γεια σας νεο μελος lab λευκο αρσενικο


costask

Member
26 Δεκεμβρίου 2010
7
0
γεια σε ολους
ειμαι νεος κατοχος labrador αρσενικου και εχω της στανταρ αποριες που εχουν ολοι δηλ.
1. εχει χε..ι τον τοπο τη να κανω ? το σαιτ το εχω μαθει απεξω κατι πιο πρακτικο?
2. το τριχωμα του μυριζει υπερβολικα τον εκανα μπανιο αλλα τιποτα μετα του αλαξα την τροφη και λιγο καλυτερεψε,τα παιδια (τρια στο συνολο αγορια και αυτα ηλικιας 2,5-5-8 )τον εχουν ολλη την ημερα μεσα αλλα δεν αντεχεται η μυροδια.
3. ειναι 2 μηνων τον εχω περιπου 3 μερες και δεν εχει γαβγηση ουτε μια φορα μηπως εχει κατι?
4.μηπως επρεπε να παρω θηλικο?
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Καλώς Ήρθες!

Πιο πρακτικό από την υπομονή δεν υπάρχει!

Τα κουτάβια μυρίζουν πολύ!

Το μπάνιο εντείνει την μυρωδιά!Καλύτερα θα ήταν να μην τον έκανες μπάνιο!

Μόλις ολοκληρώσει τον κύκλο των εμβολίων και αρχίζετε τις βόλτες σιγά σιγά θα εισάγετε στον μικρό την απαγόρευση να τα κάνει μέσα στο σπίτι και την επιβράβευση μόλις τα κάνει έξω!

Με πολλές βόλτες και ΑΡΚΕΤΗ υπομονή σε λίγους μήνες θα τα σταματήσει αυτά!

Μέχρι στιγμής και για το επόμενο διάστημα θα γίνετε κολλητοί με την σφουγγαρίστρα!Επίσης σηκώστε χαλιά κτλ!

Έτσι είναι αυτά!Όλοι τα έχουμε περάσει!

Και μια συμβουλή!Βάλε και τα παιδιά να σε βοηθούν με το σφουγγάρισμα και την περιποίηση τους σκύλου από τώρα!Έτσι συνηθίζει και ο σκύλος τα παιδιά και βελτιώνεται και η σχέση σας!
 




Labrador Retriever

Well-Known Member
11 Νοεμβρίου 2010
875
0
28
Πειραιας
Kαλως Ηρθες!!!:D:D:DΝα χερεσαι το Λαμπακι σου!!!


Υ.Γ
Μονο εγω το παρατηρησα,η ξαφνικα εχει γινει κατι και εχουμε πολλα νεα μελη με λαμπραντορ;;:eek::eek:
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.711
3.873
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Για τη μυρωδιά, μύρισε τα αφτιά του, ίσως προέρχεται από εκεί. Τα λάμπραντορ δεν πρέπει να έχουν έντονη μυρωδιά.
Επίσης φυσιολογικότατο να μη γαβγίζει, δεν πιστεύω να πήρες λαμπ για φύλαξη;
 


Angelos

Well-Known Member
26 Οκτωβρίου 2010
847
0
Αθήνα
γεια σε ολους
ειμαι νεος κατοχος labrador αρσενικου και εχω της στανταρ αποριες που εχουν ολοι δηλ.
1. εχει χε..ι τον τοπο τη να κανω ? το σαιτ το εχω μαθει απεξω κατι πιο πρακτικο?
Yπομονή για αυτό το θεματάκι σου,πολλές βόλτες την ημέρα,ανα 2-3 ώρες και πολλές χαρές όταν τα κάνει έξω,όταν δε τα κάνει μέσα τότε θα το μαλώνεις,προσεκτικά όμως ε!
2. το τριχωμα του μυριζει υπερβολικα τον εκανα μπανιο αλλα τιποτα μετα του αλαξα την τροφη και λιγο καλυτερεψε,τα παιδια (τρια στο συνολο αγορια και αυτα ηλικιας 2,5-5-8 )τον εχουν ολλη την ημερα μεσα αλλα δεν αντεχεται η μυροδια.
Δεν θα δείς τρελή διαφορά απο τις πρώτες κιόλας ημέρες δοκιμής της τροφής,κάνε το ένα σωστό μπάνιο,με ειδικό σαμπουάν όμως!Τι τροφή του δίνεις;
3. ειναι 2 μηνων τον εχω περιπου 3 μερες και δεν εχει γαβγηση ουτε μια φορα μηπως εχει κατι?
Τι ακριβώς περιμένεις να ξεσηκώσει τον τόπο όλο :D Να χαίρεσαι που δεν γκρινιάζει και γαβγίζει κατ'επέκταση!Που θα πάει θα σου αρχίσει τα κόλπα του!!
4.μηπως επρεπε να παρω θηλικο?
Τώρα όσον αφορά αυτή την ερώτησή σου δεν ξέρω τι να σου πώ!Για ποιο λόγο σε γεννήθηκε δεν έχω καταλάβει!

Πές μας μερικά πράγματα για τον κούταβο :)
 








skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
Μα,τον κανεις μπανιο πριν τελειωσουν τα εμβολια;Δεν πρεπει.Μπορει να αρρωστησει,ειναι τοοοοσο μωρο.Απο την αλλη,τον στεγνωνεις;Τα βρεγμενα σκυλια μυριζουν ασχημα,ακομα και οταν στεγνωσουν μονα τους,μενει καποια μυρωδια.Στεγνωσε το με το πιστολακι.Μηπως απο τα πολλα μπανια εχει καποια δερματιτιδα και μυριζει;Επισης,συνεχως μπανια,του βγαζεις το λαδι του σωματος του και μυριζει χειροτερα.Δεν ειναι σαν εμας.

Διαβασες ολο το φορουμ και δε βρηκες λυσεις για την αναγκη του;Crate πηρες;Εχεις το νου σου να το βγαζεις μετα απο παιχνιδι,φαγητο,υπνο ή καθε 2 ωρες;Μηπως το μαλωσες και το σκυλι ειναι τρομοκρατημενο;Οταν το ειδες να κανει την αναγκη του,το σηκωσες ηρεμα να το πας εξω στο μπαλκονι,ακομα και αν τα ουρα σταζουν ακομα;Του εδειξες που θες να κανει την αναγκη του;Ειναι μωροοοο.

Να γαυγισει;Καταλαβες τι ρατσα πηρες;Και να μεγαλωσει,θα γαυγιζει για παιχνιδι.

Τα παιδια μπορουν να σε βοηθησουν πολυ σε ολα αυτα.Το σκυλι ειναι μικρο και μπορουν να το κουμανταρουν.

Διαβασε καλυτερα το φορουμ,εχει πολλες λυσεις για ολα τα θεματα σου.Αυτο που πρεπει να αποκτησεις εσυ ειναι ΥΠΟΜΟΝΗ,ΕΠΙΜΟΝΗ και ΗΡΕΜΙΑ.Ειναι μωρο....
 


costask

Member
26 Δεκεμβρίου 2010
7
0
ευχαριστο για της απαντησης σας , λοιπον τωρα τον δινω την royall canyn ---ναι εχω αυλη---οχι δεν τον κανω μπανιο καθε μερα, τον εκανα μια φορα την ημερα που τον πηρα δηλ. πριν 5 μερες ---η ερωτηση μου για το αρσενικο η θυλικο ηταν για τον λογο της ευκολιας μαθησης και συναναστροφης με τα παιδια---η μυροδια δεν ειναι ουτε απο το στομα ουτε απο τα αυτια αλλα απο το τριχομα---και τελος να σας τονισο οτι ειναι το πρωτο μου κατοικιδιο και ειμαι αρκετα ανχομενος και ψαρομενος ευχαριστο
 
Last edited:


costask

Member
26 Δεκεμβρίου 2010
7
0
και μια ερωτηση ,τι ειναι αυτα που δινου η εκπαιδευτες στα σκυλια για επιβραβευση?εγω τι να δινο στον μικρο?
 


skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
Μαλλον η μυρωδια που σε ενοχλει ειναι η κουταβισια.Ολα τα κουταβια μυριζουν.Τα δικα μας μωρα νομιζεις δεν εχουν διαφορετικη μυρωδια απο εμας,πιο εντονη;Η εκπαιδευσιμοτητα πιστευω ειναι η ιδια,απλα υποθετω τα θηλυκα ειναι πιο ηρεμα.Μη νομιζεις δεν υπαρχει τρελη διαφορα.Μπορει να σου τυχει θηλυκο λιγοτερο εκπαιδευσιμο απο το αρσενικο.Για λιχουδιες δινεις ή μπισκοτακια για σκυλους που υπαρχουν στο εμποριο,ειτε τυρακια δικα μας,λιγο τη ξηρα του,συκωτακια,κτλ.Επειδη ομως ειναι 2 μηνων.τα τυρακια και τα συκωτακια αστα για αργοτερα.Ισως το πειραξουν.Παρε σακουλα με μπισκοτακια εμποριου.Υπαρχουν και χυμα και σε επωνυμη σακουλα.
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
και μια ερωτηση ,τι ειναι αυτα που δινου η εκπαιδευτες στα σκυλια για επιβραβευση?εγω τι να δινο στον μικρο?
Φιλέτο κοτοπουλάκι!Το καλύτερο!
Πας σουπερ μαρκετ τσιμπάς φιλέτο κοτοπουλάκι,το βράζεις και το βάζεις σε σακουλάκια για εκπαίδευση!
Αν σου φανεί ακριβό το φιλέτο κοτόπουλο μπορείς να πάρεις ολόκληρο κοτόπουλο αλλά θα πρέπει να το ξεψαχνίσεις μετά,να βγάλεις όλα τα κόκαλα και να ξεχωρίσεις το κρέας!
 


anna maria

Member
1 Ιανουαρίου 2011
12
0
ιωαννινα
οπως προανεφεραν τα παραπανω μελλοι δεν εχεις αλλη επιλογη εκτος της υπομονης...!!!! ειναι πολυ μωρο ακομα.
και προς θεου μην χρησιμοποιησης της παλιες μεθοδους,δηλαδη τριψιμο της μουριτσας στα κακα,να φωναζεις η να το αρπαζεις.
σιγουρα θα εχει αντιθετα αποτελεσματα.
 




mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
costask καλώς ήρθες στο φόρουμ :)
Ξέρεις τι μου έρχεται στο μυαλό να σου πω, διαβάζοντας τα "προβλήματά" σου;
Οτι ως νέος και άπειρος κάτοχος που είσαι, αν είχες απευθυνθεί σε εκτροφέα, τώρα δεν θα ήσουν ούτε αγχωμένος, ούτε ψαρωμένος. Και ότι απορία είχες, θα σου την έλυνε ο εκτροφέας σου. Υπομονή και καλό διάβασμα, για καλό του κουταβιού σου.
 


elliminator

Member
21 Οκτωβρίου 2010
13
0
και μια ερωτηση ,τι ειναι αυτα που δινου η εκπαιδευτες στα σκυλια για επιβραβευση?εγω τι να δινο στον μικρο?
Αυτά λέγονται λιχουδιές και ΔΕΝ είναι για να τρώει ο σκύλος αλλά για να επιβραβεύεται.Πρόσφατα το έμαθα και εγώ για αυτό στο λέω.
Λιχουδιά είναι συνήθως κάτι μαλακό (για να το καταπίνει/τρώει γρήγορα) και μικρό σε μέγεθος.Οπότε διάλεξε ότι θες σε κρέας και κόφτο κομματάκια και να οι λιχουδιές σου.
 


George A

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
3.215
238
δεν υπαρχει λευκο Labrador.

yellow light cream,ισως.
Μπράβο Τεο
το κίτρινο λάμπραντορ είναι απο light cream μεχρι fox red

kostask κόψε τα πολλά μπάνια γιαυτο σου μυρίζει το κουτάβι, τα λάμπραντορ που μένουν μέσα στο σπίτι δεν μυρίζουν καθόλου