διαδικασιες για κουταβι εξωτερικου


ninaioanna

Well-Known Member
17 Δεκεμβρίου 2009
332
1
Καλησπερα. Οπως ισως εχετε μαθει μερικοι, την Δευτερα φτανει η μπεμπουλα μου, απο εκτροφειο της Σλοβακιας. Η εκτροφεας θα μου στειλει το pedigree Σλοβακιας μαζι με το κουταβι και το εξωτερικου μολις εκδοθει, γιατι καθυστερει λιγακι. Τι κανω απο δω και περα με τον ΚΟΕ και την δηλωση της μικρης? Αν θελω να την κατεβασω στη εκθεση του Μαιου, σε τι κατηγορια θα ειναι? κουταβι η νεα?? γεννηθηκε 29/10/09 και τι διαδικασιες χρειαζεται για αυτο? Η κορη μου ειναι 15,5 και ειναι στο ονομα της η Muffin, να την παρουσιασει εκεινη? Σας ζαλισα??
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Για να κατέβει στην έκθεση του ΚΟΕ...στη κατηγορία κουταβιών πρέπει να είναι 6 μηνών έως 9 μηνων.
Η εκτροφέας θα πρέπει να σου δώσει το export pedigree .Βασικά πρεπει να το πας εσυ sto KOE και να το καταθέσεις. Εγω τα πηγάινω γιατι με courier η ταχυδρομείο φοβάμαι μη χαθούν...και αν χαθει δεν ξαναβγαίνει το pedigree. Συμπληρωνεις ένα χαρτι με τα στοιχεια του ιδιοκτήτη και κάποια στιγμη ο ΚΟΕ σου στέλνει (η πας και το παιρνεις το ΒΕΚ του σκύλου). Τώρα ο σκύλος έχει ξένο νούμερο από τον αντίστοιχο ΚΟΕ της Σλοβακίας.
Εκτός από τη κατηγορία των κουταβιών...υπαρχει και η pro puppy κατηγορία που έιναι ανεπίσημη κατηγορία για κουτάβια κάτω από 6 μηνων.
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Να τη παρουσιάσει η κόρη σου...θα της αρεσει πολύ η διαδικασία...
βάλτην να μπει στο internet να ψάξει πως δείχνουμε ενα yorkie...και πως πρεπει να τη "στήνει " από τώρα για να συνηθίζει..
Επίσης, υπαρχει στην έκθεση και κατηγορία Junior Handlers, που κρίνονται τα παιδια για το πως δείχνουν τους σκύλους τους..!!!!
 


ninaioanna

Well-Known Member
17 Δεκεμβρίου 2009
332
1
Ευχαριστω για τις πληροφοριες. Κι εγω την Ιωαννα σκεφτομαι να βαλω, αλλα ειναι λιγο ντροπαλη κ δεν ξερω αν θα θελει. Παντως τον Μαη θα ειναι 7 μηνων,αρα ειμαστε ΟΚ, ε?
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Ναι...κατηγορία κουταβιών. Αλλά, αν σκέφτεσαι να τη κατεβάσετε σε έκθεση...να ρωτήσεις την εκτροφέα σου και να ψάξεις γενικά να μάθεις για το πως δειχνουμε ένα σκύλο σωστά, ακόμα και κουτάβι. Και να ξεκινήσετε...προπόνηση.
Τους δικούς μου τους έβαζα πάνω σε τραπέζια όταν ήταν κουτάβια και τους έστηνα για να μαθάινουν...από μωρα.!!!:):)
 


kos

Well-Known Member
9 Ιουλίου 2007
1.550
1
www.giokobullmastiffs.com
Ναι...κατηγορία κουταβιών. Αλλά, αν σκέφτεσαι να τη κατεβάσετε σε έκθεση...να ρωτήσεις την εκτροφέα σου και να ψάξεις γενικά να μάθεις για το πως δειχνουμε ένα σκύλο σωστά, ακόμα και κουτάβι. Και να ξεκινήσετε...προπόνηση.
Τους δικούς μου τους έβαζα πάνω σε τραπέζια όταν ήταν κουτάβια και τους έστηνα για να μαθάινουν...από μωρα.!!!:):)
Κλασσικα σε τραπεζια με οποιον δασκαλο καθισεις τετοια γραμματα θα μαθεις :paja1::paja1::paja1::paja1:
 


Sophiaouda

Well-Known Member
31 Ιανουαρίου 2008
1.325
8
Φθινοπωρο
Σε περιπτωση που δεν εχεις παρει το pedigree,μπορεις να δηλωσεις συμμετοχη μονο με το ονομα της εκτροφεας σου και προσκομιζοντας την δηλωση της γεννας
 


ninaioanna

Well-Known Member
17 Δεκεμβρίου 2009
332
1
εννοεις οτι δεν θα εχω παρει το πεντ μεχρι τον Μαη? 5 μηνες κανει να εκδοθει? Οσο για τα τραπεζια...εχουμε πολλα στο σπιτι. Θα την ανεβαζω συνεχως. Δεν βρηκσ ομως στο ιντερνετ κατι για το πως δειχνουμε κ στηνουμε το κουταβι. Ξερετε κανενα site νσ μου πειτε??
 




katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Κανονικά πρέπει να έρθει μαζί με το κουτάβι...!!!
Αλλιώς, μπορείς να το δηλώσεις σαν ξένη συμμετοχη στο όνομα της εκτροφέας σου.
Θα δω για sites και θα σου γράψω..
 












Στατιστικά Forum

Θέματα
33.123
Μηνύματα
895.931
Μέλη
19.938
Νεότερο μέλος
panos95