εκπαίδευση akita inu


popcorn*

Well-Known Member
3 Ιανουαρίου 2013
49
0
Αθήνα, Αττική
καλησπέρα! γνωρίζει κανείς πόσο στοιχίζει η εκπαίδευση ενός σκύλου; συγκεκριμένα, μεγάλου μεγέθους [akita (το αναφέρω γιατί δεν ξέρω αν παίζει ρόλο το μέγεθος ή η φυλή στην τιμή όσον αφορά στη δυσκολία της εκμάθησης]. πόσα μαθήματα χρειάζονται περίπου και από ποια ηλικία και μετά συνιστάται; είναι υποχρεωτικό για τη συγκεκριμένη φυλή; γιατί ακούγονται διάφορα... αν είναι από καλό εκτροφέα, και γνωρίζουμε ότι οι πρόγονοί του δεν είχαν δώσει δείγματα επιθετικής συμπεριφοράς; ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 






tsimakgr

Well-Known Member
30 Απριλίου 2011
572
9
Athens
Δεν πάει ανάλογα το μέγεθος...Πάει ανάλογα τον εκπαιδευτή....
Αριθμός μαθημάτων επίσης πάει ανάλογα τον εκπαιδευτή...
Κάποιοι δεν έχουν standard αριθμό....
Εγώ εκεί που πάω είχα ξεκινήσει Απρίλιο και ακόμα συνεχίζω να πηγαίνω...
Απλά τώρα συνήθως πάω μόνο σε Ομαδικά....Κάθε 2 βδομάδες περίπου.....
 


silent

Well-Known Member
4 Ιουλίου 2011
1.042
52
Νότια Προάστια
Καλο ειναι να ξεκινησεις οσο πιο νωρις μπορεις. Ακομα και απο 3 ή 4 μηνων. Δεχονται πολυ πιο ευκολα νεες καταστασεις τοτε.

Οσο αφορα την χρεωση υπαρχουν πολλοι που χρεωνουν με την επισκεψη π.χ.(20ευρω) και αλλοι που χρεωνουν συνολικα, το οποιο ειναι συνηθισμενο στους πιο γνωστους.

Η διαρκεια εξαρταται απο το ποσο ζεστα θα το παρεις και μπορει να κυμαινεται απο 2-6 μηνες.

Το αποτελεσμα εξαρταται απο το ποσο καλα καταλαβαινεις τον εκπαιδευτη και απο το ποσο δουλευεις μονο σου με το σκυλο. Δεν υπαρχουν μαγικα ραβδακια χρειαζεται πολλη δουλεια απο μερια σου, αλλα αξιζει.
 


mad00lini

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2011
2.618
29
Και σίγουρα η επιθετικότητα δεν έχει σχέση με την εκπαιδευσιμότητα.

Αν είσαι άπειρη και πας για τέτοιο σκυλί 99.9% θα χρειαστείς εκπαιδευτή ΑΝ θέλεις να έχεις έναν ισορροπημένο σκύλο.
 








popcorn*

Well-Known Member
3 Ιανουαρίου 2013
49
0
Αθήνα, Αττική
τα ατομικά δεν είναι καλύτερα; ρωτάω επειδή δεν έχω πάρει ακόμα το σκύλο, και θέλω να μαζέψω από τώρα τα χρήματα για τις ανάγκες του, οπότε, plz, βοηθήστε λίγο...
 


silent

Well-Known Member
4 Ιουλίου 2011
1.042
52
Νότια Προάστια
θεωρητικα με 600-800 εισαι μεσα.
Μπορεις να βρεις και φθηνοτερα, ειδικα αν το πας με επισκεψη.

Τα ατομικα ειναι περισσοτερα μαθηματα οποτε υπαρχει μεγαλυτερη τριβη και ασχολειται και περισσοτερο μαζι σου ο εκπαιδευτης.

Ειτε ατομικα ή ομαδικα αν δεν λιωσεις παπουτσια το αποτελεσμα θα ειναι μικρο.
 




mad00lini

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2011
2.618
29
Να κάνω μια αδιάκριτη ερώτηση και μου απαντάς αν θες.

Εργάζεσαι κάπου αυτόν τον καιρό;
 




popcorn*

Well-Known Member
3 Ιανουαρίου 2013
49
0
Αθήνα, Αττική
κάνω ιδιαίτερα ως φοιτήτρια αλλά υπάρχει μια πιθανότητα να μου κάτσει μια καλή δουλειά του χρόνου. μόνο αν κάτσει αυτό θα πάρω σκύλο.
 


aliki_s

Well-Known Member
27 Μαϊου 2011
3.279
1.797
Αθήνα
τα ατομικά δεν είναι καλύτερα; ρωτάω επειδή δεν έχω πάρει ακόμα το σκύλο, και θέλω να μαζέψω από τώρα τα χρήματα για τις ανάγκες του, οπότε, plz, βοηθήστε λίγο...
Και πάλι αναλόγως το σκύλο και τις αναγκες του. Μπορείς για αρχή να επιλέξεις τo λεγόμενo puppy class που είναι μια πολύ καλή κοινωνικοποίηση και η αρχή β.υ.
Από κει και πέρα μπορείς να επιλέξεις βλέποντας πάντα τον σκύλο σου και ατομικά ή ομαδικά. Τα ατομικά κοστίζουν γύρω €600-800 (αλλά και πάλι αναλόγως) και τα ομαδικά μπορείς να βρεις με €300 τα 10 περίπου μαθήματα.
Όταν σου λέμε να λιώσεις παπούτσια λεμε οτι πρεπει να δουλεύεις συνέχεια με τον σκύλο σου! :)
Ο εκπαιδεύτης ουσιαστικά εσένα μαθαίνει πως να χειριζεσαι τον σκυλο σου
 




silent

Well-Known Member
4 Ιουλίου 2011
1.042
52
Νότια Προάστια
μάλιστα! όταν λες να λιώσω παπούτσια, τι ακριβώς θα πρέπει να κάνω από τη μεριά μου;
Εννοω οτι η ωρα που περνας στον εκπαιδευτη ειναι λιγη σε σχεση με την ωρα και τις επαναληψεις που χρειαζεται να εφαρμοσεις μονη σου με τον σκυλο για να εκπαιδευτει ο σκυλος. Τον πρωτο καιρο χρειαζεται σχεδον καθημερινη εξασκηση με το σκυλο στα πραγματα που εφαρμοζεται στον εκπαιδευτη

...και αν δε χάσεις κανα δάχτυλο (ανάλογα με το σκύλο)!!!:D
johnk 1. Μην τρομαζεις αμαχο πληθυσμο
2. Οι περισσοτεροι πρωτα χανουν το δαχτυλο και μετα πανε στον εκπαιδευτη:p
 




johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
...Ο εκπαιδεύτης ουσιαστικά εσένα μαθαίνει πως να χειριζεσαι τον σκυλο σου
...γιατί ο σκύλος τα ξέρει ήδη, πολύ καλά!
και δεν το λέω για αστείο, αυτό...
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.816
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf