εκδρομουλα


souaxili

Well-Known Member
8 Απριλίου 2009
94
0
Ηρακλειο Κρητης
Να μαστε και εμεις!!! Εγω και ο Λόκο..το Λόκο μας τον χάρισαν,ειναι διασταύρωση γκόλντεν με λαμπραντόρ και τώρα είναι 3μιση μηνών..Παρακολουθώ πάρα πολύ καιρό τις συζητησεις του φόρουμ,και σας ευχαριστώ πολύ γιατί έχω μάθει πολλά πραγματα απο πολλους σκυλογονεις!!Σήμερα πήραμε το ''παιδί'' και πηγαμε εκδρομη σε ενα δασακι..του αρεσε πάρα πολυ!Εχω μια απορια βρε παιδια ομως...καποιος κτηνιατρος ειπε σε ενα φιλο μου,που εχει κ αυτος αποκτησει κουταβακι,να τα μαθουμε να μπαινουν στο πορτ μπαγκαζ...δεν θα ναι κλειστοφοβικα εκει μεσα?γιατι λεει αυτη οταν εκανε παιδια,δεμ πορουσε να παιρνει και το σκυλο της στα ταξιδια γιατι δε χωρουσαν στα πισω καθισματα...εσείς τι κάνετε σε τεοια περιπτωση..δε θα μου πηγαινει καρδια να τον αφηνω πισω,θα ναι και γερακος μεχρι να κανω εγω παιδια :p..
Επομενη ερώτηση..προσπαθω να του μαθω το ''αστο'' αλλα δυσκολευομαι πολυ,γιατι ειναι πολυ κτητικος με ο,τι βάλει στο στόμα του..το κανω με τροφή,αλλα αν καταλαβει οτι δεν εχω τροφη δεν το αφηνει..
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Αμάν! ΠΟΤΕ ΠΟΡΤ-ΜΠΑΓΚΑΖ!!!!! Ποιος ανισόρροπος επιτρέπεται να τα λέει αυτά ΚΑΙ να έχει πτυχίο κτηνιατρικής?! Από τη μαφία παίρνει τις ιδέες του?! Φυσικά και χωράει ο σκύλος στο πίσω κάθισμα, τι είναι, ελέφαντας και δε χωράει?

Καλωσήλθες στο φόρουμ και να σου ζήσει ο Λόκο. Φτιάξε άλμπουμ με φωτογραφίες να τον θαυμάσουμε κι εμείς!
 


souaxili

Well-Known Member
8 Απριλίου 2009
94
0
Ηρακλειο Κρητης
Μα είδες?εκτος αν εννοουσε να βγαζεις το καπακι,δηλαδη να επικοινωνει με τον υπολοιπο χωρο...στην αναγκη,βαγονακι,τι να κανουμε..η απλα θα καθετε πανω στα παιδακι,να τον χαιδευουν κιολας..χεχεχε!!!!εχω φτιαξει αλμπουμ,αλλα δεν ξερω πως να βαλω φωτο προφιλ..ειχα προσπαθησει αλλα δεν εμπαινε..ειναι ο ατιμος ομως,γλυκας!!ειναι καλο παιδι,καιακουει τη μαμα:D..όταν θελει:D:D:D..τωρα καναμε παλι εξασκηση στο ''αστο'' και πρωτα μυριζε το χερι μου και μετα το αφηνε το παιχνιδι ο ατιμος...εν τω μεταξυ,ακανει σε οοοολους χαρουλες..για ανθρωπους δεν το συζηταμε,δεν υπαρχει περιπτωση να παμε βολτα και να αγνοησει τους περαστικους,οι οποιοι μαλιστα δεν του δινουν σημασια,αλλααυτος κουναει την ουρα του και ζητιανευει χαδια..και στις γατες το ιδιο,αλλα αυτες τον φοβουνται...χεχεχε!!!!σαρα,πολυ ωραιο το ποστ σου με τα μπιφτεκια και πατατες στο φουρνο...εριξα πολυ γελιο!!!
 


AlexisCh

Well-Known Member
14 Νοεμβρίου 2007
190
1
Θεσσαλονίκη
Λογικα θα εννοουσε με ανοιχτο καπακι, δε νομιζω να εννοουσε κλεισμενος στο πορτ μπαγκαζ.

Αλλα αυτο γινεται μονο σε 3πορτα, 5πορτα, τζιπακια και βανακια και οχι σε 4πορτα!

Στο δικο μου αμαξι που ειναι 3πορτο συνηθως καθεται μπροστα οταν ειμαι μονος.
Όταν εχω κοσμο πάλι καθεται μπροστά γιατι συνηθως γλυφει τους συνεπιβατες μεχρι σκασμου.:p
Οταν θελει να ξαπλωσει παει στα πισω καθισματα.

..αλλα τον εχω βαλει και στο πορτ μπαγκαζ.
Απλά δεν ξερω ποσο ασφαλες ειναι το πορτ μπαγκαζ. Εχει πιο σκληρες επιφανειες, απτην μια η πορτα, απτην αλλη η πλατη του πισω καθισματος και απο κατω το πατωμα εξισου σκληρο. Σε ενα φρεναρισμα ισως ειναι πιο επικινδυνα εκει πισω.
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Το πορτ μπαγκάζ είναι επικίνδυνο και σκληρό. Εδώ ανθρώπους δε βάζουμε στο πορτ μπαγκάζ, εκτός βέβαια αν είμαστε μαφιόζοι οπότε πάω πάσο! Εκεί που μπορεί να μπει πίσω ο σκύλος είναι στο station wagon, το οποίο προφανώς και ΔΕΝ το έχουμε ως πορτ-μπαγκάζ και το έχουμε μετατρέψει ανάλογα, αλλιώς είναι πολύ επικίνδυνο και για το σκύλο και για τους επιβάτες. Συνήθως χρησιμοποιείται ο εξής εξοπλισμός:



Εννοείται ότι το σκύλο το δένουμε με ζώνη ασφαλείας για να μην πεταχτεί πουθενά σαν κι αυτήν:



Εγώ έχω μεν station wagon (Volvo), το οποίο μάλιστα έχει ήδη το μέρος για να μπει το πρώτο εξάρτημα. Όμως το Μουφ δεν το βάζω τόσο πίσω διότι προτιμώ να το έχω στο πίσω κάθισμα που το διαμορφώνω ως ακολούθως και το δένω με τη ζώνη ασφαλείας της δεύτερης φωτογραφίας, που είναι η μόνη που δεν μπορεί να λύσει το Μουφ:



Υπάρχουν ανοίγματα στο σκέπασμα ώστε να βγαίνουν οι θηλιές του καθίσματος και οι ζώνες ασφαλείας για να προσαρμοστεί η ζώνη ασφαλείας του σκύλου. Επίσης έχει φερμουάρ για να ανοίγει και να χρησιμοποιείται μόνο ένα μέρος του πίσω καθίσματος για το σκύλο και να κάθονται και άνθρωποι μαζί χωρίς να ενοχλούνται.

Για να σου εξηγήσω πόσο κακό είναι να κλείσεις σκύλο στο πορτ-μπαγκάζ, στην Αμερική έτσι και σε καταγγείλουν γι' αυτό/σε πιάσουν, πας μέσα για κακοποίηση του σκύλου και στον παίρνουν κιόλας.
 


souaxili

Well-Known Member
8 Απριλίου 2009
94
0
Ηρακλειο Κρητης
ουαου!!!εντυπωσιαστηκα!!αυτα τα εξαρτηματα που μπορω να τα βρω?σε πετ σοπ??παρ'ολ'αυτα,δε θελω να τον βαλω σε πορτ μπαγκαζ..μου φαινεται πολυ καταθλιπτικο..
 


GEORGEROTWEILER

Well-Known Member
23 Νοεμβρίου 2009
278
0
μενω θεσσαλονικη(τριλοφο)
εγω τον δικο μου στο πορτ παγκαζ τον βαζω..εχω βγαλει το καπακιεχω στρωσει κατω πατακια και απο πανω ενα μαξιλαρι και του αρεσει πολυ οταν μπαινει γιατι ειναι κουτσομπολης και κοιταει απο το πισω τζαμι...και οταν βαρεθει..κοιματε...
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Ναι, αλλά μιλάμε για station wagon και όχι για sedan. Και θέλει προσαρμογή, π.χ. εγώ αν αφήσω το Μουφ ελεύθερο να βολοδέρνει στο αυτοκίνητο μας βλέπω και τους δυο πίσω απ' τα κάγκελα. Το υλικό σίγουρα θα το βρεις σε κανένα ebay, ευρωπαϊκό ή αμερικάνικο. Και ναι, ίσως να το έχει πετ σοπ. Ακολουθούν παραδείγματα:

http://cgi.ebay.co.uk/BLUE-WATERPRO...QQptZUK_Pet_Supplies_Dogs?hash=item3efb3e571b

http://cgi.ebay.co.uk/NISSAN-PATHFI...arts_Vehicles_CarParts_SM?hash=item414999708c

http://cgi.ebay.co.uk/DOG-GUARD-UNI...arts_Vehicles_CarParts_SM?hash=item43967e6cf8

http://cgi.ebay.de/AUTO-HUNDEDECKE-...s_garten_tierbedarf_hunde?hash=item5d252af95f

http://cgi.ebay.de/Hunde-Netz-Auto-...s_garten_tierbedarf_hunde?hash=item230312c9ce

http://cgi.ebay.de/Hunde-Lastengitt...temQQptZAutoteile_Zubehör?hash=item53de6bb670

Γράψε τους πωλητές και ρώτα αν το στέλνουν μέσα στην Ευρώπη από Αγγλία ή Γερμανία.