ειναι αργα για εκπαιδευση απο ειδικο?


emi^^

Active Member
25 Ιουλίου 2008
30
0
cyprus
η Μαγια μου ειναι ενος ετους.εχει μαθει πολλες εντολες απο μενα και μαθαινει πολυ γρηγορα.θελω πολυ να την στελνω για τακτικη εκπαιδευση απο ειδικο, αλλα μου ειπαν,χωρις παρεξηγηση παιδια,πως εκει τους θυμωνουν και τα δερνουν.ισχυει αυτο?αν οχι,ειναι αργα να την στειλω τωρα για εκπαιδευση?μπορω να ειμαι παρουσα στην εκπαιδευση της?
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Στην εκπαίδευση επιβάλλεται να είσαι μαζί με τον σκυλο ,γιατί στην ουσία εκπαιδευεταί ο ιδιοκτητης με τον σκύλο μαζί..
Αλλα θα σου πουν οι εκπαιδευτές που σίγουρα γνωρίζουν καλύτερα..
 


liajoe

Well-Known Member
η Μαγια μου ειναι ενος ετους.εχει μαθει πολλες εντολες απο μενα και μαθαινει πολυ γρηγορα.θελω πολυ να την στελνω για τακτικη εκπαιδευση απο ειδικο, αλλα μου ειπαν,χωρις παρεξηγηση παιδια,πως εκει τους θυμωνουν και τα δερνουν.ισχυει αυτο?αν οχι,ειναι αργα να την στειλω τωρα για εκπαιδευση?μπορω να ειμαι παρουσα στην εκπαιδευση της?
Γειά σου Έμι,

Ποτέ δεν είναι αργά, η μικρούλα είναι κουτάβι ακόμα.
Για το μέλον όμως καλό είναι να ξέρεις ότι:

H εκπαιδευση συμπεριφοράς ενός κουταβιού ξεκινάει από
8 εβδομάδες από την πρώτη μέρα που έρχεται στο καινούργιο σπίτι του!

Ένας σωστός εκπαιδευτής θα έρθει στο σπίτι σου και θα δουλέψετε στην δική σου περιοχή.
Θα ξεκινήσετε με μαθήματα στο σπίτι, μετά στο πάρκο, στην πλατεία, όπου πας βόλτα με τον σκύλο σου.
Τα μαθήματα συνήθως καλύπτουν "βασικούς τρόπους συμπεριφοράς" 'οπως να,


  • μαθαίνει που είναι το κρεβάτι του
  • μαθαίνει να λερώνει σε συγκεκριμένο χώρο
  • να περιμένει για το φαί του, στις πόρτες, στο αυτοκίνητο
  • αρμόζουσα συμπεριφορά απέναντι σε καλεσμένους
  • κοινωνικοποίηση
  • κτητική / επιθετική συμπεριφορά
  • βασική περιποίηση
Τα μαθήματα πρέπει να είναι μικράς διαρκείας, 2-4 φορές την ημέρα
και ευχάριστα!
Έτσι σε 4-6 εβδομάδες θα έχει καταλάβει σημαντικές εντολές όπως,
κρεβάτι, δίπλα, κάτσε, μείνε, έλα και τουαλέτα:)

  • 1 ώρα/€50-€60,
  • 8 και μαθήματα και άνω (ανάλογα με το τι ζητάς από τον σκύλο σου και τι ξέρει) μπορεί και λιγότερα
  • 2-3 φορές τη εβδομάδα
  • και θα έχεις εργασία για το σπίτι
  • :)
Ο μόνος λόγος που εκπαιδευτές στην Ελλάδα λένε να πηγαίνετε
τα κουτάβια μετά τους 4-6 μήνες είναι γιατί τα κρατάνε και
θέλουνε να έχουνε ολκληρώσει την σειρά εμβολίων τους, επίσης τους
είναι δύσκολο να ασχοληθούν με ένα κουταβάκι στο εκπαιδευτήριο.
Δέν πιστεύω όμως ότι είναι ο σωστός τρόπος...και για το λόγο που
προανέφερες:(

Για το συγκεκριμένο πρόβλημα σου, θα γράψω στο πόστ που το έθεσες:)
 


emi^^

Active Member
25 Ιουλίου 2008
30
0
cyprus
χιλια ευχαριστω καλοι μου φιλοι:)
kango1 και liajoe σας χρωσταω:)
χρονια πολλα να ζησετε και σεις και τα σκυλια σας:)
 






sir-elric

Well-Known Member
17 Νοεμβρίου 2006
2.589
3
marathon beach
Υπάρχουν εκπαιδευτές που μπορεί να τα μαλώνουν ή ακόμα και να τα χτυπούν,αλλά υπάρχει και η ΘΕΤΙΚΗ εκπαίδευση,χωρίς ξύλο και μαλωματα...;)
τετοιους καλους εκπαιδευτες θελουμε οχι σαν τους αλλους τους σαδιστες που σακατευουν τα ζωακια.
 




Strays' help

Well-Known Member
29 Αυγούστου 2007
1.516
3
Γλυφάδα,Αθήνα
strayshelp.blogspot.com
Εγώ πιστεύω ότι δεν υπάρχουν ΣΟΒΑΡΟΙ εκπαιδευτές που να χρησιμοποιούν ξύλο πλεον..

ΤΟ κακό είναι ότι ο καθενας σε μια γειτονια,βγαζει δεκα καρτες ''εκπαιδευση σκυλων'',εχει κανει κ κανα μαθημα και.....δώστου ξυλο...:mad:
Οταν μιλάω για εκπαίδευση ποτε δε μου ρχεται στο μυαλό το ξυλο...
Πώς είναι δυνατον καποιοι εκπαιδευτες να το κανουν?Αν είναι δυνατον..

Και ακομη κ αν καποια σκυλιά λυγιζουν ετσι,ειναι για λίγο και μετα δημιουργείται φυσικά χειρότερο πρόβλημα!!!!:shock:
Ημουν μια φορά σ ενα pet shop και χάζευα φίμωτρα(χωρίς να εχω σκοπο να αγορασω).
Ερχεται δίπλα μου ένας΄...κύριος,με μια κοιλιά που εφτανε ως τον απεναντι τοίχο,το t shirt του ηταν μες στη βρωμα,λεκες ,ιδρωτας κλπ και φωνάζει μια κοπέλα να του δωσει φίμωτρο για ένα σκυλί.Το πιο φθηνό λέει...(Αυτό ηταν το κριτήριο του..Οχι αν θελει να καλυπτει όλο το στομα,να ναι σαν λουρι κεφαλιου ..?κλπ..)..

Μετά με κοιτάει καλά καλά,μου λέει ''εχεις σκυλο''?
Ναι του λεω,τεσσερις.
Αααα μου λέει,εκπαιδευση να τους κάνεις!Είμαι εκπαιδευτης,βγαζει και μου δίνει μια εξίσου λερωμενη με το t shirt κάρτα....
μου κλείνει το ματι και μου λέει ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΕΚΤΡΟΦΕΑΣ...;)

Η κάρτα που δυστυχως δεν την εχω να καναμε καμια πλάκα...ελεγε
ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΕΙΣ ΑΓΡΙΩΝ ΣΚΥΛΩΝ
ΕΚΤΡΟΦΕΙΟ ΡΟΤΒΑΙΛΕΡ...ΛΥΚΟΣΚΥΛΩΝ(όχι Γερμ.Ποιμενικών!!!:eek:)...ΠΙΤ ΜΠΟΥΛ...

ε???:D
 


sir-elric

Well-Known Member
17 Νοεμβρίου 2006
2.589
3
marathon beach
Εγώ πιστεύω ότι δεν υπάρχουν ΣΟΒΑΡΟΙ εκπαιδευτές που να χρησιμοποιούν ξύλο πλεον..

ΤΟ κακό είναι ότι ο καθενας σε μια γειτονια,βγαζει δεκα καρτες ''εκπαιδευση σκυλων'',εχει κανει κ κανα μαθημα και.....δώστου ξυλο...:mad:
Οταν μιλάω για εκπαίδευση ποτε δε μου ρχεται στο μυαλό το ξυλο...
Πώς είναι δυνατον καποιοι εκπαιδευτες να το κανουν?Αν είναι δυνατον..

Και ακομη κ αν καποια σκυλιά λυγιζουν ετσι,ειναι για λίγο και μετα δημιουργείται φυσικά χειρότερο πρόβλημα!!!!:shock:
Ημουν μια φορά σ ενα pet shop και χάζευα φίμωτρα(χωρίς να εχω σκοπο να αγορασω).
Ερχεται δίπλα μου ένας΄...κύριος,με μια κοιλιά που εφτανε ως τον απεναντι τοίχο,το t shirt του ηταν μες στη βρωμα,λεκες ,ιδρωτας κλπ και φωνάζει μια κοπέλα να του δωσει φίμωτρο για ένα σκυλί.Το πιο φθηνό λέει...(Αυτό ηταν το κριτήριο του..Οχι αν θελει να καλυπτει όλο το στομα,να ναι σαν λουρι κεφαλιου ..?κλπ..)..

Μετά με κοιτάει καλά καλά,μου λέει ''εχεις σκυλο''?
Ναι του λεω,τεσσερις.
Αααα μου λέει,εκπαιδευση να τους κάνεις!Είμαι εκπαιδευτης,βγαζει και μου δίνει μια εξίσου λερωμενη με το t shirt κάρτα....
μου κλείνει το ματι και μου λέει ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΕΚΤΡΟΦΕΑΣ...;)

Η κάρτα που δυστυχως δεν την εχω να καναμε καμια πλάκα...ελεγε
ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΕΙΣ ΑΓΡΙΩΝ ΣΚΥΛΩΝ
ΕΚΤΡΟΦΕΙΟ ΡΟΤΒΑΙΛΕΡ...ΛΥΚΟΣΚΥΛΩΝ(όχι Γερμ.Ποιμενικών!!!:eek:)...ΠΙΤ ΜΠΟΥΛ...

ε???:D
ρε κουκλα μου καποιες φορες μιλας λες και εισαι και χθεσινη.
τι παει να πει ξυλο? εκπαιδευτης που σακατευει ενα σκυλι δεν ειναι εκπαιδευτης. οποτε αν θες να μιλησουμε για κακους επαγγελματιες και εγω μαζι σου. αλλα αν με το ξυλο αναφερεσαι σε πνικτες,κολαρα και οτι σου φαινεται εσενα "βαρβαρο" το εχουν αναλυσει 200 φωρες και εισαι τελειος λαθος.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU