εμπειριες απο στειρωσεις


trop1

Member
30 Απριλίου 2023
7
2
41
Καλημερα σας,
ειμαι καινουργιος στο forum και θα ηθελα να σας κανω μια ερωτηση (διαβασα αναρτησεις εδω πανω στην στειρωση αλλα δεν με καλυψανε πανω σε αυτο που θελω να ρωτησω)
εχω ενα μαλτεζακι θυληκο και σκεφτομαι να το στειρωσω. επειδη το ψαχνω πολυ και δεν βρισκω ακρη απο αποψεις, η ερωτηση μου ειναι η εξης. οσοι εχετε θυληκα σκυλια και τα στειρωσατε σε τι ηλικια του σκυλιου το κανατε και αν ειχατε καποια προβληματα σε συμπεριφορα του σκυλου και οτι αλλο προεκυψε απο την στειρωση σαν αλλαγη δηλαδη στον σκυλο.
θα με βοηθησουν πολυ οι αποψεις σας επειδη θελω να δω εμπειριες ιδιοκτητων καθοτι ειναι μεσα στην σκεψη μου ενα χαος το θεμα στειρωση θυληκου σκυλου.
σας ευχαριστω
 


Mava

Well-Known Member
4 Δεκεμβρίου 2022
410
256
45
Καλημέρα σας!
εγω έχω αρσενικό σκυλο μικρόσωμο κ τον στείρωσα 1,5 χρονών.
δεν το μετάνιωσα κ σαν συμπεριφορά ο σκύλος ήταν για λίγο καιρό πιο νευρικός αλλά αρχισε να παίζει με ολα τα παιχνίδια του το μόνο μείον είναι ότι μετράω πιο αυστηρά την τροφή του γιατί έπεσε ο μεταβολισμός του.
στο παρελθόν όμως είχαμε ένα κοκκεράκι θηλυκό κ πραγματικα τότε δεν ξέραμε τοσο για τις στειρώσεις κ αν γύριζα τον χρόνο πίσω θα την στείρωνα,διότι απέκτησε καρκίνους σε ηλικία 7 ετών .κ αν είχε στειρωθεί δεν θα τα είχαμε αυτά.προσωπική εμπειρία φυσικα.
 
  • Like
Reactions: trop1


bella_gr

Well-Known Member
18 Φεβρουαρίου 2014
374
249
dog-place.blogspot.com
ειχα ενα θηλυκο γκολντεν και τωρα εχω ενα θηλυκο κανγκαλ. και τα 2 στειρωθηκαν λιγο αφου τελειωσε η πρωτη περιοδος. απο πλευρας συμπεριφορας δεν ειδα αλλαγη. θελει προσοχη το φαγητο να μην παρουν βαρος. αν δεν στειρωθει το θυληκο, πρεπει να χεις το νου σου για πυομητρα και καρκινο στους μαστους. και τα 2 συνηθως εμφανιζονται σε σκυλια μεγαλυτερης ηλικιας, με οτι αυτο συνεπαγεται αν χρειαστει χειρουργειο.
 
  • Like
Reactions: trop1


marytherion

Well-Known Member
16 Απριλίου 2010
283
247
KORYDALLOS
εγώ τη στείρωσα αμέσως μετά τον πρώτο οίστρο...δεν είχαμε ποτέ προβλήματα υγείας εκτός από τις λυπηρές συνέπειες των βαθειών γηρατιών...παρέμεινε τεσσεράμισυ κιλά για πάντα ,ο δείκτης της ζυγαριάς δεν μετακινήθηκε ποτέ...τη μόνη αλλαγή που είδαμε ήταν οτι γλιτώσαμε τις δαγκωνιές απο τα ξυραφένια δοντάκια της οταν προσπαθούσαμε να της φορέσουμε το βρακάκι με το σερβιετάκι κατά τη διάρκεια της πρώτης και μοναδικής περιοδου..δεν της αρεσε το μαυρο φαίνεται ήθελε κάτι σε πιο συντηρητικό..:X3:
 
  • Like
Reactions: trop1


trop1

Member
30 Απριλίου 2023
7
2
41
Καλημέρα σας!
εγω έχω αρσενικό σκυλο μικρόσωμο κ τον στείρωσα 1,5 χρονών.
δεν το μετάνιωσα κ σαν συμπεριφορά ο σκύλος ήταν για λίγο καιρό πιο νευρικός αλλά αρχισε να παίζει με ολα τα παιχνίδια του το μόνο μείον είναι ότι μετράω πιο αυστηρά την τροφή του γιατί έπεσε ο μεταβολισμός του.
στο παρελθόν όμως είχαμε ένα κοκκεράκι θηλυκό κ πραγματικα τότε δεν ξέραμε τοσο για τις στειρώσεις κ αν γύριζα τον χρόνο πίσω θα την στείρωνα,διότι απέκτησε καρκίνους σε ηλικία 7 ετών .κ αν είχε στειρωθεί δεν θα τα είχαμε αυτά.προσωπική εμπειρία φυσικα.
[/QU
εγώ τη στείρωσα αμέσως μετά τον πρώτο οίστρο...δεν είχαμε ποτέ προβλήματα υγείας εκτός από τις λυπηρές συνέπειες των βαθειών γηρατιών...παρέμεινε τεσσεράμισυ κιλά για πάντα ,ο δείκτης της ζυγαριάς δεν μετακινήθηκε ποτέ...τη μόνη αλλαγή που είδαμε ήταν οτι γλιτώσαμε τις δαγκωνιές απο τα ξυραφένια δοντάκια της οταν προσπαθούσαμε να της φορέσουμε το βρακάκι με το σερβιετάκι κατά τη διάρκεια της πρώτης και μοναδικής περιοδου..δεν της αρεσε το μαυρο φαίνεται ήθελε κάτι σε πιο συντηρητικό..:X3:
ε μα κι εσεις... τα σκυλια εχουνε αποψη, επρεπε να την ρωταγατε χρωμα!:unsure:
 
  • Haha
Reactions: marytherion


Mava

Well-Known Member
4 Δεκεμβρίου 2022
410
256
45
ε μα κι εσεις... τα σκυλια εχουνε αποψη, επρεπε να την ρωταγατε χρωμα!:unsure:
Δεν καταλαβα την απάντηση σας
 






trop1

Member
30 Απριλίου 2023
7
2
41
Δεν καταλαβα την απάντηση σας
συγνωμη για αλλον χρηστη πηγαινε, απλα επειδη ακομα δεν το ξερω καλα εδω τον χειρισμο και δεν τα παω και καλα με την τεχνολογια, το εστειλα και σε εσας. σας ευχαριστω για την προηγουμενη απαντηση σας με βοηθησε αρκετα
 
  • Love
Reactions: Mava


Aliki V.

Well-Known Member
1 Μαϊου 2020
554
527
49
Τη δικιά μας, μας είπε η κτηνίατρος καλύτερα μετά τη 2η περίοδο. Λόγω κάποιου θέματος που είχε, το κάναμε μετά την 3η περίοδο. Ήταν όλα μια χαρά. Τα μόνα που είδα (αλλά δεν ξέρω αν οφείλονται εκεί) είναι ότι έγινε πιο εύκολη με την ξηρά τροφή της, πίνει πολύ περισσότερο νερό (δεν έπινε, είχαμε θέμα) και έγινε πάρα πολύ χαδιάρα!!!
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
Είχα μια θηλυκιά ντογκο Αργεντινό την στειρωσα στην ηλικία των 9 ετών γιατί είχα αλλά 2 αρσενικα και άρχισα λόγω εργασίας ταξίδια και δεν μπορουσα να την κοντρολαρω. Όσο ήταν αστειρωτο δεν είχα θέματα συμπεριφοράς ήταν τυπικό ζώο και δεν μου δημιουργούσε προβλήματα. Στα εννέα χρόνια της έκανε μόνο μια γέννα κι όχι με τα δικά μ αρσενικα.
Από αρσενικα είχα κι έχω συνολικά στη ζωή Μ πάνω από 7 μέχρι στιγμής ζώα χωρίς να αντιμετωπίσω ποτέ πρόβλημα υγείας που θα το γλυτωνα με στείρωση. Είχα ακόμα και κρυψορχη σκύλο που δεν στειρωσα και έφυγε στον ύπνο του από καρδιά 120ετων περίπου ηλικία πάρα πολύ καλή για την φυλή του. Κανένα ζώο δεν είχα στειρώσει και δεν είχα ποτέ ανεπιθύμητο ζευγάρωμα.
Αυτή τη στιγμή έχω και μια αλωπεκιδες η οποία είναι αστειρωτη και θα κάνει γέννα όταν έρθει η ώρα της. Είμαι αρνητικός στις στειρώσεις χωρίς ιατρικό λόγο διότι είναι αδένες πολυ χρήσιμοι στον οργανισμό κι έχουν λόγο ύπαρξης όχι μόνο για αναπαραγωγή.
Εν γένη κατέχοντας συνολικά πάνω από 12περιπου ζώα διαδοχικά όλα ατσειρωτα ποτέ δεν αντιμετώπισα πρόβλημα είτε ανεπιθύμητες γέννες
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Είμαι αρνητικός στις στειρώσεις χωρίς ιατρικό λόγο διότι είναι αδένες πολυ χρήσιμοι στον οργανισμό κι έχουν λόγο ύπαρξης όχι μόνο για αναπαραγωγή.
Πρόσφατα διάβασα ότι οι πιθανότητες για αιμαγγειοσάρκωμα δυστυχώς αυξάνονται σε στειρωμένα.


Απόσπασμα:
Studies have identified that neutering is associated with risk of developing splenic and cardiac Hemangiosarcoma (HSA), in particular (9,14). It has been reported that spayed female dogs have 5× the risk of intact female dogs for cardiac HSA (14), and 2.2× the risk for splenic HSA (9).
 
  • Like
Reactions: GRDANE


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Να ξεκαθαρίσω στο παραπάνω που πόσταρα ότι δεν είμαι κατά της στείρωσης αλλά υπέρ της λελογισμένης χρήσης που λένε. Εκτός από όταν έχω να κάνω με κάγκουρες που αμολάνε σκύλους μόνους όπως στην περιοχή μου, οπότε εκεί κηρύττω ότι η στείρωση ειναι πανάκεια.
 
  • Like
Reactions: GRDANE


trop1

Member
30 Απριλίου 2023
7
2
41
Να ξεκαθαρίσω στο παραπάνω που πόσταρα ότι δεν είμαι κατά της στείρωσης αλλά υπέρ της λελογισμένης χρήσης που λένε. Εκτός από όταν έχω να κάνω με κάγκουρες που αμολάνε σκύλους μόνους όπως στην περιοχή μου, οπότε εκεί κηρύττω ότι η στείρωση ειναι πανάκεια.
το δικο μου που ειναι θυληκο μαλτεζ δεν ειναι οτι θελω να το στειρωσω λογο γεννας, εγω το παω βολτα και στο σπιτι δεν εχω αλλο σκυλο. απλα απο θεματα υγειας το θελω να το κανω, επειδη παθαινουν καρκινο τα θυληκα αν δεν στειρωθουν. υπαρχει πιθανοτητα μεγαλη δηλαδη. ειχα παλιοτερη εμπειρια με μια αστειρωτη σκυλιτσα και ειχε παθει καρκινο σε μεγαλη ηλικια. και με αυτο το post ψαχνω να δω την καλυτερη ηλικια στειρωσης για θυληκα και αν αλλαζει η συμπεριφορα η οτι αλλο. πχ στην αμερικη λενε στους 8 μηνες να στειρωνοντε τα σκυλια. πριν την πρωτη τους περιοδο δηλαδη. εγω το βλεπω υπερβολικο αυτο χωρις να ειμαι γιατρος βεβαια, απλα δεν ξερω μετα στην συμπεριφορα του τι προβληματα βγαλει, η θεματα υγειας. αλλοι γιατροι στην ελλαδα που μιλησα μου λενε 2 μηνες μετα την πρωτη περιοδο να στειρωθει. αλλοι γιατροι μου λεγανε πριν την πρωτη περιοδο και καποιος γειτονας μου λεει οχι τωρα λενε στα 2 χρονια ειναι καλυτερο για να μην βγαλει επιθετικοτητα επειδη θα εχουν ολοκληρωθει οι ορμονες του και οτι ειναι καλυτερο για το σκυλο. ναι αλλα αν το στειρωσεις τοτε σε αυτην την ηλικια εκει αυξανεις το ποσοστο καρκινου κατα 30%. με λιγα λογια ο καθε ενας γιατρος λεει διαφορετικα πραγματα και οι βιβλιογραφιες αλλαζουν καθε τοσο και σου λενε αλλα καθε φορα. ειλικρινα το λεω εχω παρει γυρω στα 20 τηλεφωνα απο κτηνιατρους και οι αποψεις ηταν οι μισες πριν την πρωτη περιοδο και οι αλλες μισες μετα την πρωτη περιοδο. οποτε το ψαχνω πλεον καθαρα εμπειρικα εδω μεσα απο ιδιοκτητες σκυλων γιατι αλλιως δεν βγαζω ακρη. προσπαθω δηλαδη να βρω την χρυση τομη ωστε και ο σκυλος να ειναι υγιης και να μην αλλαξει η συμπεριφορα του και να μην επεμβουμε πολυ στην φυση του. σιγουρα η στειρωση ειναι εναντια στην φυση, αλλα ειναι το αναγκαιο κακο που λεμε γιατι μετα μπορει να τρεχουμε και να μην φθανουμε απο θεματα υγειας και ηδη το επαθα μια φορα
 
Last edited:


bella_gr

Well-Known Member
18 Φεβρουαρίου 2014
374
249
dog-place.blogspot.com
λενε μετα την πρωτη περιοδο για να εχει ολοκληρωσει την αναπτυξη του. τους 2 μηνες μετα την πρωτη περιοδο το λενε για να εχει αποκατασταθει η φυσιολογικη ροη αιματος στα αναπαραγωγικα οργανα και να μειωθει η πιθανοτητα αιμορραγιας κατα την διαρκεια της στειρωσης. στο εξωτερικο που τα στειρωνουν τοσο μικρα προσωπικα το βρισκω πολυ λαθος.
 
  • Like
Reactions: Mava


marytherion

Well-Known Member
16 Απριλίου 2010
283
247
KORYDALLOS
εγώ αυτό που κατάλαβα απόσα έχω διαβάσει κι ακούσει από τότε που έγινα μέλος του forum είναι ότι η στείρωση είναι αναγκαίο κακό για να αποφευχθεί η πυομήτρα στα θηλυκά (έχω ακούσει αρκετές ιστορίες για σκύλες που την πάθανε αλλά ηταν είτε δύσκολο να χειρουργηθούν λόγω ηλικίας με επιπλοκές κλπ ή ήταν πλέον αργά) O άλλος βασικός λογος ήταν και παραμένει νομίζω η προϋπόθεση κι επεβεβλημένη στείρωση στην περίπτωση υιοθεσίας απο φιλοζωική για έλεγχο του πληθυσμού των αδέσποτων
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
@trop1 καλύτερα είναι να ψάξεις και από έγκυρες ιατρικές πηγές στο Internet εξω.

Οι γιατροί εδώ λένε ναι στην στείρωση διότι:
  1. Είμαστε κωλοχώρα σε θέμα κυνοφιλίας, ή που θα παρατάμε και θα ξαμολάμε σκύλο και θα γεννοβολάει στους δρόμους, ή που ο κάθε ανεγκέφαλος βάζει γέννα για τους δικούς του ηλίθιους λόγους.
  2. Ο ελληνάρας πάει γιατρό μόνο για εμβόλια και στείρωση (μην κρίνουμε από τα μέλη εδώ μέσα). Μένω σε κάπως επαρχιακή περιοχή και όταν πήγα την πρώτη φορά σε τοπικό κτηνίατρο για προληπτικές αιματολογικές εξετάσεις με κοιτούσε σαν εξωγήινο.
  3. Οι γιατροί κρίνουν από τις πυομήτρες και τους προστάτες που βλέπουν και σου λένε "στείρωση" για να τα αποφύγεις. Το ζύγισμα, η απόφαση και το αν η στείρωση (άνευ λόγου) προκαλεί άλλα κουσούρια "δεν είναι της παρούσης" για αυτούς.
Είχα στειρώσει και τις 2 θηλυκές μου σε ηλικίες 2 και 4 ετών, περισσότερο από το φόβο αν μου τύχει πυομήτρα σε μεγάλη ηλικία πως θα ανταπεξέλθουν σε ένα χειρουργείο. Έχω έναν αρσενικό ατείρωτο 9 ετών - εδώ προβληματιζόμουν τον τελευταίο καιρό μήπως πρέπει να στειρωθεί για θέμα προστάτη. Μάλλον δεν θα τον στειρώσω - δεν είμαι ακόμη τελείως σίγουρη αλλά θα πρέπει να αποφασίσω σύντομα λόγω ηλικίας.
 
  • Like
Reactions: p__nat


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
λενε μετα την πρωτη περιοδο για να εχει ολοκληρωσει την αναπτυξη του.
Αρκετές φυλές αναπτύσσονται έως και 18 μήνες, οπότε εκεί έχουν προλάβει να έχουν περισσότερες από μία περίοδο.
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.552
6.983
Έχω έναν αρσενικό ατείρωτο 9 ετών - εδώ προβληματιζόμουν τον τελευταίο καιρό μήπως πρέπει να στειρωθεί για θέμα προστάτη. Μάλλον δεν θα τον στειρώσω - δεν είμαι ακόμη τελείως σίγουρη αλλά θα πρέπει να αποφασίσω σύντομα λόγω ηλικίας.
Πρόσφατα απέκτησα άποψη πάνω σε αυτή τη συγκεκριμένη περίπτωση - ας την πω :LOL:

Αρσενικό θα στείρωνα ξανά κάπου στα τέλη αυτού που θεωρείται μέση ηλικία για το μέγεθός του. Είναι δύσκολο στην 3η ηλικία να μην βγάλει κάτι σε προστάτη κ θα ήθελα α) να προλάβω το ζόρι που θα τραβήξει (και δεν έρχεται μόνος του πάντα, μπορεί να δημιουργήσει κ άλλα) κ β) να μην έχω (πολύ) άγχος για την αναισθησία κ τα μεθελκομενα αυτής σε συκώτια, νεφρά κτλ.

Για τα θηλυκά δεν ξέρω πότε υπάρχει μεγαλύτερο ρίσκο για πυομητρα, με βάση αυτής θα κινουμουν αντίστοιχα.

Για κανένα λόγο δεν θα στείρωνα από επιλογή ζώο 8 μηνών. Κατά προτίμηση ούτε κ πριν τα 3-4 χρόνια. Για τις πιθανότητες καρκίνου δεν ξέρω όμως (αυτό που ειπώθηκε πιο πάνω για μετά τα 2 χρόνια).
 
  • Like
Reactions: vrmode


trop1

Member
30 Απριλίου 2023
7
2
41
αυτο ειναι απο το american kennel club


Interestingly though, different breeds and different sized dogs mature at different ages, which means that early spay/neuter may not be bad for all dogs. The wide margin of maturation of dogs varies considerably, as toy breed dogs mature sexually as early as six to nine months of age whereas large and giant breeds may mature as late as 16-18 months of age. The end conclusion is that generally, the larger breeds had possibly more to risk in future health conditions in than small or toy breeds of dogs due to early spaying or neutering since they mature at a later age.

με λιγα λογια δηλαδη οι μεγαλες και οι γιγαντοσωμες φυλες πιο μετα απο τις μικροσωμες φυλες. επειδη ωριμαζουν πιο αργα. αλλα για μικροσωμες φυλες που λεει απο 6 μηνων μεχρι 9 ειναι too much πιστευω. ειναι κουταβι σε εκεινη την ηλικια ακομα και μια μικροσωμη φυλη! και λεει οτι πρεπει να ωριμασει σεξουαλικα για να στειρωθει ενα σκυλι. αρα δηλαδη να του ερθει περιοδος συμφωνα με αυτο που λεει. οχι τοσο βαση ηλικιας αλλα βαση σεξουαλικης ωριμανσης. αλλα μετα στις μεγαλοσωμες φυλες δεν λεει mature sexually αλλα σκετο mature στους 16-18 μηνες. αρα μεχρι τοτε δεν εχουν ωριμασει σεξουαλικα τα μεγαλοσωμα;; δεν ξερω πραγματικα ειναι μπερδεμα. τωρα θα μου πειτε γιατι το ψαχνεις τοσο, απλα ειναι μια απορεια

εδω μια αλλη ξενη ιστοσελιδα λεει αλλα, οτι μετα τους 6 μηνες αλλα και 3-4 μηνες μετα την πρωτη περιοδο τους, αλλα και δεν ειναι και ξεκαθαρο αυτο καθως πρεπει να παρουμε και διαφορες παραμετρους υποψην και ρωτηστε και τον κτηνιατρο σας


So when should you spay a dog?
In short, it depends. Historically, it was advised to spay shortly after 6 months of age, timing the surgery for 3-4 months after a season (often their first). Now it appears the decision is not as clear cut as that; with various elements needing to be taken into consideration.

Probably the most concerning finding is the suspected increased risk of certain cancers or orthopaedic diseases in some large breeds (specifically Golden Retrievers, Labrador Retrievers and German Shepherds) when neutered at this traditional age. Although research is ongoing, many practitioners are now suggesting to spay larger breeds closer to, or after, one year of age. This needs to be weighed up against potentially losing the benefit of earlier spaying on the reduction in the risk of mammary cancer development. And the risk of the dog becoming pregnant, and so would always involve a discussion with your vet.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU