απορια








kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Το ότι μπορεί να υπάρχουν κάποιες τυχαίες διαφημίσεις.. δεν σημαίνει πως το forum ταυτίζεται με αυτές.
Πως θα μπορούσε άλλωστε όταν είναι όλων των ειδών μέχρι και κέντρα αισθητικής.
Είναι ευνόητο πως ένα τέτοιο forum έχει έξοδα και ευδιάκριτο πως οι διαφημίσεις είναι καθαρά τυχαίες και περιστασιακές.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.731
19.990
Είναι ευνόητο πως ένα τέτοιο forum έχει έξοδα ...

Σεβαστό

και ευδιάκριτο πως οι διαφημίσεις είναι καθαρά τυχαίες και περιστασιακές.
Τι εννοείς; Οτι κανένας δεν επιβλέπει ποιός μπαίνει και διαφημίζεται...;;; :confused::confused:
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Προτιμάται στις διαφημίσεις να είναι κυρίως με θεματολογία εκτός σκύλου γενικά..
Για αυτό αν έχεις παρατηρήσει δεν υπάρχει ποτέ κάτι ανάλογο στην μεγάλη κεντρική διαφήμιση.
Τώρα πως να μπορείς να ελέγξεις την ποιότητα κάθε διαφημίσης και στην τελική για ποιό λόγο?
Ο κάθε ένας που έχει την παραμικρή σχέση με τέτοια σάιτ ξέρει πως οι διαφημίσεις αποσκοπούν σε συγκεκριμένο σκοπό με ουδεμία ταυτίσει με αυτό που διαφημίζουν.
Παρόλα αυτά δεν είμαι η αρμόδια να δώσω ακριβείς απαντήσεις για αυτό το θέμα.
 


Krina

Well-Known Member
28 Οκτωβρίου 2008
2.244
5
56
Περιστερι Αττικης
www.vomkrinastrand.com
ειναι μια στηλη αυτοματων διαφημισων απο το google που αλλαζουν και ανανεωνονται συνεχεια ,μεσω καποιου προγραμματος φανταζομαι που εχει το foroum τοποθετουνται στην αρχικη σελιδα

αυτο ομως δεν σημαινει τιποτα

πως ειναι δυνατον να μιλαμε ,να μιλαμε , να μιλαμε ........... και μετα στην αρχικη σελιδα κουταβια απο pet shop ...........απαραδεκτο
 


AlexVag

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2009
289
0
α ωραια...οταν μπαινει καποιος εδω και λεει οτι πηρε ενα σκυλακι απο πετ σοπ τοτε ορμαμε ολοι να τον φαμε γιατι ετσι συνεχιζεται η υπαρξη των παπιμιλς... αλλα οταν διαφημιζουμε πετ σοπ τα οποια εχουν συναλλαγες με παπιμιλς τοτε ειμαστε οκ...δεν συμβαλλουμε και εμεις στην αυξηση του κερδους των παπιμιλαδων...ααα οχι ρε ξεχασα...τοτε βγαζει λεφτα και το φορουμ αρα τα πετ σοπ ειναι καλα...

Κυριοι, πριν κραξετε καποιον ο οποιος στο κατω κατω δεν ηξερε τι παιζει με τα πετ σοπ κοιταξτε τι κανετε εσεις...αυτο που κανετε εσεις ειναι 1000 φορες χειροτερο γιατι ολοι ξερετε τι γινεται... και δεν μπορω να πιστεψω οτι δεν γνωριζετε τι διαφημιζεται στο φορουμ σας...ειναι τουλαχιστον ανευθυνο εαν συμβαινει κατι τετοιο...
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.731
19.990
....Τώρα πως να μπορείς να ελέγξεις την ποιότητα κάθε διαφημίσεις

Ε, όχι δα και δεν μπορείς...

και στην τελική για ποιο λόγο?

Ε, όχι δα (δις). Αστειεύεσαι φαντάζομαι. Τότε εμείς γιατί καίμε τα δάχτυλά μας, να κράζουμε τα Pet shop και τους Byb ;

Ο κάθε ένας που έχει την παραμικρή σχέση με τέτοια σάιτ ξέρει πως οι διαφημίσεις αποσκοπούν σε συγκεκριμένο σκοπό με ουδεμία ταυτίσει με αυτό που διαφημίζουν.

Αυτό τώρα που λες, αν το κατάλαβα σωστά, μπορεί να είναι σωστό... μέχρι ενός σημείου... Οταν το site είναι συγκεκριμένης θεματολογίας και φιλοσοφίας, νομίζω είναι λογικό να υπάρχει κάποιος έλεγχος των διαφημίσεων.

Παρόλα αυτά δεν είμαι η αρμόδια να δώσω ακριβείς απαντήσεις για αυτό το θέμα.
Αυτό θα στο ρώταγα. Με πρόλαβες.
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.809
Θα μπορουσαν οι ιδιοκτητες του forum αυτου μια κατηγορία να την αποκλείσουν...
Απογοητευτικο ειναι... Και σε τοσα ενυδρειοφιλα forum που ειμαι δεν εχω δει να διαφημιζουν βαμενα ψαρια ή μεταλλαγμενα!!!!
 




Xotikouli

Well-Known Member
24 Δεκεμβρίου 2006
4.974
630
Athens
Αν θυμάμαι καλά είχε ξαναπροκύψει παρόμοιο θέμα παλιότερα...
Ναι, οι διαφημίσεις βγαίνουν αυτόματα. Είναι διαφημίσεις που βγαίνουν από το google ads και όχι με απευθείας συμφωνία με τον εκάστοτε διαφημιζόμενο.
Το google ads λοιπόν έχει ένα σύστημα που "σκανάρει" αυτόματα το κάθε site και εμφανίζει τις διαφημίσεις που βρίσκει πιο σχετικές με το συγκεκριμένο site. (βλέπει τη λέξη σκύλος 200.000 φορές σε ένα site=εμφανίζει διαφημίσεις για σκύλους)
Υπάρχει από όσο ξέρω δυνατότητα αποκλεισμού συγκεκριμένων διαφημίσεων, αλλά είναι κάτι που γίνεται λογικά μόνο από τον ιδιοκτήτη/admin του κάθε site.

Οπότε υποθέτω ότι μόλις ενημερωθεί ο admin θα το φροντίσει...

(Τα παραπάνω είναι ότι τυχαίνει να γνωρίζω από αντίστοιχες περιπτώσεις. Μπορεί να κάνω κάπου λάθος και δεν είναι σε καμία περίπτωση επίσημη απάντηση της διαχείρησης.)
 


Krina

Well-Known Member
28 Οκτωβρίου 2008
2.244
5
56
Περιστερι Αττικης
www.vomkrinastrand.com
βαση της ηθικης μου και της ιδιοτητας μου αυτης του εκτροφεα, ζηταω επισημα την απομακρυνση της διαφημισης αυτης , καθως και τον ελεγχο ολων αυτων που διαφημιζονται στο forum πριν δημοσιευθουν
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
και στην τελική για ποιο λόγο?

Ε, όχι δα (δις). Αστειεύεσαι φαντάζομαι. Τότε εμείς γιατί καίμε τα δάχτυλά μας, να κράζουμε τα Pet shop και τους Byb ;
Aπό όσο γνωρίζω πολλές φορές γίνεται και χωρίς την συγκατάθεση του admin της κάθε σελίδας..
και επίσης δεν ξέρω κατά πόσο (τεχνικά) είναι εύκολος ο έλεγχος σε αυτά τα μπανεράκια κάθε φόρα.

Προφανώς έχει γίνει ερήμην του admin.

Παρόλα αυτά αυτά τα μικρά μπανεράκια νομίζω ελάχιστοι θα τα κοίταγαν καθώς όσες φορες έχει πέσει στην αντίληψη μου κάθε φορα είναι και άλλο..
Ας μην κρίνουμε κατά αυτόν τον τρόπο..όταν δεν γνωρίζουμε γιατί έγινε.., ποσο μάλιστα όταν είναι ένας χώρος που έχουν βοηθηθεί άπειροι στα τέσσερα χρόνια παραμονής του στο διαδίκτυο.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.731
19.990
Kango μου, όλοι μας κατά το έμπα μας σ'αυτό το φόρουμ, κάποτε έχουμε λουστεί, την κριτική για τα γραφόμενά μας. Δεν είναι κακό να κρίνεται και ο admin. Και αν πρόκειται για κάτι που δεν το έχει προσέξει, ευκαιρία να το κάνει. Κανένας δεν αμφισβητεί την προσφορά του φόρουμ (το οποίο αποτελούμε και εμείς). Ο καθένας προσφέρει και για την καλυτέρευσή του. Δεν γίνεται όμως, να διαφημίζεις κάτι, το οποίο πολεμάς. Είναι κάπως λεπτές αυτές οι γραμμές, πως να το κάνουμε...
 




kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Όμως ο admin δεν είναι-ήταν ποτέ υπεύθυνος για τα γραφόμενα κανενός ή για τους όποιους διαπληκτισμούς.
Γεγονός που αποδεικνύει πως τα ban είναι ελάχιστα για τα χρόνια παραμονής του forum.
Οπότε βιαστικά συμπεράσματα όπως αυτά..
Κυριοι, πριν κραξετε καποιον ο οποιος στο κατω κατω δεν ηξερε τι παιζει με τα πετ σοπ κοιταξτε τι κανετε εσεις...αυτο που κανετε εσεις ειναι 1000 φορες χειροτερο γιατι ολοι ξερετε τι γινεται...

όπως όλοι νομίζω έχουμε βοηθηθεί εδώ μέσα..και εθελοντικά πήραν τα χέρια μας φωτιά για να γνωστοποιήσουμε τους όποιους κινδύνους ή εθελοντικά παραμένουμε εδώ μέσα αυτοί που βοηθάμε και στο καθάρισμα και οι υπόλοιποι που με χαρά και ανιδιοτέλεια μεταδίδουν τις γνώσεις τους.., ας είμαστε πιο επιεικής σε ένα χώρο που και φιλοξενούμαστε και μας έχει προσφέρει πολλά..

α ωραια...οταν μπαινει καποιος εδω και λεει οτι πηρε ενα σκυλακι απο πετ σοπ τοτε ορμαμε ολοι να τον φαμε γιατι ετσι συνεχιζεται η υπαρξη των παπιμιλς... αλλα οταν διαφημιζουμε πετ σοπ τα οποια εχουν συναλλαγες με παπιμιλς τοτε ειμαστε οκ...δεν συμβαλλουμε και εμεις στην αυξηση του κερδους των παπιμιλαδων...ααα οχι ρε ξεχασα...τοτε βγαζει λεφτα και το φορουμ αρα τα πετ σοπ ειναι καλα...
..και κάπως άδικο να κρίνουμε και να ερχόμαστε στο συμπέρασμα πως συμβάλει αρνητικά στην κυνοφιλία.
Σε έναν χώρο που οι ίδιοι συμμετέχουμε..
 
Last edited:


Krina

Well-Known Member
28 Οκτωβρίου 2008
2.244
5
56
Περιστερι Αττικης
www.vomkrinastrand.com
δεν ειναι αναγκη να παιρνεις αμυνοεπιθετικη σταση
κανεις δεν κατηγορησε τον admin εσενα ή καποιον αλλο απο τους διαχειριστες του forum ,ουτε κανεις αμφισβητησε την προσφορα τους
την παρατηρηση μετα των σχολιων, την εκανα για να επισημανω το σοβαρο της καταστασης και την αμεση διαχειρηση της
για σκεψου την επομενη φορα που θα μπει καποιος εδω σαν τον κο Σπυρο (ξερεις για ποιον μιλαω) με τι μουτρα θα τον αντιμετωπισουμε οταν εμεις οι ιδιοι ειμαστε απροσεκτοι σε τοσο λεπτα θεματα
και μην αναφερθεις ξανα στα μικρα bannerakia που τα βλεπουν "λιγοι" ενω εχουν βοηθηθει πολλοι αλλοι, γιατι ειναι σαν να μιλαμε για εναν εξαιρετο γιατρο αψογο στη δουλεια του ,που ομως απο ανθρωπινο λαθος μιας στιγμης εχασε ασθενη απο απροσεξια
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
δεν ειναι αναγκη να παιρνεις αμυνοεπιθετικη σταση
κανεις δεν κατηγορησε τον admin εσενα ή καποιον αλλο απο τους διαχειριστες του forum ,ουτε κανεις αμφισβητησε την προσφορα τους
Kαλύτερα όταν μιλάμε να περιοριζόμαστε στον εαυτό μας και να μην γενικεύουμε.., ποσο μάλλον από την στιγμή που οι απαντήσεις σε αυτό το θέμα περιορίστηκαν στα κουοτ τα οποια παρέθεσα και για το μέλος το οποίο τα περέθεσε.
Όσον αφορά για τα συμπεράσματα σου όσον αφορά την άποψη μου, επέτρεψε μου να έχω το δικαίωμα της κρίσης και της άποψης καθότι και της αντιδράσης για τα γραφόμενα από την στιγμή που παραθέτονται με κόσμιο τρόπο.

Νομίζω πως όπως εσύ παρέθεσες τον προβληματισμό σου έτσι με την σειρά μου παρέθεσα και εγώ τον δικό μου, χωρίς να βγάζω άκυρα συμπεράσματα για τον λόγο για τον οποίο γράφτηκαν και θα μπορούσα να απαντήσω ανάλογα για την υπεράσπιση σου στο μέλος AlexVag.



την παρατηρηση μετα των σχολιων, την εκανα για να επισημανω το σοβαρο της καταστασης και την αμεση διαχειρηση της
για σκεψου την επομενη φορα που θα μπει καποιος εδω σαν τον κο Σπυρο (ξερεις για ποιον μιλαω) με τι μουτρα θα τον αντιμετωπισουμε οταν εμεις οι ιδιοι ειμαστε απροσεκτοι σε τοσο λεπτα θεματα
και πολύ καλά έκανες..
Eγώ δεν το είχα προσέξει ποτε..και πιθανόν να μην το πρόσεχα γιατί όπως είπα ανανεώνονται συνεχώς.
Απαγορεύεται η αντιγνωμία?

και μην αναφερθεις ξανα στα μικρα bannerakia που τα βλεπουν "λιγοι" ενω εχουν βοηθηθει πολλοι αλλοι, γιατι ειναι σαν να μιλαμε για εναν εξαιρετο γιατρο αψογο στη δουλεια του ,που ομως απο ανθρωπινο λαθος μιας στιγμης εχασε ασθενη απο απροσεξια
Eδώ σε χάνω παντελώς..
Aν θεωρείς πως αυτή η απροσεξία του admin συγκρίνεται με την ίδια απροσεξία ενός ιατρού στην εγχείριση ..νομίζω πως είναι καθαρά προσωπική οπτική που όμως φυσικά είναι σεβαστή.
Από εκεί και πέρα επειδή εγώ ξανά λέω δεν τα διαβάζω ποτέ τα μικρά μπανεράκια, είπα απλά πως δεν είναι τόσο ύψιστης σημασίας από την στιγμή που ανανεώνονται συνεχώς.

Προσωπική γνώμη
πάντα.
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Νομίζω ότι είχει πει παλιότερα ο admin οτι υπάρχει τρόπος να μπλοκάρουν τις ανεπιθύμητες.... πιθανότατα του ξέφυγε αυτή. Ξαναεπισημάνθηκε και στη διαχείρηση, και ελπίζουμε όλοι να γίνει κάτι.