ερχεται το λαμπραντορ!και τωρα τι...?




Giannis_Rottie

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2013
1.207
1.243
Brakhami,Athens,Greece
Για να σας βάλω λίγο στο κλίμα του εξοδολόγιου, αν θέλετε να το μεγαλώσετε σωστά κι οχι όπως να 'ναι θα πρέπει να υπολογίζετε περίπου 100€-150€ το μήνα για τα τακτικά έξοδα(διατροφή, περιποίηση, παιχνίδια).Για οτιδήποτε άλλο πάμε έξτρα.
Καλα τι θα τρωει και θα φτανει 100 μηνιαως???
Μια μετρια προς καλη ξηρα τροφη το 15κιλο τσουβαλι κοστιζει 55-65. Μια αμπουλα για ψυλους ,τσιμπουρια αλλα 10€. Αν υπολογισω και τα χαπια στομαχου και σκαλιμπορ ανα 3 μηνο ειναι απο αλλα 5€ το καθενα αρα αλλα 10€, οποτε παμε συνολο 65-85€ μηνιαως. Αν δινεις τωρα και τα υπολοιπα λεφτα ως τα 100 για παιχνιδια,μασουλητηρια κτλ....τοτε ναι 100€ φτανεις τον μηνα.
 


Johnkokk

Well-Known Member
2 Ιουνίου 2015
266
786
51
Καλα τι θα τρωει και θα φτανει 100 μηνιαως???
Μια μετρια προς καλη ξηρα τροφη το 15κιλο τσουβαλι κοστιζει 55-65. Μια αμπουλα για ψυλους ,τσιμπουρια αλλα 10€. Αν υπολογισω και τα χαπια στομαχου και σκαλιμπορ ανα 3 μηνο ειναι απο αλλα 5€ το καθενα αρα αλλα 10€, οποτε παμε συνολο 65-85€ μηνιαως. Αν δινεις τωρα και τα υπολοιπα λεφτα ως τα 100 για παιχνιδια,μασουλητηρια κτλ....τοτε ναι 100€ φτανεις τον μηνα.

Yπάρχει η λογική υποκειμενική διαφοροποίηση στο τι θεωρεί κανείς "καλή ξηρά τροφή".Αν και προσωπικά μπαρφάρω, θεωρώ μια ΚΑΛΗ ξηρά τροφή οτι δεν είναι λιγότερο απο 70-80€ το 12-13κιλο.Αυτό το σακί λοιπόν με βγάζει ενα μηνα.

Αρα ας πούμε 75€ το μήνα για τροφή.
Αμπούλα 10€ (δεν του βάζω, δίνω brevecto, αλλά βγαίνει το ίδιο)
Εσωτερική αποπαρασίτωση 10€ το μήνα
Εξετάσεις αίματος 2 φορές το χρόνο περίπου 100€ ετησίως, αρα ας πούμε 8€ το μήνα
Μεχρι τώρα είμαστε στα 100+ :)
Αποπαρασιτικό κολάρο 2-3 φορές το χρόνο (προσωπικά βάζω seresto €40 κάθε φορά)
Eμβόλια, παιχνίδια.
Ο δικός μου έχει και αλλεργία.Αρα δίνω ακόμα 45€ κάθε μήνα για τα χαπάκια του για να είναι οκ, αλλά αυτό δεν το έβαλα στον αρχικο προυπολογισμό γιατί είναι πρόβλημα που έκατσε στον δικό μου.

Δεν εχω υπολογίσει φυσικά και τα βάζω στα εξτρά, οποιοδήποτε φάρμακο για τραυματισμούς, αντιβιώσεις, κλπ μικροπροβλήματα.
Δεν βάζω κάν αν τύχει κάτι εξαιρετικά σοβαρό.

Νομίζω οτι ο υπολογισμός μου ήταν σωστός :)
 


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
σε αυτου του μεγεθους σκυλια μεσοσταθμικα το κατοσταρικο το φτανεις ευκολα,αν δεν κανεις εκπτωσεις σε αυτα που πρεπει να παρεχεις στον σκυλο σου και θες να τον εχεις περιποιημενο και προστατευμενο απο πιθανα προβληματα υγειας...
 


Asmodeus

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2012
1.469
1.618
Εμενα μου βγαινει στα 150ε περιπου. (Χωρις να υπολογυσθουν εξοδα εκπαιδευσης μονο φαρμακα, γιατροι , εμβολια , τροφες κλπ)
 
Last edited:


Asmodeus

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2012
1.469
1.618
Καλα τι θα τρωει και θα φτανει 100 μηνιαως???
Μια μετρια προς καλη ξηρα τροφη το 15κιλο τσουβαλι κοστιζει 55-65. Μια αμπουλα για ψυλους ,τσιμπουρια αλλα 10€. Αν υπολογισω και τα χαπια στομαχου και σκαλιμπορ ανα 3 μηνο ειναι απο αλλα 5€ το καθενα αρα αλλα 10€, οποτε παμε συνολο 65-85€ μηνιαως. Αν δινεις τωρα και τα υπολοιπα λεφτα ως τα 100 για παιχνιδια,μασουλητηρια κτλ....τοτε ναι 100€ φτανεις τον μηνα.
Βαλε ετησιες εξετασεις αιματος , ουρων , καλαζαρ , ερλιχια , εμβολια , και εξετασεις HD ED ,υπερηχο που προσωπικα θα εκανα κλπ και εξοδα εκπαιδευσης