εντομοκτονα


frenchie

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2009
93
0
Pireaus
Είχαμε απαλαγεί από τις σιχαμερές κατσαριδούλες εδώ και 2 χρόνια, αλλά χτες βρήκα μια baby κουκαράτσα στο μπάνιο (μπλιάχς) και για να βρήκα μια μωρό σκέφτηκα ότι μπορεί να είχαμε ανεπιθυμητα γεννητούρια :(
Γνωρίζει κάποιος με τι μπορώ να ψεκάσω ή τι να κάνω για να τις εξοντωσω χωρίς να επηρεάσω την υγεία τη δική μας, του σκύλου και της γάτας μας;
Έχω κακή εμπειρία από τα χημικά, πρόσφατα είχα ψεκάσει με κάτι που υποτίθεται ότι σκοτώνει τα μικρόβια και τρέχαμε το Frenchie στα επείγοντα!
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Οι κατσαριδες εχουν αγοραφοβία, γι αυτό και πανε τοιχο - τοιχο.
Το πιο αποτελεσματικο ψεκασμα είναι στις γωνιες, εκει που συναντιέται το πατωμα με τον τοιχο.

Βασικοί κανονες απεντομωσης όταν υπάρχει κατοικιδιο ζώο.
Δεν ψεκαζουμε όταν είναι παρόν το κατοικιδιο.
Η προσβαση του κατοικιδιου στον χωρο που εγινε ψεκασμος δεν επιτρεπεται αν δεν περασει μια ημερα.
Εννοειται δεν ψεκαζουμε κοντα στα μπολ φαγητου και νερου.

Θα προτεινα να ψεκασεις στις γωνιες του μπανιου και να προσεχεις να εχεις παντα την πορτα κλειστη.
Μπορει όμως να την ξεχασεις ανοιχτη, όποτε τραβα καποιο επιπλο μπανιου, ψεκασε στην γωνια από πισω και ξαναβαλτο στη θεση του. Οι κατσαριδες θα περασουν σιγουρα από εκει.

Το ιδιο και πισω από επιπλα στο σαλονι, εάν εμφανιστηκαν κατσαριδες κι εκει, αλλά καλυτερα να το αποφυγεις.

Οι κατσαριδες ερχονται κυριως απο τους φωταγωγούς κουζινας και μπάνιου ή τα σιφώνια δαπεδου.
Ως σκοτεινοι τυποι, κυκλοφορουν νυχτα. Ψεκασε το μπανιο το βραδυ σε δυσπρόσιτα μερη (πισω από επιπλα μπανιου, κατω από τον νεροχυτη, πισω από το πλυντηριο) και κλεισε την πορτα. Το ιδιο και τους φωταγωγους από την εξω μερια.
Επισης κατω από το ντουλαπι του νεροχυτη της κουζινας, εφοσον δεν διατηρεις τροφιμα εκει.

Ένας μικρος ψεκασμος αρκει. Μην αδειασεις ολη τη φιάλη.
Ριξε κι ένα τουμποφλό στο σιφωνι του μπανιου και ξεπλυνε μετα από λιγο με αφθονο νερο. Θα καούν όλα τα πιθανα αυγα.
 


Noela

Well-Known Member
25 Οκτωβρίου 2007
1.954
222
Παλλήνη
www.agilityadddicts.gr
Το καλύτερο που μπορείς να κάνεις πιστεύω είναι να πάρεις από το σούπερ μάρκετ αυτές τις "φωλιές". Τις βάζεις κάπου που να μην έχει πρόσβαση ο σκύλος (πίσω από ψυγείο, ντουλάπι) και δεν ξαναβλέπεις κατσαρίδα.
 


marina_manolo

Well-Known Member
28 Μαρτίου 2009
65
0
Αθήνα
Θα συμφωνήσω με τη Νoela. Οι φωλιές είναι εγγύηση. Το κάναμε κι εμείς και σωθήκαμε. Έχουν , τις κολλάς και στον τοίχο και σώνεστε κι εσεις και το σκυλάκι.
 




frenchie

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2009
93
0
Pireaus
Παιδιά ευχαριστώ πολύ! Θα παρω τις φωλιές, θα ψεκάσω στο μπάνιο που την είδα...και αυτό με το tuboflo πολύ έξυπνο! χεχε Δεν έχω χειρότερο απ' αυτά τα παλιοέντομα, ουφ μουφ!
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Το καλύτερο που μπορείς να κάνεις πιστεύω είναι να πάρεις από το σούπερ μάρκετ αυτές τις "φωλιές". Τις βάζεις κάπου που να μην έχει πρόσβαση ο σκύλος (πίσω από ψυγείο, ντουλάπι) και δεν ξαναβλέπεις κατσαρίδα.
Εκτός βέβαια αν ζεις στη Νέα Ορλεάνη...:p:p:D:D:D Εκεί η κατσαρίδα ευδοκιμεί ως είδος με ή χωρίς παγίδες. Εδώ κοτζαμάμ Κατρίνα, έκανε γουλ-γουλ-γουλ το σύμπαν, οι κατσαρίδες όμως απτόητες!:mad::mad::mad::mad::mad: Μέχρι και πυρηνική καταστροφή θα επιζήσουνε αυτές, να μου το θυμηθείτε....και θα μεταλλαχτούνε σε αρχηγούς του πλανήτη (μπλιαααααχχχχχ!).

Ευτυχώς δεν έχω μέχρι τώρα κατσαρίδες απ' όσο ξέρω. Διότι αλίμονό μου αν είχα με το Μουφ-Μουφ να μουφιάζει κάθε γωνία. Τον φαντάζομαι ήδη να δαγκώνει τις παγίδες και μένα να παθαίνω εγκεφαλικό....
 


dimiv

Well-Known Member
18 Αυγούστου 2008
506
0
50
Αθήνα
και με τα μηρμήγκια ,τι κάνουμε ?

έχει τύχει στην βεράντα έαν πέσει κανενα ψιχουλο να μαζεύονται μιλούνια

και παέι ο δικός μου και βάζει την μουσούδα του εκεί που είναι όλα μαζεμένα:mad:

αναγκάστηκα να ψεκάσω ,μετά από μια ημέρα επλυνα με πολυ νερό και τον

έβγαλα την επόμενη...

αυτές οι φωλιές κάνουν και για τα μηρμήγκια ?
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Δημητρη, μηπως γιμομαστε λιγο υπερβολικοι ρε συ?
Εγω τι να κανω που τα σκυλια μου κυλιουνται στο κτημα μεσα στα ζωυφια και τις δεκαδες μυρμηγκοφωλιες?
Φροντιζω απλά να εχουν αμπουλες και σπρέι και τα αφηνω να χαιρονται τη φυση.
 


kat201161

Well-Known Member
5 Μαϊου 2009
436
7
ΑΓ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ,ΑΘΗΝΑ
Μα απ΄ότι κατάλαβα , δεν μιλάμε για τα μυρμήγκια που συναντάνε στις βόλτες τους στην εξοχή, μιλάμε για τα μιλιούνια μυρμηγκάκια, εκείνα τα ψιλά ψιλά που εμφανίζονται από το πουθενά μέσα στο σπίτι και που πρέπει να εξοντωθούν! Εντάξει, βάζουμε σιλικόνη στους αρμούς αλλά βρίσκουν τρόπο και επανεμφανίζονται. Ψεκάζουμε και ξαναβγάζουμε το σκύλο πότε? Εμείς και λόγω μεγέθους είμαστε ευαισθητούλια,καταλαβαίνετε:)
 




dimiv

Well-Known Member
18 Αυγούστου 2008
506
0
50
Αθήνα
ναι έχεις δίκιο ,πολλές φορές το έχω σκεφτεί ότι είμαι υπερβολικος και

υπερπροστατευτικός, απλά έχω την εντύπωση ότι εκείνη την ημέρα πρέπει να

έφαγε μερικά μηρμήγκια καθως μυριζε γιατι μετά για 2 ημέρες είχε διάροια,,-

αλλά θα μου πεις και πάλι δεν έγινε και τίποτα ..το ξεπέρασε
 


sofiaklv

Well-Known Member
4 Μαϊου 2007
1.362
3
Athens
Συμφωνώ με τον Άρη, δεν έγινε και τίποτα να φάνε και κανένα μυρμήγκι, τα δικά μου (κάπου το 'χω ξαναγράψει) είναι μηχανές αποπαρασίτωσης στον κήπο, ειδικά τα σαλιγκάρια και οι ακρίδες είναι πολύ αγαπημένοι τους μεζέδες! :D
Έχουν σκοτώσει και δύο αδέσποτες κατσαρίδες στην αυλή, αυτές (παραδόξως ή μήπως κάτι ξέρουν?) δεν τις τρώνε, απλά τις παρατάνε ψόφιες.
Δεν έχουν πάθει ποτέ τίποτα από την...... εντομοφαγία.

Γενικά με τα εντομοκτόνα προσωπικά δεν τα πάω καθόλου καλά. Φέτος που αναγκάστηκα να ψεκάσω μια μανταρινιά που έχουμε στον κήπο γιατί έπιασε κάποιο έντομο (κι αυτό επειδή μου είπε γεωπόνος ότι αν έχω κι άλλα ξινά -που έχω- θα κολλήσουν όλα) τα σκυλιά περιορίστηκαν στην μπροστινή αυλή για τρία εικοσιτετράωρα και πριν τα ξαναφήσουμε να πάνε πίσω έπλυνα μέχρι και το γκαζόν! :D
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Εμείς και λόγω μεγέθους είμαστε ευαισθητούλια,καταλαβαίνετε:)
Κατερινα, ξερω πολυ καλα τι εννοεις. Αλλιως προσεχω την Ηρα και αλλιως την Ζηνα την πινσερινουλα μας που την εχω σαν μωρό.

Ωστοσο, τα μινι σκυλακια συχνα ειναι τερατα υγειας και αντοχης, οπως και επιφυλακτικοτητας. Και η Ζηνα κυλιεται στα χωματα αλλά ποτέ δεν θα φαει κατι απο κατω, ειδικα κατι που κινειται.