διαρροια






online79

Active Member
5 Μαϊου 2012
29
2
Καλησπέρα σε όλους,

Θα ήθελα την γνώμη σας για ένα πρόβλημα που έχουμε με την μικρή τις τελευταίες ημέρες.
Θα αναφέρω όλο το ιστορικό μηπως και βγάλω άκρη!!
Η μικρή (3,5 ετών) όταν λείπουμε μένει κλειστεί στο crate της. Την Πέμπτη το βράδυ επέστρεψα και είδα ότι ειχε κάνει ΠΟΛΥ διάρροια μέσα στο crate. Την βρήκα σε κακά χάλια! Μόλις την έβγαλ ααπό το crate αμέσως κάνει και πάλι σκέτο καφέ νερό, καθόλου σχηματισμένα. Μετά από περίπου 1 ώρα έκανε πάλι σκέτο νερό με αίμα όμως αυτή την φορά. Το ίδιο και μετά από 2 - 3 ώρες περίπου

Μιλάω με γιατρό και της δίνω Ercefuryl 200mg και ρύζι. Την άλλη μέρα (Παρασκευή) δίνω πάλι Ercefuryl και ρύζι με λίγο κοτοόπουλο. Η διάρροια επιμένει είναι όμως λίγο ποιο σχηματισμένα αλλά υπάρχει ακόμα αίμα. Το Σάββατο πάμε στον γιατρό, δεν έχει πυρετό, δεν πιάνει τίποτε στην κοιλιά και το στομάχι της και μας δίνει Stomorgyl 10 και συνεχίζουμε έως και σήμερα ρύζι με κοτόπουλο. Το Ercefuryl το σταμάτησε.

Το αποτέλεσμα εως τώρα είναι ότι από χθες το βράδυ δεν κάνει κακα της, όταν κάνει, κάνει μετά από πολλές προσπάθειες η ποσότητα είναι λίγη, είναι σχετικά πιο σχηματισμένα αλλά ακόμα μαλακά πολύ και στα χθεσινά (γιατί σήμερα δεν έχει κάνει) δεν είχε σχεδόν καθόλου αίμα.

Με ανησυχεί οτι δεν μπορεί να τα κάνει. Ταυτόχρονα δεν μπορώ να βρω τον γιατρό και δεν ξέρω τι να κάνω. Να αλλάξω κάτι στην τροφή?? Να σταματήσω το φάρμακο?? Σε λίγο θα κλείσει 24ωρο χωρίς να κάνει κακα και έχω αρχίσει να τρελένομαι!!

Όποια βοήθεια - συμβουλή θα ήταν πολύ σημαντική

Σας ευχαριστώ πολύ και συγνώμη για το μεγάλο post.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Μην πανικοβάλλεσαι.
Αν για τόσες μέρες, τρώει μόνο ρύζι με λίγο κοτόπουλο, είναι λογικό να μην έχει και τίποτα σπουδαίο, να βγάλει. Ούτε οι 24 ώρες θα με ανησυχούσαν. Τα κέφια της γενικώς πως είναι; Εχει όρεξη για φαγητό, νερό, βόλτα, παιχνίδι;
 
  • Like
Reactions: *Kiara*


online79

Active Member
5 Μαϊου 2012
29
2
Μην πανικοβάλλεσαι.
Αν για τόσες μέρες, τρώει μόνο ρύζι με λίγο κοτόπουλο, είναι λογικό να μην έχει και τίποτα σπουδαίο, να βγάλει. Ούτε οι 24 ώρες θα με ανησυχούσαν. Τα κέφια της γενικώς πως είναι; Εχει όρεξη για φαγητό, νερό, βόλτα, παιχνίδι;
Ναι όρεξη για φαγητό έχει κανονικά από την πρώτη μέρα το ίδιο και για νερό. Από χθες είναι κανονική και στην διαθεσή τους, αν και δεν είχε πέσει πολύ!
Τώρα πάντως βγήκαμε μια μικρή σχετικά βόλτα και πάλι τίποτα δεν έκανε. Αν συνεχίσω διατρφή και φάρμακα έως Παρασκευή που λέει ο γιατρός η μικρή θα στουμπώσει!!! Τι θα κάνω???
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Υπομονή!
Και αύριο μέρα είναι και μάλιστα με απόσταση [δυστυχώς :rolleyes::p] από την Παρασκευή.
Αν σε αγχώνει τόσο πολύ, του κάνεις ένα τηλέφωνο το πρωί, να τον ρωτήσεις.

Αν την είχες βγάλει πάντως, μεγαλύτερη βόλτα [κάτι που καλό θα ήταν να κάνεις, στην επόμενη], αν έχει να βγάλει, θα το είχε κάνει. Περπάτημα απαιτείται.
 


*Kiara*

Well-Known Member
12 Μαϊου 2015
475
698
Αθήνα
Ψυχραιμία :) Με τόση διάρροια και ρύζι με κοτόπουλο για φαγητό πώς να ενεργείται όπως πριν;
Σε πρώτη φάση, σημασία έχει πως σταμάτησε η διάρροια και το σκυλί έχει όρεξη, τρώει,πίνει νερό και συμπεριφέρεται φυσιολογικά. Εγώ δε θ ανησυχούσα προς το παρόν, περίμενε μέχρι αύριο με ηρεμία
 
  • Like
Reactions: mareco


online79

Active Member
5 Μαϊου 2012
29
2
Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.
Θα κάνω υπομονή, θα πάμε και μια μεγάλη βόλτα και βλέπουμε. Πάντως καταφέρουμε να τα κάνουμε και είναι και όλα καλα θα ανοίξω σαμπανιες!!!!!
 
  • Like
Reactions: *Kiara* and mareco




*Kiara*

Well-Known Member
12 Μαϊου 2015
475
698
Αθήνα
Πάντως εγώ, επειδή έχω ζήσει μπόλικα περιστατικά διάρροιας απ το χαζόσκυλό μου, ανοίγω σαμπάνιες μόλις σταματάει η διάρροια και περιμέεεενουμε να ενεργηθεί. Για μας αυτή είναι πάντα η εγγύηση ότι έλαβε τέλος το γεγονός :p
 
  • Like
Reactions: GRDANE and mareco




*Kiara*

Well-Known Member
12 Μαϊου 2015
475
698
Αθήνα
Σ εμένα πάει η απάντηση ναι; Ευχαριστώ Grdane, η αλήθεια είναι ότι εδώ και κάποιο καιρό ηρεμήσαμε (μην το γρουσουζέψω!) Μάλλον κατάλαβε το χαζό ότι δεν την συμφέρει να με φαλιρίσει :p Την πάρτη της κοιτάει εννοείται, δεν την νοιάζει για τις μπύρες μου
 
  • Like
Reactions: GRDANE and ghelly