για το westie


matknife

Active Member
5 Δεκεμβρίου 2008
36
0
ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗ
γεια σας!θα ηθελα να κανω καποιες ερωτησεις σε αυτους που εχουν westies.-πως τα βλεπετε παιδιά?ειναι μαγκακια οπως ολα τα terrier?-χρειαζονται οπωσδηποτε εκπαιδευση απο επαγγελματια? θελω ενα σκυλι που ναι μεν να ειναι μικρο αλλα να μην ειναι και παρα πολυ του καναπε...να μπορουμε να πηγαινουμε και καμια εκδρομή!
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Eίναι σκυλί που όντως δεν είναι του καναπέ και σίγουρα λατρεύει τις εξορμήσεις στην εξοχη..
Aν δεν έχεις προηγουμενη εμπειρία θα χρειαστείς κάποιον εκπαιδευτη γιατί σε αυτό το ατρόμητο κοντοστουμπικο:p τετράποδο πρέπει από νωρίς κάποιος να του πει ποιος είναι ο αρχηγός..
Από εκεί και πέρα είναι ένας φανταστικός σύντροφος..,ευαίσθητος,
πολύ ανθρωποκεντρικος,λατρευει την αγελη του,είναι ανεξάρτητος σε σωστή δοσολογία,θεωρείτε πανέξυπνος και θα έλεγα με λίγα λόγια ότι είναι ένας ιδανικός σκύλος για μια οικογένεια που θέλει λίγο παραπάνω δράση στην ζωή της..
Είναι ο σκύλος που δεν θα είναι ένας παθητικώς σκύλος στην ζωή σου ,αλλα θα συμμετέχει στα πάντα ,μιας και καταλαβαίνει τα πάντα..:):)
Για να μην γίνομαι κουκουβάγια:D διάβασε τα link που σου έδωσα και αλλα πράγματα που έχουν γραφτεί εδώ και πες μας και αλλα ,για να τα συζητήσουμε.:):)
 
Last edited:






matknife

Active Member
5 Δεκεμβρίου 2008
36
0
ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗ
kango1 και alexia σας ευχαριστω πολυ,διαβασα τα sites που μου υποδειξατε.τι θέλω απο το σκυλι που θα αποκτήσω?να μπορώ να το εχω σχεδόν παντου μαζι μου.να μην υπαρχουν προβληματα με παιδακια και αλλα σκυλια διοτι θα συναναστρεφεται συχνα και με τα δυο και κυριως να μην μαδαει οπως μαδαει ο Διας(το γκρενενταλ μου) και με τις τρίχες του φτιαχνεις φλοκατες!!!!θα μενω μονη μου και λογω εργασιας θα λειπω απο το σπιτι γυρω στο 6ωρο ,αλλα ευτυχως μενω στο ιδιο κτιριο με τους δικους μου οποτε δεν θα μενει και πολυ μονο του,θα ειναι παντα καποιος που θα το εχει μεχρι να γυρισω.
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Από όλα αυτά που έθεσες νομίζω ότι καλύφθηκες με τα link αλλα και αλλα συμφραζόμενα που έχουν αναφερθεί κατά καιρούς στο φόρουμ.
Από εκεί και πέρα το θέμα του να μένει μονο του ,το westie προσαρμόζεται πολύ εύκολα σε καινούριες καταστάσεις .
Με το να είναι συνεχώς με παρέα χωρίς να μένει μονο του ,δεν είναι και το καλύτερο.Καλο ειναι να μάθει από μικρό να μένει και λίγο μονο του.
6 ώρες είναι μια χαρά και δεν θα έχει κανένα πρόβλημα στο να μείνει μονο του.
Επιβλέψη θα θέλει μονο, όσο είναι κουτάβι στο να είναι σε έναν ελεγχόμενο χώρο,μακριά από καλώδια και επικυνδηνα αντικείμενα στην κατάποση και γενικά καλο θα είναι να είναι ένας χώρος φιλικός προς στα κουτάβια.
Μάθε τον να μένει μονος του γιατί στο μέλλον όπως και κάθε σκυλί που δεν μαθαίνει να μένει κάποιες ώρες μονο του ,ίσως μπορεί να σου δημιουργήσει προβλήματα.
Αυτα βέβαια τα λέω ανεξάρτητα απο την ράτσα μιας και ισχυει για όλα τα σκυλια.:):)
 


matknife

Active Member
5 Δεκεμβρίου 2008
36
0
ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗ
σιγουρα θα χρειαζεται να μενει και μονος του και θα μαθει απο μικρος, οπως χρειαζοταν και ο Διας.μια καλη σκεψη ειναι το παρκακι και το crate.Αλλα αυτη η συζήτηση ειναι για αλλο θεμα.παντως,απο την εκθεση που πηγα και τα ειδα απο κοντα μου φανηκαν υπεροχα και...μικροκαμωμενα!εχω μαθει βλεπετε με...μεγαλοσωμες φυλες.Να φανταστειτε εφαγα δούλεμα απο φιλους και συγγενεις γιατι μολις τα ειδαν ετσι οπως ηταν και απο το κομμωτηριο μου ελεγαν 'καλα ,απο τα ημιαιμα και τα λυκοσκυλα περασαμε στις λουλουδες???
 




matknife

Active Member
5 Δεκεμβρίου 2008
36
0
ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗ
Ασε,επρεπε να κανω ειδικο σεμιναριο στον πατερα και τον αδερφο μου για να τους αποδειξω οτι αυτο το σκυλι δεν ειναι λου-λου(ετσι τα λενε τα μικρα μαλλιαρα),τι απο που καταγεται, τι οτι κυνηγουσε αλεπουδες και χωνοταν στη γη,τι οτι τα τεριε δεν ειναι για φιογκακια και πλεξουδακια...τελικα τους επεισα.παρεπιπτοντως,αν δεν το εχετε ηδη δει,στο site του αnimal planet(www.animalplanet.com )θα βρειτε πολυ ενδιαφερουσες πληροφοριες και video για τη φυλη όπως και για παρα πολλες αλλες.
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Όπως σου απάντησε και η kango1 τα westies δεν είναι σκυλιά του καναπέ. Ούτε καν θεωρούν τον εαυτό τους μικρο. Έχουν αντοχή, είναι ατρόμητα και προσαρμόζονται εύκολα. Από τα terrier πιστεύω ότι τα westies και τα cairn terriers έχουν τον πιο ευχάριστο χαρακτήρα.
Το crate είναι πολύ καλή λύση και έχει συζητηθεί αρκετά στο φόρουμ.
Με η χωρίς εκπαιδευτή εξαρτάτε από την εμπειρία που έχεις. Προσωπικά προτιμώ με εκπαιδευτή.
 


matknife

Active Member
5 Δεκεμβρίου 2008
36
0
ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗ
οπωσδηποτε κοινωνικοποιηση απο νωρις και εκπαιδευση απο επαγγελματια η απο τον ιδιο τον ιδιοκτητη.ειναι απαραδεκτο που βλεπω μικροσωμες φυλες να ειναι αγρια και αντιπαθητικα σκυλια (χωρις να φταινε τα ιδια φυσικα)επειδη ειναι μικροσωμα και χαριτωμενα. alexia ειδα σε παλαιοτερο θεμα φωτογραφιες απο τα westies σου σε crate.Σε εχει βολεψει ετσι?σε βοηθησε οσον αφορα την τουαλετα?μπορεις να μου πεις διαστασεις ?
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Αυτό που έχω σπίτι είναι πολύ ευρύχωρο για 2 σκυλιά: 100x60x66. Κάθε βράδυ κοιμούνται εκεί και η μικρή συχνά και την ημέρα με ανοιχτή την πόρτα.

Για τα αεροπορικά ταξίδια είναι 80x55x60 και παλιά όταν είχα ένα westie ήταν L68xB51xH48
 


matknife

Active Member
5 Δεκεμβρίου 2008
36
0
ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗ
το παρκο (φρακτης)το εχεις χρησιμοποιησει?μου φαινεται λιγο δυσκολο να μεινει για πολλες ωρες σκυλος σε crate αν ,για παραδειγμα λειπω στη δουλεια...εσυ το εχεις δοκιμασει να μεινουν στο crate τα westies για πανω απο τρεις ώρες?
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Αυτα τωρα μιλαμε για οσο ειναι μωρα ετσι?
Δεν ειναι καλυτερα να μαθουνε να μενουν μονα τους και σε ενα σπιτι?
Καταλαβαινω οτι ενα crate ειναι βολικο για καποιες καταστασεις, αν και δεν με το εχω εφαρμωσει γιατι απλα δεν το χρειαστικα..
Αλλα για να μαθει να μενει μονο του ,δεν θα ηταν χρησιμο να μαθει στο ιδιο το σπιτι και οχι στο crate..
Eκτος και να συνηθισει το crate ως κρεβατι του και ειναι ανοιχτο να μπαινει οποτε θελει..
Τωρα αυτα ειναι καθαρα θεματα εκπεδευσης οποτε θα προτεινα αν ειναι να συνεχισουμε να μιλαμε για αυτα να παμε σε ενα αντιστοιχο θεμα.:):)
Ενα παρκο για οσο ειναι μωρα απο θεμα φυλαξης ,δεν ειναι κακη ιδαια μιας και μιλαμε για ενα κουταβι μικρο σε ογκο...
 




Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
το παρκο (φρακτης)το εχεις χρησιμοποιησει?μου φαινεται λιγο δυσκολο να μεινει για πολλες ωρες σκυλος σε crate αν ,για παραδειγμα λειπω στη δουλεια...εσυ το εχεις δοκιμασει να μεινουν στο crate τα westies για πανω απο τρεις ώρες?
Το crate το χρησιμοποίησα την ημέρα μόνο για να μάθει τουαλέτα -δεν έβαλα ποτέ εφημερίδα η πάνα μέσα στο σπίτι- η για την ασφάλειά του ώρες που λείπαμε η δεν μπορούσαμε να το προσέχουμε. Απ τη στιγμή που δεν λέρωνε πια μέσα και δεν δάγκωνε καλώδια, παπούτσια, ... είχε όλο το σπίτι στη διάθεσή του.

Crating Duration Guidelines

9-10 Weeks:Approx. 30-60 minutes
11-14 Weeks: Approx. 1-3 hours
15-16 Weeks: Approx. 3-4 hours
17 + Weeks: Approx. 4+ (6 hours maximum)

πηγη: http://www.tonypassera.com/thedogsite/www/cratetraining.html
 


matknife

Active Member
5 Δεκεμβρίου 2008
36
0
ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗ
Μολις τελειωσα να βουτσιζω τον Δια...μιλαμε για πολλη τριχα.Το μισο σκυλι μου επεσε στο πατωμα.Γεμιση για Μαξιλαρι φτιαχνεις !Πειτε μου οτι ειναι αληθεια οτι τα westies δεν μαδανε...:(:)
 






matknife

Active Member
5 Δεκεμβρίου 2008
36
0
ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗ
παντως τα τεριε ειναι μεγαλο σοι...ένας φιλος με τον οποιο συζητουσα χθες μου λεει οτι ειναι πολυ νευρικα και γαυγιζουν με το παραμικρο.Εγω δεν εχω καμια εμπειρια με τεριέ,ολα τα σκυλια που εχουμε στον κυκλο μου ειναι ηρεμα ημιαιμα,εκτος απο τον Δια που οταν ηταν μικρος ηταν πυρηνικη εκρηξη!!!Αλλα τωρα ειναι πολυ γλυκος και ηρεμος με ολους.Τα δικα σας είναι φασαριοζοι?
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.129
Μηνύματα
896.015
Μέλη
19.940
Νεότερο μέλος
desps