ανεπιθυμητη εγκυμοσυνη


rummen

Well-Known Member
15 Μαρτίου 2016
132
94
33
Υπαρχει μεγαλη συγχυση.
Αγαπητέ ανεύθυνε εκτροφέα

Και σενα τσαμπα στην εδωσαν; Το ποσο και αν θα τα πουλησεις ειναι το λιγοτερο που ενδιαφερει, να ξερεις. Εγω αυτο που δεν καταλαβαινω σε αυτες τις καταστασεις ειναι αυτο που ειπε η Μαρια πιο πανω. Θα αισθανεσαι υπευθυνος για τα σκυλια που δημιουργησες και αφου φυγουν απο σενα ή το αισθημα που θες να νιωσει η σκυλα σου και συ, θα ληξει στους δυο μηνες; Εισαι προθυμος να παρεις ενα απ τα κουταβια πισω αν δεις οτι δε ζουν καλα; Να ελεγχεις οτι ολα τα σκυλια που δημιουργηθηκαν εξαιτιας σου εχουν μια σωστη διαβιωση;
Εδω εσενα που εισαι προσεκτικος και θες το καλυτερο για το σκυλι σου, σου ξεφυγε και ζευγαρωσε. Εισαι σιγουρος οτι ολοι αυτοι που θα βρεις θα τα φροντιζουν καλυτερα κι απο σενα; Κι αν οχι, θα σε αφορα, πιστευεις;
χωρίς να το έχω ζευγαρωσει το σκυλι και ειχα τις ευχέρεια ηλικιακά το σκυλι είναι έτοιμο.
το σκυλι από κουτάβι είναι συνέχεια από την επίβλεψη του γιατρού δίνω όλο το είναι μούστο σκυλι,είμαι υπό σκέψη να το ζευγαρωσω εάν ήμουν ανευθηνος θα το ζευγάρωνα από εχθες
και συ τώρα μου χαρακτηρίζεις εκτροφέα και ανευθηνο?
Σε παρακαλώ ζητά συγγνώμη και διόρθωσε το.
 


rummen

Well-Known Member
15 Μαρτίου 2016
132
94
33
Υπαρχει μεγαλη συγχυση.
Αγαπητέ ανεύθυνε εκτροφέα

Και σενα τσαμπα στην εδωσαν; Το ποσο και αν θα τα πουλησεις ειναι το λιγοτερο που ενδιαφερει, να ξερεις. Εγω αυτο που δεν καταλαβαινω σε αυτες τις καταστασεις ειναι αυτο που ειπε η Μαρια πιο πανω. Θα αισθανεσαι υπευθυνος για τα σκυλια που δημιουργησες και αφου φυγουν απο σενα ή το αισθημα που θες να νιωσει η σκυλα σου και συ, θα ληξει στους δυο μηνες; Εισαι προθυμος να παρεις ενα απ τα κουταβια πισω αν δεις οτι δε ζουν καλα; Να ελεγχεις οτι ολα τα σκυλια που δημιουργηθηκαν εξαιτιας σου εχουν μια σωστη διαβιωση;
Εδω εσενα που εισαι προσεκτικος και θες το καλυτερο για το σκυλι σου, σου ξεφυγε και ζευγαρωσε. Εισαι σιγουρος οτι ολοι αυτοι που θα βρεις θα τα φροντιζουν καλυτερα κι απο σενα; Κι αν οχι, θα σε αφορα, πιστευεις;
χωρίς να το έχω ζευγαρωσει το σκυλι και ειχα τις ευχέρεια ηλικιακά το σκυλι είναι έτοιμο.
το σκυλι από κουτάβι είναι συνέχεια από την επίβλεψη του γιατρού δίνω όλο το είναι μούστο σκυλι,είμαι υπό σκέψη να το ζευγαρωσω εάν ήμουν ανευθηνος θα το ζευγάρωνα από εχθες
και συ τώρα μου χαρακτηρίζεις εκτροφέα και ανευθηνο?
Σε παρακαλώ ζητά συγγνώμη και διόρθωσε το.
 


Eroe

Well-Known Member
16 Νοεμβρίου 2017
1.444
2.759
Θεσ/νικη
Καλά αυτή η λογική "αν δεν έχει 1000 ευρώ για να δωσει άπαξ για το κουτάβι, δεν θα βρεί 1500 ευρώ τον χρόνο για να το συντηρεί" μου φαίνεται κάπως. Είναι σα να λέμε σε μια γυναίκα, αμα δεν μπορείς να δώσεις 1500 ευρώ για να γεννήσεις σε κλινική και θές να πας σε δημόσιο νοσοκομείο, δεν θα μπορέσεις να το ζήσεις το παίδι σ κ καλύτερα να μη γίνεις ποτέ μάνα.

Εγώ το σκυλί μου πως το συντηρούσα άραγε και πως το είχα στα ωπα ωπα πριν 3 χρόνια όταν δεν είχα ακόμα την άνεση να δώσω άπαξ ένα χιλιάρικο για εκτροφικό κουτάβι; Ε μάλλον για τον απλούστατο λόγο, ότι αλλο είναι το να παίρνεις τροφή κλπ μια φορά τον μήνα κ να πληρώνεις τα εμβόλια κλπ όταν έρχεται η ώρα, κ να κρατάς κ στην άκρη ενα ποσόν γ τα έκτακτα, κι άλλο είναι το να δώσεις ένα σκασμό λεφτά μονομιάς.

Σαφώς και πρέπει να ανταμοίβεται η δουλειά του εκτροφέα. Αλλά να σας πω κάτι; Ένας σωστός εκτροφέας δεν κάνει διακρίσεις βάσει εισοδήματος, και συνήθως είναι πρόθυμος να κάνει κάποιες ευκολίες στον μέλλοντα ιδιοκτήτη, να του δώσει π.χ. τη δυνατότητα να πληρώσει με δόσεις, εφόσον κρίνει οτι πράγματι ο άνθρωπος αυτός θα γίνει καλό και τίμιο αφεντικό. Εμένα ευτυχώς δεν μου χρειάστηκε κτ τέτοιο, ότι ήταν να πληρώσω το έδωσα άμεσα, αλλά η εκτροφέας μου μου είχε πει καθαρά κ ξάστερα ότι αν συντρέχει οικονομικό πρόβλημα δεν παίζει θέμα, μπορεί άνετα να περιμένει λίγο. Δυσυχώς δεν είναι όλοι έτσι. Να ήταν, θα ήταν λιγότερες οι παράνομες γέννες, γιατί πολλοί θέλουν να έχουν καθαρόαιμο σκύλο και μπορούν να τον συντηρήσουν, αλλα αυτό το "άπαξ" δεν τους το επιτρέπει.

Τέλος πάντων δεν ξέρω γιατί συγχίστηκα μ αυτα που διάβασα αλλα σε γενικές γραμμές υποστηρίζω την άποψη του θεματοθέτη.
 


rummen

Well-Known Member
15 Μαρτίου 2016
132
94
33
Να σου πω κατι?
Κ οφειλεις να το σκεφτεις σοβαρα αυτο που θα σου πω...
Εαν ο μεροκαματιάρης που λες δεν εχει 1000€ για να παρει τον σκυλο (που δεν ειναι τοσο,βρισκεις,για πεντιγκρενιο μιλάμε παντα,κ με λιγοτερα,ειδικα ροτ,που χει βρωμισει πλέον ο τοπος) θαχει να τα δωσει αμα του συμβεί κάτι του σκυλου?
Κ να μη του συμβει ρε αδελφε τιποτα απολυτως,θα βαλει το χερι στην τσεπη να πει "τον μηνα 100-150 θα πηγαινουν στο σκυλι" (τροφή,φαρμακα,κανα παιχνιδι,κανα λουρι...παντα κατι βγαινει) ή θα πει " αα εγω ειμαι μεροκαματιαρης ανθρωπος,τροφουλα απτα λιντλ,θα του βαραω εγω τα εμβολια μια φορα στα 3 χρονια κ κομπλε ειναι"?

Δε λεω οτι μονο οσοι εχουν βαθια τσεπη πρεπει να χουν σκυλο,λεω ομως οτι πρεπει ναναι προθυμος να βαλει το χερι στην τσεπη κ ας την βγαλουν μετα για 1 μηνα ανθρωπος κ σκυλος μαζι με ψωμι κ τυρι.

Νομιζω...ουτε ενας εκτροφέας (απαυτους που αναγνωριζω εγω δλδ εδω μεσα) δε μπηκε στην διαδικασια να σου απαντησει...οποτε άκυρο...
γιατι όλοι ταΐζουν το σκυλι τους orijen και earthborn υπάρχουν και οικονομικοτεροι κωδικοί
δεν στοιχίζει και τόσο ακριβά ο γιατρός
 


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
χωρίς να το έχω ζευγαρωσει το σκυλι και ειχα τις ευχέρεια ηλικιακά το σκυλι είναι έτοιμο.
το σκυλι από κουτάβι είναι συνέχεια από την επίβλεψη του γιατρού δίνω όλο το είναι μούστο σκυλι,είμαι υπό σκέψη να το ζευγαρωσω εάν ήμουν ανευθηνος θα το ζευγάρωνα από εχθες
και συ τώρα μου χαρακτηρίζεις εκτροφέα και ανευθηνο?
Σε παρακαλώ ζητά συγγνώμη και διόρθωσε το.
Δε σε χαρακτηρισα καπως. Κακως το βλεπεις ετσι. Ερωτησεις σου εκανα και σου εδωσα να διαβασεις κατι για να σκεφτεις μια αλλη πλευρα.

Αν δεν εχεις απαντησεις σε ολα αυτα και ζευγαρωσεις το σκυλι σου, δυστυχως, τοτε θα εισαι ανευθυνος.

Επειδη καταλαβαινω οτι το πονας το σκυλι σου,
παντως παιδια οταν τα ειδα τα σκυλια κολλημενα κλονιστηκα συνθεμελα μεσα μου και στεναχωρεθηκα παρα πολυ,θωλοσα.αφου το βραδυ δεν μποροσα να κοιμηθω και ξυπνουσα διαρκως.
σκεψου την πιθανη εκδοχη να καταληξει κουταβι της σε ατομα που δε θα κανουν το ιδιο.
 






Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Εγώ το σκυλί μου πως το συντηρούσα άραγε και πως το είχα στα ωπα ωπα πριν 3 χρόνια όταν δεν είχα ακόμα την άνεση να δώσω άπαξ ένα χιλιάρικο για εκτροφικό κουτάβι;
ΕΣΥ.
Δεν λειτουργούν ΟΛΟΙ όμως με τον ίδιο τρόπο, ούτε αναλογίζονται όλοι το μέγεθος της ευθύνης που έχει η κατοχή ενός σκύλου. Και στα εύκολα αλλά και στα δύσκολα.
ΚΥΡΙΩΣ στα δύσκολα. Κι εκεί είναι που πολλοί την πατάνε. Ένα επείγον χειρουργείο, μια θεραπεία, ακόμα και μια επίσκεψη στον κτηνίατρο για πολλούς είναι πολυτέλεια. Οφείλεις να είσαι ΕΚΕΙ για οτιδήποτε χρειαστεί ο σκύλος και την στιγμή που θα το χρειαστεί.
Μπορεί για ΕΣΕΝΑ όλα αυτά να είναι αυτονόητα (όπως και για μένα, όπως και για άλλους), δεν είναι όμως για ΟΛΟΥΣ.

Επίσης όσον αφορά το χρηματικό, υπάρχουν αρκετοί συνάνθρωποί μας που έχουν άλλη μεταχείριση σε κάτι που τους δίδεται δωρεάν και άλλη σε κάτι που πλήρωσαν για να αποκτήσουν. Καλό, κακό, δυστυχώς αυτή είναι μια πραγματικότητα που άπτεται της ανθρώπινης ψυχολογίας.

Αυτά (όπως και δεκάδες άλλα) οφείλει να τα σκεφτεί όποιος σκέφτεται το ζευγάρωμα του σκύλου του, για να μην γίνει συμμέτοχος και συνένοχος στο πρόβλημα των αδέσποτων και των σκουπιδοκούταβων.
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Rummen μεινε στο φορουμ. Εχεις να μαθεις πολλα. Και μην εχεις βρε τοσο αμυντικη σταση.
Ποιο ειναι το εκτροφικο ονομα της σκυλας σου?
 


Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Είναι σα να λέμε σε μια γυναίκα, αμα δεν μπορείς να δώσεις 1500 ευρώ για να γεννήσεις σε κλινική και θές να πας σε δημόσιο νοσοκομείο, δεν θα μπορέσεις να το ζήσεις το παίδι σ κ καλύτερα να μη γίνεις ποτέ μάνα.
Τα λεφτα δεν ειναι στην αποκτηση παιδιού ή σκυλιού
Τα λεφτά είναι ΜΕΤΑ...στην συντήρηση τους...στην αξιοπρεπή συντήρηση τους!
Τι θες να σου πω?
Ναι οσοι ειναι σοβαροί κ υπεύθυνοι κανουν τετοιες σκέψεις...
εαν πιστευα οτι αυριο μεθαύριο θα βρισκομουν σε θεση να αναρωτηθω για το παιδι μου "να του παρω γάλα ή ενα καινουριο ζευγαρι παπουτσια που δεν εχει" ,
οχι,δε θα το κανα το παιδι εξαρχης!
Δεν ημαστε ολοι προορισμενοι για ολα,το ιδιο ισχυει για ανθρωπους κ σκυλια,and its OK!
Στην ζωη δεν υπαρχει "πρεπει" (πρεπει να γινεις μανα,πρεπει να παντρευτεις,πρεπει το ενα πρεπει το αλλο) αλλα σιγουρα...αναλογα με το ποια μονοπατια επελεξες στη διαρκεια της οφείλεις κ να κινηθεις.
Τεσπα ανοιγουμε μεγαλη κουβεντα,κ κακώς στην προκείμενη ανακατευουμε σκυλια κ ανθρωπους.

Υπηρξε καποτε ενα διαστημα (οτι την ειχα πρωτοπαρει κιολας) που εσκαγα 300€ την εβδομαδα για την Ηρα (φυσικα δεν εβγαζα τοσα)...ξερεις τι εκανα?
Εκοψα το καπνισμα (κ μιλαμε για ατομο που εκανα 3-4 πακετα τη μερα,οπότε καταλαβαίνει,οποιος καπνιζει το λούκι μου) εκοψα ολα τα "εξω" (καφεδες,ποτά,σουβλακια κλπ) εκοψα τα προσωπικά μου ψωνια (ρουχα,καλλυντικα ),εφτασα μεχρι να το κοβω κ ποδαρατη με την Ηρα αγκαλια (παλι καλα ηταν το κτηνιατρείο κοντα...)
Τωρα...οποιος με ηξερε,αναγνωριζε την (απανθρωπη) ταλαιπωρια μου (Καποιος αλλος θα λεγε σιγα τα ωα...) κ καποια στιγμή έφτασα να ακούσω "τι ταλαιπωριεσαι ρε λαλακα (thats my middle name..) αστο να ψοφησει θα σου παρουμε αλλο..."
Ομωε οσο κ αν με λυπεί κ εξοργίζει δε μπορω παρα να παραδεχτω,οτι Δυστυχώς αυτη ειναι ειναι η αντίδραση η αναμενόμενη (η πρόστυχη) απο την πλειονότητα των ανθρωπων...οχι η δική μου ή η δικη σου ή πολλων αλλων εδω μεσα!
Οταν λοιπον ξερεις ότι αυτη ειναι η πλειονότητα γιατι στον κορακα να θες να φερεις σαυτο τον κοσμο τα κουταβια ΣΟΥ για να τα παρει ο ενας κ ο αλλος,που συν τοι αλλοις,αυτος ο ενας κ ο αλλος,θαναι κ μεροκαματιαρης ανθρωπος που δε θα μπορει να ανταπεξέλθει οικονομικα...κ αυτο ειναι κατι που θα το γνωριζεις ευθύς εξαρχής...
Δλδ...γιατι δε παίρνεις μια βιτσα καλυτερα με το που θα γεννηθουν να αρχισεις να τα μαστιγωνεις (να σκληραγωγηθουν κιόλας)...
Λιγο....να ξερουμε κ τι λεμε...ωραιο το μελοδραμα αλλα σε τετοιες περιπτωσεις οφειλουμε να ημαστε λογικοι κ οχι αισθηματιες
 


Δέλτα

Well-Known Member
13 Φεβρουαρίου 2016
250
634
Εγώ ξέρω άτομα που απέκτησαν έτσι σκύλο ο οποίος μέχρι τα 3 δεν είχε κάνει ούτε ένα εμβόλιο...Βέβαια η οικογένεια τα έβγαζε δύσκολα πέρα..η κοπέλα που το είχε περίπου 20 χρονών και μετά από συζήτηση πήγαμε μαζί στον πιο κοντινό κτηνίατρο και του έκανε ένα εφταπλο το σκυλι στην ταράτσα χωρίς κάγκελα παρακαλώ και τροφή από το MyMarket από την "καλή" με τα ωραία σχέδια και χρώματα από τότε πολύ αμφιβάλλω αν έχει ξαναπατήσει το πόδι του στον κτηνίατρο αυτό το σκυλι...Και αυτό γιατί γέννησε το ωραίο παπιγιόν της νονάς και είναι και δωρεάν..Και μετά είναι και η άλλη καραμέλα που ακούω συχνά "εδώ δεν κάνουμε εμείς εξετάσεις κάθε χρόνο θα κάνει ο σκύλος;" η το άλλο "τα αδέσποτα δεν κάνουν εμβόλια και ζουν μια χαρά" κλπ. Εγώ δούλευα εφτάωρα και δεν μου εμένα λεφτά ούτε για t-shirt και βέβαια ήμουν "η τρελή με τα σκυλιά"...Αλλά αυτό που θέλω να πω είναι ότι δεν έχουν τόση σημασία τα λεφτά αλλά πόσο είναι διατεθειμενος να δώσει κάποιος γιατί ένας μπορεί να πει "θα τα πάρω τα παπούτσια και ο σκύλος μπορεί να περιμένει δεν θα πάθει και τίποτα εξάλλου δεν είναι και ανάγκη" και άλλος θα πει "προέχει ο σκύλος και θα κόψω τον λαιμό μου να του παρέχω ότι προκύψει" δύσκολα θα βρεις τόσο πρόθυμος άνθρωπος για τα κουτάβια σου και ιδικά αν δεν κάτσεις να τους εξηγήσεις μερικά πράγματα για το σκυλι και χωρίς επαφές και αν δεν βρεις και να τα δώσεις που στην πρώτη γέννα κάνουν και πολλά μετά θα κοιτάς να τα δώσεις οπός οπός οπότε γλύτωσε τον εαυτό σου από περιττους μπελάδες και αγχοι όσο είναι νωρίς στο λέω εγώ η καμένη...
 


Elios

Well-Known Member
8 Μαϊου 2017
161
157
31
Πιστευω οτι η σταση καλα ενα χιλιαρικο δεν εχεις για εκτροφικο πως θα τα βγαλεις περα με τα εξοδα και οτι τυχει?

Οχι γιατι δεν ισχυει, αλλα γιατι ισχυει και για τα κοπριτακια που υιοθετουμε. Γενικα ισχυει για ολα τα σκυλια που εχουμε υπο την ευθηνη μας. Στη γεροντοκοπρισσα που εχουμε εδω και 12 χρονια σκασαμε συνολικα σε major procedures κοντα στα 3 χιλιαρικα.
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Επειδή στην ζωή όλα είναι μαθηματικά και πιθανότητες, θα σου θέσω το εξής απλό και κατανοητό!

1 σκύλα = 6 κουτάβια
6 κουτάβια x 6 κουτάβια = 36 κουτάβια
[...]

Στα 10 μύρια σε τούτο τον απαίδευτο τόπο υπάρχουν πολλοί μαλάκες!Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι δεν θα είναι κάποιοι από αυτούς στους 36 που θα βρεθούν τα κουτάβια των κουταβιών?

Αν κρίνω ότι εκεί έξω υπάρχει πολύς κουτός κόσμος που έχει δικαίωμα ψήφου όλο και κάποιος μαλάκας θα βρεθεί που θα σπάσει το ομολογουμένως κουτό επιχείρημα "θα πάει σε καλά χέρια"...

Βάσει πιθανοτήτων σε 5 χρόνια μπορεί να ξαναμπείς σε ένα παρόμοιο forum(μακάρι να αντέξει τόσο το dogforum.gr:D) και να βρίζεις γιατί βρήκες ένα κουτάβι στο διάβα σου...θυμήσου...μπορεί να είναι το παιδί του παιδιού σου το παιδί του παιδιού το παιδί κτλ κτλ...
 




Eroe

Well-Known Member
16 Νοεμβρίου 2017
1.444
2.759
Θεσ/νικη
@Yorkaddict @Μαρια&Ηρα

Θαρρώ πως ένα ανευθυνο άτομο είναι παντοτε ανεύθυνο. Κι εγώ εχω περασει φάσεις οταν δεν ειχα να φάω αλλα τα ζωντανα μου ετρωγαν τις καλυτερες τροφές κ ταιζα κ τα αδέσποτα κ αγοραζα κ καμια τυρόπιτα για την αστεγη κυρια που ζητιανευε στην Καμαρα. Δεν το λεω για να δειξω ποσο καλη ειμαι. Απλα, η φτωχεια απο μονη της δεν κανει τον ανθρωπο ανευθυνο σκ@το, αυτο προσπαθω να πω. Ξερω όμως κι άτομα φραγκάτα που χέστηκαν τι τρωνε τα σκυλιά τους κ δεν εχουν κανει ούτε 1 εμβόλιο. Τεσπα πιστεύω ότι η καθε περιπτωση πρεπει να εξεταζεται ξεχωριστα κ ας μη βαζουμε ολους στο ιδιο τσουβαλι.
 
  • Like
Reactions: kok


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Τωρα λεμε λιγο τα αυτονοητα.
Σε μενα κλωτσαει η φραση του @rummen οτι θα ζευγαρωσει τη σκυλα του γιατι δεν καταλαβαινει γιατι δεν μπορει ενας μεροκαματιαρης να εχει καθαροαιμο σκυλο. Επειδη δεν εχει να σκασει το χιλιαρικο.

Μεταξυ μας δεν ειναι οτι δεν εχει να το δωσει. Προφανως και εχει γιατι στη συντηρηση του σκυλου θα του φυγουν πολλα χιλιαρικα. Το 'σκασιμο' ειναι που τον ενοχλει ενω μπορει να βρει και μισοτιμης. Ειναι μπακαλοκουβεντα με λιγα λογια. Μπλεκουμε την αγαπη και την αφοσιωση για να ακουγεται καλυτερα στ αυτια μας.
 


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Τωρα λεμε λιγο τα αυτονοητα.
Σε μενα κλωτσαει η φραση του @rummen οτι θα ζευγαρωσει τη σκυλα του γιατι δεν καταλαβαινει γιατι δεν μπορει ενας μεροκαματιαρης να εχει καθαροαιμο σκυλο. Επειδη δεν εχει να σκασει το χιλιαρικο.

Μεταξυ μας δεν ειναι οτι δεν εχει να το δωσει. Προφανως και εχει γιατι στη συντηρηση του σκυλου θα του φυγουν πολλα χιλιαρικα. Το 'σκασιμο' ειναι που τον ενοχλει ενω μπορει να βρει και μισοτιμης. Ειναι μπακαλοκουβεντα με λιγα λογια. Μπλεκουμε την αγαπη και την αφοσιωση για να ακουγεται καλυτερα στ αυτια μας.
Εγώ απλά δεν μπορώ να καταλάβω όλο το σκεπτικό: θέλω σκύλο αλλά όχι απλά ένα σκύλο - θέλω "ρατσάτο" σκύλο για να μπορώ να παινεύομαι, αλλά από την άλλη δεν είμαι κορόιδο για να το μοσχοπληρώσω οπότε θα βρω ένα τζαμπε (μισοτιμής) που μοιάζει "ρατσάτο" για να το παίζω μάγκας. Αφού δεν έχεις πολλά λεφτά όπως λες αλλά θέλεις σκύλο, σώσε καμιά ψυχούλα από το δρόμο και τότε θα λέγεσαι μάγκας.
Πραγματικά πιστεύω ότι τα περισσότερα άτομα που θέλουν σκύλο δεν χρειάζονται καθαρόαιμο αλλά απλά ένα "κοπράκι" (το λέω με ιδιαίτερη αγάπη για τα κοπράκια) που θα τους αγαπήσει και θα το αγαπήσουν. Και το λέω εγώ που προσπαθώ να είμαι εκτροφέας (με 2 γέννες στα 5 χρόνια :ROFLMAO::ROFLMAO:)
 


Eroe

Well-Known Member
16 Νοεμβρίου 2017
1.444
2.759
Θεσ/νικη
Τεραστια αδικια αλλα κ ανοησια αυτη η νοοτροπια "αμα θες ρατσατο σκυλι το θες για μοστρα".
Ναι υπαρχουν κ τετοια ατομα οκ. Αλλα αμα εισαι νορμαλ ανθρωπος, το θες για τα συγκεκριμενα χαρακτηριστικα της φυλης (οχι εμφανισιακα) που ταιριαζουν με τον χαρακτηρα σου κ εκφραζουν τα ιδανικα σου. Αυτα.
 


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
@haviharakennel ουτε το 'δεν εχεις λεφτα, παρε ενα κοπρακι' ειναι σωστο γιατι δεν ξερεις ποτε τι θα βγαλει το κοπρακι.

Γενικα το να εχεις σκυλο, εχει εξοδα. Το λιγα ή πολλα ειναι θεμα τυχης.

@Eroe οταν θες ρατσατο, ξερεις τι αγοραζεις οποτε η τιμη δεν μπορει να σου φαινεται καπως. Οταν δεν ξερεις τι αγοραζεις τοτε, ναι, αρχιζεις τα μπακαλιστικα. Ή ψαχνεις 'ρατσατο'.
 


Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Ποια ειναι τα συγκεκριμενα χαρακτηριστικα δλδ?
Δουλευομαστε κ μεταξυ μας τώρα?
Αμα δε το γουσταρεις πρωτα πρωτα εμφανισιακα θα το παρεις?
Το ιδιο ισχυει απτον σύντροφο μας μεχρι το τι αμαξι οδηγουμε...