θυμάστε τον Αψού;


Alexakisd

Member
3 Μαρτίου 2014
19
0
Καλημέρα.....ώρα για μία ιστορία....
κάποτε, σε μία πόλη, μία φοιτήτρια πέρασε από ένα petshop και είδε μία χαρούμενη μικρή φατσούλα να της κάνει χαρούλες και να θέλει να παίξει μαζί της.... πήρε τηλέφωνα, μάζεψε χρήματα και την άλλη ημέρα αγόρασε τον μικρό μαλτεζάκο και τον βάπτισε Αψού....
στην αρχή όλα ήρεμα, στιγμές γεμάτες παιχνίδι και χαρές. Όμως....κανείς δεν ήξερε πως το σκυλάκι δεν είναι ούτε χρυσόψαρο ούτε διακοσμητικό σαλονιού, πως θέλει να πάει βόλτα για την ανάγκη του, να παίξει, να κάνει παρέα με άλλα σκυλιά. είναι οντότητα με μυαλό (και είναι και πανέξυπνος ο μούργος) με ανάγκες και κάπου εδώ μας βγήκε και τσαμπουκάς και λιγάκι κυριαρχικός.
Σιγά σιγά ο Αψού επέβαλε τα θέλω του μιας και κανένας δεν τον είχε μαλώσει, κανείς δεν είχε προσπαθήσει να του δείξει το τι πρέπει και το τι όχι και, σαν όλα τα σκυλιά, ειδικά τα κυριαρχικά σκυλιά, άσχετα με το μέγεθός του, επέβαλε τους κανόνες του με γρύλισμα, επιθέσεις και απειλές.
ο Αψού έφαγε ξύλο, βρισιές, έμεινε νηστικός προκειμένου να του "δείξουν" ότι κάνει λάθος...
Το αποτέλεσμα γνωστό. Ένα σκυλί αγρίμι που ούτε καν το λουρί του δεν μπορούσαν να του φορέσουν για να πάει βόλτα...ένα σκυλί που δάγκωνε και έκανε επιθέσεις με το παραμικρό..... και έτσι ξεκινάει το ταξίδι του....
το σκυλί παραδόθηκε ως "απαράδεκτο" στην φιλοζωική της Λάρισας....
οι άνθρωποι το φρόντισαν, το κούρεψαν, το τάισαν και μετά από αναζήτηση το έδωσαν προς υιοθεσία σε νέα ιδιοκτήτρια η οποία και πάλι προσπάθησε να το "συμμορφώσει" χωρίς όμως γνώσεις και χωρίς θέληση να μάθει η ίδια. Το σκυλί και πάλι έβγαλε τον κακό του χαρακτήρα, τις επιθέσεις του για να πάρει αυτό που θέλει. Συνάμα, το λάθος ο σκυλάκος να παραμένει χωρίς επιτήρηση μέσα σε αυλή είχε ως αποτέλεσμα να δεχτεί και επίθεση από άλλα σκυλιά σε άσχετες στιγμές.....
έτσι, μέσα στα τρία χρόνια της ζωής του, ο σκυλάκος έιχε αλλάξει τρείς ιδιοκτήτες και, παρόλη ίσως την καλή διάθεση που είχαν, το σκυλί ζούσε μία "κακόμοιρη" ζωή......

κάποια στιγμή χαζεύοντας στο ίντερνετ, βλέπω μία φωτογραφία με έναν μικρόσωμο σκυλάκο τύπου μαλτέζ και από κάτω να γράφει πως χαρίζετε ο σκυλάκος από φιλοζωική σε οικογένεια που μπορεί να τον εκπαιδεύσει γιατί έχει προβλήματα επιθετικότητας.
Το μεγάλο κλικ είχε γίνει...... εκείνες οι ματάρες να με κοιτούν μέσα από την φωτογραφία με έκαναν να στριφογυρνάει το μέλλον στο μυαλό μου....
Ένας σκυλάκος μέσα στα πόδια μας, ένα τρίτο "παιδί" για εμένα και την γυναίκα μου, ένα τρίτο αδελφάκι για τα παιδιά μου....
Άμεσα τηλέφωνο..... γειά σας είμαι ο τάδε και θέλω τον σκύλο. ζω εκεί, έχω την τάδε εμπειρία από σκυλιά, τα παιδιά μου έχουν σχέσεις με σκυλιά, έχουν τάδε ηλικία κλπ κλπ...
Τελικά, μετά από διάστημα αρκετών ημερών γίνεται το πολυπόθητο ταξίδι για να πάρουμε τον μούργο μας....
πρώτη συνάντηση σε σταθμό των ΚΤΕΛ και ο μούργος μέσα σε τσαντούλα μεταφοράς. Βλέμμα φοβισμένο, ουρά στα σκέλια, επιφύλαξη σε όλο το μεγαλείο της....
Γυρίζουμε σπίτι.... αρχίζει να μυρίζει γύρω γύρω, του δείχνουμε το χώρο του.... κουρασμένοι όλοι, πέφτουμε για ύπνο.....
την επόμενη ημέρα πάμε την πρώτη του βόλτα.....ΤΡΟΜΟΣ.....γωνιά και γαύγισμα, συνάντηση με οποιουδήποτε τύπου και ηλικίας σκυλί και είτε τρέξιμο στην αγκαλιά, είτε γρύλισμα με εκτεθειμένα δόντια.....
επιστροφή σπίτι....δεύτερος Τρόμος......ξεκινά η προσπάθειά του να επιβάλλει τους κανόνες του....επίθεση, γρύλισμα, ξανά επίθεση ξανά δάγκωμα....
σκηνικό που συνεχίστηκε επί πολλές εβδομάδες....
αναζήτηση εκπαιδευτών, επίσκεψη του πρώτου, απογοήτευση, σκέψεις για επιστροφή του στην φιλοζωική....το ένστικτο όμως προηγείται όλων μας....δεν φεύγει τελικά το σκυλί.... επίσκεψη στον δεύτερο...ξεκινά η ομαδική εκπαίδευση και των πέντε μας.....βήμα βήμα, μέρα την ημέρα....
εμείς μαθαίνουμε από τον Αψού και ο Αψού μαθαίνει από εμάς....
δύσκολη η προσπάθεια όλων μας. ένας ενήλικος αλητάκος τριών ετών πρέπει να μάθει τα όριά του. μία τετραμελής οικογένεια πρέπει να υποστεί τις κακουχίες και τις ατασθαλείες είτε συμπεριφοράς είτε παιχνιδιού του μικρού. Στην αρχή είναι πολύ δύσκολα. αντιδρά.....όμως η επιμονή, η υπομονή κι η αγάπη κυριαρχούν.....
δύο μήνες μετά, ο μούργος αρχίζει να νοιώθει μέλος της φαμίλιας μας. αρχίζει και καταλαβαίνει τα πρέπει και τα μη, αρχίζει να καταλαβαίνει ότι πρέπει να κοιμάται στο crate του και όχι ανεξέλεγκτα όπου θέλει, αρχίζει να καταλαβαίνει πως δεν κερδίζεται τίποτα με δάγκωμα παρά μόνο η τιμωρία της απομόνωσής του μέχρι να ηρεμήσει. αρχίζει να παίζει, να αναζητά τα παιχνίδια μαζί μας......
χθες είχε και την πρώτη του μεγάλη, τεράστια επιβράβευση......ένα τεράστιο κόκκαλο μοσχαρίσιο με τα κρεατάκια του να κρέμονται δεξιά και αριστερά, μόλις φρεσκοκομμένο από τον χασάπη.....3,5 κιλά ο σκύλος, 1,2 κιλά το κόκκαλο.....η μάχη του αιώνα.....5,5 ώρες ταλαιπωρίας με νικητή τον μούργο......

τα σκυλιά δεν είναι χρυσόψαρα.....




Sent from my T100TA using Tapatalk
 


Frini_696

Well-Known Member
26 Νοεμβρίου 2013
130
6
Μπραβο σας και καλη συνεχεια να σας ευχηθω!

Μην επαναπαυθειτε , συνεχιστε την καλη δουλεια που κανετε!

Ειναι κουκλος ,τον ειχα δει στην σελιδα της φιλοζωικης!!!
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Μια φωτογραφία με τον Αψού και το κόκκαλο;

Μπράβο σας για την προπάθειά σας! Δεν πρέπει όμως να ξεχνάτε κι εσείς οτι θα θέλει πάντα όρια όσο καλός και να γίνει.

(αν θέλεις στείλε μου πμ με το όνομα της εκπαιδεύτριας που είχατε αρχικά)
 




Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Και θα συνεχίσει να σου βγάζει... Υπάρχει πρόβλημα εδώ κι αρκετό καιρό. Αν θέλεις να ανεβάσεις φωτό θα πρέπει πρώτα να την ανεβάσεις κάπου αλλού στο Ίντερνετ (πχ fotobucket, imageshack, facebook, Dropbox) και μετά να πάρεις το λινκ από εκεί, να ξαναέρθεις εδώ να πατήσεις το άντε άσμα εικόνας, επιλέγεις το απο ιντερνέτ, κοτσάρεις το λινκ, ξετικάρεις το retrieve κάτι κι έτοιμος
 




ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Μια φωτογραφία με τον Αψού και το κόκκαλο;

Μπράβο σας για την προπάθειά σας! Δεν πρέπει όμως να ξεχνάτε κι εσείς οτι θα θέλει πάντα όρια όσο καλός και να γίνει.

(αν θέλεις στείλε μου πμ με το όνομα της εκπαιδεύτριας που είχατε αρχικά)
τη δικιά μου!!!

Και από την αλλαγη στο σκυλο, καταλαβαίνεις και ποιος ανελαβε την εκπαίδευση!


Χαιρομαι πραγματικά για την εξέλιξη του μικρού!!! Και κατά σύμπτωση προχτές τον σκεφτόμουν, τι να εγινε το ζόρικο!
 








ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
εμας τουλάχιστον μας ωφελησε στο οτι μέσω αυτής 'φορτωθηκαμε'΄σε συμφορουμιτη, ο οποιος ήταν τελικά εκεινος που μας ελυσε τα ζητηματα!!! Ουδεν κακον αμιγες καλου....


Καμια φώτο όμως δεν βλέπω και αγχώνομαι :p
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Καλά, κι η δική μου παιδιά, καλός άνθρωπος μεν, αλλά από εκπαίδευση, εγώ, όχι μόνο δεν έμεινα ευχαριστημένη εν τέλει (και το ανακάλυψα αργά), επιπλέον, όταν αντιμετώπισα το πρώτο σοβαρό (για έμενα,ε!) πρόβλημα πήρα την απάντηση: αυτή είναι η φύση του σκύλου, δεν θα την αλλάξουμε. Χμμμμ
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Καλά, κι η δική μου παιδιά, καλός άνθρωπος μεν, αλλά από εκπαίδευση, εγώ, όχι μόνο δεν έμεινα ευχαριστημένη εν τέλει (και το ανακάλυψα αργά), επιπλέον, όταν αντιμετώπισα το πρώτο σοβαρό (για έμενα,ε!) πρόβλημα πήρα την απάντηση: αυτή είναι η φύση του σκύλου, δεν θα την αλλάξουμε. Χμμμμ
εμενα κακιστη σαν άνθρωπος, μέτρια εκπαιδεύτρια που δεν προσέφερε κάτι καινούργιο σε όσα ηδη ηξερα και απλά μου εδειχνε πώς να τα εφαρμοσω. Το μόνο ήταν οτι τσιμπαγα "γνωσεις" από το συμπεριφορικό κομμάτι... και οτι επρηξα τον GRDANE (που τον εβαλα να μας φερει την fortuna χωρις προφανη λογο, μόνο κια μόνο για να τη δω :p ). Η συγκεκριμένη "κυρια" πολύ απωθημενο του τύπου "εχω και πτυχίο, παμε μια βολτα"
 


Alexakisd

Member
3 Μαρτίου 2014
19
0
Sent from my iPad using Tapatalk HD
 

Attachments







Alexakisd

Member
3 Μαρτίου 2014
19
0
Την μάχη απο βλακεία δεν την αποθανατησα......όμως θα ανέβασω άλλες με αγάπες και απο βόλτα....


Sent from my iPad using Tapatalk HD
 

Attachments



LaCat

Well-Known Member
3 Ιουλίου 2013
861
923
Μπράβο για την προσπάθεια!
Από ότι φαίνεται από τις φωτογραφίες μπήκατε σε πρόγραμμα και περνάτε μια χαρά! :)
 


jimmynet

Well-Known Member
26 Μαϊου 2008
74
0
Πανέμορφος και χαριτωμένος ο Αψού. Τον έχουμε γνωρίσει από κοντά. Φιλιά από τον φίλο του τον Dylan. (Το λευκό Αμερικάνικο Ακίτα)

Στάλθηκε από το GT-P3100 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Βλέπω βολτάρετε και στον Φαρο!!!

Τυχερος και ο μικρός και εσεις για την δεύτερη ευκαιρια!