γεια σας!!ποιμενικοσ κεντρικης ασιας


varlay

Well-Known Member
3 Ιουνίου 2009
60
0
γεια σασ ειμαι σχετικα καινουργιο μελος και πριν απο ενα μηνα πηρα κουταβακι 2 μηνων αρσενικο ποιμενικο κεντρικησ ασιας.ηθελα να ρωτησω τι τροφη προτεινετε για την καλυτερη αναπτυξη του μικρου.του δινω cibau puppy και χαπακια ασβεστιου μετα την υποδιξει του γιατρου πιστευετε ειναι αρκετα?
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Καλώς ήρθες!:)
Ο εκτροφέας δεν σου πρότεινε κάοπια τροφή;
Αυτή που αναφέρεις δεν τη γνωρίζω!Αν θες πες μας τα συστατικά της να σου πούμε μια γνώμη!
Θεωρητικά, αν η τροφή είνια καλή επιπλέον σκευάσματα δεν χρειάζονται!
 


THEODOROF

Well-Known Member
3 Νοεμβρίου 2009
152
0
ΠΑΤΡΑ
Εχω ακούσει από εκτροφέα DOBERMAN για την ACANA, τη χρησιμοποιεί χρόνια και ειναι πολυ ευχαριστημένος
Για να σιγουρυτείς ρώτα τον εκτροφέα
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Εγώ την γνωρίζω την τροφουλα. Της Farmina είναι που παράγει τις τροφές της σε Αγγλία και Ιταλία. Με βάση τα συστατικά της (Dehydrated chicken meat (min. 36%), rice (min. 25%), corn, chicken fat, fish meal, dried beetroot pulp, fish oil, soya oil, sodium chloride, choline chloride, dried brewer's yeast, DL-methionine, zinc oxide, zinc sulphate, cupric oxide, ferric sulphate, ferrous carbonate, manganous sulphate, calcium iodate, sodium selenite, cobalt carbonate, vitamins), μπορεί να θεωρηθεί σχετικά καλή.

Συμπληρώματα ασβεστίου εγώ προσωπικά δεν θα έδινα στο κουτάβι χωρίς λόγο.

Να σου ζήσει! :)
 




greedy

Well-Known Member
23 Απριλίου 2008
2.314
3
51
Πατρα
ΟΠως ειπαν και οι προηγουμενοι φιλοι,σαν τροφη ειναι καλη .Το ασβεστιο δεν χρειαζετε να το δινεις εξτρα.Ητροφη το περιεχει οσο χρειαζετε.
Και προπαντων να ξερεις οτι το περισσοτερο ασβεστιο κανει μεγαλυτερο κακο απο το λιγοτερο.Τουλαχιστον στις μεγαλοσωμες φυλες οπως το κεντρικης Ασιας.:)
 


varlay

Well-Known Member
3 Ιουνίου 2009
60
0
σας ευχαριστω πολυ ολους.εγω επειδη εχω θηλικια καυκασινα 16 μηνων και ειμαι πολυ ευχαριστημενος με την royale canin ειπα να δωσω και στον μικρο αυτην,ο γιατρος μου ειπαι ομως οτι για την ηλικια του μπορουμε να γλυτωσουμε λεφτα η cibau εχει 45 ευρο και ειναι ιδιες με την canin,αργοτερα για adult να του δωσω canin.οσο για το ασβεστιο το ποδαρακι του το ενα ετρεμε και δεν το καλοπατουσε.απο τοτε που το ξεκινησα χαπακια εστρωσε ειναι φυσιολογικο μου ειπαν στις giant φυλες.
 


greedy

Well-Known Member
23 Απριλίου 2008
2.314
3
51
Πατρα
για το ασβεστιο το ποδαρακι του το ενα ετρεμε και δεν το καλοπατουσε.απο τοτε που το ξεκινησα χαπακια εστρωσε
Εκανε καποια εξεταση και στο ειπε αυτο?
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Γενικά το πιο σημαντικο κομμάτι της ζωής του σκύλου και ειδικά ενός γιγαντόσωμου είναι η ερίοδος ανάπτυξης οπότε κι επιλέγουνε την καλύτερη δυνατή τροφή!
βέβαια ητροφή είναι αξιοπρεπής και μάλλον αντίστοιχης ποιότητας με τη Royal!

Αν δεν είμαι αδιάκριτος mπορώ να σου κάνω 2 ερωτήσεις;
Από που πήρες τον Κεντρικό Ασιάτη;
Πως αποφάσισες ενώ έχεις ένα κουτάβι καυκάσιο να πάρεις και τον Κεντικής Ασιάς;:)
 


varlay

Well-Known Member
3 Ιουνίου 2009
60
0
τα νυχακια του ηχαν ασπρες κουκιδες και μου ειπε οτι ειναι σαν τους ανθρωπους που οταν εχουμε τετοια σημαδια σημαινει οτι εχουμε ελειψει ασβεστιου.για το ποδι του ομως ειδα διαφορα νομιζα στην αρχη οτι το ειχε σπασει και εδεσε στραβα.κουτσενε τωρα ειναι μια χαρα.
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Ναι....Στους ανθρώπου τα άσπρα σημάδια στα μήχια δεν σημαίνει ότι έχουν έλλειψη ασβεστίου...
 


varlay

Well-Known Member
3 Ιουνίου 2009
60
0
φιλε foibo μου αρεσουν τα ογκοδη και μεγαλωσομα σκυλια καυκασιο ηθελα και το αρσενικο αλλα μολισ ειδα και εμαθα για τα ασιας κατεληξα εκει.δεν απεχουν και πολυ αν εξερεσεισ την τριχα.απο το κιλκις το πηρα.
 




greedy

Well-Known Member
23 Απριλίου 2008
2.314
3
51
Πατρα
Λεω που σου προτεινε να του δωσεις ασβεστιο.
Εκανε καποιες εξετασεις στο ποδι του σκυλου η σου ειπε απλα να του δωσεις ασβεστιο?
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Η αλήθεια είναι οτι έχουν αρκετές διαφορές και στον χαρακτήρα, θα τις δεις καθώς θα μεγαλώνουν και τα δύοκαι θα βλέπεις τον χαρακτήρα τους!

Ελπίζω να ασχολείσαι όσο περισσότερο μπορείς με την κοινωνικοποίηση τους για να έχεις στο μέλλον 2 εκπληκτικούς συντρόφους!
 


varlay

Well-Known Member
3 Ιουνίου 2009
60
0
δεν εκανε εξετασεις οχι το ειδαι και απλα με το ειπαι.ο αρσενικος θελει σιγουρα πολυ κοινονικοποιηση μολισ το πιανω απο το σβερκο αγριευει και κανει σαν τρελος γενικα αν το πειραζω.η θηλικια σοβαρεψε πλεον.
 


sir-elric

Well-Known Member
17 Νοεμβρίου 2006
2.589
3
marathon beach
.ο αρσενικος θελει σιγουρα πολυ κοινονικοποιηση μολισ το πιανω απο το σβερκο αγριευει και κανει σαν τρελος γενικα αν το πειραζω
προσεχε γιατι αυτα που κανεις ειναι επικυνδηνα σπορ. επειδη δεν ξερεις τι κανεις δεν ρωτας πως να επιβληθεις στο σκυλακι σου?
 


Tricky

Well-Known Member
20 Ιουλίου 2008
2.014
294
γεια σασ ειμαι σχετικα καινουργιο μελος και πριν απο ενα μηνα πηρα κουταβακι 2 μηνων αρσενικο ποιμενικο κεντρικησ ασιας.ηθελα να ρωτησω τι τροφη προτεινετε για την καλυτερη αναπτυξη του μικρου.του δινω cibau puppy και χαπακια ασβεστιου μετα την υποδιξει του γιατρου πιστευετε ειναι αρκετα?
Να σου ζησει το κουταβι :)

Εγω δινω στο δικο μου Cibau adult Lamb&Rice εδω και 50 μερες και ειμαι ευχαριστημενος ...σιγουρα τα κοπρανα αλλα και η ορεξη με την οποια την τρωει, ειναι καλυτερα απο οτι με Royal Canin που του εδινα.
http://www.dogforum.gr/v2/showthread.php?t=6782
 




varlay

Well-Known Member
3 Ιουνίου 2009
60
0
μωρο ειναι ακομα τον παιζω θα τον εκπαιδευσω αργοτερα και θα του επιβληθω σιγα σιγα απλα τον χαιρομε λιγο τωρα.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.135
Μηνύματα
896.076
Μέλη
19.947
Νεότερο μέλος
Isabelmysa