εκτροφεια


mike12345

Member
6 Μαρτίου 2017
18
25
26
Καλησπέρα σας ! είμαι νέο μέλος και έχω κάποιες ερωτήσεις...
γνωρίζει κανένας το παρακάτω εκτροφείο ? και πόσο αξιόπιστο είναι>?
http://www.dogcenter.gr/index.php
γνωρίζετε που μπορώ να βρω υγιές κουταβάκια ράτσας labrador?
(έχω κοιτάξει πολλές φιλοζωικές άλλα δεν έχω βρει...)
Σας ευχαριστω για τον χρονο σας!!!
 




mike12345

Member
6 Μαρτίου 2017
18
25
26
Να είστε καλά που μου απαντήσατε... δεν ξερω τι θα εκανα και πως θα το έπαιρνα αν πάθαινε τιποτα το κουταβάκι που σκόπευα να έπαιρνα... Μήπως τυχαίνει να γνωρίζετε που μπορώ να βρω ένα κουταβάκι λαμπραντορ?
Καποιος που μπορει να με βοηθήσει παρακαλω?
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.655
19.887
Μην ανοίγεις όμως διπλά θέματα, γιατί δημιουργείται χάος.
Κάνε μια έρευνα στο φόρουμ, μέσω της αναζήτησης.
Εχεις πολλά να μάθεις :)
 




mike12345

Member
6 Μαρτίου 2017
18
25
26


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
Αν αναφέρεσαι στη σελίδα του ΚΟΕ, οι έξι ράτσες που είδες αφορούν στις ελληνικές φυλές που γίνεται προσπάθεια διάσωσής τους. Αυτό που θα κάνεις είναι να τους πάρεις ένα τηλέφωνο και να τους πεις να σου στείλουν με μέιλ τα εκτροφεία λαμπραντόρ που υπάρχουν στην Ελλάδα. Μετά θα διαλέξεις ένα χ αριθμό απο αυτά, θα τους πάρεις τηλ να κλείσεις ραντεβού να πας να τους δεις από κοντά για να επιλέξεις τον εκτροφέα που σου κάνει περισσότερο. Θα ρωτήσεις ό,τι θες, να σου λύσουν απορίες για τη φυλή κλπ και να σου πουν για αναμενόμενες γέννες.
 


Χριστόφορος_Καρ

Well-Known Member
15 Ιουνίου 2015
510
445
Αθήνα
πάρε τηλ εδώ 210 8145165
και ζήτα όλα τα τηλ από τα εκτροφεία, μόλις πάρεις το πρώτο εκτροφείο και σου πουν τιμή γράψε ξανά τι σκέφτεσαι :eek:
Γιατί είμαι σίγουρος μόλις ακούσεις το 800€+ θα αλλάξουν πολλά :cool:
Πόσο κοστίζει το σκυλάκι αφού το πάρεις το έχεις υπολογίσει;
 
  • Like
Reactions: Miniature Schnauzer


mike12345

Member
6 Μαρτίου 2017
18
25
26
@noni_papa oooh ευχαριστώω παρα πολυ!!! θα πάρω αύριο τηλέφωνο να ρωτησω και μολις δω τα εκτροφεία θα σας ενημερώσω. Να είστε ολοι καλα που με βοηθήσατε
πάρε τηλ εδώ 210 8145165
και ζήτα όλα τα τηλ από τα εκτροφεία, μόλις πάρεις το πρώτο εκτροφείο και σου πουν τιμή γράψε ξανά τι σκέφτεσαι :eek:
Γιατί είμαι σίγουρος μόλις ακούσεις το 800€+ θα αλλάξουν πολλά :cool:
Πόσο κοστίζει το σκυλάκι αφού το πάρεις το έχεις υπολογίσει;
προσπαθω να σκεφτομαι ολα τα πιθανά ενδεχόμενα, θα δω και αν βγαίνω οικονομικά θα δράσω αντίστοιχα. Αυτα τα εκτροφεία που θα μου πουν θα ειναι καλα ή θα ειναι κανενας "σκυλεμπορας"?
 


Χριστόφορος_Καρ

Well-Known Member
15 Ιουνίου 2015
510
445
Αθήνα
@noni_papa oooh ευχαριστώω παρα πολυ!!! θα πάρω αύριο τηλέφωνο να ρωτησω και μολις δω τα εκτροφεία θα σας ενημερώσω. Να είστε ολοι καλα που με βοηθήσατε


προσπαθω να σκεφτομαι ολα τα πιθανά ενδεχόμενα, θα δω και αν βγαίνω οικονομικά θα δράσω αντίστοιχα. Αυτα τα εκτροφεία που θα μου πουν θα ειναι καλα ή θα ειναι κανενας "σκυλεμπορας"?
Λαμόγια είναι και αυτοί αλλά δικά μας παιδιά. Τσέκαρε visa και όρμα (y)
 




noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
"Σκυλέμπορας" τι εννοείς; Αν κάνει παράνομες γέννες; όλοι στον κοε είναι νόμιμοι. Τώρα υπάρχουν φυσικά εκτροφείς που κάνουν καλύτερες και πιο προσεκτικές εκτροφές. Κοίτα (από τα λίγα που ξέρω) να συμμετέχουν σε εκθέσεις κλπ. Οπωσδήποτε πρέπει να πας από εκεί να μιλήσεις μαζί τους, να δεις εγκαταστάσεις κλπ. (http://www.dogforum.gr/community/threads/Εκτροφείο-labrador-retriever.19148/page-2 σε αυτό το θέμα αναφέρονται στο ποστ #25 αναφέρονται κάποια εκτροφεία). Αν θες καθαρόαιμο αυτή είναι η πηγή, ακριβή μεν αξιόπιστη και ηθικά σωστή δε. Η εναλλακτική είναι η φιλοζωική όπου πια έχει πολλά λαμπραντοροειδή
 




mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.655
19.887
χιούμορ;)
Ok...το χιούμορ είναι πάντα δεκτό, αλλά θεωρείς ότι στην περίπτωση του ανθρώπου, που λόγω ελλειπούς γνώσης, δεν μπορεί να το αντιληφθεί, πάρα μόνο κυριολεκτικά, προσφέρει κάτι; Σίγουρα όχι, κάτι καλό ε;
 


Χριστόφορος_Καρ

Well-Known Member
15 Ιουνίου 2015
510
445
Αθήνα
Ok...το χιούμορ είναι πάντα δεκτό, αλλά θεωρείς ότι στην περίπτωση του ανθρώπου, που λόγω ελλειπούς γνώσης, δεν μπορεί να το αντιληφθεί, πάρα μόνο κυριολεκτικά, προσφέρει κάτι; Σίγουρα όχι, κάτι καλό ε;

nope. Πιστεύω ότι αυτός το κατάλαβε καλύτερα από σενα.
 


zenio

Well-Known Member
4 Ιουνίου 2011
1.002
2.714
Δραμα
nope. Πιστεύω ότι αυτός το κατάλαβε καλύτερα από σενα.
Χριστοφορε συνεχιζεις στο ιδιο μοτιβο το "χιουμορ" σου σε διαφορα θεματα. Εισαι αυτο που θα λεγαμε στα Ποντιακα (και δε μεταφραζεται πληρως στη Νεοελληνικη) ευκαιρος, με κοντινοτερες τις λεξεις ελαφρυς, αυτος που μιλαει χωρις να σκεφτει, απερισκεπτος και τετοια πραγματα. Τις προαλλες σε εκραξε ο Τασος, πιο πριν σε διορθωσα εγω... πρσπαθησε να κρινεις καλυτερα την καθε περισταση γιατι δημιουργεις εντυπωσεις.

@mike12345
Καλως ηρθες στο φορουμ. Οι βασικες σου αποριες εχουν χιλιοαπαντηθει. Χρησιμοποιησε την αναζητηση με λεξεις κλειδια που σε αφορουν, διαβασε τα θεματα που σου δωθηκαν και ειμαστε εδω να συζητησουμε οτι θελεις.

Αν ψαχνεις καθαροαιμο σκυλο οι εκτροφεις του ΚΟΕ και μονο ειναι μονοδρομος. Αν ψαχνεις απλα ενα σκυλακο σε μορφη Λαμπραντορ οι φιλοζωικες ειναι μονοδρομος.

Γεννες φιλου γνωστου ξαδερφου καθως και πετσοπ αποκλειονται για τους λογους που θα καταλαβεις ψαχνοντας.

Περιμενουμε νεα σου
 




mike12345

Member
6 Μαρτίου 2017
18
25
26
διάβασα μερικες αναρτήσεις απο μια κοπελα στο φορουμ σας που πηρε ενα κουταβακι απο το dog center και της πέθανε (παραλιγο να το κανω και εγω) -προφανως δεν μιλουσα για εκτροφεις της ΚΟΕ- αυτο που ελεγα παραπανω ειναι οτι γενικως ειμαι ανοικτός στις επιλογες μου και σκεφτομαι πολυ καθως ψάχνω σε φιλοζωικές και σε εκτροφεια. ΔΕΝ ΘΕΛΩ στην καμια περιπτωση να επαιρνα ενα σκυλο και να μου πάθαινε κατι απο αμελια εκτροφεα και δεν συζητώ για τα χρηματα (οκ καταλαβαινω δυσκολοι καιροι και τα σχετικα αλλα χέστηκα (συγνωμη για την έκφραση) για τα χρηματα εχει να κανει με ενα ζωντανο με ενα σκυλι...
μεχρι στιγμης περναω πολλες ωρες με τους φιλους μου και ολοι εχουν απο ενα σκυλο με τους οποιους σκυλους περναω πολυ χρονο και πραγματικα ποναει πολυ αν παθει κατι ο σκυλος ( απο αρρώστια μεχρι και θανατο) και νομιζω με καταλαβαίνετε, ειμαι ευγνώμων που με ενημερώσατε ολοι σας εγκαίρως και δεν πηρα απο καποιον ακυρο.
 




zenio

Well-Known Member
4 Ιουνίου 2011
1.002
2.714
Δραμα
@zenio και ποιος σου λέω ότι δεν θέλω;
Στο συγκεκριμενο θεμα για παραδειγμα η εντυπωση που δημιουργησες ηταν οτι οι εκτροφεις μπαινουν στην ιδια κατηγορια ηθικα αλλα και απο αποψη ποιοτητας με τον καθε κουταβοπαραγωγο και πισαυλιτη.

Παρακατω εγραψες οτι αυτη η εντυπωση ηταν χιουμορ, αρα αναιρειται.

Διαλεξε λοιπον τι απο τα 2 ισχυει για να ξερουμε αν μιλαμε με καποιον που απλα δεν σκεπτεται πριν μιλησει ή με καποιον που μιλαει με συγκεκριμενες αποψεις
 
  • Like
Reactions: Haris Drazen