γεια στο forum απο μενα και τον δουκα (pitbull)


Status
Κλειδωμένο θέμα

Ricos

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2009
2.046
82
Athens
Συγνωμη κιολας που επεμβαινω αλλα σαν καινουργιος και εγω στο συγκεκριμενο φορουμ νιωθω την αναγκη να το κανω και να παρεμβω.Εχω παρατηρησει οτι υπαρχει ενα υφακι προς τα νεα μελη και ειναι εντελως αφιλοξενο, σε σημειο οποιος καινουργιος μπει και γραψει κατι το οποιο δεν συμβαδιζει με τις αποψεις σας, να τον αποπαιρνετε με το στυλ οτι δεν ξερεις και για αυτο μην λες πολλα ή προσεχε τι λες.Μπηκε ενα παληκαρι ειπε 5 πραγματα για το σκυλο του και πεσανε οι ειδικοι να τον συμβουλεψουν με την εννοια οτι εσυ δεν ξερεις ενω εμεις χρονια στο κουρμπετι ξερουμε.Απο τους προαναφερθεντες ποιος εχει εμπειρια με τα πιτμπουλ? Εχει ζησει καποιος καιρο με την συγκεκριμενη ρατσα?Ποιος ξερει εκ προσωπικης εμπειριας τις συγκεκριμενες ιδιαιτεροτητες της ωστε να μιλαει με τοση σιγουρια για αυτην και να φτανει στο σημειο να δινει συμβουλες???

και εγω μεχρι που μπηκα εδω μεσα ειχα 5 σκυλια και 15 χρονια εμπειρια. ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΜΥΡΩΔΙΑ. στο ιδιο σταδιο βρισκεσαι και εσυ , μπορει να το κλεισεις και να διαβασεις ή μπορει να συνεχισεις να παπαρολογεις ακατασχετως? αμαρτια δεν ειναι να μην μαθεις 5 πραγματα?
Sir-elric ειναι πραγματικα οξυμωρο εσυ ειδικα να λες στον φιλο να μην παπαρολογει,οταν εσυ απεδειξες σε προηγουμενο ποστ του φορουμ (τουλαχιστον σε εμενα) ,ποιος παπαρολογει και λεει μπουρδες!!!

Υγ. Δεν εχω κανενα προβλημα με κανεναν σας αλλα εδω μπαινουμε για να μοιραστουμε ολοι, την αγαπη μας για τα σκυλια.Δεν εχουμε αναγκη απο "εξυπνους".Τους αντιμετωπιζουμε καθε μερα εξω στον πραγματικο κοσμο και εχει καταντησει βαρετο πλεον.Αν καποιος θελει να μας συμβουλεψει μπορει να το κανει χωρις να ειναι απολυτος ,ειρωνικος και με στυλ "χιλιων καρδιναλιων".
 




kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Κι εμενα δε μ'αρέσει το υφάκι, αν και δεν απαγορεύεται πουθενά στους κανονισμούς απο τη στιγμή που δεν ξεπερνά κάποια όρια, αλλά το συγκεκριμένο μέλος μ'εβγαλε απο τα ρούχα μου! Δεν είναι δυνατον να λέει αυτά που λεει και να μένουν ασχολίαστα ή να σχολιάζονται "ζαχαρωμένα". Ricos, εσένα δεν σε ενόχλησαν τα λεγόμενα του? Σ'ενοχλησε μόνο το ύφος των απαντήσεων (το οποίο το βρήκα συγκρατημένο πρεπει να πω!)? Πως θα απαντούσες εσύ χωρίς "ύφος"? Κάνεις γιόγκα?:p
 




kimonas

Banned
Banned
8 Οκτωβρίου 2009
847
2
Αθήνα - Γαλάτσι
Εγώ προσωπικά αυτά τα λέω διότι έχω εμπειρία πρώτα απ όλα απ τα δικά μου!!!Λαμπραντορ κοντά 12 έτη, λυκόσκυλο με Doberman 3 έτη, bull terie 11 έτη, το δουκάκο του κομαντο575 (pitbull) εδώ και 10 μήνες, αυτά σαν καθημερινές μου εμπειρίες σε βάθος χρόνου και απο κει και πέρα αμέτριτες συναντήσεις και εμπειρίες με άλλα σκυλάκια παρέα με τα δικά μου....Πουθενά δεν είπα κατι το οποίο δεν έχω ζήσει ότι προανέφερα είναι εμπειρίες τις οποίες τις απέκτισα με τα χρόνια!!!!Φίλε κοπρίτη αν βγήκες απ τα ρούχα σου βάλε το μπλουζάκι σου γιατι θα κρυώσεις!!!Απλά το να αμφισβητείς ένα ανθρωπο κάθε άλλο παρά κομπλεξ είναι!!!Τεσπα θα παρακαλέσω από τα ανώτερα στελέχη του φόρουμ τη διαγραφή μου!!!!Ευχαριστώ για τη διαμονή απλα ο τρόπος κάποιων παιδιών και εδω μέσα είναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΣ!!!!
 
Last edited:


nikoscar

Guest Star
Staff member
9 Ιουνίου 2006
2.178
1.000.000.018
ATHENS
μην φυγεις ακομα.μισο.καταρχην δεν εχεις ψηφησει...

και δευτερον που να πας?
 


kimonas

Banned
Banned
8 Οκτωβρίου 2009
847
2
Αθήνα - Γαλάτσι
Δε ψίνομαι να κάτσω άλλο ως μέλος στο φόρουμ!!!!Δε μου αρέσει το κλίμα έτσι όπως μου το πέρασαν μερικά μέλη...Απέξω σαν παρατηρητής φένεται καλύτερα!!Από μέσα δεν εισέπραξα και ότι καλύτερο και στην τελική δεν έχει το δικαίωμα να χαλαστεί ένας άνθρωπος απ το τρόπο μερικών????Μπορείτε κάλλιστα να δείτε το εξυπνακίστικο πρώτο μύνημα της κυρίας πολιξερίδου ROTTIE!!!!Και το πρόβλημα σου εσένα είναι αν ψήφισα?????τεσπα προτιμώ να είμαι παρατηρητής - αναγνώστης και όχι μέλος!!!!Απέξω φένεται πολύ πιο όμορφα!!!!Αυτά!!Παρακαλώ δεν επιθυμώ να είμαι άλλο μέλος!!!!
 


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
Ρατσες όπως: Rottweiler, doberman, bulle terie, pitbull, Dogo argentino... κλπ κλπ κλπ είναι ΑΝΤΡΙΚΑ εως ΑΝΤΡΙΚΟΤΑΤΑ σκυλιά και θέλουν μπαμπάκα με τσαμπουκά
και καλα οι αλλες ρατσες, συμφωνω, οσο να ναι , μια βαρβατιλα την χρειαζονται, αλλα τα πιτ μπουλ που ειναι τουιτηδες, γιατι πρεπει να εχουμε εναν αητο καθοτανε μες στο βρακι για να τα χειριστουμε?
 




denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Kimonas κανείς δεν σε υποχρεώνει να μείνεις. Και αφού εξοργίζεις πολλά μέλη, ώς φαίνεται, καλύτερα να φύγεις, επιθυμούμε ένα ήρεμο φόρουμ όπου δεν χρειάζεται να αναφέρεται πόσα χρόνια ο καθένας το παίζει άντρας στους σκύλους του. Καλό δρόμο, και ΑΝ και ΟΤΑΝ βρεθείς σε κάποια παρέα, internetική ή μή, που να έχει πραγματική εμπειρία από pitbull (και όχι "πιτάκια") ρώτα τους αν και κατά πόσον και ποιά σκυλιά μπορούν να γίνουν αρνάκια και ποιά όχι, και ποιός είναι ο γενικός μέσος όρος των σκύλων της ποικιλίας αυτής.

Επίσης θα ήθελα να σου εφιστήσω την προσοχή και να σε κάνω να καταλάβεις ότι ένας σκύλος και δή στην πρώιμη εφηβική ηλικία του δεν είναι δείγμα, ούτε λέει κάτι για τον τυπικό χαρακτήρα μίας φυλής (αλλιώς από τα pointer που μέχρι στιγμής έχω δεί -και δεν είναι ένα- θα έπρεπε να πώ ότι τα pointer δεν κυνηγάνε) αλλά μάλλον δεν θα καταλάβεις τί θέλω να πώ, οπότε δεν το συνεχίζω.

Ricos παρομοίως ... άλλοι μπήκαν να πουλήσουν τσαμπουκά (κατά την γνώμη σου) στον χρήστη, εσύ μπήκες να πουλήσεις τσαμπουκά σε αυτούς που πούλησαν τσαμπουκά (ακόμα πιο άχρηστος τσαμπουκάς δηλαδή μιάς και δεν αναφέρεται κάν σε θέμα περί σκύλου) ... μπάτσος του forum είναι ο admin και όποιος δεν αρέσει στον admin, του γίνεται σύσταση ή φεύγει. Συνεπώς συστάσεις για το ύφος από μέλος σε μέλος κομμένες.
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Κακά» γονίδια σε συνδυασμό με φτωχή εκπαίδευση και ελλιπή κοινωνικοποίηση μπορεί να οδηγήσουν σε εξαιρετικά επιθετική συμπεριφορά έναντι σε άλλους σκύλους. Αν έχετε και άλλο αρσενικό σκυλί στο σπίτι, θα τίθενται θέματα κυριαρχίας και «αντρισμού», έτσι η στείρωση αποτελεί ίσως τη μοναδική λύση καθώς θα προλάβει τους καβγάδες.

...λέει το άρθρο.
 






sir-elric

Well-Known Member
17 Νοεμβρίου 2006
2.589
3
marathon beach
Sir-elric ειναι πραγματικα οξυμωρο εσυ ειδικα να λες στον φιλο να μην παπαρολογει,οταν εσυ απεδειξες σε προηγουμενο ποστ του φορουμ (τουλαχιστον σε εμενα) ,ποιος παπαρολογει και λεει μπουρδες!!!
Υγ. Δεν εχω κανενα προβλημα με κανεναν σας αλλα εδω μπαινουμε για να μοιραστουμε ολοι, την αγαπη μας για τα σκυλια.Δεν εχουμε αναγκη απο "εξυπνους".Τους αντιμετωπιζουμε καθε μερα εξω στον πραγματικο κοσμο και εχει καταντησει βαρετο πλεον.Αν καποιος θελει να μας συμβουλεψει μπορει να το κανει χωρις να ειναι απολυτος ,ειρωνικος και με στυλ "χιλιων καρδιναλιων".
να υποθεσω οτι συμφωνεις με τον φιλο μας οτι τα πιτ μπουλακια δεν ειναι επιθετικα προς αλλα σκυλια?
 


Ricos

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2009
2.046
82
Athens
Ricos παρομοίως ... άλλοι μπήκαν να πουλήσουν τσαμπουκά (κατά την γνώμη σου) στον χρήστη, εσύ μπήκες να πουλήσεις τσαμπουκά σε αυτούς που πούλησαν τσαμπουκά (ακόμα πιο άχρηστος τσαμπουκάς δηλαδή μιάς και δεν αναφέρεται κάν σε θέμα περί σκύλου) ... μπάτσος του forum είναι ο admin και όποιος δεν αρέσει στον admin, του γίνεται σύσταση ή φεύγει. Συνεπώς συστάσεις για το ύφος από μέλος σε μέλος κομμένες.
Δεν πουλαω τσαμπουκα σε κανενα και ειδικα σε ατομα που δεν ξερω και δεν με ξερουν. Εγραψα πεντακαθαρα την γνωμη μου που εχω αποκομισει απο το λιγο καιρο που μπαινω στο φορουμ αυτο εδω και λιγο καιρο. Ηδη απο τις λιγες φορες που εχω ποσταρει δεν νομιζω να εχω δειξει τετοιο υφος. Ωστοσο αν πειραξε το υφος μου στον Σιρ Ερικ και για αυτο και η συσταση αν θελεις να εισαι αντικειμενικος δεν πρεπει να ειναι μονοπλευρη προς εμενα. Και με την φραση Συστασεις για το υφος απο μελος σε μελος κομμενες¨ να υποθεσω οτι εισαι ο admin του forum μιας και οπως ειπες υπευθυνος ειναι μονο αυτος!

να υποθεσω οτι συμφωνεις με τον φιλο μας οτι τα πιτ μπουλακια δεν ειναι επιθετικα προς αλλα σκυλια?
Οχι δεν συμφωνω! Τα πιτμπουλακια μπορει να γινουν και επιθετικα και πολυ επικυνδυνα! Οπως παλι μπορουν να γινουν και κοινωνικα και ασφαλη σκυλια! Το θεμα ειναι ο χειρισμος τους πρωτα απο ολα.
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
ο SirElric είναι υπέυθυνος των πράξεών του, αν σύστηνε σε άλλους πώς να μιλάνε θα απευθυνόμουν και σε αυτόν, δεν το έκανε όμως.

Γενικά αν σε ενδιαφέρει ποιός είναι ο admin, αν είναι δίκαιος, αν όλοι είναι ίσοι και αν όλοι μιλάνε καλά, μπορείς να το συζητάς με pm ή σε άλλα forum, όχι όμως σε άσχετα θέματα.

Αν ήμουν ο admin του forum θα είχες λάβει σύσταση με pm για τα παραπάνω και όχι δημόσια, και στο επόμενο post σου περί ύφους θα ήσουν ban.
 


Xotikouli

Well-Known Member
24 Δεκεμβρίου 2006
4.974
630
Athens
Τα αρθράκια λοιπόν που παραθέτεις λένε...

Βέβαια τα ζώα που προέρχονται από γονείς κυνομάχους, έχουν αυξημένες πιθανότητες να παρουσιάσουν επιθετικότητα προς άλλα ζώα.
Πώς λοιπόν μπορεί κάποιος να ξέρει αν το pitbull που θα διαλέξει έχει προγόνους κυνομάχους, σε μια χώρα που η εκτροφή τους είναι εντελώς εκτός ελέγχου και εκτός ελαχίστων εξαιρέσεων ο καθένας ζευγαρώνει οποιοδήποτε σκύλο χωρίς να γνωρίζει τίποτα για το παρελθόν του :confused:

Το ρωμαλέο σώμα και η τεράστια δύναμη του σκύλου αυτού, σε συνδυασμό με το ένστικτο της προστασίας και της μάχης που κουβαλάει μέσα του, είναι οι λόγοι που το κατέστησαν τον ιδανικό υποψήφιο για τέτοιου είδους αγώνες.
Δεν έγραψα εγώ τα άρθρα, ούτε τα ασπάζομαι ως 100% ακριβή... Είναι άρθρα όμως που εσύ παρέθεσες, οπότε και υποθέτω ότι συμφωνείς (?).

Για τα περί "αντρικών" σκύλων :shock: , σκύλων που αποκτούν τον χαρακτήρα του ιδιοκτήτη τους κλπ, με έχουν καλύψει ήδη πολλές από τις προηγούμενες απαντήσεις...

Μιας και σου αρέσουν τα άρθρα, αν θέλεις διάβασε και αυτό:

Καλός ιδιοκτήτης "δυναμικού" σκύλου
 


spyrou

Well-Known Member
13 Νοεμβρίου 2008
858
6
μεγααααααλο τοπικ διαβασα. επειδη ολοι ξερουν εδω αν θελετε μπορειτε να εθετε στην συναντηση του pitbullclub που ειναι και σε κοντινη ημερομηνια να δειτε γυρω στα 30 σκυλια να συνηπαρχουν και να παιζουν μια χαρα εκτος απο κανα 5αρι το πολυ που ισως να ειναι επιθετικα. αραγε αν μαζευτουμε απο εδω μεσα οσοι εχουμε γραψει σε αυτο το τοπικ ποσοι επιθετικοι σκυλοι θα υπαρχουν;
 


Xotikouli

Well-Known Member
24 Δεκεμβρίου 2006
4.974
630
Athens
spyrou κανείς δεν είπε ότι όλα τα pitbull είναι επιθετικά. Ούτε ότι είναι τα μόνα που μπορούν να γίνουν επιθετικά.

Εγώ προσωπικά έχω ημίαιμο αρσενικό, που δεν θα μπορούσα να φέρω σε τέτοια συνάντηση γιατί από όταν χρόνισε και μετά δεν δέχεται εύκολα άλλους αρσενικούς και είναι ελάχιστοι αυτοί με τους οποίους μπορεί να παίξει...

Τι σημαίνει όμως αυτό? Ότι έγινε έτσι επειδή εγώ είμαι άνθρωπος επιθετικός (κατά το όπως είναι ο ιδιοκτήτης θα γίνει και ο σκύλος) ή ότι τον κακοποίησα και γι'αυτό έγινε έτσι ο χαρακτήρας του? Ενημέρωση και ρεαλιστικότητα ζητάω εγώ προσωπικά και οι περισσότεροι εδώ μέσα, τίποτα άλλο!

Και ελπίζω να μην το γυρίσεις στο ότι όσοι τα λένε αυτά μισούνε τα pitbull και γι'αυτό τα λένε... Έχω κουραστεί να το ακούω πια!

Τυχαίνει να τους έχω μεγάλη αδυναμία και να μην θέλω να τους αποδίδονται υπερβολικοί χαρακτηρισμοί, είτε αυτοί είναι σκύλοι-δολοφόνοι είτε σκύλοι-καναρίνια. Γιατί και τα δύο μπορούν να τους βλάψουν εξίσου...
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
μεγααααααλο τοπικ διαβασα. επειδη ολοι ξερουν εδω αν θελετε μπορειτε να εθετε στην συναντηση του pitbullclub που ειναι και σε κοντινη ημερομηνια να δειτε γυρω στα 30 σκυλια να συνηπαρχουν και να παιζουν μια χαρα εκτος απο κανα 5αρι το πολυ που ισως να ειναι επιθετικα. αραγε αν μαζευτουμε απο εδω μεσα οσοι εχουμε γραψει σε αυτο το τοπικ ποσοι επιθετικοι σκυλοι θα υπαρχουν;
Εγώ, φιλε spyrou, που εγραψα σε αυτο το τοπικ, πολύ θα ήθελα να πάω, μιας που ως μελος του club μου εστάλη πρόσκληση στο email μου, αλλά δυστυχώς με απέτρεψαν οι κανόνες της συνάντησης, αφού ούτε ισχυρούς κρίκους δεσίματος διαθετω, ουτε ενισχυμένο σκοινί, ούτε χοντρή αλυσίδα, ούτε συρματόσκοινο.

Για την προσέλευση των μελών στις συναντήσεις του Club θα πρέπει να τηρούνται οι παρακάτω κανόνες από ιδιοκτήτη και σκύλο,προς αποφυγήν δυσάρεστων καταστάσεων


ΚΑΝΟΝΕΣ

1) Κολάρο δερμάτινο ή από ιμάντα με ισχυρούς κρίκους δεσίματος, για δέσιμο του σκύλου σε σταθερό σημείο. Το κολάρο είναι υποχρεωτικό ανεξάρτητα απ'το αν το σκυλί φοράει στηθόλουρο.

2) Ενισχυμένο σχοινί, χοντρή αλυσίδα ή συρματόσχοινο (με μια προτίμηση στο τελευταίο), με αξιόπιστους συνδέσμους για δέσιμο των σκύλων σε σταθερό σημείο.

.....................................
 


Status
Κλειδωμένο θέμα

Στατιστικά Forum

Θέματα
33.123
Μηνύματα
895.931
Μέλη
19.938
Νεότερο μέλος
panos95