γιατί πάλι τσιμπούρια?


pan35

Member
10 Ιουνίου 2009
12
0
Kiltek νομιζω λεγεται ενα καινουργιο κολαρο και ενα αλλο πουν βγαινει σε σπραυ που εχει και ενα προιον για ψεκασμο με Σιτρονελλα.

Αυτο με την Σιτρονελλα το σπρευ ειναι ολα τα λεφτα για Κουνουπια δοκιμασνεο σε περιοχη (Λαυριο)με πολυ κουνουπι μιλαμε.

Δοκιμαστε τα ολα .....σε εμενα το ψεκασε εκει που ηταν ο ψυλλος η τσιμπουρι με Φροντλαιν και σε δευτερολεπτα ειχε πεθανει μιλαμε.

Ο δικος μου λεεει συνεχεια ποσο μαπα και απατη ειναι το Σκαλιμπορ και ποσο καλο για ψυλλους ειναι το Φροντλαιν το σπραυ....
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Ακουσα για ενα αλλο προιον το sebacil εχει χρησιμοποιησει κανεις?
Ειναι για ψυλλους και τσιμπουρια ..
 


Loukia

Well-Known Member
19 Ιουνίου 2008
1.462
14
49
Θεσσαλονίκη
marthathesharpei.blogspot.com
Εμείς το sebacil το χρησιμοποιούμε για να ψεκάζουμε στο σπίτι και το χώρο του μποξερίνου που έχει ο πατέρας μου και που ζει στον κήπο. Δεν ξέρω αν χρησιμοποιείται και διαφορετικά.
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Ποτέ Sebacil πάνω στο σκύλο!
Μόνο για ψεκασμούς σε εξωτερικό χώρο (και αυτό με ιδιαίτερη προσοχή)!
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Αραιωμενο 5 ml σε 1 λιτρο νερο..

Δεν το εχω δοκιμασει ακομα..αλλα ειναι πιο αποτελεσματικο λενε απο το φροντ λαιν..
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Το Sebacil μπορεί να εξοντώνει τα πάντα, αλλά δεν έχει διάρκεια.
Πάνω στα σκυλιά σας μην επιχειρήσετε να το βάλετε, διότι το πιθανότερο είναι τα τρέχετε στον κτηνίατρο με μυικο τρόμο και άλλα συμπτώματα δηλητηρίασης.
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Ναι δεν το έχω βάλει ακόμα..
Ρε γμτ..βρήκα ψυλλο πάνω στην λευκη γούνα του χοντρού μου και να τον κυνηγάω με φροντ λαιν και να μην ψοφαει με τίποτα..:eek::eek::mad:
Ρε να του ρίχνω και να συνεχίζει να τρέχει..:eek:
Τι γίνεται είναι ψυλλοι νέας γενιάς με ανοσια στα φάρμακα?:rolleyes:
 


LUNA07

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2007
1.657
3
45
thessaloniki
:eek::eek::eek::eek:

οχι ρε παιδια πανω στα ζωα!!!!!

sebasil,fendona κτλ.μονο για εξωτερικους χωρους...........

Κατια απο την Κυριακη κυνηγουσα εναν ψυλλο στην γουνα της μικρης ,ασε.....αδειασα ενα μπουκαλι frontline:D
το χειροτερο ειναι οτι ξυνοτανε σαν τρελη και για της ξεμπερδεψω το μαλλι μαρτυρησα........

τελικα τον βρηκα τον ψυλλο dead πανω στο σεντονι μου αχαχαχα...........μπλιαχ!
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Aσε βρε Σοφια μου έχει σπάσει τα νεύρα αυτή η ιστορία..
και φαντάσου πως είναι μέσα στην πολη..
δεν είναι δηλαδή κάθε μέρα στα χορτάρια..
Σκέφτομαι όταν πάω για camping τι θα κάνω..

Εχει παραγίνει το θέμα..
και αν το φροντ λαιν αδυνατεί σε έναν ψυλλο, φαντάζομαι(δεν θέλω..:cool::cool:) τι δεν θα κάνει σε ένα τσιμπούρι..:mad::rolleyes:
 


elenamagna

Well-Known Member
17 Δεκεμβρίου 2008
422
3
41
ΑΘΗΝΑ
παιδια καλησπερα.αν κ δεν εχω διαβασει κ ολο το θεμα (γραφετε κ πολλα παναθεμα σας:p), να σας προτινω κ γω με τη σειρα μου τα ''δικα'' μου προιοντα που τοσα χρονια δεν με διεψευσαν.
η αληθεια ειναι οτι το frontline(εξωπαρασιτα) καθως κ το drontal (για εσωπαρασιτα), εδω κ χρονια εχουν χασει την δραστικοτητα τους κ αυτο ειναι φανερο σε πολλα σκυλια.κ αυτο λογω του οτι κυκλοφωρουν πολλα χρονια κ τα παρασιτα εχουν αποκτησει ενα ειδος ανοσιας σε αυτα..
το καλυτερο ειναι το ψεκασμα κ οχι η αμπουλα κ προτινηστε πιο καινουρια προιοντα με πιο δραστικα εκδοχα οπως το defendog, κ για το χωρο διαμονης του ζωου το sebacil (αραιωμενο παντα!!) κανει θαυματα.
καποιες αμπουλες ειναι καλες αλλα δεν πιστευω οτι ειναι κ αυτο που ζηταμε οσοι εχουμε τα ζωα μας κοντα στη φυση, λογω του οτι το παρασιτο πρεπει πρωτα να τσιμπισει το ζωο κ να απομιζεισει αιμα απο αυτο για να πεθανει.οποτε αν ειναι μολυσμενο, την ''κατσαμε''.
τα κολαρα προσωπικα τα θεωρω αχρηστα, χρισημοποιω μονο το bioband για την προστασια του σκυλου απο την σκνιπα (μιας κ βρωμοκοπαει σιτρονελα πραγματικα!)κ μονο συν το καθημερινο (κ οχι καθε δυο μερες οπως πολλοι νομιζουν) ψεκασμα με καποιο αλλο σκευασμα σιτρονελας. το συνιθισμενο προιον στο γαλαζιο φιαλιδιο που κυκλοφωρει για την σκνιπα το δοκιμασα κ πανω μου κ δεν εκανε τιποτα(εβλεπα τα κουνουπια κ τα σκνιπακια να με τσιμπανε μπρωστα στα ματια μου!).
οποτε εχουμε κ λεμε.
ψεκασμα μια φορα το μηνα με εξωπαρασιτοκτονο για ψυλους κ τσιμπουρια,
κολαρο με σιτρονελα για την σκνιπα καθε μηνα(κ οχι καθε δυο ή τρεις που γραφει)
κ ψεκασμα καθε απογευμα για την σκνιπα με ειδικο σκευασμα σιτρονελας.
αυτα κ ο θεος βοηθος γιατι ουτε με αυτα ειστε 100% καλημενοι..ορισμενα σκυλια παντως τινουν να ''μαζευουν περισσοτερα παρασια απο αλλα κ μερικα καθολου!
 


elenamagna

Well-Known Member
17 Δεκεμβρίου 2008
422
3
41
ΑΘΗΝΑ
α!επισης να πω οτι σε πολυ μωρα ή νεογεννητα ζωα το καθαρο ξυδι κανει θαυματα!!!(μακρια απο ματια κ γεννητικα οργαννα μονο γιατι τσουζει
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
αααα εγώ δεν είχα την αμπούλα φροντ λαιν..τον ψυλλο τον κυνήγαγα με το spray..!!!!:eek::mad:
 


giorgos88

Member
11 Ιουνίου 2009
20
0
Σημερα εκει που τον χαιδευα παρατηρησα ενα σπυρακι κατω απο το τριχωμα που ειχε στην κορυφη του κατι μαυρακια. Μπορει να εχει γινει απο τσιμπουρι αυτο?
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Ενα μαύρο?
η πολλά μαυράκια..?
Αν είναι πολλά μαυράκια μπορεί να είναι αυγά από ψυλλους..
 




kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Eχει κάποιο δερματικό από κάτω και ξεφλουδίζει μήπως?

Aν δεν είναι δερματικό τότε μάλλον είναι ψυλλοι, αυγα..
φεύγουν με το spray η την άμπουλα front line..
 


giorgos88

Member
11 Ιουνίου 2009
20
0
οχι δεν ξεφλουδιζει. Ωραια οποτε ετσι και αλλιως ειχα σκοπο να τον ψεκασω με το φροντλαιν αυριο οποτε θα το κανω σημερα
 


nikos_x

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
2.117
11
...
το defendog
Kαποιες παραπανω πληροφοριες για αυτο?
Τιμη?Το βρισκεις σε ολα τα πετ σοπ?
Πιστευω και εγω πως δεν ''νοιωθουν'' πλεον τα παρασιτα με τα κλασικα σκευασματα.

Για το παραπανω σπρευ βρηκα οτι περιεχει περμεθρινη και veiculo(μακαρι να ηξερα...).
http://www.virbac.com.br/linhas/companhia/produto/defendog/
 


elenamagna

Well-Known Member
17 Δεκεμβρίου 2008
422
3
41
ΑΘΗΝΑ
Kαποιες παραπανω πληροφοριες για αυτο?
Τιμη?Το βρισκεις σε ολα τα πετ σοπ?
Πιστευω και εγω πως δεν ''νοιωθουν'' πλεον τα παρασιτα με τα κλασικα σκευασματα.

Για το παραπανω σπρευ βρηκα οτι περιεχει περμεθρινη και veiculo(μακαρι να ηξερα...).
http://www.virbac.com.br/linhas/companhia/produto/defendog/
το βρισκεις στα περισσοτερα.το μεγεθος του ειναι ενα κ αρκει για ενα μεγαλοσωμο σκυλο.
η τιμη του ειναι πολυ πιο χαμηλη απο την τιμη του μεσαιου frontline.
 


giannis

Well-Known Member
1 Μαϊου 2009
81
0
και εγω frontline βαζω αμπουλες και εχω και το σπρει για επειγουσες καταστασεις.
επισης ο κτηνιατρος μου ειπε να βαζω και αμπουλα advantix (αν δεν κανω λαθος στην ονομασια) γιατι κανει καλυτερη δουλεια για τις σκνιπες και τα κουνουπια σε αντιθεση με το πρωτο που κανει για τσιμπουρια και ψυλλους.
ακομα ενας γνωστος μου ειπε οτι αυτος αγοραζει σιτρονελα και την ανακατεβει με ασπρο ξυδι ,νερο και κατι ακομα και κανει για ολα.
εχει κανεις αποψη για ολα αυτα;
και ακομα κανει να βαζω δυο ειδων αμπουλες στο σκυλο ταυτοχρονα;
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.840
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU