εντολή έλα


sharito

Well-Known Member
14 Μαϊου 2014
63
28
30
καλησπερα,ξερω οτι εχει γινει αυτη η συζητηση αρκετες φορες εδω μεσα αλλα νομιζω οτι η περιπτωση μας ειναι λιγο διαφορετικη.Ο σαριτος μας λοιπον ειναι 1 ετους και τον εχουμε απο 6 μηνων. Οταν τον πρωτοπηραμε τον αφηνα ελευθερο στο παρκο και δεν εφευγε ουτε δεκα μετρα μακρια απο εμενα (χωρις να ξερει την εντολη απλα προφανως ηταν ακομα ψαρωμενος και εκτος των αλλων επαιζε και με τα φιλαρακια του).Απο το διαστημα του 1 μηνα περιπου και μετα αρχισε να "ανοιγεται" και να απομακρυνεται απο εμενα μεχρι που μια μερα βγηκε εξω απο το παρκο (περασε απεναντι τον δρομο και ξαναγυρισε) αλλα απο το σοκ μου τον ειχα δεμενο απο τοτε καθε φορα στην βολτα μας για τους επομενους δυο μηνες.Ξεκινησαμε να μαθαινουμε την εντολη εντος σπιτιου και ακουει κανονικοτατα,δοκιμασαμε λοιπον ξανα να τον αφησουμε στο παρκο (μιας και εχει πολλα φιλαρακια εκει),ο κυριος λοιπον ενω στο σπιτι ακουει πολυ καλα την εντολη οταν τον αφησαμε καποιες φορες ξανα, επαιζε λιγο με τα αλλα σκυλακια και μετα λακαγε (ευτυχως που παντα βρισκοταν καποιος γνωστος μου εκει γυρω και τον τσακωνε) ,φωναζα ,ξαναφωναζα ,τιποτα!!! ετρεχε μακρια και δεν ενδιαφεροταν ΚΑΝ να κοιταξει που βρισκομαι (εδω να σημειωσω οτι τωρα πια σε αυτη την ηλικια δεν ασχολειται τοσο με τα παιχνιδια οσο με τις θυληκες σκυλιτσες).δοκιμασα λοιπον να παρω ενα πτυσσομενο λουρι 5 μετρων και για αρχη να προσπαθησουμε να του μαθουμε την εντολη ετσι , προς εκπληξη μου ομως καταλαβα οτι το σκυλι μου δεν ειναι οτι ΚΑΝΕΙ πως δεν με ακουει απλα ΔΕΝ με ακουει.μεχρι που του κρατουσα το κεφαλι μπροστα στο προσωπο μου και φωναζα το ονομα του και εκεινος κοιταζε αριστερα και δεξια,ΔΕΝ ΜΕ ΕΒΛΕΠΕ ΚΑΝ!!! με εχει στεναχωρεισει παρα πολυ ολη αυτη η κατασταση,ολα τα σκυλακια ειναι ελευθερα και παιζουν ευχαριστα και ο δικος μας πρεπει να ειναι συνεχεια δεμενος και να σερνεται και να σερνει και εμας , και μενουμε και σε γκαρσονιερα και το σκυλι δεν μπορει να εκτονωθει!!! πηγαμε και τις προαλλες ολοι μαζι με τα σκυλια μας στην παραλια και μονο το δικο μας αφησαμε σπιτι,μεχρι που εβαλα τα κλαματα...συγγνωμη που σας κουρασα
 


Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Μισο λεπτακι...καταρχας το παρκο που τον πας αποτι καταλαβα ειναι απτα παρκα της γειτονιας χωρις περιφραξη σωστα?γιατι αλλιως πως βγηκε?οχι,οχι κ παλι οχι!ποτε λυτο το σκυλι σε τετοια παρκα!μπορει να την γλυτωσες 1,2...αλλα δε θα την γλυτωνεις για παντα κ θα την πληρωσει την νυφη ο σκυλος σου πιθανως κ με την ζωη του.
Υστερα,λες οτι αρχικα στην εκπαιδευση που κανατε σπιτι σε υπακουε...οποτε πως σε ακουγε?εκτος κ αν εχει επιλεκτικη ακοη...κομματακι δυσκολο!οποτε εαν πραγματι μιλαμε για κωφωση επηλθε σταδιακα...παρατηρησες καποια διαφορα στην συμπεριφορα του?γιατι οταν χανουν καποια αισθηση τους γινονται πιο φοβικα,πιο καχυποπτα,θελουν να αποσυρονται σε μια γωνια μονα τους κοκ (γενικα χανουν την αυτοπεποιθηση τους)
Γιαυτο το θεμα,εαν εισαι απολυτα πεπεισμενος οτι ΔΕΝ ακουει πρεπει να επισκεφτεις οπωσδηποτε κτηνιατρο (μπαερ νομιζω λεγεται το τεστ)-αλλα πριν πας,σε ανυποπτο χρονο που δε θα το περιμενει κανε ενα δυνατο θορυβο,ριξε μια κατσαρολα πχ,εαν αντιδρασει με τον κροτο σαφεστατα κ ακουει...εαν οχι,κτηνιατρος!
Οσον αφορα την εντολη,αποψη μου,πρωτα του μαθαινεις το ονομα του κ υστερα το "ελα",απτις σημαντικοτερες εντολες ever,αλλα σε καμια περιπτωση δεν πας να την θεσεις σε εφαρμογη σε δημοσιο χωρο,λυτο κ εαν δεν εισαι σιγουρος οτι υπακουει 100%...καποιοι το κανουν με το λουρι,δλδ δινουν την εντολη κ υστερα τραβανε ελαφρα το λουρι για να το ξεκινησουν το σκυλι,υστερα λιχουδια κλπ κλπ εγω της εχω μαθει κ με νευμα του χεριου,εννοειτε εφοσον εχουμε οπτκη η μια στην αλλη,δυσκολο δεν ηταν,εμαθε απο νωρις οτι μονο καλα πραγματα της συμβαινουν οποτε παει κοντα στη "μανουλα" (aka εμε)...υποθετω οτι εαν εντελει εχεις θεμα κωφωσης κ συ νοηματικη θα μαθεις...ευχομαι οχι...θελω να ελπιζω οτι απλα σου κανει τσαλιμακια!
Κ να μην στεναχωριεσαι κ να μην κλαις για τετοια,αυτα ειναι "χαζα",να λες μακαρι να ναι ενταξει ο σκυλος κ ας "σερνοσαστε" ομαδικως με το λουρι (που ετσι κ αλλιως για μενα ειναι must κ ευχομαι συντομα να το συνειδητοποιησεις κ συ,οσο "ωραια" κ αν σου φαινεται η εικονα ενος σκυλου να τρεχει ελευθερος εγκυμωνει απειρους κινδυνους).

ΥΓ δε κουραζεις κανεναν,οτι θες ρωτα,οτι θες πες...
ενημερωσε κ για το τι εγινε τελικα
 


lawrence-gr

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
6.510
749
Ξεσσαλονικη!!!
Οταν το σκυλι σου δεν κοιταει,κουνα την σακουλα της τροφης κ δες αν ερχεται.γενικα ,κανε κανα δυο τεστακια για να δεις οτι ακουει...

Κατα τα αλλα,τις εντολες παντα τις μαθαινουμε σε δυο χρονους,ισως κ σε τρεις.πρωτος χρονος μεσα στο σπιτι,δευτερος χρονος εξω απο το σπιτι κ κοντα σε ερεθισματα κ αφου υπακουει καλα σε ολα αυτα,παμε μεσα στο στομα του λυκου.δεν γινεται με αυτο που εκανες το σκυλι να σε ακουσει κ ειναι λογικο..
 


Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
..προς εκπληξη μου ομως καταλαβα οτι το σκυλι μου δεν ειναι οτι ΚΑΝΕΙ πως δεν με ακουει απλα ΔΕΝ με ακουει.μεχρι που του κρατουσα το κεφαλι μπροστα στο προσωπο μου και φωναζα το ονομα του και εκεινος κοιταζε αριστερα και δεξια,ΔΕΝ ΜΕ ΕΒΛΕΠΕ ΚΑΝ!!! ..
Κανενα σκυλι δεν θα ακουγε ετσι. Εχεις τη δυνατοτητα να βρεις εναν καλο εκπαιδευτη να τον δει και να σας δειξει δυο πραγματα? Αυτο θα ηταν το καλυτερο για να περνατε ολοι ομορφα μαζι του. Γιατι σας σερνει με το λουρι? Κι εκει εχετε θεμα που χρειαζεται επιλυση...
 


sharito

Well-Known Member
14 Μαϊου 2014
63
28
30
ευχαριστω για τις απαντησεις σας!! καταρχην οργανικο προβλημα ειναι σιγουρο οτι δεν υπαρχει! το οτι τον εχω πια μονιμα δεμενο ειναι ακριβως επειδη γνωριζω ποσους κινδυνους εγκυμωνει το να τον εχω ελευθερο και ακριβως επειδη ξερω οτι δεν θα ειμαι παντα τυχερη καθως το παρκο περιτριγυριζεται απο δρομους που περνουν αυτοκινητα..στο σπιτι το θεμα της εντολης εχει λυθει μετα μενει το εξω . σε περιφραγμενο χωρο π.χ. που τον εχω αφησει ελευθερο οταν τυχαινε και με κοιταζε και του ελεγα το ονομα του ερχοταν αλλα αυτο ειναι σπανιο φαινομενο,συνηθως τον κυνηγουσα κανενα μισαωρακι μεχρι να τον πιασω :p απλα προσπαθω να βρω καποιον τροπο ωστε με οτι και αν ασχολειται οταν του φωναζω να το αφηνει και να ερχεται και οχι να αντιδρα τοσο υπερβολικα στα εξωτερικα ερεθισματα! Μακαρι να μπορουσε να γινει αυτο σε καποιο πιο ασφαλες μερος αλλα οπως προειπα μενουμε σε γκαρσονιερα οποτε το σκυλι ΔΕΝ τρεχει,εξω ειναι δεμενο και εκτος των αλλων εδω στην καλαματα που βρισκομαστε δεν υπαρχει παρκο σκυλων και ο μονος ασφαλης χωρος ειναι κανενα μπασκετακι με συρματινη περιφραξη γυρω γυρω αλλα ακομα και στις 1 την νυχτα να παω ολο και καποιος μ^%$&ς θα βρεθει να μου πει παρε το σκυλι απο εκει (ακομα και ανθρωπος με σκυλο μου την εχει πει! και δεν ξερω βεβαια αν ειχε και δικαιο ή αδικο).Εμεις την απογευματινη μας βολτα την κανουμε 2ωρη και περπαταμε σχεδον συνεχεια απλα δεν ξερω αν του αρκει αυτο..γενικα με τον οδηγο περπαταει πολυ καλα,αλλα μολις δει θυληκο γινεται το ελα να δεις,θεριζω το γρασιδι ολο στο παρκο χαχα ...τελικα απλα ελπιζω να μαθει την εντολη καποια στιγμη ή διαφορετικα για να ειμαι και σιγουρη για την υγεια του πως δεν θα μου παθει τιποτα ποτε ,ισως, οποτε ερχομαι στην αθηνα (γιατι στην καλαματα απλα σπουδαζω) να πηγαινουμε σε καποιο παρκο σκυλων οπως στο παλιο φαληρο και θα εχει και την απλα του στο σπιτι (γιατι το σπιτι μας στην αθηνα ειναι μεγαλο)
 


sharito

Well-Known Member
14 Μαϊου 2014
63
28
30
Κανενα σκυλι δεν θα ακουγε ετσι. Εχεις τη δυνατοτητα να βρεις εναν καλο εκπαιδευτη να τον δει και να σας δειξει δυο πραγματα? Αυτο θα ηταν το καλυτερο για να περνατε ολοι ομορφα μαζι του. Γιατι σας σερνει με το λουρι? Κι εκει εχετε θεμα που χρειαζεται επιλυση...
οσο για τον εκπαιδευτη δεν νομιζω οτι μπορω να διαθεσω χρηματα,αν και υπαρχει καποιος γνωστος,θα ειναι η τελευταια μας επιλογη ..
 


Giannis_Rottie

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2013
1.207
1.243
Brakhami,Athens,Greece
Η εντολη "ελα' ειναι αν οχι η σημαντικοτερη ολων,μια εκ των σημαντικοτερων και πρεπει να εκτελειται 100% παντα ανεξαρτητητως ερεθισματος τριγυρω (μιλαμε για περιπτωσεις οπου ο σκυλος ειναι λυτος σε περιφραγμενο χωρο (σκυλοπαρκο, γηπεδακι μπασκετ,γηπεδακι τενις κτλπ) αν ειναι σε χωρο χωρις περιφρξη να τον εχεις παντα στο λουρι η στον ιμαντα.
Λοιπον οσο αφορα την εντολη σαν εντολη.....ξεκινας και την δουλευεις στο σπιτι...εσυ και το μουτρο...οποτε ειναι παντα επικεντρωμενος σε σενα.....κατοπιν κανεις ενα κλικ παραπανω σε μια βολτα σε καποιο περιφραγμενο χωρο..και κατα προτιμηση με 1-2 σκυλια περισπασμους...οχι 4-5 σκυλια....αν δεν σε ακουσει...τον μαζευεις με τον ιμαντα και φευγετε...και αν σε ακουσει...πας ενα σκαλοπατι παραπερα σε χωρο με πιο πολλα σκυλια.
Εμεις ετσι το δουλεψαμε και πλεον ακουει...9στις10 φορες. την μια που δεν θα ακουσει θα ναι γιατι υπαρχει καβγας και θα παει να συμμετασχει...μην χασει και δεν δωσει το παρων! Επισεις ενας εκπαιδευτης με 2-3 μαθηματα θα σε βοηθησει πολυ θα δεις!
 
  • Like
Reactions: sharito


sharito

Well-Known Member
14 Μαϊου 2014
63
28
30
τι να πω θα ξαναπροσπαθησουμε...υπαρχει περιπτωση να ειναι ο χαρακτηρας του τετοιο οι αυτες οι συμπεριφορες περνουν παντα διορθωση ? συγνωμη για την ηλιθια ερωτηση.
 


sharito

Well-Known Member
14 Μαϊου 2014
63
28
30
Η εντολη "ελα' ειναι αν οχι η σημαντικοτερη ολων,μια εκ των σημαντικοτερων και πρεπει να εκτελειται 100% παντα ανεξαρτητητως ερεθισματος τριγυρω (μιλαμε για περιπτωσεις οπου ο σκυλος ειναι λυτος σε περιφραγμενο χωρο (σκυλοπαρκο, γηπεδακι μπασκετ,γηπεδακι τενις κτλπ) αν ειναι σε χωρο χωρις περιφρξη να τον εχεις παντα στο λουρι η στον ιμαντα.
Λοιπον οσο αφορα την εντολη σαν εντολη.....ξεκινας και την δουλευεις στο σπιτι...εσυ και το μουτρο...οποτε ειναι παντα επικεντρωμενος σε σενα.....κατοπιν κανεις ενα κλικ παραπανω σε μια βολτα σε καποιο περιφραγμενο χωρο..και κατα προτιμηση με 1-2 σκυλια περισπασμους...οχι 4-5 σκυλια....αν δεν σε ακουσει...τον μαζευεις με τον ιμαντα και φευγετε...και αν σε ακουσει...πας ενα σκαλοπατι παραπερα σε χωρο με πιο πολλα σκυλια.
Εμεις ετσι το δουλεψαμε και πλεον ακουει...9στις10 φορες. την μια που δεν θα ακουσει θα ναι γιατι υπαρχει καβγας και θα παει να συμμετασχει...μην χασει και δεν δωσει το παρων! Επισεις ενας εκπαιδευτης με 2-3 μαθηματα θα σε βοηθησει πολυ θα δεις!
εσυ βλεπω εχεις ροτβαιλερ!!! δεν νομιζω να σε παιδεψε πολυ σε αυτο το θεμα!! θυμηθηκα το ζηνακι μας τωρα (θυληκο ροτβαιλερ)..η καλυτερη δεκαετια στη ζωη μου ηταν με εκεινη(και τωρα βεβεαια με τον ερχομο του κουκλου μου ειμαι πανευτυχης),με μηδεν εκπαιδευση περπαταγε διπλα στο γονατο μου και πηγαιναμε σε ενα λοφο στην περιοχη μου και την αφηνα χυμα και δεν εφευγε ποτε ουτε 10 μετρα μακρια μου.Μακαρι να ειναι καλα εκει που ειναι το κοριτσι μου (συγνωμη για το ασχετο σχολιο αλλα μου ηρθαν αναμνησεις)
 
  • Like
Reactions: Scalpel


Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Νομιζω οτι βιαζεσαι πολυ,προσπαθεις να του μαθεις κατι σε χρονο ντε τε κ εφοσον βλεπεις οτι επι της ουσιας δεν το μαθαινει απογοητευεσαι- κ αυτο ειναι κατι που το αντιλαμβανεται-μπορει να χεις ξεμυαλιστει που ισως βλεπεις τα αλλα σκυλια να τρεχουν ελευθερα (οχι κ τοσο σωστο κατα την αποψη μου) στις πλατειες κ στις παραλιες κ γιαυτο να βιαζεσαι τοσο,αλλα ολα τα σκυλια δεν ειναι ιδια κ εσενα ο δικος σου ειναι κ εφηβος κ δεν ειστε κ μαζι πια ττοοσσοοοο πολυ καιρο...κ επι της ουσιας...κ σε εκπαιδευτη να πηγαινες,δε θα εκπαιδευε τον Σαριτο να υπακουει,μα εσενα να μαθεις να τον χειριζεσε κ να αντιλαμβανεσαι την "γλωσσα" του.
Εγω οτι εντολες της εμαθα,χρησιμοποιησα "λιχουδιες" γιατι ειναι κοιλιοδουλη,εσενα πχ μπορει να αντιδραει καλυτερα με καποιο αγαπημενο του παιχνιδι.
Με συγκεκριμενη σειρα( πρωτα ονομα,υστερα "ελα",μετα "μεινε" κλπ κλπ) ,για καποιο χρονικο διαστημα,αρκετες φορες την μερα για 5 λεπτα πες κ ακομη κ τωρα παντα κανω επαναληψη σε ολες τις εντολες για να μην ξεχνιομαστε!
Νομιζω εσυ το πας "υπακουο σκυλι θελω,τωρα το θελω" αλλα για να γινει αυτο δουλεια,συνοχη,υπομονη κ επιμονη κ ΜΟΝΟ αμα εισαι απολυτως σιγουρος οτι σε υπακουει 100% - επαναλαμβανω- πας σε παρκο/πλατεια/παραλια μαυτον αμολυτο.
Κ να ξερεις οτι ολα τα σκυλια επιδεχονται "διορθωσης",αλλα πιο ευκολα αλλα πιο δυσκολα,αλλα ετσι αλλα αλλιως,μα παντα εντελει "διορθωνονται" γιατι ειναι στην φυση τους να θελουν νε ευχαριστουν το "αφεντικο" τους.
 


sharito

Well-Known Member
14 Μαϊου 2014
63
28
30
Νομιζω οτι βιαζεσαι πολυ,προσπαθεις να του μαθεις κατι σε χρονο ντε τε κ εφοσον βλεπεις οτι επι της ουσιας δεν το μαθαινει απογοητευεσαι- κ αυτο ειναι κατι που το αντιλαμβανεται-μπορει να χεις ξεμυαλιστει που ισως βλεπεις τα αλλα σκυλια να τρεχουν ελευθερα (οχι κ τοσο σωστο κατα την αποψη μου) στις πλατειες κ στις παραλιες κ γιαυτο να βιαζεσαι τοσο,αλλα ολα τα σκυλια δεν ειναι ιδια κ εσενα ο δικος σου ειναι κ εφηβος κ δεν ειστε κ μαζι πια ττοοσσοοοο πολυ καιρο...κ επι της ουσιας...κ σε εκπαιδευτη να πηγαινες,δε θα εκπαιδευε τον Σαριτο να υπακουει,μα εσενα να μαθεις να τον χειριζεσε κ να αντιλαμβανεσαι την "γλωσσα" του.
Εγω οτι εντολες της εμαθα,χρησιμοποιησα "λιχουδιες" γιατι ειναι κοιλιοδουλη,εσενα πχ μπορει να αντιδραει καλυτερα με καποιο αγαπημενο του παιχνιδι.
Με συγκεκριμενη σειρα( πρωτα ονομα,υστερα "ελα",μετα "μεινε" κλπ κλπ) ,για καποιο χρονικο διαστημα,αρκετες φορες την μερα για 5 λεπτα πες κ ακομη κ τωρα παντα κανω επαναληψη σε ολες τις εντολες για να μην ξεχνιομαστε!
Νομιζω εσυ το πας "υπακουο σκυλι θελω,τωρα το θελω" αλλα για να γινει αυτο δουλεια,συνοχη,υπομονη κ επιμονη κ ΜΟΝΟ αμα εισαι απολυτως σιγουρος οτι σε υπακουει 100% - επαναλαμβανω- πας σε παρκο/πλατεια/παραλια μαυτον αμολυτο.
Κ να ξερεις οτι ολα τα σκυλια επιδεχονται "διορθωσης",αλλα πιο ευκολα αλλα πιο δυσκολα,αλλα ετσι αλλα αλλιως,μα παντα εντελει "διορθωνονται" γιατι ειναι στην φυση τ ους να θελουν νε ευχαριστουν το "αφεντικο" τους.
Εχεις απολυτο δικαιο και τελικα βλεποντας δικα σας σχολια αρχιζω και αναθεωρω..το ξερω οτι το εχω παρει τελειως λαθος το θεμα αλλα 1) δεν ειχα ασχοληθει ποτε ξανα με εκπαιδευση σκυλου και ξεστραβωνομαι καθημερινα να μαθω πεντε πραγματα (και κατι εχουμε πετυχει ) 2) ισως να αντιλαμβανεται και την ανασφαλεια μου και οτι δεν τον εμπιστευομαι οταν τον αφηνω (γιατι βλεπεις ειμαι υπερπροστατευτικη και δεν θελω να παθει τιποτα και ποτε) 3) μπορει επισης να φταιει οτι εχει "κακομαθει" με την εννοια οτι ισως και να μην με αναγνωριζει ως αφεντικο του,δεν τον μαλωνα για τεραστιο χρονικο διαστημα καθως τον φεραμε σπιτι φοβικο και ηθελα να χτισουμε σχεση εμπιστοσυνης και να μην τον τρομαξω 4) με κανει να βιαζομαι λιγο το γεγονος οτι εχει ηδη χρονισει και για καποιο λογο μου εχει καρφωθει στο μυαλο οτι εχουμε αργησει αρκετα και 5) το μεγαλυτερο μου λαθος ειναι οτι καθομαι και συγκρινω το μωρο μου με αλλα σκυλια του στυλ "τι εχουν τα αλλα που δεν εχει το δικο μου?" ή "τι κανω λαθος?"...τελικα απ οτι καταλαβαινω εγω χρειαζομαι εκπαιδευση οπως ειπες και να παρω το θεμα πιο χαλαρα..πιο πολυ απ ολα αυτα ομως με ποναει που νιωθω οτι δεν περναει ομορφα,ισως ομως το θεμα της εκτονωσης του να προσπαθησουμε να το λυσουμε αλλιως , σε εναν χωρο ασφαλη που δεν θα διατρεχει κινδυνο και εξασκοντας ταυτοχρονα την εντολη...τι να κανουμε υπομονη,αν το δουλεψουμε λιγο παραπανω (και οι δυο μας) ισως να εχουμε καλα αποτελεσματα (γιατι ειναι πολυ εξυπνο το κουκλακι μου,ευχαριστω
 


Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
"Χαζο" σκυλι μεχρι στιγμης δεν εχω συναντησει στη ζωη μου...απλα το καθενα επιδεχεται διαφορετικο τροπο.
Καταλαβαινω απολυτα τι λες,κ για να αισθανθεις καλυτερα θα σου πω οτι εμενα κοντεψε να φτασει 6 μηνων για να μαθει να κανει την αναγκη της εξω (εννοωντας οτι ακομη κ το βραδυ πχ να με ξυπναει για να την βγαλω,οχι να ταμολαει οπου την βολευε),κ δεν εφταιγε αυτη η ερμη,εγω εφταιγα γιατι καθε τρεις κ λιγο της αλλαζα περιβαλλον κ κανονες,αλλα επιτρεπονταν στην Αθηνα αλλα στην Ευβοια,κ μενα πολλες φορνες μεπαιρνε απο κατω κ ελεγα "γιατι εκεινο ετσι κ το δικο μου γιουβετσι"?
Κ σαφεστατα κ αντιλαμβανονται το οτιδηποτε,την ανασφαλεια μας,τον φοβο μας,την απογοητευση μας,ολα,δεν καταλαβαινουν το γιατι ακριβως,αλλα το καταλαβαινουν,οποτε χαλαρωσε κ παρτο απτην αρχη,σα να διδασκεις ενα κουταβι!
 
  • Like
Reactions: sharito


Giannis_Rottie

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2013
1.207
1.243
Brakhami,Athens,Greece
Σαριτο απλα θελει αυτο το τετραπτυχο που σου πε η Μαρια-Ηρα--> Υπομονη,Επιμονη,Δουλεια με τον σκυλο,διορθωση οπου πρεπει και τελος ερχεται η επιβραβευση. Υπαρχουν αρκετα θεματα περι εκπαιδευσης εδω μεσα στο φορουμε...με εντατικο διαβασμα θα βρεις γραφες μελων που θα ταιριαξουν στον δικο σου μικρο φιλαρακο.
και για να μην πτοεισαι...θα σου δω εδω οτι εμεις για την εντολη "μεινε" χρειαστηκαμε αρκετο καιρο...γιατι καθε φορα που απομακρυνομουν παραπανω 2βηματα...σηκονοταν απο την θεση της να ρθει κοντα μου. ετσι το τριτο βημα το σπασαμε σε 3 μικροτερα ωστε να μπορει να νιωθει οτι δεν απομακρυνομαι πολυ....και οταν επιτελουσ φτασαμε τα 3 βηματα να τα κανει σταθερα,προσθεσαμε ι αλλο,και μετα κι αλλο...και γενικα δουλευοντασ αργα και σταθερα ολα γινανε. Ετσι θα κανετε κι εσεις..και ειμαι σιγουρος θα δεις αποτελεσματα. Επισεις να θυμασαι οτι ο χρονος εκπαιδευσης δεν πρεπει να ξεπερναει το 10λεπτα γιατι το σκυλι μετα βαριεται. Αν δεις οτι ειστε μεταξυ 5-10 λεπτων και δεν σε ακουει,μην διορθωσεις...καντου ενα απλο "κατσε" και μετα παιχτε λιγο και αφου περασει λιγο η ωρα και ξεχαστει...μετα ξανα ενα μικρο σετ εντολων-εκπαιδευσης. Υπομονη θελει και θα δεις οτι οι κοποι σου και ο χρονος σου συντομα θα δωσουν καρπο.
 
  • Like
Reactions: sharito


reinmeister2

Well-Known Member
23 Μαϊου 2014
864
2.298
124
σκυλια,πολυ καλα δουλεμενα στην υπακοη και το "ελα" ,υπο συνθηκες εντονων ερεθισματων,δεν το ακουνε...

χαλαρωσε λοιπον και απολαυσε τον σκυλακο σου...εαν σε καλυπτει γενικοτερα, μην ασχοληθεις κι απλως βρες χωρο για να τρεχει...πιστεψε με ειναι πολυ ευκολοτερο απο το να φτασει σε σημειο να ακουει ανεξαρτητως συνθηκων...
 
  • Like
Reactions: sharito and mareco


Ghost

Well-Known Member
28 Απριλίου 2014
105
27
38
Κ να ξερεις οτι ολα τα σκυλια επιδεχονται "διορθωσης",αλλα πιο ευκολα αλλα πιο δυσκολα,αλλα ετσι αλλα αλλιως,μα παντα εντελει "διορθωνονται" γιατι ειναι στην φυση τους να θελουν νε ευχαριστουν το "αφεντικο" τους.
Συμφωνώ απόλυτα αλλα θα συμπληρώσω ''να ευχαριστούν το αφεντικό τους και την κοιλίτσα τους'' !!
 
  • Like
Reactions: sharito


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Κ να ξερεις οτι ολα τα σκυλια επιδεχονται "διορθωσης",αλλα πιο ευκολα αλλα πιο δυσκολα,αλλα ετσι αλλα αλλιως,μα παντα εντελει "διορθωνονται" γιατι ειναι στην φυση τους να θελουν νε ευχαριστουν το "αφεντικο" τους.
χαχα...sorry αλλά αν το πιστεύεις όντως αυτό, τότε δεν έχεις ζήσει μέχρι τώρα, με πραγματικά δύσκολο σκυλί και δεν στο εύχομαι καθόλου. Οχι τίποτα άλλο, αλλά θα συγκλονιστείς, με την κατάρρευση αυτής σου της ρομαντικής πεποίθησης :D
 
  • Like
Reactions: sharito


StellitsaD

Well-Known Member
11 Απριλίου 2014
242
188
Thessaloniki
Στον δικό μου έχω παρατηρήσει ότι είναι πιο υπάκουος 10 λεπτά αφού τρέξει/χοροπηδήξει/ξεσαλώσει λυτός. Δε ξέρω γιατί, ίσως είναι το ότι κουράζεται ή το ότι ξεδίνει και ηρεμεί? Χθες το βράδυ για παράδειγμα αφού έτρεξε και μύρισε και έκανε πιπί κλπ τον άρχισα στα "έλα" και στα "κάτσε" και ήταν κύριος!
Έχω διαπιστώσει επίσης ότι αν απομακρυνθεί λυτός ο σκύλος και αρχίζεις να φωνάζεις συνέχεια, δεν έχεις και πολλές πιθανότητες να τον φέρεις κοντά σου. Αντιθέτως, αυτό που κάνω με τον δικό μου αν τυχόν δω ότι απομακρύνεται ή ότι έχει χωθεί σε κανά θάμνο και δε τον βλέπω (και ομολογώ σε τέτοιες περιπτώσεις πανικοβάλλομαι), φωναζω μία φορα "Ελα Μπόμπυ" και χτυπάω μερικά βήματα στο δρόμο ή στο χώμα να ακουστεί σαν να απομακρύνομαι. Έρχεται σφεντόνα!!
 
  • Like
Reactions: sharito


DOG.CRIME

Well-Known Member
5 Ιουλίου 2010
1.289
7
Θα συμφωνήσω με τον reinmeister2. Το ''Έλα'' δεν είναι και από τς πιο εύκολες εντολές, όταν υπάρχουν ερεθίσματα.
Η εντολή ''Έλα'' θα έλεγα πως είναι καθρέφτης της σχέσης που έχεις με τον σκύλο σου.
Χρειάζεται δουλειά στο να χτίσεις σχέση απόλυτης εμπιστοσύνης μεταξύ σας.
Πολλοί ιδιοκτήτες απορούν γιατί ο σκύλος τους δεν ανταποκρίνεται στο κάλεσμα του, αλλά δυστυχώς το πρόβλημα είναι βαθύτερο και περίπλοκο.
 
  • Like
Reactions: Serge and sharito


Μάρθα & Σίλβα

Well-Known Member
28 Μαϊου 2014
1.705
3.933
39
Εμείς πρώτα το κάναμε στο σπίτι και μετά στη ταρατσα για να ανέβουν λίγο σταδιακά τα ερεθίσματα μετά στο πάρκο με 10μέτρο ιμάντα και όταν δεν ερχόταν λίγη έλξη από το σχοινί και πάντα πάντα επιβράβευση!!!!Όταν άρχισε να ακούει το έλα όπως έπαιζε έφευγα εγώ λίγο πιο μακριά ή άλλαζα θέση συχνά και τη φώναζα οπότε έτσι έμαθε πάντα να με έχει λίγο στο νου της γιατί ήμουν απρόβλεπτη για εκείνη. Και το κρυφό βοηθάει. Τώρα έρχεται με το που σφυρίζω και όταν δεν της μιλάω για αρκετή ώρα γυρίζει από μόνη της να δει που είμαι ή έρχεται. Πάντως όντως είναι δύσκολη εντολή και άμεσα συνδεδεμένη με το δέσιμο σκύλου- φροντιστή, όσο πιο πολύ παίζεις μαζί του έξω τόσο πιο πολύ θα έρχεται σε σένα για παιχνίδι. Μην τα παρατάς αν προσπαθήσετε μόνο καλύτερα θα τα πάτε!!!! Ίσως και μια στειρωση θα βοηθούσε αφού λες ότι έχει το μυαλό του στα κορίτσια...
 
  • Like
Reactions: sharito


Ghostdoc

Well-Known Member
25 Νοεμβρίου 2013
1.623
793
Ghostlands
Θα συμφωνήσω με τον reinmeister2. Το ''Έλα'' δεν είναι και από τς πιο εύκολες εντολές, όταν υπάρχουν ερεθίσματα.
Η εντολή ''Έλα'' θα έλεγα πως είναι καθρέφτης της σχέσης που έχεις με τον σκύλο σου.
Χρειάζεται δουλειά στο να χτίσεις σχέση απόλυτης εμπιστοσύνης μεταξύ σας.
Πολλοί ιδιοκτήτες απορούν γιατί ο σκύλος τους δεν ανταποκρίνεται στο κάλεσμα του, αλλά δυστυχώς το πρόβλημα είναι βαθύτερο και περίπλοκο.
Συμφωνω στο οτι ειναι δυσκολη εντολή και καθρέφτης.
Διαφωνώ στα υπόλοιπα.
Οσο και αν δουλέψεις , δεν υπαρχει απολυτη εμπιστοσύνη μεταξύ σκύλου και ανθρώπου και δεν πρέπει να υπάρχει μεταξύ ανθρώπου και σκύλου..
Επίσης το πρόβλημα κατα τη γνωμη μου δεν ειναι ουτε βαθύ ούτε περίπλοκο. Είναι ρηχό και απλό, τόσο απλό όσο ενα αντανακλαστικό. Το δύσκολο ειναι να το "εμφυτεύσεις"
 
  • Like
Reactions: sharito