διαφημιστικο για τη λυσσα???????


cookie la francaise

Well-Known Member
8 Ιουλίου 2013
181
33
Παιδες εκει που χαζευα τη βιβλο.....στη tv πεφτει διαφημιστικο απο το υπουργιο για τη προληψη της λυσσας....πως μεταδιδεται απο τα σκυλια, αλεπουδες κτλ στον ανθρωπο κ οτι.... θα ριξουν απο αεροπλανο....εμβολια????δε καταλαβα ρε παιδια??? Το δε κανεις αλλος????τι ειναο αυτο???λες να προχωρησουν σε φολιασματα κ μας τρολλαρουν????????
 
















ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Παιδες εκει που χαζευα τη βιβλο.....στη tv πεφτει διαφημιστικο απο το υπουργιο για τη προληψη της λυσσας....πως μεταδιδεται απο τα σκυλια, αλεπουδες κτλ στον ανθρωπο κ οτι.... θα ριξουν απο αεροπλανο....εμβολια????δε καταλαβα ρε παιδια??? Το δε κανεις αλλος????τι ειναο αυτο???λες να προχωρησουν σε φολιασματα κ μας τρολλαρουν????????
Το εχουν βγάλει το διαφημιστικό από το 2013, και ειδικά βορεια ελλάδα νομιζω επαιξε νωριτερα στις τηλεοράσεις. Προχτές το ειδα και εγώ, εδω μερια αν και κατά βάση η ριψη δολωμάτων θα γινει σε αγροτικές περιοχές
 


tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
γκελυ δεν καταλαβες ακομα μαλλον καλα.

τι θα παθουν τα αδεσποτακια που θα φανε τα δολωματα;;;ουτε να το σκεφτομαι δεν θελω
 
  • Like
Reactions: Αγγελος 13


cookie la francaise

Well-Known Member
8 Ιουλίου 2013
181
33
Λεει οτι οι σκυλοι δε κινδυνευουν απο αυτα τσ δολωματα, ακομα κ αν τα φανε...πιστευω οτι κινδυνευουν απο τη φρενιτιδα του κοσμου....αδεσποτα-αρρωστιες-λυσσα-φολα.....
 


cookie la francaise

Well-Known Member
8 Ιουλίου 2013
181
33
Το εχουν βγάλει το διαφημιστικό από το 2013, και ειδικά βορεια ελλάδα νομιζω επαιξε νωριτερα στις τηλεοράσεις. Προχτές το ειδα και εγώ, εδω μερια αν και κατά βάση η ριψη δολωμάτων θα γινει σε αγροτικές περιοχές
Εγω πρωτη φορα το βλεπω αυτο το σποτ κ αρχικα σοκαριστικα...αλλα πιο πολυ σοκαριστικα οταν διαβασα στη συνεχεια οτι υπηρχε η προειδοποιηση προς τους αρμοδιους να ξεκινησουν ρηψεις εμβολιων προληπτικα κ δεν ιδρωσε το αυτι τους, ουτε ιδρωσε 2 χρονια πριν περιπιυ, οταν συμφωνα με τα γραφομενα εντοπιστηκε το 1ο κρουσμα λυσσας σε αλεπου κοντα στα συνορα...ειμαστε για κλαματα
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Έχω την αίσθηση ότι καθότι δύσκολο να ψάξουν και να πιάσουν ένα ένα τα άγρια ζώα (πχ αλεπούδες) για να τα εμβολιάσουν, ο εμβολιασμός θα γίνει με κάποιο βρώσιμο στέλεχος του ιού. Δεν ξέρω ακριβώς τη διαδικασία, κάτι τέτοιο. Προκειμένου να φαγωθεί το "εμβόλιο" θα ρίξουν τα διπλώματα που αναφέρουν. Επομένως αν φάει κάποιο αδέσποτο το μόνο που μπορεί, θεωρητικά, να πάθει είναι να εμβολιαστεί για λύσσα.
 


cookie la francaise

Well-Known Member
8 Ιουλίου 2013
181
33
Έχω την αίσθηση ότι καθότι δύσκολο να ψάξουν και να πιάσουν ένα ένα τα άγρια ζώα (πχ αλεπούδες) για να τα εμβολιάσουν, ο εμβολιασμός θα γίνει με κάποιο βρώσιμο στέλεχος του ιού. Δεν ξέρω ακριβώς τη διαδικασία, κάτι τέτοιο. Προκειμένου να φαγωθεί το "εμβόλιο" θα ρίξουν τα διπλώματα που αναφέρουν. Επομένως αν φάει κάποιο αδέσποτο το μόνο που μπορεί, θεωρητικά, να πάθει είναι να εμβολιαστεί για λύσσα.
Ναι τα δολωματα περιεχουν ζωντανο στελεχος του ιου
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Θυμάμαι ότι επειδη ακριβως τα κρουσματα ειχαν αυξηθεί στα αγρια ζώα της εγχώριας πανίδας, είχαν πει οτι ο εμβολιασμός θα γινει από αερος με δολώματα. Αλλά όπως λέει και η Orilis δεν θεωρώ οτι θα υπάρξει κινδυνος για τα αδεσποτα...
βεβαια αν πιασουμε το θέμα, κατά πόσο ειναι υγιή πριν εμβολιαστουν με το βρώσιμο δόλωμα... οκ αυτό ειναι αλλη ιστορια.
 


cookie la francaise

Well-Known Member
8 Ιουλίου 2013
181
33
Θυμάμαι ότι επειδη ακριβως τα κρουσματα ειχαν αυξηθεί στα αγρια ζώα της εγχώριας πανίδας, είχαν πει οτι ο εμβολιασμός θα γινει από αερος με δολώματα. Αλλά όπως λέει και η Orilis δεν θεωρώ οτι θα υπάρξει κινδυνος για τα αδεσποτα...
βεβαια αν πιασουμε το θέμα, κατά πόσο ειναι υγιή πριν εμβολιαστουν με το βρώσιμο δόλωμα... οκ αυτό ειναι αλλη ιστορια.
Καλα σιγουρα αυτο δε το ξερουμε...εμενα αυτο που μ ενοχλει ειναι οτι δημιουργειται μια τρομοκρατια , καλως ή κακως δε ξερω, αλλα ηδη ακουγα χιλια δυο για αδεσποτα...τωρα θα χουν τη δικσιολογια ετοιμη...λυσσα
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Παντος στην γερμανια εριχναν πολλα χρονια τετοια δολωματα, ειδικα σε δασους/αγροτικες περιοχες- επειδη κυριος φορεας της λυσσας ηταν οι αλεπουδες. Και καταφεραν να "απελευθεροσουν" την χωρα απο λυσσα. Εδω και λίγα χρονια θεωρειτε επισημα "ελευθερη". Αρα δεν νομιζω να παθουν κατι τα αδεσποτα απο τα δωλοματα- και επισης, τα αδεσποτα συνηθος δεν ζουν σε δαση, αλλα κοντα σε ανθρωπους.
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.555
6.984
Ξαναρίξαν και πέρσι δολώματα στη Βόρεια Ελλάδα, αλλά απέτυχαν παταγωδώς, μου είπαν και γιατί αλλά δε θυμάμαι ρε γμτ.
 


stamatia

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2009
5.371
2.994
Νομίζω ότι στο εμβόλιο της λύσσας που κάνουμε στα σκυλιά περιέχεται ο ιός νεκρός (νομίζω) ενώ σε αυτά που ρίχνονται ο ιός είναι ζωντανός....γιατί αυτή η διαφορά ? ξέρει κάποιος ?
Και αν υπάρχει διαφορά στα εμβόλια πως ξέρουμε αν κάποιο αδέσποτο δεν θα έχει πρόβλημα αν το φάει ?
 


tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
ρε παιδια και εδω ριχνουν χρονια δολωματα.
δεν παθενει τιποτα ο σκυλος αν τα φαει.κυριως τα πετανε σε βουνα για αλεπουδες κλπ.
βεβαια δεν ειναι λιγες οι φορες που πεφτουν διπλα σε σταυλους.
εμβολιασμενος σκυλος αν ξαναφαει το δολωμα απλα ξαναεμβολιαζετε δεν παθενει τιποτα.
δεν τα ριχνουν μεσα στις πολεις,κουλ.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.118
Μηνύματα
895.870
Μέλη
19.929
Νεότερο μέλος
mariamaraki