αχ αυτο το scalibor!!


ippotis

Well-Known Member
24 Μαϊου 2012
320
0
Λάρισα
Καλησπέρα σας.
την Παρασκευή βάλαμε στον σκύλο μου το scalibor.
τι το θέλαμε;; την Παρασκευή δεν το άντεξε ούτε για 4 ώρες και έτσι το έβγαλα και το ξανα έβαλα σήμερα την Δευτέρα όπως μου είπε ο κτηνίατρος.
η αλήθεια είναι ότι σήμερα δεν είναι τόσο τραγικά τα πράγματα όσο την 1η φορά αλλα η όρεξη του έχει πέσει κατακόρυφα απο τότε που έβαλε αυτό το κολάρο. σήμερα δηλαδή δεν κινείται σχεδόν καθόλου μέσα στο σπίτι, και στην βόλτα σερνόταν το κακόμοιρο. αφήστε που το πιο ανησυχητικό για μένα είναι ότι όταν χτύπησε το κουδούνι δεν έδωσε την παραμικρή σημασία (πράμα πρωτοφανές για τον Χάρη). με λίγα λόγια όρεξη στο 0.
ευτυχώς τουλάχιστον που τρώει.
Αυτό λογικά σημαίνει ότι δεν πρόκειται να το δεχτεί ο οργανισμός του?
Γιατί ο κτηνίατρος μου είπε μόνο ότι αν το δεις να ερεθίζεται πάει να πει ότι τον πειράζει.
λογικά θα του το βγάλω το βράδυ αν συνεχίσει έτσι γιατί και πρόβλημα να μην υπάρχει απο θέμα υγείας, ε δεν μπορώ να βλέπω το σκυλί να βασανίζεται με το κολοφάρμακο που βάζουν σε αυτό το σκάλιμπορ.

εσείς έχετε παρόμοια θέματα; αν ναι τι του έχετε για την σκνίπα κτλ??

Υ.Γ.: με τον κτηνίατρο δεν μίλησα ακόμη απο κοντά γιατί θα πάμε μια και καλή για εμβόλιο μεθαύριο.
 


ICE

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2010
6.410
421
ΑΘΗΝΑ
Δεν νομιζω να παιζει ρολο στην διαθεση του σκυλου το scalibor. Το scalibor ειναι γνωστο οτι ευθυνεται για καποια δερματικα προβληματα που δημιουργει και καποιου ειδους τοξικοτητα, αλλα δεν εχω ακουσει να επηρρεαζει σε τετοιο βαθμο που αναφερεις την διαθεση του σκυλου. Πιο πιθανο ειναι να ευθυνεται η ζεστη.
 


Manogr

Well-Known Member
25 Ιανουαρίου 2012
149
31
50
Glyfada, Greece
www.dogpark.gr
Μάλλον ο ICE έχει δίκιο... δεν έχω ακούσει ποτέ για προβλήματα στη διάθεση... όσα περιγράφεις ταιριάζουν με την ζέστη...
 


Lovey the Lab

Well-Known Member
21 Απριλίου 2011
2.175
200
Απο τη ζεστη ειναι. Τη δικια μου την τραβαω για να περπατησει 10μετρα τις τελευταιες 3 μερες... Ειναι σαν 100 χρονων. Δε μπορει να παρει τα ποδια της.
 




aouimbae

Well-Known Member
7 Μαϊου 2011
1.753
26
ζεστη κι αυτο που ειπε ο γκολντενομαμα απο πανω! τσαλιμια κανει γιατι δε το θελει..θα το συνηθισει με τις μερες
 


Ferb

Well-Known Member
22 Αυγούστου 2009
417
2
ΡΙΟ
www.rottweilers.gr
Φυσικα και επηρεαζει το scalibor δε σημαινει οτι δεν θα το δεχτει ο οργανισμος του σε μια δυο μερες θα ειναι οκ.επισης και η ζεστη παιζει το ρολο της
 


Donzouan

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2010
649
1
το scalibor σε πάρα πολλά σκυλιά δεν κάθεται και προκαλεί ερεθισμό . αν ξύνει συνέχεια τον λαιμό βγάλε το αμέσως και πάρε άλλης μάρκας , πχ το bolfo της bayer .
 


ippotis

Well-Known Member
24 Μαϊου 2012
320
0
Λάρισα
ουφ.. να στε καλά. πολύ καθησυχαστικές οι απαντήσεις σας.
ως πρωτάρης κιόλας δεν έχω συνηθίσει σε τέτοια και με το παραμικρό ο νους μου πάει συνέχεια στο κακό.
έτσι και αλλιώς σε μερικές βδομάδες λέω να κάνω προληπτικές αιματολογικές, για να έχω το κεφάλι μου πιο ήσυχο τώρα το καλοκαίρι.
 




mAthosalas

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2011
1.053
2
52
Πάτρα
Εμενα το scalibor το αγνοει παντελως...ουτε που τον νοιαζει που το φοραει.Αλλά τη ζέστη,δεν θα ελεγα οτι την αγνοει!Ισα ισα που περναει τέλεια μαζι της...ουτε περπατημα ουτε τρεξιμο ουτε φαγητο ουτε διαθεση,μαδαει μια περουκα την ημερα...ολα...αντιτσοπανεν!!!Το πολεμαει βεβαιως οσο μπορει και ...τι λεγαμε για το scalibor???
 


Annouko

Well-Known Member
27 Οκτωβρίου 2011
1.197
9
Θεσσαλονικη
Βρε παιδια..
Με το scalibor δεν ειχαμε ποτε πρβ αλλα αν κ σκυλος με πυκνο τριχωμα δε δειχνει να'χει πρβ με τη ζεστη εκτος του οτι μαδει κατα τουφες καθε μερα κ απο λιγο.
Κατα τ'αλλα τι να πω..
Χοροπηδαει σαν τρελλη κ μεσα στο σπιτι εγω μαλλον ζεσταινομαι πιο πολυ απο κεινη.
Δεν την βγαζουμε μεσα στον ηλιο βεβαια αλλα στη βολτα μαλλον εγω βγαζω πιο πολυ τη γλωσσα απο την Shiva :)

 


nikos_x

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
2.117
11
...
Εξετασεις γιατι να κανεις τωρα? Για ποιο πραγμα βασικα θα κανεις εξετασεις..?

Στην Λαρισα δεν μενεις? Εχουμε χθες και σημερα 36-37 βαθμους! Ουτε εγω εχω ορεξη και διαθεση πιστεψε με .....κ δεν φοραω scalibor...;)

Y.Γ. Σπανια ακουγεται περιστατικο που να προκαλει φλεγματικη συμπεριφορα το scalibor.
 


ippotis

Well-Known Member
24 Μαϊου 2012
320
0
Λάρισα
όχι εξετάσεις θα κάναμε έτσι και αλλιώς, δεν είναι απο θέμα scalibor.
Λάρισα μένεις και εσύ?
 


ASBT

Well-Known Member
1 Απριλίου 2011
180
2
Και εμενα ο δικος μου με το σκαλιμπορ μου εκανε χοντρο ερεθισμο και κατι μαυρα σπυθουρακια!

Εβαλα το κιλτιξ και ηρεμισα
 


nikos_x

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
2.117
11
...
Koλαρα τυπου kiltix και bolfo ΔΕΝ προστατευουν απο σκνιπα.
Επειδη πιστευω πως οσοι βαζουμε scalibor το κανουμε για την σκνιπα καλο ειναι ΑΝ το καταργησει καποιος να βαλει ειτε αλλο κολαρο αντισκνιπικο(bioband/antiphlebotome) ή να βαζει αμπουλα που πιανει την σκνιπα.
Λάρισα μένεις και εσύ?
Nαι...Που να μην...!:p
 


ICE

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2010
6.410
421
ΑΘΗΝΑ
Koλαρα τυπου kiltix και bolfo ΔΕΝ προστατευουν απο σκνιπα.
To περιεργο ειναι οτι πολλοι κτηνιατροι λενε οτι το kiltix προστατευει εξισου και απο σκνιπα παρολο που δεν το αναφερει στην συσκευασια και οτι υπαρχει και καποιος λογος για αυτο(που δεν αναφερεται). Αυριο το πρωι θα επισκευτω καποιον φιλο και θα του ζητησω να το αιτιολογησει. Και οτι επιχειρημα υπαρχει, θα το μεταφερω.
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Έχω ακούσει και άλλες περιπτώσεις σκύλων που τους έκανε αλλεργική αντίδραση το scalibor...Λίγες μεν αλλά δεν μου κάνει εντύπωση. Όπως και οι άνθρωποι δεν είναι όλοι αλλεργικοί στις ασπίρίνες , υπάρχουν όμως και κάποιοι που είναι. Το scalibor χημικά έχει επάνω...οπότε? Έχω φίλη μου που η σκύλα της αντιδράει στην αμπούλα....τις πρώτες 10 ώρες κοιμάται λες και έχει πέσει σε λήθαργο...μετά μια χαρά..
 


thanos tara

Well-Known Member
9 Δεκεμβρίου 2010
273
0
To περιεργο ειναι οτι πολλοι κτηνιατροι λενε οτι το kiltix προστατευει εξισου και απο σκνιπα παρολο που δεν το αναφερει στην συσκευασια και οτι υπαρχει και καποιος λογος για αυτο(που δεν αναφερεται). Αυριο το πρωι θα επισκευτω καποιον φιλο και θα του ζητησω να το αιτιολογησει. Και οτι επιχειρημα υπαρχει, θα το μεταφερω.

Οι δραστικες ουσιες που απωθουν την σκνιπα ειναι η Permethrin(advantix- exspot αμπουλες) και η deltamethrin(scalibor περιλαιμιο) εαν υπαρχουν σαν συστατικα αυτα σε καποιο αλλο προιον λογικα θα εχει απωθητικη δραση κατα της σκνιπας.Απο φυτικα συστατικα υπαρχει η σιτρονελα.
 


ippotis

Well-Known Member
24 Μαϊου 2012
320
0
Λάρισα
προσωπικά σε συνάντηση στην βόλτα με έναν κύριο που έτυχε να συζητήσουμε για τα περιλαίμια περι ψύλλων, τσιμπουριών και σκνιπών, μου είπε ότι και το kiltix αλλα και το bolfo κτλ. είναι και αυτά κατα της σκνίπας αλλα σε πολύ μικρότερο ποσοστό απο το scalibor. μάλιστα μου είπε ότι με το scalibor το σκυλί είναι προστατευμένο απο την σκνίπα κατα 95% ενώ με τα άλλα περίπου στο 60%.
ο άνθρωπος απλός ιδιοκτήτης σκύλου ήταν που μου μετέφερε απλώς αυτά που έχει ακούσει και δει.. μην το θεωρήσει κάποιος απόλυτα έγκυρο. αλλα απο την άλλη αν συλλογιστεί κάποιος τα χημικά που έχει το ένα με το άλλο, λογικό μου ακούγεται το σκάλιμπορ να κάνει την καλύτερη δουλειά.
τώρα αν όντως αυτό δεν είναι κάποιο πρόβλημα και για τον άνθρωπο.. ποιος ξέρει!!