ηλεκτρονικη ταυτοτητα


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Θες να παραθέσω παραδείγματα απο το άλλο νημα οπου κάποιοι πανικοβλήθηκαν τόσο που θελανε να πάνε να βγάλουν το τσιπ???
Tο να θέλουμε να πανικοβάλουμε με το να θέλουμε να υπερτιμήσουμε ένα προϊόν έχει κάποια διαφορα.
Εσύ από την αρχη θεώρησες οποιοδηποτε επιχείρημα παραθέσαμε άκυρο.
Είναι δυνατόν ένα νόμισμα να έχει μια όψη?
Παραθέτοντας και τις δυο σημαίνει ότι πανικοβάλουμε?

Ομόλογώ οτι δεν ξέρω τίποτα απο τατου.Γιάυτο ρωτησα ποσο ευκολο είναι να γινεται συστηματικά, σε σχέση με μια "ενεση" που προυποθέτει το τσιπ. Το οποίο παρεμπιπτοντως έχει κλείσει δεκαετία. Δεν είναι άρα και πολύ καινούριο φρούτο. Επίσης, το παλιότερο δεν είναι απαραίτητα καλύτερο.
Oχι .., αλλα μην ξεχνάς ότι τα τατού υπάρχουν παρα πολλά χρονια και δοκιμασμένα από χιλιάδες ανθρωπους ανά τα χρονια.
Γενικά δεν σημαίνει ότι παλιό καλύτερο από ένα καινούριο, απλά είναι δοκιμασμένο πολλά έτη στο να μπορούμε να έχουμε μια καλύτερη εμπεριστατωμένα αποψη.

Τα κοιτάω. Και βλέπω οτι καταβάλλω προσπάθειες να τεκμηριώνω επιστημονικά τα όσα λέω όσο καλύτερα μπορώ, οντας πάντα ανοιχτή σε διορθώσεις, με την ανάλογη τεκμηρίωση. Λυπάμαι αν δε σου φτάνει, αλλά μέχρι εκει φτανουν οι δυνατότητες μου.
Nαι αλλα αν ανατρέξεις πίσω, έχεις βγάλει άκυρο κάθε επιχείρημα θεωρώντας ανούσιο κάθε προβληματισμό.


Δε βλέπω το λόγο να γίνεσαι ειρωνική. Νομίζω σου έχω απαντήσει σε όλα με στοιχειώδη ευγένεια, χωρις προσωπικούς χαρακτηρισμούς.....
Δε θα σχολιάσω περαιτέρω το παραπάνω.
Aν ήμουν ειρωνικη σου ζητάω συγγνώμη.
Καλο είναι όμως που και που να αναλύουμε χωρίς τέτοιο πείσμα μια συζήτηση και να μην είμαστε τόσο αρνητικοι σε οτιδήποτε "καινούριο" από την δικη μας σκέψη.
 


Loukia

Well-Known Member
19 Ιουνίου 2008
1.462
14
49
Θεσσαλονίκη
marthathesharpei.blogspot.com
-Το τατουάζ δε βγαίνει (το τσιπάκι σου κλέβουνε το σκύλο και το βγάζουνε).
-Το τατουάζ το βλέπει ο πάσα ένας (έχω βρει σκύλο που δεν μπορούσα να τον μεταφέρω να δω αν έχει τσιπ). Αρκεί να γίνεται σε καλό σημείο, η δικιά μου το έχει στην κοιλιά οπότε σιγά μην κάτσει να της δεις την κοιλιά, δεν είναι και το πιο εύκολο ζώο. Αλλά όσο ήτανε μωρό δε φαινότανε καθαρά τί έγραφε.

Τελικά αναθεωρώ, το τσιπ είναι καλύτερο.... μάλλον

Εμείς έχουμε απ' όλα γιατί στη χώρα της ήθελε τατουάζ από το νόμο ενώ για να ταξιδέψει εδώ τσιπ.

Υπάρχουνε κάποιες μελέτες που λένε ότι το αντιλυσσικό στις γάτες προκαλεί καρκινογεννέσεις. Η γάτα μου πέθανε από καρκίνο εχω βάσιμες υποψίες πια ότι είχε να κάνει με το αντιλυσσικό. Και τί να κάνεις; Να μην το κάνεις; Δε γίνονται αυτά...
Αν χάσω τη σκύλα μου (συμβαίνει και στις καλύτερες οικογένειες) χωρίς τσιπ την έκατσα. Με το τσιπ έχω ελπίδες.Αυτό και μόνο εμένα μου φτάνει. Γιατί πιο πιθανό θεωρώ το να την χάσω παρά το να πάθει καρκίνο από το τσιπάκι.
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Καλο είναι όμως που και που να αναλύουμε χωρίς τέτοιο πείσμα μια συζήτηση και να μην είμαστε τόσο αρνητικοι σε οτιδήποτε "καινούριο" από την δικη μας σκέψη.
Tην (απολυτη) γνώμη μου είπα. Δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να πω και την (ατεκμηρίωτη κατ'εμε) αντίθετη άποψη! Γι'αυτο είμαστε εδώ, αν κάποιος έχει αντίθετη γνωμη και νομίζει οτι μπορεί να την τεκμηριώσει, ελευθερος είναι να το κάνει! Δεν έγραψα δοκίμιο, για να πρέπει να αναφερθώ σε όλα! Ειδικά όταν πιστέυω πραγματικά οτι η ατεκμηρίωτη αντίθετη άποψη απο τη δική μου, μόνο πανικό προκαλεί, και αυτό συνέβη στο άλλο (αλλά και σ'αυτό) το νήμα! Για μένα αυτό είναι καταστροφικό για την κατάσταση με τα αδέσποτα αλλα και την ανευθυνότητα του καθενός που παρατάει το σκύλο του. Κάπως πρεπει να καταγραφονται οι σκύλοι. Ειπα και παραπάνω εμένα και το τατου μου κανει. Αρκει να είναι ευκολη η διαδικασία για να την κάνει ο κόσμος (είναι? δε μου απαντησατε).

Εσύ από την αρχη θεώρησες οποιοδηποτε επιχείρημα παραθέσαμε άκυρο.
Πες μου εσύ (ασχετα με τον τρόπο που εκφράστηκα), που παραθέσατε επιχείρημα που να δείχνει επιστημονικά οτι το τσιπ προκαλεί καρκίνο στους σκύλους.

Ολος ο ντόρος ξεκίνησε απο δυο σκυλιά που βγαλανε έναν ογκο γυρω απο το τσιπ (κανεις δεν αναφέρθηκε σε καρκίνους γενικότερα.... ενας θεος ξέρει απο που προέρχονται αυτοί!!). Θεωρω ακόμα οτι είναι τόσο μικρά τα ποσοστα ογκων γυρω απο το τσιπ, που δεν αξίζει καν να το συζητάμε. Οταν ζητήσατε αποδειξεις, σας τις έδωσα (οτι είχα τελος πάντων, αλλά καλύτερο απο το τίποτα). Απο κει και πέρα ποια είναι η αντίθετη άποψη που τόσο παρέλειψα να αναφέρω?

Κάντε τα σχόλιά σας επι της ουσίας, αγνοήστε τον κακό μου τροπο σας παρακαλώ. Θα φροντίσω να μην τα λέω έτσι στο μέλλον, για να μη χανουμε το νοημα, και εστιάζουμε στον τρόπο μου.
 
Last edited:


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Συμφωνώ με Kopritis

To τατουάζ γράφει τον αριθμό ΒΕΚ της μάνας και ΑΥΞΟΝΤΑ αριθμό ανά κουτάβι πχ 25437 και 01, 02, 03 ... στην 3η γέννα 17,18 κοκ
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.120
Μηνύματα
895.887
Μέλη
19.931
Νεότερο μέλος
Kwnstantina_22