευτεί μόνο σε "civil" (αληθινές) καταστάσεις (και ήταν αποδεδιγμένα πολύ πιο θαρραλέος).

Οι περισσότεροι εκπαιδευτές αναγνωρίζουν τα μειωνεκτήματα του Ακίτα (όπως πχ. και του Μπούλ Τέρριερ ή του Τσόου), παρ'όλ' αυτά τον κατατάσουν στους φυσικούς φύλακες γιατί δαγκώνει με θάρρος χωρίς εκπαίδευση.

Όταν μιλάμε για φύλακες (πραγματικούς), πρέπει να θυμόμαστε πως οι κλέφτες γνωρίζουν ΠΟΛΛΑ για το θέμα (μερικοί περισσότερα από πολλούς εκπαιδευτές σκύλων) και δεν εντυπωσιάζονται από σκύλο (μεγαλόσωμο) που απλώς γαυγίζει.

Ξέρουν πως 1 στους 300 ανεκπαίδευτους σκύλους "φύλακες" θα δαγκώσουν αν τους επιτεθεί με θάρρος ένας άντρας (οι δυό τρείς με ρόπαλα!). ΄

Επίσης ξέρουν από ποιές φυλές κινδυνεύουν περισσότερο και ποιές λιγότερο (ΟΣΟ κι αν γαυγίζουν, γρυλίζουν και χτυπιούνται στα κάγκελα). Τέλος ξέρουν τρόπους να "τεστάρουν" τα ζώα για να δουν τι τους παίρνει. Κι εννοείται προς όταν πρόκειται για σιγαστήρες, φόλες και άλλα θανατηφόρα λίγοι σκύλοι επιβιώνουν (ότι και να είναι).

Το ότι οι κλέφτες συνήθως ΔΕΝ πειράζουν τον σκύλο (και σχεδόν ποτέ δεν τον σκοτώνουν) αποδεικνύει και πάλι το πόσοι ΛΙΓΟΙ σκύλοι είναι πραγματικοί φύλακες εκεί έξω.
 
Last edited:


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Μια μικρή περίληψη για το Ακίτα (για να μπούμε πάλι στο θέμα μας):

Υπήρχαν (-άρχουν) δίαφοροι τύποι Ακίτα. Μετά τον 2 παγκόσμιο εισήχθηκε αίμα Γ.Π. (καθώς και Μαστίφ και Τόσα) για να σωθεί η φυλή και από τότε οι Αμερικάνοι συντηρούν αυτόν τον τύπο, ενώ οι Ιάπωνες σε προσπάθεια να "καθαρίσουν" τη φυλή απαγόρεψαν κάποια στοιχεία (που επιτρέπονται στην Αμερική) όπως οι μαύρη μάσκα. Σαν χαρακτήρες μοιάζουν πολύ, αν και το Ιαπωνικό Ακίτα είναι λίγο πιο "ανατολικό" (λίγο σαν το Τσόου-Τσόου σε χαρακτήρα).

Το Αμερικάνικο Ακίτα έχει αναγνωριστεί εδώ και 3 χρόνια (ενώ οι Ιάπωνες απαγόρευσαν την μαύρη μάσκα πριν 15 χρόνια περίπου).
 
Last edited:


stefanos_salas

Active Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
32
0
θεσσαλονικη
παιδια εισαστε ολα τα λεφτα,σας ευχαριστω ολους....!
ακομα αργει ο καιρος,που θα αποκτησω ενα ακιτα
αλλα εβγαλα καποια συμπερασματα....
 


giorgos79

New Member
26 Δεκεμβρίου 2009
2
0
να ρωτησω και εγω με την σειρα μου.Θελω να παρω ενα αμερικανικο ακιτα.Ενα κοντινο συγγενικο προσωπο εχει ενα γιαπωνεζικο ακιτα και εχω καταλαβει τον χαρακτηρα του.Μεχρι να ερθει να το ακουμπησω περασε ενας χρονος!Το προβλημα ειναι οτι θα ειναι σε ενα διαμερισμα.Εννοειται οτι θα εχει την βολτα του καθημερινα και την περιπποιηση του.Οι ερωτησεις ειναι οι εξης.
Ποσο ασφαλες ειναι στο να το βγαλει η γυναικα μου βολτα χωρις να εχουμε δραματα με αλλους σκυλους στον δρομο?
Λογω δουλειας απουσιαζω αρκετα βραδια.Ο σκυλος κανει για φυλακας του σπιτιου την νυχτα ωστε να μην φοβαται και η γυναικα μου το βραδυ?Απο οτι καταλαβα ναι αλλα ρωταω ξανα.Και δεν λεω για κατι που μονο θα κανει φασαρια,αλλα στη περιπτωση που θα μπει καποιος μεσα να επιτεθει χωρις εντολη απο το αφεντικο.
Ευχαριστω πολυ

ΚΑΛΕΣ ΓΙΟΡΤΕΣ ΚΑΙ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Η εμπειρία μου με ένα τεράστιο Ακίτα..δεν θυμάμαι αν ήταν Αμερικάνικο η Ιαπωνικό, (το έιχε φέρει ένας πρώην μου από ένα υποτίθεται κορυφαίο εκτροφέιο στη Φινλανδία)...ήταν από καταπληκτική έως δραματική..
Ο πρωην εργαζόταν στο Βουκουρέστι και είχα πάει για διακοπες..ο σκύλος ήταν μαζί μου στους καναπέδες όλη μερα..τρελλή λατρεία..(και τρελλή τρίχα).
Μία μέρα τον πήγα σε ένα πάρκο για βόλτα, (είχε κάνει και εκπαίδευση υπακοής από εκπαιδευτή)...και βούτηξε ένα σκύλο-swiffer από το λαιμό ...και μέχρι να το αφήσει...έχασα πολλά χρόνια από τη ζωή μου..
Το αλλο σκυλί σώθηκε από τύχη..και επειδή έιχε πολύ τρίχωμα ...αλλιώς θα το κλαίγαμε.
Υπέροχος σκύλος..αλλά..δεν θα το αποφάσιζα...χωρίς να είμαι 100% σίγουρη..ότι μπορω να τον διαχειριστώ..