εκπαιδευση σκυλου


Status
Κλειδωμένο θέμα

galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
βρε αρη, δεν εχω διαθεση ξανα για τα ιδια και τα ιδια..
μονο οποιος εχει κανει εκπαιδευση σε σωστο επαγγελματια, μπορει να καταλαβει τι σημαινει βασικη υπακοη και ΠΟΣΑ περιλαμβανει ..ολοι οι αλλοι, απλως υποθετουν, αναρωτιουνται, τσαντιζονται, ταλαιπωριουνται και η ζωη στα φορα συνεχιζεται :maria:
 


jennie

Well-Known Member
7 Δεκεμβρίου 2008
562
1
Αν δεν ταλαιπωρουμαι ουτε εγω ουτε το σκυλι μου και εχουμε αρμονικη συμβιωση χρειαζομαστε εκπαιδευση:confused:
 


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
Αν δεν ταλαιπωρουμαι ουτε εγω ουτε το σκυλι μου και εχουμε αρμονικη συμβιωση χρειαζομαστε εκπαιδευση:confused:
ναι, διοτι καποια στιγμη μπορει να ταλαιπωρηθειτε, ισως ταλαιπωρειτε αλλους, ισως ταλαιπωρεις τον σκυλο χωρις να το εχεις κατανοησει, κλπ κλπ.
και πανω απ ολα, ΜΑΘΑΙΝΕΙΣ πραγματα για τον σκυλο και για σενα, που ουτε καν τα φανταζεσαι και δεν θα τα βρεις στο ιντερνετ, οσο και να ψαχνεις...
 


DjSoukis

Banned
Banned
8 Ιουνίου 2006
1.998
743
@ harryf3

Αν σε κάθε "ΜΗ!" κοκκαλώνει, σε κάθε "ΕΛΑ" έρχετε, σε κάθε "ΚΑΤΣΕ!" κάθετε, κλπ. τότε δεν έχεις μια υπέροχη συμβίωση με ένα δυσκολο και σχετικά ανεκπαίδευτο σκυλί, αλλά μια υπέροχη συμβίωση με ένα δύσκολο και σχετικά εκπαιδευμένο σκυλί.

Το άλλο μέρος της δημοσίευσης που επανέλαβα, δεν αναφερόταν σε εσένα ειδικά αλλά προς όλους.Για να μη βλέπουμε αδιέξοδα εκεί που δεν υπάρχουν.

@ jennie

Αν έχεις τον έλεγχο του σκύλου σου ώστε να προστατεύεις τον ίδιο και τους γύρω σου και ο σκύλος σου δεν αποτελεί πρόβλημα για εσένα και τον περίγυρο σου...Τότε δεν χρειάζεσε εκπαίδευση γιατί την έχεις κάνει.
 


duaz

Well-Known Member
8 Ιανουαρίου 2009
241
0
athens
@manolis68

δεν ειμαι εκπαιδευτης κ ουτε θα μπορουσα να κανω κατα διανοια ενα τετοιο κοπιαστικο επαγγελμα που απαιτει φοβερη ηρεμια και απολυτη αφοσιωση ...
ουτε σε κρινω ουτε εχω τετοια διαθεση απλα οταν θα κανεις την εκπαιδευση και την παρακολουθησεις απο κοντα θα δεις ποσα πραγματικα αξιζει ... κ ποσο δυσκολο ειναι να την συνεχισεις στα δικα σου χερια εκει θα το πιασεις το ολο θεμα διαφορετικα !!!

φαντασου πως ο δικος μου του πηρε 2 εβδομαδες να αρχιζει να εκτελει τις πρωτες του εντολες κ χαιρομαι που μετα απο 700ευρω και 2 μηνες εκπαιδευσης μπορω να παω σε ενα μαγαζι σε ενα πεζοδρομο κ το σκυλι μου να περιμενει απ εξω χωρις να ενοχλει τους περαστικους ή εμενα και να ξερω πως θα βγω εξω και θα ειναι εκει !!!!
( φανταζομαι :D:D:D ) γιατι αυτο παντα θα το δουλευει συνεχεια !!!
ασε που το θεμα μιας τετοιας πνευματικης δραστηριοτητας τον κουραζει και αυτοματα εχεις ενα σκυλο που μπορεις να ασχοληθεις κ με αλλα χομπυ :D:D:D!!!!

οποτε για μενα η εκπαιδευση ειναι παρα μα παρα πολυ σημαντικη και να γινεται απο ανθρωπο εμπιστοσυνης και να τον εχεις εγκρινει εσυ κ ο σκυλος σου πανω απο ολα !!!
 


Ricos

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2009
2.046
82
Athens
μετα απο 700ευρω και 2 μηνες εκπαιδευσης μπορω να παω σε ενα μαγαζι σε ενα πεζοδρομο κ το σκυλι μου να περιμενει απ εξω χωρις να ενοχλει τους περαστικους ή εμενα και να ξερω πως θα βγω εξω και θα ειναι εκει !!!!
Εγω αυτο το καταφερα με τον προηγουμενο μου σκυλο που ηταν και ο πρωτος μου και ηταν και απο τις δυσκολες φυλες(πιτμπουλ) χωρις να τον στειλω για εκπαιδευση.Απλα ασχολιομουνα καθημερινα απο κουταβι που ηταν και μεχρι 1 χρονων. Ο σκυλος ηταν πολυ υπακουος και μαθαινε ευκολα.Ισως εγω ημουν τυχερος με αυτον τον σκυλο ή παλι εχω ταλεντο( μηπως πρεπει να το ψαξω?).Η γνωμη μου ειναι οτι καποια σκυλια ειναι ευκολα να εκπαιδευτουν και καποια οχι. Για τα δευτερα σιγουρα χρειαζετε επαγγελματιας εκπαιδευτης.Για τα πρωτα αν υπαρχει ορεξη και χρονος απο τον ιδιοκτητη δεν νομιζω οτι ειναι απαραιτητο να παει σε επαγγελματια εκπαιδευτη.
 


Teobullmastiff

Well-Known Member
25 Ιουλίου 2009
4.816
3
39
Πεντελη,Αθηνα
η βασικη θα μου κοστισει 700 ευρω.

αν γινοταν κατ'οικον θα μου κοστιζε 1000 ευρω.Ομως ο ιδιος ο εκπαιδευτης μου προτεινε την εκπαιδευση στον δικο του χωρο,για να γινεται μαζι με αλλα σκυλια...

ο Τορο μου κοστισε 1300 ευρω...

οχι μονο δεν μετανοιωσα τα 700 ευρω,αλλα θα τα ξαναδωσω ευχαριστως και για το επομενο bullmastiff που θα παρω!

αν τωρα καποιος δεν εχει τα 700 ευρω τοτε ας μην τον εκπαιδευσει τον σκυλο του.Ειναι κατανοητο οταν δεν "Εχω" να περασω ουτε τον μηνα μου,την εκπαιδευση θα σκεφτομαι...?
 


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
αν τωρα καποιος δεν εχει τα 700 ευρω τοτε ας μην τον εκπαιδευσει τον σκυλο του.Ειναι κατανοητο οταν δεν "Εχω" να περασω ουτε τον μηνα μου,την εκπαιδευση θα σκεφτομαι...?
εαν δεν εχεις να περασεις το μηνα σου, να μην παρεις σκυλο.
 


Teobullmastiff

Well-Known Member
25 Ιουλίου 2009
4.816
3
39
Πεντελη,Αθηνα
αυτο ηθελα να πω Γαλαζια,αλλα υπολογισα μηπως προκαλεσω τις αντιδρασεις ιδιοκτητων οι οποιοι τα βγαζουν δυσκολα περα αλλα εχουν σκυλο...:)
 


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
αυτο ηθελα να πω Γαλαζια,αλλα υπολογισα μηπως προκαλεσω τις αντιδρασεις ιδιοκτητων οι οποιοι τα βγαζουν δυσκολα περα αλλα εχουν σκυλο...:)
καλα, σοβαρολογουμε τωρα? χρωσταω εγω τιποτα εαν αυτοι τα βγαζουν δυσκολα περα?
καποτε πριν πολλα χρονια, σε βολτα μου στην καισαριανη με τον αντρα μου, χωρις να εχουμε μαζι μας σκυλο, σκαει μυτη στο ξαφνικο , σε κατασταση σεληνιασμενη, ενα λαμπραντορ (εαν θυμαμαι καλα) -ο ιδιοκτητης φωναζε κατι "μη, σταματα σου ειπα, ελα εδω τζακ, ελα εδω, μη, μη"
και πεφτει πανω μου με φορα για να το χαιδεψω, σηκωμενο στα δυο ποδια (καταλαβες πως) .
με πεταει κατω, πεφτω πανω στο ποδι μου και το σπαω, (εγχειρηση λαμες, κλπ)
ειμαστε σοβαροι τωρα?
ενα μονο αληθινο παραδειγμα εφερα.
 


manolis68

Well-Known Member
29 Ιουλίου 2008
416
0
Athens
Γιατι δεν ρωτας το μελος ποιος ειναι να κανεις τη δουλεια σου με το ποσο που εσυ θεωρεις καλυτερο για σενα?
Ρωτησα αλλα δεν ειπε.
Ρωτησα εντωμεταξυ και καποιον γνωστο μου, επαγγελματια του χωρου (οχι εκπαιδευτη) και μου ειπε πως θα δωσω 600 τουλαχιστον και θα πω και ευχαριστω! Αρα εδω ΞΕΧΝΑΜΕ το νομο προσφορας και ζητησης και παμε στο νομο της ΑΝΑΓΚΗΣ.

Οσο για τον εκπαιδευτικο που παιρνει 100€ οπως ειπες νωριτερα, η γνωμη μου ειναι πως ειναι καθαρμα γιατι πιανει τον αλλον στην αναγκη και τον σκιζει.
 




Teobullmastiff

Well-Known Member
25 Ιουλίου 2009
4.816
3
39
Πεντελη,Αθηνα
η εκπαιδευση ειναι σημαντικοτατο εργαλειο στα χερια του οποιουδηποτε ιδιοκτητη.

αυτο που συνεβει σε εσενα Γαλαζια,δειχνει ακριβως το προβλημα στην πραξη...

Λενε λοιπον οι περισσοτεροι στην Ελλαδα...μπορω να ελεγχω απολυτως τον σκυλο μου,σιγα μωρε τωρα τους εκπαιδευτες (...τα λεφτα θελουν να μας παιρνουν),εγω τον εκπαιδευω μονος μου "τωρα μαθαινουμε το μεινε,μετα θα μαθουμε το παρτον και φατον τον Π..στη!",ο σκυλος μου με ακουει κλπ κλπ...

και σε μια βολτα σε ενα παρκακι μια μερα,γινεται κατι αναλογο με αυτο που σου συνεβει και μετα λενε το περιφημο και all time classic πια..."Πρωτη φορα μου συμβαινει!!!"...εγω θα αλλαξω ελαχιστα την φραση και πιστευω πως θα την δωσω στην σωστη της βαση...

"Πρωτη φορα μου ξανασυμβαινει!!";)
 


DjSoukis

Banned
Banned
8 Ιουνίου 2006
1.998
743
@ manolis68

Θα κάνω μια εξαίρεση, μια που γνωριστήκαμε...

Έχω ένα γνωστό στην Αθήνα που με 250 ευρώ σου κάνει 10 μαθήματα βασικής υπακοής στο χώρο του.

Δηλαδή, 10 μαθήματα και ότι πιάσεις (εσύ, ο σκύλος θα πιάσει σίγουρα), θα πηγαίνεις εσύ εκεί που θα σου πεί (κάπου κέντρο είναι, θα κάνετε μάθημα κάπου εκεί κοντά σε καμιά πλατεία) και το μάθημα διαρκεί μία ώρα.Τα λεφτά τα δίνεις ανά μάθημα (25 ευρώ).

Δεν εγγυώμαι για τίποτα και για κανέναν, αν με ρώταγες δεν θα στον συνιστούσα...Απλά για να δείς ότι υπάρχουν διάφορες τιμές.

Έτσι και αλλιώς δεν μου έχεις δείξει να αξιολογείς και να διαπραγματεύεσε κάτι άλλο...

Αν θες περισσότερες πληροφορίες πες μου...
 
Last edited:


manolis68

Well-Known Member
29 Ιουλίου 2008
416
0
Athens
@ Galazio
Παρντον ??? :confused::confused::confused:

@ Duaz
ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ!!!!!
ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΓΚΗ!!!
Εκει που δεν συμφωνω ειναι στο ποσο των χρηματων! Δε πιστευω πως αν καποιος κανει σωστα τη δουλεια του μπορει να ζηταει οσα θελει επειδη τον εχεις αναγκη!

@ manolis68

Θα κάνω μια εξαίρεση, μια που γνωριστήκαμε...

Έχω ένα γνωστό στην Αθήνα που με 250 ευρώ σου κάνει 10 μαθήματα βασικής υπακοής στο χώρο του.

Δηλαδή, 10 μαθήματα και ότι πιάσεις (εσύ, ο σκύλος θα πιάσει σίγουρα), θα πηγαίνεις εσύ εκεί που θα σου πεί (κάπου κέντρο είναι, θα κάνετε μάθημα κάπου εκεί κοντά σε καμιά πλατεία) και το μάθημα διαρκεί μία ώρα.Τα λεφτά τα δίνεις ανά μάθημα (25 ευρώ).

Δεν εγγυώμαι για τίποτα και για κανέναν, αν με ρώταγες δεν θα στον συνιστούσα...Απλά για να δείς ότι υπάρχουν διάφορες τιμές.

Έτσι και αλλιώς δεν μου έχεις δείξει να αξιολογείς και να διαπραγματεύεσε κάτι άλλο...

Αν θες περισσότερες πληροφορίες πες μου...
Στειλε μου σε μηνυμα το τηλεφωνο του.
Αλλιως πες μου το ΠΩΣ θα βρω καποιον αλλον σε τιμη που εξηγησα νωριτερα! Απο αγγελιες? Γιατι οταν ρωταω εδω μεσα ή καποιο γνωστο, παιρνω παντα την ιδια τιμη! Τυχαιο?
 


isalasi

Well-Known Member
5 Ιανουαρίου 2007
86
0
ΑΘΗΝΑ
Αλήθεια ,
γνωρίζει κανείς τις τιμές για την αντίστοιχη παροχή υπηρεσιών , σε άλλες χώρες που πιθανόν υπάρχει μεγαλύτερη κυνοφιλική παιδεία ;
 


jennie

Well-Known Member
7 Δεκεμβρίου 2008
562
1
.

Οσο για τον εκπαιδευτικο που παιρνει 100€ οπως ειπες νωριτερα, η γνωμη μου ειναι πως ειναι καθαρμα γιατι πιανει τον αλλον στην αναγκη και τον σκιζει.
:confused::confused::confused:
Πως οριζεις εσυ την αναγκη? Οταν υπαρχουν εκπαιδευτικοι που ζητανε 15 ευρω ενω εγω ζηταω 100 γιατι ειναι αναγκη να παρεις εμενα? Δεν εχεις επιλογη? Σε αναγκαζω με κανα πιστολι να ερθεις?:confused::confused::confused:
 


manolis68

Well-Known Member
29 Ιουλίου 2008
416
0
Athens
:confused::confused::confused:
Πως οριζεις εσυ την αναγκη? Οταν υπαρχουν εκπαιδευτικοι που ζητανε 15 ευρω ενω εγω ζηταω 100 γιατι ειναι αναγκη να παρεις εμενα? Δεν εχεις επιλογη? Σε αναγκαζω με κανα πιστολι να ερθεις?:confused::confused::confused:
Για να σου δωσω τετοια τιμη, στηριζομαι στη φημη μου και την "αναγκη" σου να περασεις καπου στις πανελληνιες! Το ονομα μου σου δινει σιγουρια! Τα παιδια που δινουν πανελληνιες, δυστυχως εχουν τετοια πιεση που αυτο το βλεπουν σαν αναγκη. Ολα ξεκινανε απο τους γονεις φυσικα...
Τωρα θες να σου αναλυσω το συστημα παιδειας στην Ελλαδα? Νομιζω πως ολοι μας το ξερουμε και τις πλασματικες αναγκες του γεννα για να τα κονομανε καποιοι αετονυχιδες. :mad::mad::(:(
 


jennie

Well-Known Member
7 Δεκεμβρίου 2008
562
1
πλασματικη αναγκη οχι αναγκη. Αρα πολυτελεια. Αρα με προσθετη αξια. Αρα κοστολογω οσο θελω και η αγορα θα με κρινει. Μη τα βαλουμε τωρα και με τον Adam Smith και τους νομους της ελευθερης αγορας!
 


Teobullmastiff

Well-Known Member
25 Ιουλίου 2009
4.816
3
39
Πεντελη,Αθηνα
ειστε offtopic...παρακαλω στο θεμα μας!!:D:D

Aς με συγχωρησει ο admin,αλλα παντα ηθελα να το πω αυτο!:paja1::p

p.s ειμαι θεωρητικος...αλλα εμαθα την "Σχεση προσφορας και ζητησης"...;)
 


Status
Κλειδωμένο θέμα