επιλεγοντας ενα συντροφο ζωης και οχι στιγμης :)


ευθυμης

Active Member
18 Αυγούστου 2010
37
0
αττικη
Αλλη μια βασικη διαφορα ειναι οτι το westie δεν μαδαει αν δεν κανω λαθος!!
Ενω με του κοκερ το μαλλι πλεκεις κουβερτες....:p
Παντως οπως ειπε και η Αλεξια ενας καλος εμπειρος groomer και για τα δυο να κανει καλο στριπαρισμα....
Ναι οντως τα γουεστι χανουν ελαχιστη τριχουλα...Τα κοκερ Scarlett απο οτι καταλαβαινω χανουν αρκετη,σωστα?
Ποσες φορες την χτενιζεις καθε βδομαδα και ποσες φορες πρεπει να πηγαινει το χρονο σε groomer για την καταλληλη φροντιδα?
 


Scarlett

Well-Known Member
9 Αυγούστου 2010
4.911
59
Νεα Ερυθραια
www.birmans-greece.com
Ναι οντως τα γουεστι χανουν ελαχιστη τριχουλα...Τα κοκερ Scarlett απο οτι καταλαβαινω χανουν αρκετη,σωστα?
Ποσες φορες την χτενιζεις καθε βδομαδα και ποσες φορες πρεπει να πηγαινει το χρονο σε groomer για την καταλληλη φροντιδα?
3-4 φορες τη βδομαδα ενα καλο βουρτσισμα και καθαρισμα τα ματακια τους καθημερινα που συχνα τρεχουν λιγα δακρυακια...
(προσεξε λιγο δακρυ γιατι το πολυ μπορει να ειναι προβλημα).
εγω την κανω μπανιο με πολυ καλο σαμπουαν καθε βδομαδα οπου και καθαριζω καλα τα αυτια με pad για το προσωπο (αυτο που ξεβαφονται οι γυναικες) μετα το μπανιο....
4 περιπου φορες το χρονο ενα καλο γκρουμαρισμα πιστευω οτι ειναι αρκετο....
 


ευθυμης

Active Member
18 Αυγούστου 2010
37
0
αττικη
Εγώ έχω west 9 μήνες τώρα και έχω χαζέψει.....
όταν λες ότι τα κοκερ είναι πιο ενεργητικά τι εννοείς ακριβώς γιατί η δικιά μου από το πρωί μέχρι το βράδυ παίζει και τρέχει στο σπίτι.... δεν μας αφήνει σε ησυχία. τα παιχνίδια δεν τα βαριέται ποτέ και φυσικά δεν στέκεται σε ένα σημείο για να μπορείς να την χαιδέχεις. όλα είναι ένα παιχνίδι
Απλα εχοντας μιλησει με εκτροφεις και των δυο ειδων αυτο που μου εδωσαν να καταλαβω ειναι πως και οι δυο ρατσες ειναι πολυ ενεργητικες και ειδικα οταν ειναι κουταβια(οπως ο δικος σου κουταβουλης),ομως οπως μου ειπαν τα κοκερ ακομα και στα γεραματα παραμενουν το ιδιο ενεργητικα ενω σε γεννικες γραμμες ενα γουεστι οπως και τα περισσοτερα σκυλια μεγαλονωντας ηρεμουν καπως...;)
Δεν ξερω βεβαια κατα ποσο ισχυει γιατι δεν εχω εμπειρια απο αυτες τις δυο ρατσες απλα οτι μου ειπαν λεω :)...
Αλλα ετσι κιαλλιως καθε χαρακτηρας διαφερει απο τον αλλον..
 




ευθυμης

Active Member
18 Αυγούστου 2010
37
0
αττικη
3-4 φορες τη βδομαδα ενα καλο βουρτσισμα και καθαρισμα τα ματακια τους καθημερινα που συχνα τρεχουν λιγα δακρυακια...
(προσεξε λιγο δακρυ γιατι το πολυ μπορει να ειναι προβλημα).
εγω την κανω μπανιο με πολυ καλο σαμπουαν καθε βδομαδα οπου και καθαριζω καλα τα αυτια με pad για το προσωπο (αυτο που ξεβαφονται οι γυναικες) μετα το μπανιο....
4 περιπου φορες το χρονο ενα καλο γκρουμαρισμα πιστευω οτι ειναι αρκετο....
Σευχαριστω πολυ,οταν με το καλο το παρω και γω αν θες μου προτινεις τον δικο σου groomer γιατι εδω στην περιοχη μου(και στις γυρω) δεν εχω βρει καποιον οσο και αν εχω ψαξει...
 




Scarlett

Well-Known Member
9 Αυγούστου 2010
4.911
59
Νεα Ερυθραια
www.birmans-greece.com
Σευχαριστω πολυ,οταν με το καλο το παρω και γω αν θες μου προτινεις τον δικο σου groomer γιατι εδω στην περιοχη μου(και στις γυρω) δεν εχω βρει καποιον οσο και αν εχω ψαξει...
εγω την παω στη Κηφισια σε μια εκπληκτικη που ειναι και εκτροφεας Αμερικανικων κοκερ....η Ελιζα εχει δει δουλεια της....
πιστευω οτι και μακρυα να εισαι, 4 φορες το χρονο δεν ειναι συχνα να ερχεσαι....
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Τα westie παραμένουν παιχνιδιάρικα μέχρι τα γεράματα αλλά δεν πρέπει να είναι νευρικά. Δυστυχώς με τα puppy mills κυκλοφορούν αρκετά υπερκινητικά.
Τα δικά μου είναι αγγελούδια στο σπίτι.
 




Scarlett

Well-Known Member
9 Αυγούστου 2010
4.911
59
Νεα Ερυθραια
www.birmans-greece.com
Τα westie παραμένουν παιχνιδιάρικα μέχρι τα γεράματα αλλά δεν πρέπει να είναι νευρικά. Δυστυχώς με τα puppy mills κυκλοφορούν αρκετά υπερκινητικά.
Τα δικά μου είναι αγγελούδια στο σπίτι.
Καταλαβα....
τα δικα σου εχουν και τη καταλληλη εκτονωση....αυτο ειναι το κλειδι και για τις δυο φυλες πιστευω....
 


ευθυμης

Active Member
18 Αυγούστου 2010
37
0
αττικη
εγω την παω στη Κηφισια σε μια εκπληκτικη που ειναι και εκτροφεας Αμερικανικων κοκερ....η Ελιζα εχει δει δουλεια της....
πιστευω οτι και μακρυα να εισαι, 4 φορες το χρονο δεν ειναι συχνα να ερχεσαι....
Μια χαρα ειναι στη Κηφισια αλλωστε εκει ειναι και η σχολη μου οποτε παω καθημερινα,ετσι θα μου ειναι πολυ ευκολο.
Οπου και αν ηταν παντως εννοειται πως θα πηγαινα οχι 4 αλλα και 24 φορες αν χρειαζοταν...
 




















Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU