ανεμβολίαστα κουτάβια.




Ektor 13

Banned
Banned
15 Ιανουαρίου 2010
160
9
Όχι δεν είμαι κτηνίατρος
Δείχνεις να κατέχεις σχετικά με το θέμα του σκυλο-οργανισμού και τις παθήσεις ....
Να σε ρωτήσω κάτι μήπως γνωρίζεις και με διαφωτίσεις..?
Σχετικά με τη δυσπλασία , στις μέρες μας γίνονται ακτονογραφίες , προσέχουν τα κουτάβια να μην παχαίνουν πολύ να μην ανεβαίνουν σκαλοπάτια. κτλ... Επίσης η δυσπλασία είναι απο τις πιο συχνές παθήσεις στις μεγαλόσωμες ράτσες...
Παλιότερα πριν 15-20 χρόνια παρουσιαζόταν τόσο συχνά ? Έχω την εντύπωση πως δεν ακουγόταν τουλάχιστον τόσο .
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Εktor 13, είσαι εκτός θέματος. Το θέμα εδώ είναι ανεμβολίαστα κουτάβια.
Υπάρχουν άλλα θέματα να ρωτήσεις για τη δυσπλασία. Ενα μάλιστα τρέχει και τώρα.
 


Krina

Well-Known Member
28 Οκτωβρίου 2008
2.244
5
56
Περιστερι Αττικης
www.vomkrinastrand.com
εγω ειμαι καθετα αρνητικη για τα ανεμβολιαστα κουταβια να βγουν εξω απο το σπιτι ,τα αντισωματα αυτα που παιρνουν απο το πρωτογαλλα δεν τα καλυπτει για εκθεση τους σε εξωγενεις βακτηριογοννους παραγοντες

αλλωστε αν πραγματικα συναιβενε αυτο δεν θα ειχαμε κρουσματα οξειας γαστρεντεριτιδας και πολλες φορες αναλογα με τον ιο ακομα και θανατων
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Ο καθένας το συζητάει με τον κτηνίατρο του και φυσικά εξαρτάται και από την περιοχή/χώρα που ζει.

Πάντως και στο Βέλγιο πριν απο 20 χρόνια σου απαγόρευαν να βγεις έξω πριν ολοκληρωθεί ο κύκλος, σήμερα οι περισσότεροι κτηνίατροι προτείνουν μετά το πρώτο εμβόλιο στις 6 εβδομάδες να βγαίνουν. Αν δεν έβγαιναν δεν θα είχαν καν μαθητές οι puppy classes που απευθύνονται σε κουτάβια ηλικίας 7 με 16 εβδομάδων.

Εγώ το μόνο που προσέχω μεχρι να κάνουν το πρώτο lepto είναι μέρη με αυξημένο ρίσκο για λεπτοσπείρωση.

Krina υπάρχουν κρούσματα σε εκτροφικά κουτάβια, από μάνα δηλαδή που ήταν σωστά εμβολιασμένη;
 




TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
Nα στο θέσω και ανάποδα :)
Εάν δεν βγούν απο το σπίτι έως τους 3 1/2 μήνες σε τι θα υστερούν απο ένα κουτάβι που βγαίνει σε μία αυλή όπως είπες ?
όλοι γνωρίζουμε ότι oι πρώτοι μήνες είναι πολύ σημαντικοί και πολλές φορές καθοριστικοί για την κοινωνικοποίηση των κουταβιών.Εγώ προσωπικά δεν θα έκλεινα με τίποτα έναν βέλγο (φυλή που χρειάζεται έντονη κοινωνικοποίηση και πολλές εμπειρίες απο την πολύ μικρή ηλικία) σε ένα σπίτι, άντε μπαλκόνι ή αυλή και να τον βγάλω στην ''κοινωνία'' όταν πια θα είχε φτάσει 4 μηνών.Πιστεύω ότι τότε θα είχα πολύ περισσότερα προβλήματα...

πήρα το ρίσκο με τον Ακίρα -(η Φρίντα, η Λίμπα και ο Αλομπάρ έτσι και αλλιώς ήταν απο κουτάβια στο δρόμο)-και τον έβγαλα απο 2 μηνών έξω.....δεν το μετάνιωσα ποτέ και με το επόμενο σκυλί μου το ίδιο θα κάνω .....
 


Gerasimos82

Well-Known Member
11 Ιουλίου 2010
126
0
όλοι γνωρίζουμε ότι oι πρώτοι μήνες είναι πολύ σημαντικοί και πολλές φορές καθοριστικοί για την κοινωνικοποίηση των κουταβιών.Εγώ προσωπικά δεν θα έκλεινα με τίποτα έναν βέλγο (φυλή που χρειάζεται έντονη κοινωνικοποίηση και πολλές εμπειρίες απο την πολύ μικρή ηλικία) σε ένα σπίτι, άντε μπαλκόνι ή αυλή και να τον βγάλω στην ''κοινωνία'' όταν πια θα είχε φτάσει 4 μηνών.Πιστεύω ότι τότε θα είχα πολύ περισσότερα προβλήματα...

πήρα το ρίσκο με τον Ακίρα -(η Φρίντα, η Λίμπα και ο Αλομπάρ έτσι και αλλιώς ήταν απο κουτάβια στο δρόμο)-και τον έβγαλα απο 2 μηνών έξω.....δεν το μετάνιωσα ποτέ και με το επόμενο σκυλί μου το ίδιο θα κάνω .....
Όταν λες τα έβγαζες έξω?? Βόλτα λουράκι (5 λεπτά) στον κήπο ?? που τα έβγαζες?? Ασ γίνουμε λίγο πιο συγκεκριμένοι... Εγώ έχω 2 μηνών και το σκέπτομαι.. έχω πιλωτή .. απέναντι έχω παρκάκι.. να το βγάλω με λουράκι στο πάρκο??
 


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
Ο Αλομπάρ, η Φρίντα και η Λίμπα ήταν κουτάβια απο γέννα ΒΥΒ. 'Οταν τα βρήκα ήταν περίπου 2 μηνών, τους έκανα σχεδόν αμέσως τα πρώτα εμβόλια αλλά ουσιαστικά μέχρι 5 μηνών έζησαν σε μη ασφαλή συνθήκες ( στον δρόμο με επαφές με άλλα αδέσποτα σκυλιά, μετά σε μια περιφραγμένη αυλή....κλπ.) δεν τέθηκε λοιπόν θέμα επιλογής δικής μου το αν θα τα ''βγάλω'' έξω , αυτό το έκανε ο ΒΥΒατζής που τα παράτησε...
Βέβαια ευτυχώς και αυτά αλλά και τα δύο αδέρφια τους που πήγαν σε άλλα σπίτια είχαν μια πολύ υγιή κουταβίσια ηλικία. Δεν αρρώστησαν ποτέ. Θέμα τύχης; Θέμα γονιδίων; Δεν ξέρω...

Ο Ακίρα είναι βέλγικο ποιημενικό και προέρχεται απο εκτροφείο. Εκεί ίσχυαν οι συνθήκες που περιέγραψε η Αλεξία,δηλ. σωστά εμβολιασμένη μάνα,τα κουτάβια θήλασαν αμέσως πρωτόγαλα......κλπ.κλπ. όπως καταλαβαίνεις αυτά και απο μόνα τους δημιουργούν ένα καλό ανοσοποιητικό σύστημα .
Όταν δε ήρθε στο σπίτι, τα σκυλιά μας ήδη ζούσαν μαζί μας, οπότε δεν τέθηκε καν το θέμα της απομόνωσης του.

Τώρα σε σχέση γιατί τον έβγαλα αμέσως έξω....
Τα βέλγικα ποιημενικά είναι σκυλιά στα οποία επιβάλλεται ΕΝΤΟΝΑ η κοινωνικοποίηση απο την πολύ μικρή ηλικία, οπότε και σε συνεννόηση με τον εκτροφέα μας, ο Ακίρα απο 2 μηνών βγήκε τσάρκα στην πόλη.
Περπάτησε στο δρόμο - πάντα με λουράκι- ,καθήσαμε έξω απο σουπερμάρκετ, πηγαίναμε στα πάρκα όπου έβλεπε άλλα σκυλιά, παιδιά, μπάλες, έξω απο σχολεία......ότι μπορείς να φανταστείς...
Βέβαια τον άφηνα να μυρίζεται και να παίζει μόνο με σκυλιά που γνώριζα ότι ήταν υγιή και εμβολιασμένα, όπως και δεν τον άφηνα να πολύ-μυρίζει όπου ήθελε.Πιστεύω ότι για την συγκεκριμένη φυλή πρέπει κανείς να πάρει το ρίσκο ώστε να κερδίσει τους πιο σημαντικούς μήνες για την κοινωνικοποίηση τους. Βέβαια έχοντας σαν δεδομένα την προϋπόθεση : υγιής μάνα-υγιή κουτάβια. Δεν γίνεται αλλιώς.

Gerasimos82 εγώ κατάθεσα την δική μου εμπειρία, το τι θα κάνει ο καθένας είναι θέμα δικής του επιλογής. Πάντως όταν θα ξαναπάρω σκυλί απο εκτροφείο θα κάνω το ίδιο και όταν θα ξαναπάρω αδέσποτο,αυτό θα έχει ήδη ζήσει στον δρόμο...
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Όταν λες τα έβγαζες έξω?? Βόλτα λουράκι (5 λεπτά) στον κήπο ?? που τα έβγαζες?? Ασ γίνουμε λίγο πιο συγκεκριμένοι... Εγώ έχω 2 μηνών και το σκέπτομαι.. έχω πιλωτή .. απέναντι έχω παρκάκι.. να το βγάλω με λουράκι στο πάρκο??
Eγω θα σου ελεγα να αποφυγεις μερη οπου συχναζουν αδεσποτα μεχρι να ολοκληρωσει τον κυκλο εμβολιων... Αν εχεις φιλους, γνωστους με κοινωνικοποιημενα σκυλια μπορειτε να πηγαινετε σε αυτους βολτες... αν εχουν κηπο ακομα καλυτερα... οι βολτες αγκαλια προσφερουν πολλα επισης. Μπορεις να προφυλαχθεις χωρις ομως να στερησεις την πρωτη κοινωνικοποιηση στο κουταβι σου που ειναι τοσο σημαντικη!