ανεπιθυμητη εγκυμοσυνη


rummen

Well-Known Member
15 Μαρτίου 2016
132
94
33
καλησπερα παιδια μετα απο πολυ καιρο
εαν θυμαστε ειμα κατοχος ενος θηλυκου ροττβαιλερ 22μηνων και ειναι η τεταρτη φορα που ειρθε σε οιστρο.
εχθες το απογευμα ο πατερας μου εβαλε το αυτοκινητο στο γκαραζ αλλα την συρτοροτη καγκελοπορτα 3,5 m δεν την κλειδωσε απλα την εκλεισε.
σε μια στιγμη ακουω το σκυλι μου να κλεει και την βλεπω να εχει κολλησει με ενα αδεσποτο μεγαλοσωμο,με το που βγαινω στην αυλη τρομαξε το αδεσποτο αλλα και η δικια και ξεκολλησαν βιαια.η δικια ετρεξε στο σπιτακι της και ο αλητης εξαφανιστηκε απο καγκελοπορτα που την ανοιξε ο ιδιος του.
σημερα το πρωι πηγα στον ιατρο και καναμε ενεση με alzin και αυριο αλλη μια επαναληπτικη.
απο οτι μου ειπε πως ειναι αποτελεσματικο αλλα και απολυτα υγιες για τον σκυλο.
εν το μεταξυ ηθελα να ζευγαρωσει με ενα καθαροαιμο ροττβαιλερ αλλα δεν ηθελα να εχω γεννα μεσα στην καρδια του χειμωνα μια και εδω στο αργος ορεστικο ειναι πολυ βαρυς ο χειμωνας.
θελω να κανει δυο γενες και μετα να την στειροσω.
 




Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
"Απολυτα υγιες"...
Καλα,νομιζω το ξερουμε ολοι,οτι αργά ή γρηγορα θα τα βρουμε μπροστά μας ολα αυτα...

Στο θεμα μας...
Να πεις του μπαμπα σου να ειναι πολυ,ΠΟΛΥ,πιο προσεχτικος απο δω κ μπρος...
αμα δε τους εβλεπες,θα παιρνες χαμπαρι στον μηνα+
Στην θεση σου,μετα τις ενεσεις...εγω θα κανα κ κανα υπερηχογραφημα....καμια εξεταση αιματος...δε θα εφησυχαζομουν (βασικα αμα η σκυλα μου δε ζουσε μεσα στο σπιτι να την παρακολουθω 24/7 θα την στειρωνα μετα τους 18 μηνες) πολλα εχουν ακούσει ταυτια μας κ εχουν δει τα ματια μας.
Παμε στο θεμα της γεννας που λες...2 κιολας...
Αμα σου κανει απο 9-10 τη φορα,τι θα τα κανεις τοσα σκυλια ρε αδελφε?
Δε σου συζηταω για ολα τα αλλα...εξοδα,γιατρους,φασαρια,σκατο κ κακο χαμο...χεστα ρε παιδι μου ολα αυτα...(που αυτα ειναι το καλο σεναριο,αμα τα μεγαλωσει η ιδια,αμα δε τα θελει κ πρεπει να τα ταιζεις ενα ενα με μπιμπερο,ανα τριωρο,ειναι εντελως διαφορετικη ιστορια...αλλα ειπαμε χεστα αυτα...προς το παρον...)
Απλα,τι θα τα κανεις...τοχεις σκεφτει?
 




rummen

Well-Known Member
15 Μαρτίου 2016
132
94
33
"Απολυτα υγιες"...
Καλα,νομιζω το ξερουμε ολοι,οτι αργά ή γρηγορα θα τα βρουμε μπροστά μας ολα αυτα...

Στο θεμα μας...
Να πεις του μπαμπα σου να ειναι πολυ,ΠΟΛΥ,πιο προσεχτικος απο δω κ μπρος...
αμα δε τους εβλεπες,θα παιρνες χαμπαρι στον μηνα+
Στην θεση σου,μετα τις ενεσεις...εγω θα κανα κ κανα υπερηχογραφημα....καμια εξεταση αιματος...δε θα εφησυχαζομουν (βασικα αμα η σκυλα μου δε ζουσε μεσα στο σπιτι να την παρακολουθω 24/7 θα την στειρωνα μετα τους 18 μηνες) πολλα εχουν ακούσει ταυτια μας κ εχουν δει τα ματια μας.
Παμε στο θεμα της γεννας που λες...2 κιολας...
Αμα σου κανει απο 9-10 τη φορα,τι θα τα κανεις τοσα σκυλια ρε αδελφε?
Δε σου συζηταω για ολα τα αλλα...εξοδα,γιατρους,φασαρια,σκατο κ κακο χαμο...χεστα ρε παιδι μου ολα αυτα...(που αυτα ειναι το καλο σεναριο,αμα τα μεγαλωσει η ιδια,αμα δε τα θελει κ πρεπει να τα ταιζεις ενα ενα με μπιμπερο,ανα τριωρο,ειναι εντελως διαφορετικη ιστορια...αλλα ειπαμε χεστα αυτα...προς το παρον...)
Απλα,τι θα τα κανεις...τοχεις σκεφτει?

αυτο μου ειπε και ο γιατρος μας πως μεσα στην ατυχια μου ειμαι τυχερος που τους επιασα επ αυτοφωρου και το αντιμετωπισαμε αμεσα.
οτι και να τον πω τον πατερα μου αυτος παλι το δικο του θα κανει,ειναι και ηλικια τετοια (71 χρονων) που ολα τα ξερουν και θελουν να κανουν παντα το δικο τους ηταν και και αρνητικος στην αποκτηση σκυλου.
θελω να την ζευγαροσω μια φορα η και δυο γιατι μου ζηταν να την ζευγαροσω αλλα και εγω θελω εναν αρσενικο.και αποτην αλλη θελω να την στειρωσω για ολους τους υπολοιπου λογους.
παντως παιδια οταν τα ειδα τα σκυλια κολλημενα κλονιστηκα συνθεμελα μεσα μου και στεναχωρεθηκα παρα πολυ,θωλοσα.αφου το βραδυ δεν μποροσα να κοιμηθω και ξυπνουσα διαρκως.
 




vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Να υποθέσω πως η γέννα θα γίνει με τις ευλογίες του εκτροφεα σου με κάποιο άλλο εκτροφικό, έχουν και τα δύο κάνει όλες τις απαραίτητες εξετάσεις και θα έχουν κριθεί αξία αναπαραγωγής σωστά;
 


rummen

Well-Known Member
15 Μαρτίου 2016
132
94
33
Να υποθέσω πως η γέννα θα γίνει με τις ευλογίες του εκτροφεα σου με κάποιο άλλο εκτροφικό, έχουν και τα δύο κάνει όλες τις απαραίτητες εξετάσεις και θα έχουν κριθεί αξία αναπαραγωγής σωστά;
σωστα.
 
  • Like
Reactions: vasgial


Μάρθα & Σίλβα

Well-Known Member
28 Μαϊου 2014
1.705
3.933
39
Εαν ο καθενας κανει το δικο του θα ξαναεχεις κολλήματα δυστυχώς....θα ξαναερθει αρσενικος απεξω κ η δικια σου θα θελει να του κάτσει οποτε θα ξαναγινει το κακο.

Εαν οι συνθήκες ειναι τέτοιες που δεν μπορεις να τη προστατεύσεις απο ανεπιθύμητα ζευγαρώματα, στειρωσε τη απο τωρα...για να μην γεμιζει το σκυλι χημικα τσαμπα και βερεσε...

Οσο για τα "επιθυμητα" ζευγαρώματα επειδή σου ζητάνε....αν μετα δεν σου ζητάνε;;;;η ζητηση ειναι λογος ζευγαρώματος;;;δεν νομιζω....

Εαν θες αρσενικο, πήγαινε σε εναν εκτροφεα κ παρε αρσενικο.....εξαλλου δεν θα βγει κλωνος της δικιας σου επειδή θα ειναι παιδι της....
 


Beyond Wonderland

Well-Known Member
6 Μαϊου 2013
1.108
1.753
Μπραβο σου παντως που μετα απο τοσο κοπο,χρονο και χρημα που εχεις αφιερωσει εισαι διατεθειμενος να χαρισεις τα κουταβια ! Πολυ σπανιο στις μερες μας (y)
 
  • Like
Reactions: Orilis and rummen


Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
θελω να την ζευγαροσω μια φορα η και δυο γιατι μου ζηταν να την ζευγαροσω αλλα και εγω θελω εναν αρσενικο.

Α) υποθετω οτι ο κτηνιατρος την κοιταξε απο πισω μη τραυματιστηκε πουθενα ε? (Επειδη ειπες οτι ειχαν κολλησει κ απτις φωνες σου ξεκολλησαν βιαια...καλα θαταν αμα πετυχεις κ τον αρσενικο πουθενα να τσεκαρεις λιγο κ αυτουνου το πουλι ..ναι οκ φαινεται γελοίο,καμιά φορα ομως τραυματιζονται ετσι)

Παμε στο Β) σαυτο που κουοταρα
ΟΛΟΙ
ΠΑΝΤΑ
ΖΗΤΑΝΕ!
Ετσι...γιατι μπορουν...
Θεωρητικα παντα...
Στην πράξη οι μισοι θα λακισουν (θα ελεγα παραπανω,αλλα προσπαθω να διατηρησω μια νοτα αισιοδοξιας...)
Οσοι απομείνουν,εαν μπεις στην διαδικασια να τους ξεψειρισεις,πραγματικά ομως (δεν εχει αα ειναι κολλητος μου πρωτοξαδελφος μου συνάδελφος του μπατζανακη μου...) θα συνειδητοποιησεις,οτι απαυτους τους λιγους,δε θα μπορουν/θελουν να ανταπεξελθουν ουσιαστικα στις αναγκες ενος (τέτοιου) σκυλιου ουτε 1/2 στους 4!
Θελεις,αντέχεις,να παρεις πανω σου το κριμα?να δεις σκυλι ΣΟΥ νηστικο?δεμενο?παρατημενο?αρρωστο?κακοποιημενο?κλπ κλπ κλπ...

Τι σου λεει ο εκτροφέας σου?
Εξηγησε μας,σου χει πχ προτεινει να την φιλοξενησει αυτος κατα την εγκυμοσυνη κ ύστερα?σου ειπε οτι θα βρει αυτος τους μελλοντικους ιδιοκτήτες?
Γενικα,πως θα σε βοηθησει?
 


rummen

Well-Known Member
15 Μαρτίου 2016
132
94
33
Α) υποθετω οτι ο κτηνιατρος την κοιταξε απο πισω μη τραυματιστηκε πουθενα ε? (Επειδη ειπες οτι ειχαν κολλησει κ απτις φωνες σου ξεκολλησαν βιαια...καλα θαταν αμα πετυχεις κ τον αρσενικο πουθενα να τσεκαρεις λιγο κ αυτουνου το πουλι ..ναι οκ φαινεται γελοίο,καμιά φορα ομως τραυματιζονται ετσι)

Παμε στο Β) σαυτο που κουοταρα
ΟΛΟΙ
ΠΑΝΤΑ
ΖΗΤΑΝΕ!
Ετσι...γιατι μπορουν...
Θεωρητικα παντα...
Στην πράξη οι μισοι θα λακισουν (θα ελεγα παραπανω,αλλα προσπαθω να διατηρησω μια νοτα αισιοδοξιας...)
Οσοι απομείνουν,εαν μπεις στην διαδικασια να τους ξεψειρισεις,πραγματικά ομως (δεν εχει αα ειναι κολλητος μου πρωτοξαδελφος μου συνάδελφος του μπατζανακη μου...) θα συνειδητοποιησεις,οτι απαυτους τους λιγους,δε θα μπορουν/θελουν να ανταπεξελθουν ουσιαστικα στις αναγκες ενος (τέτοιου) σκυλιου ουτε 1/2 στους 4!
Θελεις,αντέχεις,να παρεις πανω σου το κριμα?να δεις σκυλι ΣΟΥ νηστικο?δεμενο?παρατημενο?αρρωστο?κακοποιημενο?κλπ κλπ κλπ...

Τι σου λεει ο εκτροφέας σου?
Εξηγησε μας,σου χει πχ προτεινει να την φιλοξενησει αυτος κατα την εγκυμοσυνη κ ύστερα?σου ειπε οτι θα βρει αυτος τους μελλοντικους ιδιοκτήτες?
Γενικα,πως θα σε βοηθησει?
ο εκτροφεας αυτο που με προτεινε ειναι μεσω γνωστου του εκτροφεα να το ζευγαροσω ωστε να μην εχουν ιδια αιματα και εφ οσον εχουν γινει εξετασεις.
εαν ηταν να κανω μια γεννα απερισκεπτα θα το εβαζα και με του γειτονα που λεει ο λογος,
ο σκοπος μου για την γεννα δεν ειναι τα λεφτα αλλα ουτε και να μοιραζω σκυλακια δεξια και αριστερα.
αυτο που θελω ειναι να νιωσει μανα!!!και τα σκυλακια να πανε σε εμπιστα χερια.
εδω και καιρο σκεφτομαι να παρω και εναν αρσενικο μονο και μονο για συντροφια και οχι για αναπαραγωγη και γιατι να μην ειναι ο γιος της.
ναι την εξετασε και ολα καλα.
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Αυτό που θα κάνεις δεν διαφέρει σε τίποτα από την φιλοσοφία «του γείτονα».

Για να μην κοροιδεύω κυρίως τον εαυτό μου και μιας που έτυχε να διαβάσω το topic δεν βλέπω κάποια διαφορά! Εσύ βλέπεις?
 


Hammer

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2017
1.468
2.710
ΟΛΟΙ
ΠΑΝΤΑ
ΖΗΤΑΝΕ!
Ετσι...γιατι μπορουν...
Θεωρητικα παντα...
Στην πράξη οι μισοι θα λακισουν (θα ελεγα παραπανω,αλλα προσπαθω να διατηρησω μια νοτα αισιοδοξιας...)
Το μονο σιγουρο.
 


Beyond Wonderland

Well-Known Member
6 Μαϊου 2013
1.108
1.753
@st3li0s Ο θεματοθετης ανεφερε,επειτα απο την ερωτηση του @vasgial ,πως και οι δυο γονεις εχουν κανει τις απαραιτητες εξετασεις και πως εχουν κριθει αξιοι αναπαραγωγης.Εφοσον μιλαει για τον εκτροφεα του υποθετω το σκυλι του εχει πεντιγκρι,επισης αναφερει πως το αρσενικο που βρηκε ειναι καθαροαιμο.Θα μπορουσε να αναφερει π.χ. ποιες συγκεκριμενες εξετασεις υγειας εχουν κανει τα σκυλια αλλα και με ποιον τροπο εχουν κριθει αξια αναπαραγωγης,αλλα περα απο αυτο,και αν υποθεσουμε πως ολα τα παραπανω ισχυουν,γιατι η φιλοσοφια του μοιαζει με αυτη του "γειτονα" ; Σε ποιο σημειο ακριβως διαφερει η νοοτροπια αυτη με την νοοτροπια του μεγαλυτερου ποσοστου των εκτροφεων ;

Το "για να νιωσει μανα" ειναι περα για περα αστοχο,σιγουρα.Και για τα πρακτικα να αναφερω πως εγω προσωπικα αν ειχα εκτροφικο σκυλι,εκανα τις απαραιτητες εξετασεις υγειας,το πηγαινα σε εκθεσεις για να κριθει και εβρισκα ενα αναλογης ποιοτητας σκυλο για να ζευγαρωσουν και να υπαρχει εστω και μια μικρη πιθανοτητα να βελτιωθει απειροελαχιστα η φυλη,δωρεαν κουταβι δεν θα εδινα ουτε στην μανα μου.
 
Last edited:


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Εάν ξεκόλλησαν απότομα είναι επικίνδυνο πολύ για την σκύλα. Πες στον γιατρό να δει μήτρα κλπ, μπορεί να χάσεις την σκύλα σου έτσι.
 


rummen

Well-Known Member
15 Μαρτίου 2016
132
94
33
Εάν ξεκόλλησαν απότομα είναι επικίνδυνο πολύ για την σκύλα. Πες στον γιατρό να δει μήτρα κλπ, μπορεί να χάσεις την σκύλα σου έτσι.
και εκει που ειχα ηρεμησει ξαφνικα αγχος!υπαρχει τετοια περιπτωση?
εχθες που την εξετασε ενδελεχως μου ειπε πως ολα καλα.
σε κανα δυοωρο θα παω να κανω την επαναληπτικη ενεση και θα ξανασυζητησω μαζι του.
 




l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
και εκει που ειχα ηρεμησει ξαφνικα αγχος!υπαρχει τετοια περιπτωση?
εχθες που την εξετασε ενδελεχως μου ειπε πως ολα καλα.
σε κανα δυοωρο θα παω να κανω την επαναληπτικη ενεση και θα ξανασυζητησω μαζι του.
όταν ήμουν μια ηλίθια παιδούλα με μακριές κοτσίδες και είχα αστείρωτο θηλυκό και αρσενικό στο ίδιο σπίτι μια φορά κόλλησαν και ξεκόλλησαν απότομα, έπαθε αποκόλληση η μήτρα της θηλυκιάς και ο έξυπνος κτηνίατρος αντί να την βάλει χειρουργείο της έκανε θεραπεία με κορτιζόνη, φυσικά τον έστειλε τον σκύλο μας.