απόγνωση, η


Ichi

Well-Known Member
4 Ιουλίου 2023
65
31
41
Είμαι κάτοχος ενός ελληνικού ποιμενικού και τις τελευταίες μέρες αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα. Πριν 4 μέρες άρχισε να κουτσαίνει στο αριστερό μπροστινό πόδι, θεώρησα ότι είναι τα συνήθη μουδιάσματα που μου εμφανίζει σαν μεγαλόσωμος σκύλος όταν μένει πολύ ώρα ξαπλωμένος. Αφού τον βλέπω να παραπονιέται και να το γλύφει του ρίχνω μια ματιά και βλέπω ότι του είχε πρηστεί το μαξιλαράκι. Κοίταξα καλά τη περιοχή δεν παρατήρησα κάτι πρόσεξα για αντικείμενα κάποιο νύχι τίποτα. Ο σκύλος πονούσε μόνο στο άγγιγμα του μαξιλαρακίου. Την επόμενη μέρα συνέχιζε να το έχει άλλα κινούμασταν κανονικά οπότε είπα να του δώσω ένα φουλ 24ωρο από τότε που το ξεκίνησε και μετά να επικοινωνήσω με κτηνίατρο. Όπως και έγινε όταν στο δεύτερο 24ωρο η κατάσταση του άλλαξε τελείως προς το χειρότερο. Δεν μπορούσε να σηκωθεί καθόλου. Για ένα περίεργο λόγο το πρησμένο μαξιλαράκι στο αριστερό πόδι στήριζε το βάρος όλου του σώματος επειδή τα υπόλοιπα τρία είχαν κλατάρει από το πρώτο 24ωρο. Χωρίς να μπορώ να τον μετακινήσω και μετά από βίντεο και φωτογραφίες η μια η κτηνιατρος του μου λέει να προχωρήσω με movatec για 3 ημέρες να δούμε πως θα πάει όπως και έκανα. Την επόμενη μέρα συνέχιζα να είμαι στο ίδιο έργο θεατής. Οπότε επικοινώνησα με το δεύτερο κτηνίατρο του όπου συμφώνησε με τη πρώτη και μου πρόσθεσε και Augmentin για το πρήξιμο με τη προϋπόθεση να το δει οπωσδήποτε γιατρός από κοντά την επόμενη. 4η μέρα λοιπόν ο σκύλος να μη μπορεί να κινηθεί, να έχει να κάνει τσίσα 48 ώρες και κακά να κοντεύει τις 72. Έρχεται κτηνιατρος στο σπίτι και διαπιστώνει ότι ένα αντικείμενο είχε μπει στο μαξιλαράκι του αριστερού ποδιού και έκανε μόλυνση. Καθαρισε τη πληγή, έβγαλε υγρό, τσέκαρε τα υπόλοιπα πόδια όλα κομπλέ απλά υπήρχε καταπόνηση από τις κινήσεις που έκανε για να σηκωθεί και μου είπε να συνεχίσω τα φάρμακα. Χάρηκα και εγώ επειδή όλες αυτές τις ημέρες ήμουν με κλάματα γιατί πίστευα πως έφτασε το τέλος του ώσπου μετά ήρθε ένα πελώριο ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΤΙ. Ο σκύλος συνεχίζει να μη μπορεί να σηκωθεί, την ανάγκη του συνεχίζει να μη μπορεί να την κάνει, όταν πάει να κουνηθεί συνεχίζει να πονάει. Έχω φτάσει σε σημείο να ψάχνω τρόπους ΣΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ: να του βγάλω τα κακά με γάντι και λάδι, με μπατονέτα και βαζελίνη, με μωρομαντηλα και κυκλικες κινήσεις, να του πιάνω τη κύστη (λες και ξέρω που και ποια είναι η κύστη) και πως μπορώ να σηκώσω και να κουμαντάρω ένα σκύλο 50+ κιλών για να τον κάνω να σταθεί στα πόδια του ή πως να τον παρω αγκαλιά για να τον παω μεχρι το μπαλκόνι για την ανάγκη του. Κανένας δεν έχει πει ότι 72 ώρες χωρίς να ενεργηθεί μπορεί να πας σε επείγον περιστατικό εντέρου, κανένας δεν έχει πει ότι πάνω από 48 ωρες με γεμάτη κύστη δημιουργούνται βακτήρια και θα υπάρχει σοβαρό θέμα, κανένας δε σου λέει τι να κάνεις για να βοηθήσεις το σκύλο να πάει να κάνει έστω την ανάγκη του. Και ξαφνικά για όλους η κορτιζόνη είναι θέμα ταμπού. Δεν πρέπει να μιλάμε για αυτή. Θα βοηθούσε η κορτιζονη να πάρει τα πάνω του το σκυλί για λίγες μέρες να σταθεί στα πόδια του να κάνει την ανάγκη του να λειτουργήσουν και τα φάρμακα και να γίνει καλά; "Θα βοηθούσε... αλλά όχι". Βρες εσύ τρόπους στη τελική τι θα κάνεις με το σκυλί. Υπάρχουν αμέτρητες κλινικές να πάρουν χοντρά τα λεφτάκια σου και να κάνουν ότι δεν μπορείς εσύ. Και στη τελική στο σπίτι μας πονάει ο σκύλος και κλαίει όλη μέρα και δεν μπορούμε να κοιμηθούμε και μας σπάει η καρδιά ακούγοντας τον; It's not my problem. Συγχωρέστε με για τον τόνο απλά έχω τρελαθεί. Κλινικές με τεράστιες τιμές για ακτινογραφιες που αυξάνονται λόγω βάρους. Και το θεϊκό φέρτο με πετ ταξί. Και πως θα το πάω στο ταξί καλή μου; με σλαλομ; Αύριο θα κάνω μια κρούση στους κτηνιάτρους. Απλά ρε παιδιά το θεωρείτε φυσιολογικό όλο αυτό; Δηλαδή όλοι όσοι έχουμε κατοικίδια πρέπει να έχουμε λεφτά που για ένα πρήξιμο θα πρέπει να τον πάμε για άνοιγμα και έλεγχο νεύρων μήπως έχει πρόβλημα στο νευρολογικο σύστημα επειδή δε σου κάθεται καλά το ότι βλέπεις το γοφό λίγο πιο ψηλά όταν ο σκύλος ΗΤΑΝ μια χαρά και ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ από τότε που του εμφανίστηκε το πρήξιμο στο πόδι. Τι να πω. Δε ξέρω. Δεύτερη βραδυα αυπνος. Αυτή τη βραδιά όμως γνωρίζοντας ότι δε θα τον χάσω εξαιτίας του ποδιού αλλά ότι ίσως κινδυνεύει να φύγει από τόσα άλλα που φυσιολογικά θα έπρεπε το σκυλί να μπορούσε να κάνει 3 μέρες τώρα.
 
  • Sad
Reactions: Mava


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
@Ichi ψυχραιμία!

Αν κρίνω από την αντίδρασή σου, εικάζω ότι είναι ο πρώτος σου σκύλος.
Μένοντας λοιπόν με αυτή την υπόθεση χάριν συζήτησης, ναι...όλα αυτά σε σχέση με την υγεία του σκύλου, έτσι είναι όπως τα λες. Θα μείνω ειδικά, στα θέματα χρέωσης με βάσει το μέγεθος του σκύλου. Αυτό βέβαια ισχύει όχι μόνο για τα ιατρικά του, αλλά και για όλα του τα έξοδα. Οσο πιο μεγαλόσωμος, τόσο πιο βαθιά το χέρι στην τσέπη. Και πέρα από τα έξοδά του, όσο πιο μεγάλος και βαρύς, τόσο πιο δύσκολα διαχειρίσιμος. Δεν χρειάζεται να στο πει κανείς. Είναι κοινή λογική. Εννοείται ότι θα πρέπει να μπορείς να συγκρατείς στον δρόμο με το λουρί του, έναν σκύλο 50-60 κιλών που τραβάει. Εννοείται ότι θα έρθει στιγμή στην ζωή του, που θα χρειαστεί να τον σηκώσεις, να τον μετακινήσεις. Πρέπει να μπορείς, από την στιγμή που επιλέγεις, να τον αποκτήσεις. Δικό σου "πρόβλημα" είναι. Κανενός άλλου.

Στην προκειμένη περίπτωση, τι αντικείμενο είχε μπει; Και ok, τον πονάει το ένα πόδι. Γιατί δεν πατάει τα άλλα τρία; Δεν στηρίζεται σε ένα πόδι ο σκυλος. Δεν δικαιολογείται να έχει τόση καταπόνηση. Τόσα σκυλιά είναι 3ποδα και υπερζωηρά παρόλη την αναπηρία τους. Τι ηλικία έχει; Και εν πάσει περιπτώσει, βοήθησέ τον. Χρησιμοποίησε μια τεράστια πετσέτα ή ένα σεντόνι, πέρασέ το κάτω από την κοιλιά του και πιάσε τις άκρες με τα χέρια σου. Ψάξε και αγόρασε ειδικά βοηθήματα, που είναι ακριβώς για τέτοια θέματα. Δεν έχω ακούσει σκύλο να πεθαίνει, επειδή αρνήθηκε να κάνει τις ανάγκες του, επειδή δεν μπορούσε να μετακινηθεί από την θέση του. Οπως και να 'χει όμως, αυτού του είδους το πρόβλημα, είναι μόνο δικό σου. Εσύ πρέπει να το διαχειριστείς. Εσύ πρέπει να κάνεις, αυτά τα κουμάντα σου.

Περαστικά του!
 




Ichi

Well-Known Member
4 Ιουλίου 2023
65
31
41
@Ichi ψυχραιμία!

Αν κρίνω από την αντίδρασή σου, εικάζω ότι είναι ο πρώτος σου σκύλος.
Μένοντας λοιπόν με αυτή την υπόθεση χάριν συζήτησης, ναι...όλα αυτά σε σχέση με την υγεία του σκύλου, έτσι είναι όπως τα λες. Θα μείνω ειδικά, στα θέματα χρέωσης με βάσει το μέγεθος του σκύλου. Αυτό βέβαια ισχύει όχι μόνο για τα ιατρικά του, αλλά και για όλα του τα έξοδα. Οσο πιο μεγαλόσωμος, τόσο πιο βαθιά το χέρι στην τσέπη. Και πέρα από τα έξοδά του, όσο πιο μεγάλος και βαρύς, τόσο πιο δύσκολα διαχειρίσιμος. Δεν χρειάζεται να στο πει κανείς. Είναι κοινή λογική. Εννοείται ότι θα πρέπει να μπορείς να συγκρατείς στον δρόμο με το λουρί του, έναν σκύλο 50-60 κιλών που τραβάει. Εννοείται ότι θα έρθει στιγμή στην ζωή του, που θα χρειαστεί να τον σηκώσεις, να τον μετακινήσεις. Πρέπει να μπορείς, από την στιγμή που επιλέγεις, να τον αποκτήσεις. Δικό σου "πρόβλημα" είναι. Κανενός άλλου.

Στην προκειμένη περίπτωση, τι αντικείμενο είχε μπει; Και ok, τον πονάει το ένα πόδι. Γιατί δεν πατάει τα άλλα τρία; Δεν στηρίζεται σε ένα πόδι ο σκυλος. Δεν δικαιολογείται να έχει τόση καταπόνηση. Τόσα σκυλιά είναι 3ποδα και υπερζωηρά παρόλη την αναπηρία τους. Τι ηλικία έχει; Και εν πάσει περιπτώσει, βοήθησέ τον. Χρησιμοποίησε μια τεράστια πετσέτα ή ένα σεντόνι, πέρασέ το κάτω από την κοιλιά του και πιάσε τις άκρες με τα χέρια σου. Ψάξε και αγόρασε ειδικά βοηθήματα, που είναι ακριβώς για τέτοια θέματα. Δεν έχω ακούσει σκύλο να πεθαίνει, επειδή αρνήθηκε να κάνει τις ανάγκες του, επειδή δεν μπορούσε να μετακινηθεί από την θέση του. Οπως και να 'χει όμως, αυτού του είδους το πρόβλημα, είναι μόνο δικό σου. Εσύ πρέπει να το διαχειριστείς. Εσύ πρέπει να κάνεις, αυτά τα κουμάντα σου.

Περαστικά του!
Εννοείται πως είναι και πρόβλημα δικό μου. Και εννοείται ότι αυτό το σκηνικό με κάνει να νιώθω πόσο ανίκανος και ανήμπορος είμαι για να τον βοηθήσω επειδή πολύ απλά νιώθω πως δεν μπορεί να με βοηθήσει κάνεις άλλος. Είναι ο πρώτος μου σκύλος, είναι 6 χρονών και με βεβαρημένο ιατρικό ιστορικό με υποθυρεοειδισμό. Για το θέμα τιμής βάρους/μεγέθους ας πούμε πως απλά δε συμφωνώ. Και ναι ξέρω πως από τη στιγμή που αποφάσισα να έχω σκύλο τα σκέφτηκα όλα αυτά. Και δεν έχω κανένα πρόβλημα. Έχω πρόβλημα στο να μου λένε α για μεγαλόσωμα δεν κάνουμε κάτι, ή θα χρειαστεί πλήρης νάρκωση ακόμα και για ακτινογραφιες η οποία θα ανεβάσει τη τιμή στο διπλάσιο, η βρείτε τον οποιοδήποτε τρόπο για να τον φέρετε όταν ο σκύλος πραγματικά δεν μπορεί να κουνηθεί από το πάτωμα. Και έχω πρόβλημα με τους κτηνιατρους που προτείνουν λύσεις οι οποίες δεν μπορούν να γίνουν έτσι όπως είναι η κατάσταση του σκύλου αυτή τη στιγμή. Ωραία, τρέξε κάνε του ακτινογραφιες, άνοιξε τον με εγχείριση να τσεκάρουν τα νευρολογικά. Δεν πρέπει ο σκύλος να πάρει τα πάνω του με κάτι για να μπορέσω να το μετακινήσω; Είναι τόσο παραλογο αυτό που σκέφτομαι; Ο σκύλος μου άλλαξε 5 κτηνιατρους επειδή ο καθένας σκέφτονταν το μακρύ και το κοντό του μέχρι να βρεθεί ο ένας που να πει ότι έχει πρόβλημα στο θυρεοειδή και όντως να είναι αυτός ο λόγος που είχε πρόβλημα και με τα αρθριτικά και με τα δερματολογικά. Δεν είναι λογικό να μην εμπιστεύομαι κανέναν κτηνίατρο που το πρώτο πράγμα που κοιτάει να κάνει είναι πως θα σου πάρει όλο και περισσότερα λεφτά επειδή του έχει έρθει στο μυαλό η όποια Χ διάγνωση; Εδώ στο forum πόσα άτομα έρχονται αντιμέτωποι με τέτοιες καταστάσεις και όλοι λένε να αλλάξει κτηνίατρο. Είναι ο πρώτος μου σκύλος και πραγματικά αισθάνομαι μόνος χωρίς ιατρική βοήθεια και μόνη διέξοδο κάποια κλινική η οποία χρεώνει την ημερήσια παραμονή 100 ευρώ και, ανεβάζοντας το λογαριασμό με ότι εξέταση υπάρχει και που μπορεί να μην έχει καμία σχέση με αυτό που έχει ο σκύλος εκείνη τη στιγμή. Και αυτό δεν είναι δικό μου πρόβλημα.
 


bella_gr

Well-Known Member
18 Φεβρουαρίου 2014
376
252
dog-place.blogspot.com
καλα, αυτο με τις κλινικες ειναι απαραδεκτο. ουτε απο εξω δεν θελω να περναω. κλεφτες, μονο αυτο εχω να πω...
 


Ichi

Well-Known Member
4 Ιουλίου 2023
65
31
41
καλα, αυτο με τις κλινικες ειναι απαραδεκτο. ουτε απο εξω δεν θελω να περναω. κλεφτες, μονο αυτο εχω να πω...
Και να πεις ότι υπάρχει και καμία έμπιστη. Βλέπεις αξιολογήσεις και χάνεις πάσα ιδέα. Κορώνα γράμματα παίζεις τη ζωή του σκύλου σου, αν είναι από τα τυχερά που πήγαν όλα τέλεια η από αυτά που κάτι έκαναν λάθος οι γιατροί και το χάσανε (με έχει στοιχειώσει που πήγε μια το σκυλάκι της για αφαίρεση ακανθου από τη μύτη και αποφάσισαν για ολική νάρκωση και το χάσανε το σκυλάκι από τη νάρκωση). Και όσον αφορά τους κτηνιάτρους όλοι μα όλοι θα σου πουν αυτό που θέλουν, που τους συμφέρει η δε ξέρω και εγώ τι. Α αυτή τη τροφή θα πάρεις (γιατί προφανώς για αυτή έχουμε χορηγία στο κτηνιατρείο) α αυτό το φάρμακο δε θα το πάρεις θα πάρεις αυτό (αντίστοιχα), α εμβολιο για καλαζαρ δε θα του κάνεις είναι επικίνδυνο ο ένας να το κάνεις ο άλλος, α όχι συμπληρώματα ω3 και χονδριτινες ο ένας, να τα πάρεις ο άλλος, α από το τραύμα είναι το πρόβλημα στα πόδια, όχι έχει νευρολογικά η οστεοαρθριτιδα. Τι να πω πραγματικά δε ξέρω. Για τα δερματικα του που είχε παλιότερα και τελικά οφειλόταν στο θυρεοειδή, η τότε κτηνιατρος είχε πει για βακτήριο, metrology και sporanox για 5 μήνες. Πάω να πάρω δεύτερη γνώμη, μου λέει το κατέστρεψες το σκυλί με τόση κορτιζόνη ενώ έχει απλά αρθριτικά και αλλεργία οπότε πρέπει να σοφατισεις το σπίτι με ασβέστη επειδή κάτι μέσα στην οικία τον ενοχλεί... Και να είμαι μονίμως με μια έκφραση τι στο... συμβαίνει τώρα.
 


bella_gr

Well-Known Member
18 Φεβρουαρίου 2014
376
252
dog-place.blogspot.com
εχεις δικιο. 10 κτηνιατρους θα ρωτησεις, 13 απαντησεις θα παρεις...οσο μπορεις, πας ψαχνοντας και μονος σου στο google, για να ξερεις τι να ρωτησεις (βασει ρατσας, συμπτωματων, ηλικιας κλπ, τα συνδυαζεις). επισης, παρε ξυριστικη μηχανη, η καλυτερη επενδυση για σκυλο, ειδικα οταν εχει μπολικο τριχωμα. αν το δεις να γλειφει επιμονα, ξυριζεις και βλεπεις τι γινεται. δεν ξερω αν στην περιπτωση σου θα χε βοηθησει, αλλα καλο ειναι να υπαρχει.
 


Ichi

Well-Known Member
4 Ιουλίου 2023
65
31
41
UPDATE: Με κλύσμα τελικά τον έκανα να ενεργηθεί. Σηκώθηκε ο καημένος άρον άρον για να κάνει την ανάγκη του. Κατουρησε κιόλας. Το πρήξιμο έχει απλωθεί απο το μαξιλαράκι προς τα πάνω και προσθέσαμε νέα αντιβίωση. Από το movatec πήγαμε στο Daxocox. Αυτή τη στιγμή παίρνει 1 χιλιαρι augmentin ανά 12 ωρο και 2 dalacin 300mg ανά 24 ώρες. Συν τα T4 που παίρνει καθημερινά λόγω υποθυρεοειδισμού. Του αλλάζω πλευρό ανα 2 ωρο περίπου για να μην παταει συνέχεια στην ιδια πλευρά και μουσιάζει. Σήμερα αναμένω και το αναπηρικό σαμαράκι για να με βοηθήσει λίγο στις μετακινήσεις του.
 


Ichi

Well-Known Member
4 Ιουλίου 2023
65
31
41
UPDATE: προχθές του πρήστηκε το πίσω δεξί πόδι από τη φτέρνα και πάνω και εχθές παρατήρησα ότι το ίδιο πάει να γίνει και στο πίσω αριστερά πόδι. Αν δεν είναι πρόβλημα οστεοαρθρίτιδας που βρήκε πάτημα στην ακινησία του σκύλου λόγω τραυματισμού δε ξέρουμε τι μπορεί να είναι. Ο σκύλος τρώει πίνει νερό, δεν μπορώ να τον κάνω με τίποτα να ενεργηθεί ή να τον βοηθήσω να αδειάσει η κύστη του. Στα φάρμακα είμαστε στη 6η μέρα για το augmentin και στη τέταρτη σήμερα για το dalacin. Ο κτηνίατρος πάντως αποκλείει την οστεοαρθριτιδα επειδή εξελίχθηκε πολύ γρήγορα. Από σήμερα τα ξημερώματα κλαίει. Λογικά θέλει να κάνει την ανάγκη του. Από την άλλη δε μπορώ να καταλάβω γιατί δεν ενεργειται ξαπλωμένος όπως είναι. Έχει να κάνει την ανάγκη του από τη Τρίτη που του έκανα κλύσμα. Σκέφτομαι να του κάνω και σήμερα αλλά φοβάμαι μην αντιδράσει το ίδιο (να σηκωθεί με πόνο για να πάει να ενεργηθεί) και έχουμε θέματα ξανά με τα πόδια. Και δε γίνεται και λίγο καλύτερα να μπορεί να μετακινηθεί να τον παω για καμιά ακτινογραφία ρε γμτ. Δε ξέρω τι να κάνω.
 




bella_gr

Well-Known Member
18 Φεβρουαρίου 2014
376
252
dog-place.blogspot.com
δες και τα παρακατω. το οτι αρχισαν και τα αλλα ποδια να πρηζονται σιγουρα θελει ψαξιμο. εκτος κι αν ειναι απο την ακινησια...
 
  • Like
Reactions: Ichi


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Ολες αυτές τις μέρες που υποφέρει ο σκύλος σου, δεν τον έχει δει γιατρός από κοντά;
Ολες οι οδηγίες είναι μέσω φωτό και τηλεφώνου;
 


Ichi

Well-Known Member
4 Ιουλίου 2023
65
31
41
δες και τα παρακατω. το οτι αρχισαν και τα αλλα ποδια να πρηζονται σιγουρα θελει ψαξιμο. εκτος κι αν ειναι απο την ακινησια...
Βόρεια προάστια. Δε ξέρω αν ταιριάζουν τα συμπτώματα. Πάντως ο σκύλος μου δεν έχει θέμα με το φαγητό ή το νερό. Και τα πόδια που έχουν πρηστεί είναι τα πίσω στα οποία δείχνει μια αδυναμία στο να τα ενεργοποιήσει. Τα κουνάει περα δώθε αλλα σαν να μη μπορει να βαλει δυναμη σε αυτά. Ουτε να γατζωθει στο χαλί για να σηκωθεί. Μπορεί να είναι από τη κατάκλιση. Είπα στον κτηνίατρο να ξαναέρθει να τον δει. Περισσότερο με ανησυχεί το γεγονός ότι δεν κάνει την ανάγκη του. Τρώει πίνει κουνάει την ουρά γαβγίζει στα εξωτερικά ερεθίσματα, σηκώνεται στα δύο πόδια οτν βλέπει τον γείτονα στο μπαλκόνι να τον γαβγίσει. Αλλά δεν είναι όπως πριν 4 μέρες πριν που προσπαθούσε λίγο να σηκωθεί. Πλέον δεν προσπαθεί καν. Πριν έκανε τη κίνηση με τα πόδια και έδινε ώθηση με το κορμό έβλεπε πως δεν μπορούσε και ξαπλωνε. Τώρα απλά κουνάει λίγο το πόδι βλέπει ότι δεν το έχει και ξαπλώνει κατευθείαν. Και όταν το σηκώνω να του γυρίσω πλευρό μαζεύει τα πόδια του (και δάχτυλα) σν μύτες και δε τα κρατάει τεντωμένα. Από οτν άρχισε να γίνεται πιο σοβαρό σαν να μην μπορεί να κρατήσει το πέλμα του ανοιχτό. Και μετά τα σεντόνια που προσπαθούσαμε να τον μετακινήσουμε.
 


Ichi

Well-Known Member
4 Ιουλίου 2023
65
31
41
Ολες αυτές τις μέρες που υποφέρει ο σκύλος σου, δεν τον έχει δει γιατρός από κοντά;
Ολες οι οδηγίες είναι μέσω φωτό και τηλεφώνου;
Ήρθε τη Δευτέρα ο γιατρός και του είπα να του ρίξει και μια ματιά σήμερα αν μπορεί μήπως είναι η ιδέα μου για όλα πρηξιματα.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Μην αφήσεις να περάσει το ΣΚ, χωρίς να τον έχει δει γιατρός...χθες.
Ετσι όπως τα περιγράφεις, ακούγεται να είναι πολύ σοβαρά ο σκυλάκος.
 
  • Like
Reactions: Εriana


Ichi

Well-Known Member
4 Ιουλίου 2023
65
31
41
Μην αφήσεις να περάσει το ΣΚ, χωρίς να τον έχει δει γιατρός...χθες.
Ετσι όπως τα περιγράφεις, ακούγεται να είναι πολύ σοβαρά ο σκυλάκος.
Εντολές κτηνιάτρων ακολουθούσα. Να περιμένουμε να δράσουν οι 2 βαριές αντιβιώσεις και το αντιφλεγμωνώδες. Είχα μια έγνοια για τα ουρά και τα κακά. Αλλα ολοι μου ελεγαν οτι θα τα κανει αποκλειεται να τα κρατήσει. Τώρα πιθανόν το πρήξιμο να οφείλεται στο ότι δεν κατουράει. Θα το δει αύριο η μεθαύριο γιατρός. Το θέμα είναι ότι ίσως είναι ήδη αργά που έχει μείνει ξαπλωμένος 3 μέρες.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Το θέμα είναι ότι ίσως είναι ήδη αργά που έχει μείνει ξαπλωμένος 3 μέρες.
Αν είναι αργά στις 3 μέρες, στις 5 και στις 6 τι θα είναι;
Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω τι συζητάμε.
Οι οδηγίες των γιατρών, καλά κάνουν και είναι αυτές που είναι.
Εσυ βλέπεις τον σκύλο σου σ' αυτή την κατάσταση, και περιμένεις απλά να γίνει ένα θαύμα.
Τι σχόλιο να κάνω;
 
  • Like
Reactions: Εriana


Ichi

Well-Known Member
4 Ιουλίου 2023
65
31
41
Αν είναι αργά στις 3 μέρες, στις 5 και στις 6 τι θα είναι;
Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω τι συζητάμε.
Οι οδηγίες των γιατρών, καλά κάνουν και είναι αυτές που είναι.
Εσυ βλέπεις τον σκύλο σου σ' αυτή την κατάσταση, και περιμένεις απλά να γίνει ένα θαύμα.
Τι σχόλιο να κάνω;
Έχω στρώσει το σπίτι με χαλιά για να μη γλιστράει, έχω μια εβδομάδα μέρα νύχτα το ερ κοντισιον ανοιχτό για να μη ζεσταίνεται, έχω πάρει 5 ρεπό από τη δουλειά μου για να μπορώ να είμαι δίπλα του όλη μέρα, τον γυρίζω ανά μια ώρα πλευρό για να μη πιάνεται στα πόδια, του έχω βάλει παγάκια στις πατουσες για να κατουρήσει, εχω ψάξει ολη τη κοιλια του για να βρω τη κυστη μπας και τον κανω να κατουρήσει, του εχω βαλει παγάκι στο πωπο του για να ενεργηθεί, εχω βαλει δάχτυλο και τον εχω τριψει κυκλικά με μωρομαντηλα για τον ιδιο λόγο, είμαι συνέχεια με ένα μπολ νερού για να ξεδιψασει και τον ταΐζω συνέχεια εξαιτίας των 2 χιλιάρα augmentin και 2 τριακοσαρια dalacin καθημερινά, εχω παρει τηλεφωνο σε κλινικες αν εχουν υπηρεσια ακτινογραφίας στο σπίτι, αν εχουν υπηρεσια μεταφοράς τετραπληγικου ζώου χωρις καμια να τα παρέχει και δε ξέρω και εγώ από πότε έχω να κοιμηθώ πάνω από 2 ώρες επειδή το μυαλό μου είναι συνέχεια σε αυτόν μήπως πιέζει το πρησμένο ποδι του και αν ειναι βολεμένος. Οπότε αυτό το υφακι ότι απλά περιμένω ένα θαύμα και ότι δεν κάνω τίποτα κάπως μου χτυπάει, όταν όλοι οι κτηνίατροι μου λένε να κάνω υπομονή για να δράσουν τα φάρμακα. Και αν δεν έμπαινα εγώ στη διαδικασία να ψαχτώ για να ενεργηθεί κάνεις δε θα μου έλεγε ότι υπάρχει κίνδυνος. Και τώρα που πρηζονται τα πόδια του "πιθανον επειδή δεν κατουράει" ω τρέξε να του πάρεις Lasix.
 
  • Sad
Reactions: saras


Σπόρος

Well-Known Member
7 Μαρτίου 2018
89
124
48
Καλημέρα, όσον αφορά στο πρόβλημα μεταφοράς έχετε σκεφτεί κάποια υπηρεσία pet taxi;
 


Ichi

Well-Known Member
4 Ιουλίου 2023
65
31
41
Καλημέρα, όσον αφορά στο πρόβλημα μεταφοράς έχετε σκεφτεί κάποια υπηρεσία pet taxi;
Δεν υπάρχει θέμα με τη μεταφορά σαν όχημα. Υπάρχει θέμα με το πως θα κατέβει ο σκύλος κάτω. Λογικά θα θέλει κάποια ηρεμιστική γιατί οποιαδήποτε κίνηση και να γίνει για να σηκωθεί αρχίζει και χτυπιέται σαν ψάρι. Και είναι 50+ κιλά. Με τα χίλια ζόρια τον βγάζουμε στο μπαλκόνι δύο άτομα.