δεν τρώει- καμιά ιδέα?


Μαρθα

Well-Known Member
9 Απριλίου 2014
199
29
αρα μαρθα μου λες να της κάνω το τεστ για αλεργιες? εσύ αυτό εκανες πρώτα στη δικιά σου?+ διαβασες τα δεδομένα που εδωσα γιατί μου φαινεται οτι μου λες τα ίδια πράγματα που γράφω. (δεν το λεω κακοπροαίρετα αυτό, αναρωτιαίμαι αν εγώ τα αντιλαμβάνομαο λάθος στο τελος ή δεν δίνω τη σωστή βαρύτητα σε κάποια σημεία.)
τώρα για τις λιχουδιές όπως πολύ σωστά με καταλάβατε όλοι σας δινω αρκετές τις χρησιμοποιώ πολύ και κυρίως για εκπαιδευση....ειμαι ενοχη σε αυτό!:(
ναι προσπαθω μεσα απο τα δεδομενα που μας εδωσες να σου δωσω να καταλαβεις(με συγχωρεις αν δεν το πετυχα,αλλα μπορεις να με ρωτησεις)! ναι σου προτεινω να ψαξεις πρωτα το ενδεχομενο της στομαχικης διαταραχης,αλλεργιας κτλ(γιατι τα σκυλακια εχουν πολυ ευαισθητο στομαχι),και να ρωτησεις τον κτηνιατρο σου ποια κλινικη διαιτα σου προτεινει! επειτα θα καταλαβεις αν το κανει επειτηδες (δηλαδη περιμενει καποια λιχουδια) η οχι!

Υ.Γ.,καλα η δικια μου ειχε αλλα προβληματα(οχι υγειας)που τα ηξερα απο την αρχη(αλλα αυτο τωρα ειναι αλλο θεμα)
 


ioanna a

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2014
2.239
3.079
για την ιστορια ο κτηνίατρός μου -που όπως εγραψα την βλέπει συχνά - μου πρότεινε την προπλάν με αρνί.
οχι ως ιατρική τροφή - τις ιατρικες τροφες για στομαχικες διαταραχες τις θεωρώ λίγο κοροιδία αλλα δικό μου πρόβλημα αυτό
ευχαριστώ rod για το dogfoodanalysis κλπ , τα έχω αξιοποιήσει αυτά τα σαιτ για την ερευνά μου ήδη και το φόρουμ έχει ενδιαφέροντα θεματα. πάντως και κανα άλλο λίνκ πολύ ευπρόσδεκτο - συνεχίζουμε να ψαχνουμε....και τέλειο το φόρουμ για αυτή τη δουλειά δίνει ενα σωρό ερεθίσματα!
το κοτόπουλο στην ξηρά τροφή δεν νομίζω να εχει και ιδιαίτερα αποτελέσματα, αντιθέτως από πρωσοπικές εμπειρίες βλέπουμε οτι το αρνί βοηθά περισσότερο. (οχι μόνο σε ενα περιστατικό.)
 




Μαρθα

Well-Known Member
9 Απριλίου 2014
199
29
για την ιστορια ο κτηνίατρός μου -που όπως εγραψα την βλέπει συχνά - μου πρότεινε την προπλάν με αρνί.
οχι ως ιατρική τροφή - τις ιατρικες τροφες για στομαχικες διαταραχες τις θεωρώ λίγο κοροιδία αλλα δικό μου πρόβλημα αυτό
ευχαριστώ rod για το dogfoodanalysis κλπ , τα έχω αξιοποιήσει αυτά τα σαιτ για την ερευνά μου ήδη και το φόρουμ έχει ενδιαφέροντα θεματα. πάντως και κανα άλλο λίνκ πολύ ευπρόσδεκτο - συνεχίζουμε να ψαχνουμε....και τέλειο το φόρουμ για αυτή τη δουλειά δίνει ενα σωρό ερεθίσματα!
το κοτόπουλο στην ξηρά τροφή δεν νομίζω να εχει και ιδιαίτερα αποτελέσματα, αντιθέτως από πρωσοπικές εμπειρίες βλέπουμε οτι το αρνί βοηθά περισσότερο. (οχι μόνο σε ενα περιστατικό.)

αμα δεν την τρωει ουτε αυτη,τοτε δοκιμασε να κανεις αυτα που σου ειπα στο παραπανω κειμενο!

εμενα η δικια μου δεν ετρωγε καθολου σκυλοτροφες και ο κτηνιατρος της μου ειπε να της εχω το πιατο διαθεσιμο για μιση ωρα! (γιατι εγω της το ειχα συνεχεια διαθεσιμο,και μαλιστα αν ετρωγε το παραμικρο,εγω πηγαινα και της στο συμπληρωνα,τοσα ηξερα,τοσα,εκανα,με αποτελεσμα να τρωει μια φορα την εβδομαδα και αν),τελος παντων αλλαξα τακτικη και ξεκινησε να τρωει(οχι αρκετα παλι) ,αυτα οταν ηταν γυρω στα 1 χρονων! τωρα πριν λιγο(τωρα ειναι γυρω στα 8,5) καιρο δεν ετρωγε πολυ καλα(δεν ειχα δωσει βασει γιατι ετσι με ειχε μαθει),με αποτελεσμα μια μερα να μην μπορει να σταθει ορθια και βαριανασαινε την πηγα στον κτηνιατρο και το πρωτο πραμα που με ρωτησε ειναι εχασε κιλα?(και ειχε να την δει 2 χρονια) και πραγματι ειχε χασει 2 κιλα,της εκανε οτι εξετασεις υπηρχανε και δεν υπηρχανε αλλα τιποτα δεν της βρηκε απολυτως τιποτα! μετα απο αυτο της ξεκινησα εγω μια διατροφη(τελιως δικια μου) με αποτελεσμα τωρα οχι μονο να τρωει τον αμπακο(για την ακριβεια τον τελευταιο καιρο εχει φαει οσο δεν εχει φαει σε ολη της την ζωη,της γεμιζω το πιατο το τρωει και ζηταει και αλλο,που ζητημα ηταν αν ετρωγε τουλαχιστον 1 κυπελακι την ημερα)τρεχει και παιζει με απεριοριστη ενεργεια και ορεξη!
 


ioanna a

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2014
2.239
3.079
αχ ευχαριστώ παιδιά.
πάμε να δουμε αν καταφερω να κοιμηθώ, καλη ξεκούραση σε όλους τους συμφορουμίτες και τα λεμε αυριο. όποιου τούρθει ιδέα παρακαλώ!
 


Μαρθα

Well-Known Member
9 Απριλίου 2014
199
29
αχ ευχαριστώ παιδιά.
πάμε να δουμε αν καταφερω να κοιμηθώ, καλη ξεκούραση σε όλους τους συμφορουμίτες και τα λεμε αυριο. όποιου τούρθει ιδέα παρακαλώ!
καλη σας νυχτα και σε σενα και στο σκυλακι σου!!!!!!!!!!!!
 


ΑΡΓΥΡΩ ΣΤ.

Well-Known Member
20 Απριλίου 2014
194
221
Πειραιάς - Χίος
Kαλημέρα κι από μένα. Το θέμα με την τροφή είναι κάπως... ξεκινήσαμε με Royal canin pediatric puppy food έτρωγε λίγο (δηλ. για ηλικία - κιλά ήταν π.χ. 85 gr την ημέρα αν έτρωγε την μισή κάναμε πάρτυ). Την άλλαξα σε arden garden. Δεν μπορώ να πω ότι ξετρελαίνεται ή ότι θα βάλω το μπολ κάτω και θα έρθει χαρωπή - χαρωπή, τσουποτή - τσουποτή :p, να μασουλήσει την τραγανή κροκετούλα της. Αν την ταϊσω με το χέρι θα φάει 1-2 χουφτιές αλλά επ' ουδενί δεν φτάνει τα 105-150 gr που πρέπει να τρώει για την ηλικία και τα κιλά της. Αν της βάλω μαγειρευτώ φαγητό το εξαφανίζει. Ο κτηνίατρος είναι κάθετος (επιμένει κροκέτα) κι εγώ για μαγειρευτό δεν ξέρω ποσότητα και τι να μαγειρεύω ώστε να είναι πλήρες το γεύμα. Όσο για τις λιχουδίτσες εκπαίδευσης εδώ έχω ένα θέμα (δεύτερο να πω). Η πρωινή βόλτα - εκπαίδευση στον δρόμο είναι 6:30 το πρωί :mad:. Ναι ναι καλά διαβάσατε. Δεν κρατιέται έστω κι ένα τέταρτο παραπάνω η μικρή με τίποτα. Οπότε εκεί θα φάει μερικές λιχουδίτσες. Στις 8 της βάζω το φαγητό της.... Φεύγω για την δουλειά. Το δεύτερο γεύμα θα είναι στις 8 το βράδυ μετά την βόλτα (λιχουδίτσες εκπαίδευσης).... Το θέμα (τρίτο να πω) είναι ότι μου έχουν πει πρώτα βόλτα - μετά φαγητό. Αλλά εμείς είμαστε βόλτα/λιχουδίτσες μετά φαγητό γιόκ.... Τελικά αυτό το σκυλί είναι ένα θέμα μόνο του.....:love:
 


ioanna a

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2014
2.239
3.079
Kαλημέρα κι από μένα. Το θέμα με την τροφή είναι κάπως... ξεκινήσαμε με Royal canin pediatric puppy food έτρωγε λίγο (δηλ. για ηλικία - κιλά ήταν π.χ. 85 gr την ημέρα αν έτρωγε την μισή κάναμε πάρτυ). Την άλλαξα σε arden garden. Δεν μπορώ να πω ότι ξετρελαίνεται ή ότι θα βάλω το μπολ κάτω και θα έρθει χαρωπή - χαρωπή, τσουποτή - τσουποτή :p, να μασουλήσει την τραγανή κροκετούλα της. Αν την ταϊσω με το χέρι θα φάει 1-2 χουφτιές αλλά επ' ουδενί δεν φτάνει τα 105-150 gr που πρέπει να τρώει για την ηλικία και τα κιλά της. Αν της βάλω μαγειρευτώ φαγητό το εξαφανίζει. Ο κτηνίατρος είναι κάθετος (επιμένει κροκέτα) κι εγώ για μαγειρευτό δεν ξέρω ποσότητα και τι να μαγειρεύω ώστε να είναι πλήρες το γεύμα. Όσο για τις λιχουδίτσες εκπαίδευσης εδώ έχω ένα θέμα (δεύτερο να πω). Η πρωινή βόλτα - εκπαίδευση στον δρόμο είναι 6:30 το πρωί :mad:. Ναι ναι καλά διαβάσατε. Δεν κρατιέται έστω κι ένα τέταρτο παραπάνω η μικρή με τίποτα. Οπότε εκεί θα φάει μερικές λιχουδίτσες. Στις 8 της βάζω το φαγητό της.... Φεύγω για την δουλειά. Το δεύτερο γεύμα θα είναι στις 8 το βράδυ μετά την βόλτα (λιχουδίτσες εκπαίδευσης).... Το θέμα (τρίτο να πω) είναι ότι μου έχουν πει πρώτα βόλτα - μετά φαγητό. Αλλά εμείς είμαστε βόλτα/λιχουδίτσες μετά φαγητό γιόκ.... Τελικά αυτό το σκυλί είναι ένα θέμα γνώμη μου τη μόνο του.....:love:
χαχα ωραία σε βασανίζει και εσένα!
στο μαγειρευτό πρεπει να προσέχεις την αναλογία φωσφόρου σιδήρου, να δίνεις συμπληρώματα βιταμινών και πάλι δεν είσαι σίγουρη για το αν ο σκύλος απορρόφησε 'ολα 'οσα χρειάζεται.για αυτό είναι πρόβλημα το μαγειρευτό κατα τη γνώμη μου
το πρώτα βόλτα μετά φαγητό μάλλον στο είπαν για κίνδυνο συστροφής στομάχου. δια αυτό νομίζω λένε οτι η άθληση και το φαγητό (ή αντίστροφα) πρέπει να έχουν τουλάχιστον μίας ώρας διάστημα διαφορά μεταξύ τους. για της λιχουδιές δεν ξέρω κατα πόσο υπάρχει κίνδυνος αφού είναι μικρή ποσότητα....
προσπάθησε και εσύ να την ταίζεις και μετά από λίγο να απομακρύνεις το γ μπολ ίσως να βελτιωθεί λίγο.
αυτό που πρέπει να κάνουμε και εγώ και εσύ μου φαίνεται είναι να απαλλαγούμε από την επιβράβευση με λιχουδιές και να τους μάθουμε να βλέπουν το παιχνίδι σαν μπράβο(n)
 


Reinmeister

Well-Known Member
18 Δεκεμβρίου 2013
301
85
θεωρω οτι ο παραγοντας παθολογικου προβληματος εχει ελεγθει οποτε γραφω με βαση οτι διαβαζω...

κακομαθημενο σκυλακι πολυ απλα του οποιου το στομαχι εχει γινει λιγο ρημαδι απο την ποικιλια...

δως του μια συγκεκριμενη τροφη και τελος...βαλτη στο πιατο αστην 15 λεπτα και εαν δεν την φαει παρτη...το μονο σιγουρο ειναι οτι δεν θα πεθανει της πεινας...μολις το "κοψει" η λορδα οχι μονο θα την φαει αλλα θα γλυψει και τα πλακακια...

ειμαι εντελως κατα της εκπαιδευσης με τροφη,ειδικα σε περιπτωσεις οπως η δικη σου,αλλα εαν θες οπωσδηποτε να το κανεις καντο με την κροκετα που τρωει ετσι ωστε να μην αναστατωνεται το στομαχι του...

θα προτεινα happy dog η οποια δεν λεει κατι απο χαρακτηριστικα,αλλα το πλειστον των σκυλιων την βλεπει σαν χαβιαρι μπελουγκα και εκ του αποτελεσματος "δουλευει" μια χαρα στο κομματι αναπτυξης...λιγα συστατικα με σωστα ποσοστα ασβεστιου και φοσφωρου για ομαλη αναπτυξη,χωρις να φορτωνει το γαστρεντερικο...

μακρυα απο sam's field...πολλα σκυλια δεν την μεταβολιζουν και κανουν απειρα κοπρανα και με μεγαλη συχνοτητα...been there done that,οπως και πολλοι αλλοι...με απλα λογια δεν ειναι τροφη για πειραματα σε σκυλι με ευαισθητοποιημενο γαστρεντερικο...

υ.γ.οτι τροφη και να δωσεις μπορεις να προσθετεις σε καθε γευμα μια κουταλια του γλυκου αιγοπροβειου γιαουρτιου...βοηθαει την χλωριδα του εντερου του και αρεσει πολυ σχεδον σε ολα...βοηθαει δηλαδη και στην συνηθεια της οποιας ξηρας επιλεξεις...
 
  • Like
Reactions: arrigo_corso


blanca

Active Member
27 Μαρτίου 2014
36
1
blanca τι λες να πάρεις καμια σαλτσα τροφής όπως είχα πάρει εγώ?(και απέτυχα)
θελω να το αποφυγω γιατι μετα θα συνηθισει σε τετοια και δεν θα τρωει σκετη ξηρα...
 
Last edited:


blanca

Active Member
27 Μαρτίου 2014
36
1
θεωρω οτι ο παραγοντας παθολογικου προβληματος εχει ελεγθει οποτε γραφω με βαση οτι διαβαζω...

κακομαθημενο σκυλακι πολυ απλα του οποιου το στομαχι εχει γινει λιγο ρημαδι απο την ποικιλια...

δως του μια συγκεκριμενη τροφη και τελος...βαλτη στο πιατο αστην 15 λεπτα και εαν δεν την φαει παρτη...το μονο σιγουρο ειναι οτι δεν θα πεθανει της πεινας...μολις το "κοψει" η λορδα οχι μονο θα την φαει αλλα θα γλυψει και τα πλακακια...

ειμαι εντελως κατα της εκπαιδευσης με τροφη,ειδικα σε περιπτωσεις οπως η δικη σου,αλλα εαν θες οπωσδηποτε να το κανεις καντο με την κροκετα που τρωει ετσι ωστε να μην αναστατωνεται το στομαχι του...

θα προτεινα happy dog η οποια δεν λεει κατι απο χαρακτηριστικα,αλλα το πλειστον των σκυλιων την βλεπει σαν χαβιαρι μπελουγκα και εκ του αποτελεσματος "δουλευει" μια χαρα στο κομματι αναπτυξης...λιγα συστατικα με σωστα ποσοστα ασβεστιου και φοσφωρου για ομαλη αναπτυξη,χωρις να φορτωνει το γαστρεντερικο...

μακρυα απο sam's field...πολλα σκυλια δεν την μεταβολιζουν και κανουν απειρα κοπρανα και με μεγαλη συχνοτητα...been there done that,οπως και πολλοι αλλοι...με απλα λογια δεν ειναι τροφη για πειραματα σε σκυλι με ευαισθητοποιημενο γαστρεντερικο...

υ.γ.οτι τροφη και να δωσεις μπορεις να προσθετεις σε καθε γευμα μια κουταλια του γλυκου αιγοπροβειου γιαουρτιου...βοηθαει την χλωριδα του εντερου του και αρεσει πολυ σχεδον σε ολα...βοηθαει δηλαδη και στην συνηθεια της οποιας ξηρας επιλεξεις...
επειδη οπως εγραψα κι εγω στην προηγουμενη σελιδα εχω προβλημα με το φαγητο της μικρης μου,θεωρεις οτι πρεπει να επιμεινουμε στην ξηρα που εχουμε επιλεξει ειτε την τρωει με ορεξη ειτε οχι ??γιατι εμενα τρωει αναγκαστικα επειδη πειναει την μιση ποσοτητα απ οτι πρεπει...ποσο καιρο να επιμεινω ακομα μεχρι να αλλαξω ξηρα?(βεβαια εχω κανει ηδη 3 αλλαγες μεσα σε 3 μηνες)και θα θελα να μεινω σε αυτην που ειμαι τωρα...
υ.γ χρησιμες οι συμβουλες για τις μαρκες γιατι σκεφτομουν sam's field αλλα με φοβισε η πολλη πρωτεινη...εχεις αποψη για nutram και nutro?(acana kai orijen τις αποκλειω)
 


ioanna a

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2014
2.239
3.079
η σ άλτσα σαν ύστατη λύση ίσως βοηθούσε (ή ισως να σας χειροτερευε, όπως σε εμάς.)
ευχαριστώ πολύ παιδιά . μου φαινεται οτι αυτά που έγραψε ο reinmeister (και άλλοι)πρεπει να κάνω-με συνέπεια αυτή τη φορά.
μίλησα ξανά με την κοπέλα που εχει τους αδερφούς της μικρής και τελικά είναι 15 κιλά και όχι 20 , άρα μου φαινεται οτι είμαστε φυσιολογικά.
 


blanca

Active Member
27 Μαρτίου 2014
36
1
η σ άλτσα σαν ύστατη λύση ίσως βοηθούσε (ή ισως να σας χειροτερευε, όπως σε εμάς.)
ευχαριστώ πολύ παιδιά . μου φαινεται οτι αυτά που έγραψε ο reinmeister (και άλλοι)πρεπει να κάνω-με συνέπεια αυτή τη φορά.
μίλησα ξανά με την κοπέλα που εχει τους αδερφούς της μικρής και τελικά είναι 15 κιλά και όχι 20 , άρα μου φαινεται οτι είμαστε φυσιολογικά.
δεν πρεπει να τη λυπασαι καθολου...κι εγω εχω κοψει ολες τις εξτρα λιχουδιες οποτε το μονο φαγητο ειναι η ξηρα...σημερα το πρωι παραδοξως εφαγε...αν φαει και το βραδυ...παμε καλα!!!!(y)

υ.γ ελπιζω μην φανει κακο αυτο που θα πω αλλα δεν θα μας κανουν οτι θελουν...δεν τα υποτιμω αλλα δεν θα αφησω το τετρακιλο να μου κανει ναζια και να με κανει οτι θελει....ειμαι φοιτητρια και ολα τα εξοδα της τα εχω αναλαβει εγω που σημαινει οτι στερουμε για να τη μεγαλωσω,της εχω παρει μια καλη σχετικα τροφη ενω θα μπορουσα και πολυ φθηνοτερη αλλα οχι και να με βασανιζει!θα το φαει και θα πει κι ενα τραγουδι!:mad:
 


ioanna a

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2014
2.239
3.079
δεν πρεπει να τη λυπασαι καθολου...κι εγω εχω κοψει ολες τις εξτρα λιχουδιες οποτε το μονο φαγητο ειναι η ξηρα...σημερα το πρωι παραδοξως εφαγε...αν φαει και το βραδυ...παμε καλα!!!!(y)

υ.γ ελπιζω μην φανει κακο αυτο που θα πω αλλα δεν θα μας κανουν οτι θελουν...δεν τα υποτιμω αλλα δεν θα αφησω το τετρακιλο να μου κανει ναζια και να με κανει οτι θελει....ειμαι φοιτητρια και ολα τα εξοδα της τα εχω αναλαβει εγω που σημαινει οτι στερουμε για να τη μεγαλωσω,της εχω παρει μια καλη σχετικα τροφη ενω θα μπορουσα και πολυ φθηνοτερη αλλα οχι και να με βασανιζει!θα το φαει και θα πει κι ενα τραγουδι!:mad:
εμενα πραγματικά με κάνει ότι θέλει, και με βασανίζει περισσότερο όταν γουργουρίζει το στομάχι της.:oops:
πρεπει να το κόψω αυτό πού να πάρει.....
 


blanca

Active Member
27 Μαρτίου 2014
36
1
εμενα πραγματικά με κάνει ότι θέλει, και με βασανίζει περισσότερο όταν γουργουρίζει το στομάχι της.:oops:
πρεπει να το κόψω αυτό πού να πάρει.....
χθες το στομαχι της γουργουριζε πολυ,η μανα μου ηταν ετοιμη να κλαψει...της λεω "ειχε φαγητο αν ηθελε να ετρωγε δεν την λυμαμαι"....που τη λυπαμαι δηλαδη αλλα με εχει νευριασει που απ το χερι το τρωει και απ το πιατο οχι!!!δειξε χαρακτηρα,θελει υπομονη!δεν υπαρχουν λεφτα για πεταμα σε σκυλοτροφες....
 
  • Like
Reactions: ioanna a


Reinmeister

Well-Known Member
18 Δεκεμβρίου 2013
301
85
επειδη οπως εγραψα κι εγω στην προηγουμενη σελιδα εχω προβλημα με το φαγητο της μικρης μου,θεωρεις οτι πρεπει να επιμεινουμε στην ξηρα που εχουμε επιλεξει ειτε την τρωει με ορεξη ειτε οχι ??γιατι εμενα τρωει αναγκαστικα επειδη πειναει την μιση ποσοτητα απ οτι πρεπει...ποσο καιρο να επιμεινω ακομα μεχρι να αλλαξω ξηρα?(βεβαια εχω κανει ηδη 3 αλλαγες μεσα σε 3 μηνες)και θα θελα να μεινω σε αυτην που ειμαι τωρα...
υ.γ χρησιμες οι συμβουλες για τις μαρκες γιατι σκεφτομουν sam's field αλλα με φοβισε η πολλη πρωτεινη...εχεις αποψη για nutram και nutro?(acana kai orijen τις αποκλειω)
η τροφη που χρησιμοποιεις ειναι μια χαρα και δεν υπαρχει κανενας λογος να την αλλαξεις εφ οσον τα κακα ειναι φυσιολογικα και δεν σου χει κανει αλλεργιες...

βασικα σταματα να αγχωνεσαι...δεν παθαινει τιποτα το σκυλακι...απλως εχει κακομαθει και τρωει οπως τρωει...δεν ειναι στο χερι του να φαει οτι θελει...θα φαει οτι θες εσυ κι οσο συντομοτερα το καταλαβει τοσο καλυτερα γι αυτο...

σταματα απλως να αγχωνεσαι και να του κανεις τα χατηρια και η ζωη θα γινει πολυ πιο ευκολη...

τις τροφες που αναφερεις τις ξερω αλλα δεν εχω αποψη...περαν τουτου οποιαδηποτε premium τροφη που καθεται καλα στο εκαστοτε σκυλι ειναι μια χαρα...δεν χρειαζεται να το παραψειριζεις...
 


blanca

Active Member
27 Μαρτίου 2014
36
1
η τροφη που χρησιμοποιεις ειναι μια χαρα και δεν υπαρχει κανενας λογος να την αλλαξεις εφ οσον τα κακα ειναι φυσιολογικα και δεν σου χει κανει αλλεργιες...

βασικα σταματα να αγχωνεσαι...δεν παθαινει τιποτα το σκυλακι...απλως εχει κακομαθει και τρωει οπως τρωει...δεν ειναι στο χερι του να φαει οτι θελει...θα φαει οτι θες εσυ κι οσο συντομοτερα το καταλαβει τοσο καλυτερα γι αυτο...

σταματα απλως να αγχωνεσαι και να του κανεις τα χατηρια και η ζωη θα γινει πολυ πιο ευκολη...

τις τροφες που αναφερεις τις ξερω αλλα δεν εχω αποψη...περαν τουτου οποιαδηποτε premium τροφη που καθεται καλα στο εκαστοτε σκυλι ειναι μια χαρα...δεν χρειαζεται να το παραψειριζεις...
καταρχας σε ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια!το συστημα ειναι επιτυχες διοτι απο χθες τρωει και τα 2 γευματα οχι με τοσο ορεξη αλλα εμενα με νοιαζει να τρωει!δεν θελω να την κακομαθω εχεις δικιο!κι εγω που δεν ειμαι ειδικη πιστευω ειναι καλη τροφη και προς το παρων τα κακακια ειναι μια χαρα και δεν μαδαει τοσο οσο πριν...η αληθεια ειναι οτι το παραψειριζω γιατι οσο ψαχνω αγχωνομαι πολυ με τα συστατικα της τροφης με τα σιτηρα κτλ!αλλα αφου την τρωει τελος δεν ξαναλλαζω!(απ'οτι ξερω η αλλεργια ειναι να ξυνει και να τρωει επιμονα τα πατουσακια αλλα ευτυχως δεν εχω δει κατι τετοιο,που και που δαγκωνει πατουσακι αλλα οχι επιμονα και μια στο τοσο και το εκανε παντα)
 


Reinmeister

Well-Known Member
18 Δεκεμβρίου 2013
301
85
καταρχας σε ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια!το συστημα ειναι επιτυχες διοτι απο χθες τρωει και τα 2 γευματα οχι με τοσο ορεξη αλλα εμενα με νοιαζει να τρωει!δεν θελω να την κακομαθω εχεις δικιο!κι εγω που δεν ειμαι ειδικη πιστευω ειναι καλη τροφη και προς το παρων τα κακακια ειναι μια χαρα και δεν μαδαει τοσο οσο πριν...η αληθεια ειναι οτι το παραψειριζω γιατι οσο ψαχνω αγχωνομαι πολυ με τα συστατικα της τροφης με τα σιτηρα κτλ!αλλα αφου την τρωει τελος δεν ξαναλλαζω!(απ'οτι ξερω η αλλεργια ειναι να ξυνει και να τρωει επιμονα τα πατουσακια αλλα ευτυχως δεν εχω δει κατι τετοιο,που και που δαγκωνει πατουσακι αλλα οχι επιμονα και μια στο τοσο και το εκανε παντα)
σιγα την βοηθεια...5 αραδες βασικες εγραψα...

δεν ειναι κακο να μην τρωει με πολλη ορεξη διοτι τρωγωντας αργα βοηθαται η πεψη παρα πολυ...να παρακαλας να συνεχισει ετσι...

απο και και περα στο ξαναλεω...χαλαρωσε κι απολαυσε το σκυλακι σου,χωρις να το αφηνεις να σε καβαλαει...;)
 


Elrandir

Well-Known Member
15 Ιουλίου 2013
468
1.340
μετα απο αυτο της ξεκινησα εγω μια διατροφη(τελιως δικια μου) με αποτελεσμα τωρα οχι μονο να τρωει τον αμπακο(για την ακριβεια τον τελευταιο καιρο εχει φαει οσο δεν εχει φαει σε ολη της την ζωη,της γεμιζω το πιατο το τρωει και ζηταει και αλλο,που ζητημα ηταν αν ετρωγε τουλαχιστον 1 κυπελακι την ημερα)τρεχει και παιζει με απεριοριστη ενεργεια και ορεξη!
Μαρθα σου ειναι ευκολο να μας πεις τι διατροφή της έκανες; Εχω κι εγώ ενα βλαμμένο στο θεμα της διατροφής σκύλο.. Μου εχει βγάλει το λάδι για να φάει ξηρα και πάλι εχω αλλάξει τρεις τροφές σε διάστημα ενός εξαμήνου! Πάνω απο δυο μήνες δεν την κρατάει, βαριέται.. Η τελευταία μου επιλογή ειναι καποια δείγματα της platinum που περιμένω να έρθουν αλλιώς πραγματικά δεν ξερω τι να κανω.. Η μέθοδος νηστεία δεν αποδίδει. Εχω σκεφτεί πολλές φορές barf αλλα οι δικοί μου ειναι αρνητικά κάθετοι, αν και πιστεύω οτι θα εχει αποτελέσματα..
 


Μαρθα

Well-Known Member
9 Απριλίου 2014
199
29
Μαρθα σου ειναι ευκολο να μας πεις τι διατροφή της έκανες; Εχω κι εγώ ενα βλαμμένο στο θεμα της διατροφής σκύλο.. Μου εχει βγάλει το λάδι για να φάει ξηρα και πάλι εχω αλλάξει τρεις τροφές σε διάστημα ενός εξαμήνου! Πάνω απο δυο μήνες δεν την κρατάει, βαριέται.. Η τελευταία μου επιλογή ειναι καποια δείγματα της platinum που περιμένω να έρθουν αλλιώς πραγματικά δεν ξερω τι να κανω.. Η μέθοδος νηστεία δεν αποδίδει. Εχω σκεφτεί πολλές φορές barf αλλα οι δικοί μου ειναι αρνητικά κάθετοι, αν και πιστεύω οτι θα εχει αποτελέσματα..
εγω να σου πω τι της εκανα αλλα ειμαι σιγουρη πως δεν θα συμφωνησετε οι περισσοτεροι τουλαχιστον...!
Αρχικα ξεκινησα να της ανοξω την ορεξη, 30 λεπτα πριν το φαγητο της εδινα μουρουνελαιο γιατι αυξανει την ορεξη(εσυ μπορεις επισης μεσα στο φαγητο να του βαζεις και 1 κουταλια μηλοξυδο,και αυτο αυξανει την ορεξη και ειναι πολυ ευεργετικο για τον σκυλο,οπως και το μουρουνελαιο)! επειτα της εδινα καθε πρωι γιαουρτι(γιατι ενισχυει την πεψη και προστατευει απο δυσπεψια),μετα την εβραζα αυγα(2-3) και της εβαζα και ελαιολαδο γιατι το ενα διαστελει τις φλεβες και το αλλο καθαριζει τα λιπη(που πιθανον να εχουν κολλησει στα τοιχωματα της φλεβας),αμα βρεις μπορεις να του δωσεις και κατσικισιο γαλα γιατι καθαριζει τον οργανισμο του σκυλου! να ξερεις οσο πιο υγειης και καθαρος ειναι ο οργανισμος ενος σκυλου τοσο πιο πολυ αυξανετε η ορεξη του!

Υ.Γ., υπαρχει περιπτωση να τον εχεις καλομαθει με λιχουδιες??
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.116
Μηνύματα
895.852
Μέλη
19.925
Νεότερο μέλος
vicky1981