επιλεγοντας ενα συντροφο ζωης και οχι στιγμης :)


ευθυμης

Active Member
18 Αυγούστου 2010
37
0
αττικη
Γεια σας και απο δω,ελπιζω να γραφω στο σωστο μερος για το θεμα που με απασχολει.Οπως ειπα και στην παρουσιαση μ,θελω μετα απο 3 χρονια ζωης σαν φοιτητης να προσθεσω στην ζωη μου μια πολυ σημαντικη συντροφια οπως μονο τα σκυλακια ξερουν να δινουν..Οι επιλογες μου ειναι 2,απο την μια γουεστι και απο την αλλη κοκερακι...Ψαχνοντας,διαβαζωντας και συλλεγοντας περυσι ολη την χρονια πληροφοριες για αυτες τις δυο ρατσες εχω σχεδον καταλληξει στην επιλογη του κοκερ(μαζι με τα γκολντεν ριτριβερ ειναι οι δυο πιο αγαπημενες μου ρατσες).Εχω μιλησει με αρκετους γνωστους και αγνωστους(οποιον δω στο δρομο να εχει τον σταματαω η και στο facebook ακομα :p) που ειναι κατοχοι κοκερ,εχω τηλεφωνησει επισης και σε αρκετα εκτροφεια διοτι εχω αποκλεισει πληρως την ιδεα των πετ σοπς και μεχρι στιγμης οι περισσοτεροι μου εχουν μιλησει για πλασματα πολυ ενεργητικα(αν και αυτο για μενα δεν θα ειναι το προβλημα μου αλλωστε γιαυτο κατεληξα στο κοκερ και οχι στο γουεστι),μου εχουν μιλησει για σκυλακια που ειδικα στο πρωτο χρονο και βαλε δεν ειναι ευκολο να τα πειθαρχισεις και εδω ξερω οτι παιζει ρολο ο τροπος και η προσπαθεια του καθενος οποτε ως ενα σημειο μπορω να εμπιστευτω τον εαυτο μου στο κομματι αυτο,ομως εκεινο που με προβληματιζει ειναι πως μερικοι μου εχουν επισημανει πως καποιες φορες ειναι επιθετικα..Με οσα εκτροφεια εχω μιλησει μου εχουν αποκλεισει το τελευταιο ενδεχομενο μιας και οι δουλεια που κανουν οι ανθρωποι αυτοι ειναι πολυ σωστοι και με αγαπη προς τα ζωα αυτα και εχωντας διαβασει τους λογους που ειχε δημιουργηθει αυτη η επιθετικοτητα σε πολλα κοκερ πιστευω πως δεν πρεπει να ανησυχω για την επιλογη ενος κουταβιου απο τα εκτροφεια που εχω βρει...Αλλα ενταξει ως ενα σημειο με αποσχολει...Ειδικα ειχα ακουσει για ενα γνωστο ο οποιος ειχε και αυτος ενα κοκερακι και ενω του εδινε τα παντα(αγαπη,φροντιδα,βολτες και οχι κακομαθηση) το σκυλι(ηταν απο εκτροφειο,αλλα δν ξερω πιο) ενω εδειχνε να μαθαινει ξαφνικα και ανα καιρους εμοιαζε με βανδαλο μεσα στο σπιτι,κυριολεκτικα βανδαλο(περιπου ενος χρονου ηταν ο μικρος οταν ειχε κανει τις πιο πολλες ζαβολιες του) ομως και ειχε φτασει τον ανθρωπο αυτο σε πολυ ακραιο σημειο του τυπου να μην ξερει τι να κανει και παρολο που δεν ειχε την δυνατοτητα να το παει σε εκπαιδευτη στερηθηκε πολλα μεχρι να καταφερει να μαζεψει τα λεφτα για να το παει και τωρα να ειναι πιο βελτυωμενη η κατασταση...
Σας ευχαριστω πολυ που το διαβασατε και οποιος απο σας εχει να πει κατι πανω σε ολα αυτα θα με βοηθουσε πολυ ειλικρινα...
 


The Dogfather

Well-Known Member
2 Αυγούστου 2010
69
0
Larisa, Greece
μαλλον εχεις ορεξη να γραφεις μπολικα.....:p
λοιπον...για να δουμε....:cool:
οτι ρατσα και να παρεις μερικα πραγματα θα ειναι στανταρ.....
δηλαδη για παραδειγμα η συμπεριφορα του, η οποια καθοριζεται σε μεγαλο βαθμο απο την ανατροφη του και την εκπαιδευση του.....
ο δικος μου σκυλος απο τοτε που γεννηθηκε ηταν αρκετα ηρεμος.....
πολυ σπανια εχει προξενησει καποιο προβλημα....:eek:
τωρα οταν μετα απο καιρο ο δικος σου αρχιζει να ειναι αρκετα ανησυχο καλο ειναι να το πας σε καποιο εκαπιδευτη ή οπουδηποτε αλλου για μια δευτερη γνωμη.....
σε βοηθησα καθολου ?:)
 


ευθυμης

Active Member
18 Αυγούστου 2010
37
0
αττικη
:) ειναι το ανγχος των πρωτων μηνυματων και η θεληση μου να πω ολα ολα νιωθω και με απασχολουν γιαυτο μ βγαινουν ετσι τα μηνυματα :p :p
αλλωστε μεχρι τωρα εχω αποδιχτει πολυ χαζομπαμπας με τα σκυλια μου...
εσενα ο δικος σου σκυλακος ειναι αυτος στην φωτογραφια η εχεις και συ κοκερακι?
ναι εννοειται πως το μεγαλυτερο ρολο για την αρχη παιζει το πως θα ανατραφει τους πρωτους μηνες το κουταβι απο τον εκτροφεα (και απο τα γονιδιο φυσικα των γονιων) γιαυτο και γω θελω να κανω και την καλυτερη επιλογη σε αυτο...
 


Scarlett

Well-Known Member
9 Αυγούστου 2010
4.911
59
Νεα Ερυθραια
www.birmans-greece.com
Ευθυμη, θα παρεις ενα υπεροχο ισορροπημενο κοκερ γιατι το ψαχνεις πολυ κ σωστα....
Πηρα το καλυτερο σκυλι που ειχα μεχρι τωρα στη ζωη μου απο το εκτροφειο με τη καλυτερη φημη εξαιρετικων χαρακτηρων!!!!
Συμβουλη: προτιμησε διχρωμο η μαυρο....τα κανελι εχουν λιγο παραπανω κακη φημη νευρικοτητας....
Παντως οπως προειπα ειναι η καλη εκτροφη που μετραει αλλα κ λιγη τυχη:)
 


ευθυμης

Active Member
18 Αυγούστου 2010
37
0
αττικη
Και γω το μαυρο χρωμα θα προτιμουσα γιαυτο και μιλησα σημερα με το εκτροφειο απο οπου το πηρες και εσυ γιατι εδω αθηνα με οσα εκτροφεια επικοινωνησα πιο πολυ δiχρωμα κουταβια παιζουν...
Αν και δεν με πειραζει στην τελικη το χρωμα αρκει να ειναι ενα υγειες σκυλακι... :)
 


Scarlett

Well-Known Member
9 Αυγούστου 2010
4.911
59
Νεα Ερυθραια
www.birmans-greece.com
Ενα νευρικο «κοκερ» απλα δεν ειναι κοκερ...
Κοκερ σημαινει, χαρα, αεικινητη ουρα, δυναμη, αθλητικη διαθεση....
Μυωδης κ αθλητικος δεν ειναι σκυλος για τεμπεληδες.
Η εκτονωση ειναι το μυστικο του.... Τα μεγαλα απωθεματα ενεργειας του να μη περιοριζονται σε μια απλη βολτα με λουρι καθε μερα στο τετραγωνο....
Περπατημα εντονο κ παιχνιδι με μπαλακι σε ασφαλες μερος χωρις λουρι για να τρεχει κ να μαθει να περπατα κοντα σου....
Αυτο σε συνδιασμο με βασικη εκπαιδευση θα ισορροπησουν το σκυλο!
 


Scarlett

Well-Known Member
9 Αυγούστου 2010
4.911
59
Νεα Ερυθραια
www.birmans-greece.com
Και γω το μαυρο χρωμα θα προτιμουσα γιαυτο και μιλησα σημερα με το εκτροφειο απο οπου το πηρες και εσυ γιατι εδω αθηνα με οσα εκτροφεια επικοινωνησα πιο πολυ δiχρωμα κουταβια παιζουν...
Αν και δεν με πειραζει στην τελικη το χρωμα αρκει να ειναι ενα υγειες σκυλακι... :)
Το χερι μου στη φωτια για τα σκυλια της ελιζας!!!!!
Μιλα της κ εκ μερους μου αν θελεις.... Λεγομαι Γιουλη....
Εξαιρετικη κ υπευθυνη, εκτροφεας χωρις ιχνος επαρσης ειναι κ κτηνιατρος....
Εκεινη μου εμαθε τα παντα.....
 


ευθυμης

Active Member
18 Αυγούστου 2010
37
0
αττικη
Αυτος ειναι και ο λογος που προτιμησα αυτη τη ρατσα,επειδη πολυ απλα θα μπορω να του προσφερω ολη αυτη την εκτονωση εκτος σπιτιου καθως ειμαι και εγω τυπος της βολτας και στο τελος ελπιζω και οι δυο μας να μενουμε ικανοποιημενοι... :D
 


ευθυμης

Active Member
18 Αυγούστου 2010
37
0
αττικη
Ναι σημερα που μιλησα μαζι της της ειπα πως για το εκτροφειο εμαθα οταν ειδα την Scarlett στις φωτογραφιες και μου ειπε και για το σκυλακι οτι ειναι πολυ καλο και γενικα μου ακουστηκε πολυ φιλικη και συνεργασιμη...
 


Scarlett

Well-Known Member
9 Αυγούστου 2010
4.911
59
Νεα Ερυθραια
www.birmans-greece.com
Μπραβο!!!!
Ξερεις πρεπει να εισαι κι εσυ λιγο κοκερ:p
πολλοι μας λενε οτι μοιαζουμε μαμα κ κορη....
Στη τρελα, στην αισιοδοξια μας στη χαρα μας για δραση τρεξιμο κ περπατημα....
Δειξε μου το σκυλο σου να σου πω ποιος εισαι:p
 


Scarlett

Well-Known Member
9 Αυγούστου 2010
4.911
59
Νεα Ερυθραια
www.birmans-greece.com
Ναι σημερα που μιλησα μαζι της της ειπα πως για το εκτροφειο εμαθα οταν ειδα την Scarlett στις φωτογραφιες και μου ειπε και για το σκυλακι οτι ειναι πολυ καλο και γενικα μου ακουστηκε πολυ φιλικη και συνεργασιμη...
ωραια!!!
Δεν λεει πολλα κ περιττα, λεει ουσιαστικα ομως!
Απο την εκπαιδευση ως τη σωστη τροφη κ το grooming την εχει «σπουδασει» τη φυλη!
Με το καλο ενα γερο κοκερακι στη ζωη σου να στη κανει ακομα πιο ομορφη κ χαρουμενη!:)
 


ευθυμης

Active Member
18 Αυγούστου 2010
37
0
αττικη
:p :p Aυτο μου το εχει πει και ο πατερας μου αλλα ως εξης οτι και καλα στην προηγουμενη ζωη μου πρεπει να ημουν σκυλος...
Τι να κανουμε που τα λατρευουμε και τις περισσοτερες φορες το δεσιμο γινεται τοσο μεγαλο που ο ενας παιρνει αρκετα στοιχεια του απο τον αλλο(τρελα,ενεργητικοτητα,θετικο πνευμα)...Στο κατω κατω ετσι ειναι και το σωστο,να ειναι αμοιβαια αυτη η σχεση για να ειναι και πιο υγιης...
 


ευθυμης

Active Member
18 Αυγούστου 2010
37
0
αττικη
Σευχαριατω πολυ ειλικρινα...Να αναφερω και κατι τελευταιο που με απασχολει...Θα ηθελα παρα μα παρα πολυ να παω εγω ο ιδιος οταν ειναι με το καλο να το παραλαβω και να δω και απο κοντα τους ανθρωπους αυτους και τα σκυλακια ολα αλλα δεν θα μπορεσω να το κανω διοτι με τα αεροπλανα εχω πολυ χαλια σχεση και ετσι μου ειπε η εκτροφεας οτι δεν υπαρχει κανενα προβλημα γιατι μπορει να το στειλει μονο του...Αλλα δεν ειναι πολυ ασχημο αυτο?Εννοω πρωτον να μην δω καν τους ανθρωπους που θα μου δωσουν τον καλυτερο(ευχομαι) μου φιλο και δευτερον θα ειναι μονο του το μικρο σε ολο το ταξιδι(αν και λογικα και να πηγαινα αυτο θα το εβαζαν κατα την διαρκεια του ταξιδιου μαζι με τις αποσκευες αλλα δεν το ξερω και σιγουρα)..
 


Scarlett

Well-Known Member
9 Αυγούστου 2010
4.911
59
Νεα Ερυθραια
www.birmans-greece.com
Σευχαριατω πολυ ειλικρινα...Να αναφερω και κατι τελευταιο που με απασχολει...Θα ηθελα παρα μα παρα πολυ να παω εγω ο ιδιος οταν ειναι με το καλο να το παραλαβω και να δω και απο κοντα τους ανθρωπους αυτους και τα σκυλακια ολα αλλα δεν θα μπορεσω να το κανω διοτι με τα αεροπλανα εχω πολυ χαλια σχεση και ετσι μου ειπε η εκτροφεας οτι δεν υπαρχει κανενα προβλημα γιατι μπορει να το στειλει μονο του...Αλλα δεν ειναι πολυ ασχημο αυτο?Εννοω πρωτον να μην δω καν τους ανθρωπους που θα μου δωσουν τον καλυτερο(ευχομαι) μου φιλο και δευτερον θα ειναι μονο του το μικρο σε ολο το ταξιδι(αν και λογικα και να πηγαινα αυτο θα το εβαζαν κατα την διαρκεια του ταξιδιου μαζι με τις αποσκευες αλλα δεν το ξερω και σιγουρα)..
Ναι! Να πας να τη παρεις, να μιλησεις απο κοντα με την εκτροφεα, να δεις τους χωρους, τα σκυλια της και να σου δωσει συμβουλες απο κοντα...η προσωπικη επαφη ειναι πολυ σημαντικη.
Θα δεις πως θα το κανει μπανιο, πως θα το περιποιηθει, θα του κανει το πρωτο "grooming" Θα στο δωσει περιποιημενο και κουκλι...το σκυλακι θα ταξειδεψει πολυ ανετα στο κλουβακι μεταφορας μεσα στη καμπινα μαζι σου αν στο συνολο δεν υπερβαινει τα 8 κιλα...θα παρεις αγορι η κοριτσι γιατι τα αγορια ειναι πιο βαρια... Εγω την ειχα κοντα μου και κοιμηθηκε σαν πουλακι....
Παρε ενα χαπακι Βαλεριανας και πηγαινε ανεμελα:p η πτηση κραταει λιγο...μεχρι να απογειωθεις, προσγειωνεσαι!
 




ευθυμης

Active Member
18 Αυγούστου 2010
37
0
αττικη
Το εχω δει και μου αρεσει πολυ η ιδεα του να ερθω απλα επειδη γραφω δυο μερες μετα διαγωνισμα στην σχολη μου θα εξαρτηθουν πολλα απο το πως θα εχει παει το διαβασμα μου..Οποτε αν προλαβω σιγουρα θα ερθω.
 


ευθυμης

Active Member
18 Αυγούστου 2010
37
0
αττικη
Ναι! Να πας να τη παρεις, να μιλησεις απο κοντα με την εκτροφεα, να δεις τους χωρους, τα σκυλια της και να σου δωσει συμβουλες απο κοντα...η προσωπικη επαφη ειναι πολυ σημαντικη.
Θα δεις πως θα το κανει μπανιο, πως θα το περιποιηθει, θα του κανει το πρωτο "grooming" Θα στο δωσει περιποιημενο και κουκλι...το σκυλακι θα ταξειδεψει πολυ ανετα στο κλουβακι μεταφορας μεσα στη καμπινα μαζι σου αν στο συνολο δεν υπερβαινει τα 8 κιλα...θα παρεις αγορι η κοριτσι γιατι τα αγορια ειναι πιο βαρια... Εγω την ειχα κοντα μου και κοιμηθηκε σαν πουλακι....
Παρε ενα χαπακι Βαλεριανας και πηγαινε ανεμελα:p η πτηση κραταει λιγο...μεχρι να απογειωθεις, προσγειωνεσαι!
Αγορακι λεω να παρω γιατι μεχρι τωρα τα αδεσποτακια μου ειναι ολα κοπελιτσες οποτε θα ηταν καλυτερα να παρω αγορακι.
Οσο για το ταξιδι το πιο πιθανο ειναι να παω,θα παρω και την κοπελα μου για παρεα και πιστευω να μην εχουμε κανενα προβλημα ,αν και οι ζαλαδες ζαλαδες θα παραμεινουν ομως χαλαλι.!!! :p
 


Scarlett

Well-Known Member
9 Αυγούστου 2010
4.911
59
Νεα Ερυθραια
www.birmans-greece.com
Το εχω δει και μου αρεσει πολυ η ιδεα του να ερθω απλα επειδη γραφω δυο μερες μετα διαγωνισμα στην σχολη μου θα εξαρτηθουν πολλα απο το πως θα εχει παει το διαβασμα μου..Οποτε αν προλαβω σιγουρα θα ερθω.
Σωστα...εσεις εχετε τις εξεταστικες τωρα....αχ ωραια φοιτητικα χρονια!!
Αγορακι λεω να παρω γιατι μεχρι τωρα τα αδεσποτακια μου ειναι ολα κοπελιτσες οποτε θα ηταν καλυτερα να παρω αγορακι.
Οσο για το ταξιδι το πιο πιθανο ειναι να παω,θα παρω και την κοπελα μου για παρεα και πιστευω να μην εχουμε κανενα προβλημα ,αν και οι ζαλαδες ζαλαδες θα παραμεινουν ομως χαλαλι.!!! :p
χαλαλι οπως το λες....και μην το λες και αυθυποβαλεσαι! Δεν θα κουνησει καθολου και δεν θα ζαλιστειτε!
ξερεις πότε δεν ζαλιζομαστε ΠΟΤΕ? με ενα MP3 στα αυτια! Τσεκαρισμενο!
 


giorgos-kos

Active Member
14 Αυγούστου 2010
44
0
καλημέρα ευθύμη. Για πες μου σε παρακαλώ, ποιος ήταν ο λόγος που απέριψες το γουέστι? με ενδιαφέρει γιατί σχεδιάζω να αποκτήσω ένα..
 


Scarlett

Well-Known Member
9 Αυγούστου 2010
4.911
59
Νεα Ερυθραια
www.birmans-greece.com
καλημέρα ευθύμη. Για πες μου σε παρακαλώ, ποιος ήταν ο λόγος που απέριψες το γουέστι? με ενδιαφέρει γιατί σχεδιάζω να αποκτήσω ένα..
μαλλον προσεβληθη απο τον κοκεροιο! :p
Αστειευομαι φυσικα....
Αξιοθαυμαστα τα westies....θαραλλεα, αεικινητα, σπιρτοζικα και πολυ περισσοτερο φυλακες!!
Απλα γαυγιζουν λιγο παραπανω....


Συγνωμη που πεταχτηκα εγω....
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU