δεν μεγαλωνει το τριχωμα


Beyond Wonderland

Well-Known Member
6 Μαϊου 2013
1.108
1.753
δεν νομιζω αν απο τισ φωτογραφιες μου μπορεις να πεις πως δεν ειναι cavalier. τελος πατνων δεν ηταν αυτος ο λογος που ανοιξα το θεμα διοτι για εμενα δεν υπαρχει αμφιβολια. αυτο οπως ειπατε μονο ενασ ειδικος πανω στη φυλη μπορει να το κρινει οχι οποιος να ναι
Επειδη δεν μπορει ο καθενας να κρινει την καθαροαιμια ενος σκυλου,για αυτο υπαρχει το πεντιγκρι.Καλως ή κακως,ο μονος τροπος για να αποδειχτει η καθαροαιμια ενος σκυλου παγκοσμιως ειναι η υπαρξη γνησιου πεντιγκρι(γιατι υπαρχουν και πλαστα που βγαζουν τα πετ σοπ οταν τους ζητηθει).Φαινομενικα πολλα σκυλια μοιαζουν με αυτο που εχουμε στο μυαλο μας ως "καθαροαιμο",δεν σημαινει ομως οτι ειναι κιολας.Λιγοι μπορουν να κρινουν με βαση το προτυπο και σιγουρα μετα απο πολλες εμπειριες που εχουν αποκτησει.Αν ολα τα "καθαροαιμα" που πωλουνται σε αγγελιες απο BYB(backyard breeders) ηταν οντως καθαροαιμα,οι εκτροφεις δεν θα ειχα λογο υπαρξης.
 
  • Like
Reactions: Aslan


CKCS

Active Member
28 Μαϊου 2015
43
27
Επειδη δεν μπορει ο καθενας να κρινει την καθαροαιμια ενος σκυλου,για αυτο υπαρχει το πεντιγκρι.Καλως ή κακως,ο μονος τροπος για να αποδειχτει η καθαροαιμια ενος σκυλου παγκοσμιως ειναι η υπαρξη γνησιου πεντιγκρι(γιατι υπαρχουν και πλαστα που βγαζουν τα πετ σοπ οταν τους ζητηθει).Φαινομενικα πολλα σκυλια μοιαζουν με αυτο που εχουμε στο μυαλο μας ως "καθαροαιμο",δεν σημαινει ομως οτι ειναι κιολας.Λιγοι μπορουν να κρινουν με βαση το προτυπο και σιγουρα μετα απο πολλες εμπειριες που εχουν αποκτησει.Αν ολα τα "καθαροαιμα" που πωλουνται σε αγγελιες απο BYB(backyard breeders) ηταν οντως καθαροαιμα,οι εκτροφεις δεν θα ειχα λογο υπαρξης.
συμφωνω απολυτα. παντως το cavalier μου εχει μια βουλιτσα στο κεφαλι χαρακτηριστικη της φυλης που σπανια την βρισκεις. εχει και μυθο μαλιστα γι αυτο το σημαδι αλλα δεν το αποκτουν ολα τα cavalier... μαλλον το pet shop το εκανε με μπογια και το πλασαρε για cavalier τι να πω.....
 


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
CKCS, δεν χρειάζεται ειδικό εδώ, είναι πανκοσμίως δεδομένο: no pedigree= no pure breed dog

Όμως υπάρχει και άλλο θέμα εδώ που δεν έχει να κάνει με την εμφάνιση. Αν είχες ασχοληθεί λίγο παραπάνω με τη φυλή που σου αρέσει θα ήθερες ότι μαστίζεται από πολλές κληρονομικές παθήσεις. Δεν λέω, φαινοτυπικά πραγματικά μοιάζει με CKCS αλλά εγώ, γνωρίζοντας το παραπάνω, θα έψαχνα πολύ εψωνυχιστικά και ΜΟΝΟ σε διακεκριμένους εκτροφείς που θα μου εξασφάλιζαν ένα υγιες κουτάβι. Δεν θα ρισκάριζα με τίποτα να το πάρω από pet shop και πιθανών για τα επόμενα χρόνια να τρέχω σε κτηνίατρους.
 
  • Like
Reactions: Marion_Russel






CKCS

Active Member
28 Μαϊου 2015
43
27
Kι εγω εχω μια «βουλίτσα» στο κεφάλι...Βρε λες;
ξερω κι εγω ισως. αν εισαι 50% σκυλομουρης οχι αν μοιαζεισ για 95% με σκυλος μπορει και να εισαι cavalier
 




Aslan

Well-Known Member
12 Μαϊου 2014
1.024
1.882
Αθήνα, Φλύα
Συμφωνω μαζι σου στο οτι μονο ενας ειδικος, που εχει μελετησει την φυλη μπορει να κρινει την μορφολογια[η καθαροαιμια δεν κρινεται, απλα επιβεβαιωνεται με την υπαρξη pedigree]ενος σκυλου και οχι οποιος να 'ναι. Το τι βλεπω εγω, εσυ, ο γειτονας κλπ δεν εχει καμια σχεση με το τι βλεπει ενας κριτης μορφολογιας σκυλων.
Οπως και να 'χει τιποτα δεν μπορει να αναιρεσει οτι εχεις ενα πανεμορφο σκυλο που σιγουρα αγαπας. Γι' αυτο και στο πρωτο μου σχολιο σου ειπα εμεσως πλην σαφως να μην εστιαζεις στο μηκος της τριχας, καθως οτι ηταν να γινει απο αποψη γενετικης εγινε και δεν αλλαζει. Να σε ενδιαφερει μονο οτι αφορα την υγεια του ζωου σου και την ζωη που μοιραζεστε.;)
 




CKCS

Active Member
28 Μαϊου 2015
43
27
Συμφωνω μαζι σου στο οτι μονο ενας ειδικος, που εχει μελετησει την φυλη μπορει να κρινει την μορφολογια[η καθαροαιμια δεν κρινεται, απλα επιβεβαιωνεται με την υπαρξη pedigree]ενος σκυλου και οχι οποιος να 'ναι. Το τι βλεπω εγω, εσυ, ο γειτονας κλπ δεν εχει καμια σχεση με το τι βλεπει ενας κριτης μορφολογιας σκυλων.
Οπως και να 'χει τιποτα δεν μπορει να αναιρεσει οτι εχεις ενα πανεμορφο σκυλο που σιγουρα αγαπας. Γι' αυτο και στο πρωτο μου σχολιο σου ειπα εμεσως πλην σαφως να μην εστιαζεις στο μηκος της τριχας, καθως οτι ηταν να γινει απο αποψη γενετικης εγινε και δεν αλλαζει. Να σε ενδιαφερει μονο οτι αφορα την υγεια του ζωου σου και την ζωη που μοιραζεστε.;)
μα κι εγω για λογους υγειας ρωταω. μηπως ευθυνεται η τροφη
 


yasemin

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2009
2.789
5.380
Πολλα blenheim cavalier εχουν το φιλι του Βουδα στο κεφαλι,αυτο ουτε προσθετει ουτε αφαιρει κατι....
Οπως ειπαν και οι αλλοι το θεμα ειναι γονιδιακο και οπως το βλεπω το σκυλακι δεν προκειται να αποκτησει το τριχωμα που θα επρεπε να ειχε.Οπως δεν εχει και το σωστο σχημα κρανιου και στοπ κλπ κλπ....
 


Aslan

Well-Known Member
12 Μαϊου 2014
1.024
1.882
Αθήνα, Φλύα
Το μηκος της τριχας καθοριζεται απο τα γονιδια που παιρνει απο τους γονεις. Σιγουρα ομως η ποιοτητας της μπορει να επηρεαστει και απο την τροφη που δεχεται το ζωο ή κατα ποσο ειναι σε θεση ο οργανισμος του να απορροφησει τα θρεπτικα συστατικα που λαμβανει μεσω αυτης. Αν πιστευεις οτι εχει καποιο τετοιο προβλημα, το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να συμβουλευτεις εναν κτηνιατρο και να κανετε τις απαραιτητες εξετασεις.
Το οτι μαδαει αυτη την εποχη ειναι μαλλον φυσιολογικο. Ποσο συχνα το χτενιζεις; Και τι τροφη δινεις;
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Μπροστά στο πολύ σοβαρό πρόβλημα υγείας που μαστίζει τα καβαλιερακια, οι τρίχες είναι το λιγότερο που πρέπει να σε απασχολούν. Πραγματικά εύχομαι να είναι υγιεστατη η μικρή σου και να περάσετε πολλά πολλά και απροβλημάτιστα χρόνια μαζί.

Επίσης η καθαροαιμια δεν συνεπάγεται και τον ιδεατό/ιδανικό φαινοτυπο. Ούτε το ανάποδο. Έτερον εκάτερον.
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Aαα δες, μπορεί να βρεις τους γονείς του κουταβιού σου... ούτε αυτά έχουν μακρύ μανδύα όπως τα βλέπω. Ενδεχομένως να έχουν και τη βουλίτσα στο κεφάλι "που ειναι χαρακτηριστικο της ρατσας του χρωματισμου καφε-ασπρο αλλα σπανια την συναντας..."
p232-860x280.jpg puppy-farmed_cavalier.png
cavalier-king-charles-spaniels-of-rock-cliff-farm-lineville-al.jpg
Θα νευριάσεις, είμαι σίγουρη αλλά δυστυχώς αυτοί είναι οι γονείς του γλυκύτατου κουταβιού σου. Δεν ευθύνεται η τροφή για την μη ανάπτυξη του μανδύα αλλά η προέλευση του σκύλου... γέννες επι γεννών σε κλουβιά από σκυλιά άρρωστα, καχεκτικά, αδύναμα χωρίς κτηνιατρική φροντίδα, χωρίς χάδι, χωρίς κανένα ενδιαφέρον παρά μόνο για τα ευρώ που γεννούν.
Όσο και να επιμένεις στην "καθαροαιμία" του σκύλου σου, δεν είναι καθαρόαιμος για όλους τους ήδη προαναφερθέντες λόγους... αλλά αυτό που εμένα προσωπικά με ενοχλεί είναι πως εσύ επιμένεις να λες ότι ειναι καθαροαιμο, λες και προσδίδει εξτρά πόντους αγάπης στο σκυλί σου αυτο.
Σου εύχομαι πραγματικά -για το ίδιο το σκυλι- να είναι η μόνη σου έγνοια ότι ο μανδύας του δεν θα μακρύνει όπως στα καθαρόαιμα από εκτροφείο δείγματα της φυλής.
 


CKCS

Active Member
28 Μαϊου 2015
43
27
Aαα δες, μπορεί να βρεις τους γονείς του κουταβιού σου... ούτε αυτά έχουν μακρύ μανδύα όπως τα βλέπω. Ενδεχομένως να έχουν και τη βουλίτσα στο κεφάλι "που ειναι χαρακτηριστικο της ρατσας του χρωματισμου καφε-ασπρο αλλα σπανια την συναντας..."
View attachment 52161 View attachment 52162
View attachment 52163
Θα νευριάσεις, είμαι σίγουρη αλλά δυστυχώς αυτοί είναι οι γονείς του γλυκύτατου κουταβιού σου. Δεν ευθύνεται η τροφή για την μη ανάπτυξη του μανδύα αλλά η προέλευση του σκύλου... γέννες επι γεννών σε κλουβιά από σκυλιά άρρωστα, καχεκτικά, αδύναμα χωρίς κτηνιατρική φροντίδα, χωρίς χάδι, χωρίς κανένα ενδιαφέρον παρά μόνο για τα ευρώ που γεννούν.
Όσο και να επιμένεις στην "καθαροαιμία" του σκύλου σου, δεν είναι καθαρόαιμος για όλους τους ήδη προαναφερθέντες λόγους... αλλά αυτό που εμένα προσωπικά με ενοχλεί είναι πως εσύ επιμένεις να λες ότι ειναι καθαροαιμο, λες και προσδίδει εξτρά πόντους αγάπης στο σκυλί σου αυτο.
Σου εύχομαι πραγματικά -για το ίδιο το σκυλι- να είναι η μόνη σου έγνοια ότι ο μανδύας του δεν θα μακρύνει όπως στα καθαρόαιμα από εκτροφείο δείγματα της φυλής.
κανεις μεγαλο λαθος δεν νευριασα. συμφωνω με οσα λες και μαλιστα δεν θα ξανα αγορασω σκυλο ουτε απο εκτροφειο γιατι παλι η ιδια λογικη ειναι.... μπορει να μη περνουν τα σκυλια τοσο ασχημα αλλα και παλι τα μεταχειριζονται ως εμπορευματα... οκ τοτε το σκυλακι μου ειναι "απομιμηση" των cavalier τι να πω διοτι τετοια ομοιοτητα δεν βρισκεις τυχαια... και δεν με καιει το να μην ειναι καθαροαιμο διοτι ειναι πολυ ομορφη απλα δεν μπορω να καταλαβω πως γινετε να "φαινεται" 100% σαν cavalier και να μην ειναι...τελος παντων...
Πολλα blenheim cavalier εχουν το φιλι του Βουδα στο κεφαλι,αυτο ουτε προσθετει ουτε αφαιρει κατι....
Οπως ειπαν και οι αλλοι το θεμα ειναι γονιδιακο και οπως το βλεπω το σκυλακι δεν προκειται να αποκτησει το τριχωμα που θα επρεπε να ειχε.Οπως δεν εχει και το σωστο σχημα κρανιου και στοπ κλπ κλπ....
ειναι μια τυχαια απομιμηση δεν πειραζει. και παλυ κουκλα ειναι... οποτε δεν πειραζει που δεν μεγαλωνει το τριχωμα της..
 




CKCS

Active Member
28 Μαϊου 2015
43
27
Aαα δες, μπορεί να βρεις τους γονείς του κουταβιού σου... ούτε αυτά έχουν μακρύ μανδύα όπως τα βλέπω. Ενδεχομένως να έχουν και τη βουλίτσα στο κεφάλι "που ειναι χαρακτηριστικο της ρατσας του χρωματισμου καφε-ασπρο αλλα σπανια την συναντας..."
View attachment 52161 View attachment 52162
View attachment 52163
Θα νευριάσεις, είμαι σίγουρη αλλά δυστυχώς αυτοί είναι οι γονείς του γλυκύτατου κουταβιού σου. Δεν ευθύνεται η τροφή για την μη ανάπτυξη του μανδύα αλλά η προέλευση του σκύλου... γέννες επι γεννών σε κλουβιά από σκυλιά άρρωστα, καχεκτικά, αδύναμα χωρίς κτηνιατρική φροντίδα, χωρίς χάδι, χωρίς κανένα ενδιαφέρον παρά μόνο για τα ευρώ που γεννούν.
Όσο και να επιμένεις στην "καθαροαιμία" του σκύλου σου, δεν είναι καθαρόαιμος για όλους τους ήδη προαναφερθέντες λόγους... αλλά αυτό που εμένα προσωπικά με ενοχλεί είναι πως εσύ επιμένεις να λες ότι ειναι καθαροαιμο, λες και προσδίδει εξτρά πόντους αγάπης στο σκυλί σου αυτο.
Σου εύχομαι πραγματικά -για το ίδιο το σκυλι- να είναι η μόνη σου έγνοια ότι ο μανδύας του δεν θα μακρύνει όπως στα καθαρόαιμα από εκτροφείο δείγματα της φυλής.
και παρεπιπτοντως αυτα εμενα δεν μου φαινονται ΚΑΘΟΛΟΥ για cavalier....
 


CKCS

Active Member
28 Μαϊου 2015
43
27
Πάλι καλά που δε νευρίασες...
κοιτα η κοπελα δεν πεταχτηκε να πει καμια βλακεια ειπε κατι σοβαρο και λογικο επειδη μαλλον εινια σοβαρη και λογικη... εσυ μαλλον..... οπως λενε "εκαστος στο ειδος του"
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
αλλο το φαίνεσθαι, άλλο το είναι....σε πολλά πράγματα αδυνατούμε να τα διαχωρίσουμε αυτά τα δύο, είναι όμως συνήθως διαφορετικά.
Το αν εσένα δεν σου φαίνονται, με το δικό σου μάτι είναι κατι εντελώς υποκειμενικό. Δεν είσαι εκτροφεας, δεν είσαι κριτης μορφολογίας της φυλής ώστε να έχεις γνώσεις να κρίνεις. Αλλά ακόμα και να είχες, δεν σου φαίνονται γιατι απλά είναι σκυλιά που "φαινονταν" κάποτε για καβαλιερ και που από την κακουχίες έχουν καταλήξει έτσι.

Και Please... μην συγκρίνεις εκτροφείς με το αίσχος των Petshop....
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Το να συγκρινεις αφ ενος το καθαροαιμο ckcs με το δικο σου βαση ΜΟΝΟ του φαινοτυπου του δικου σου απο σενα και αφ εταιρου τα puppy mills με τους σωστους εκτροφεις επειδη κ στις δυο περιπτωσεις το "παραγωγο πωλειται" δεν διχνει μονο ημιμαθεια αλλα κ αδιαφορια που οταν συνδιαζεται με υποστηριξη των puppy mills γινεται εγκληματικη.

Μην προσβαλεσαι οταν σου λενε οτι το σκυλακι σου δεν ειναι καθαροαιμο κ μην προσπαθεις να υποστηριξεις πραγματα που ειναι χρονια γνωστα σε ολο τον κυνοφιλικο κοσμο.

Να το αγαπας κ να χαιρεσαι που δεν εχεις σοβαρα προβληματα. Αν παλι αναγνωριζες κ τα λαθη σου θα ηταν ενα βημα μπροστα, αλλα μην ζηταω πολλα..... τουλαχιστον μην κανεις αλλα βηματα προς τα πισω.....
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU