καθάρισμα δοντιών




GAIA LYKAIA

Well-Known Member
30 Δεκεμβρίου 2007
614
16
56
Θεσσαλονίκη
gaialykaia.com
Θα συμφωνήσω σε όλα όσα έγραψες εκτός από αυτό εδώ.

[B said:
GAIA LYKAIA[/b]]
Μερικοί κτηνίατροι χρησιμοποιούν ολική νάρκωση, πρακτική που πιστεύω ότι εκθέτει το σκυλί χωρίς λόγο στους γνωστούς κινδύνους μιας ολικής νάρκωσης.
Καταλαβαίνω την αγωνία του ιδιοκτήτη που ασφαλώς και δεν υποχρεούται να γνωρίζει και να έχει οποιαδήποτε εμπειρία στην αναισθησιολογία του σκύλου. Τα αναισθητικά σχήματα διαφέρουν πολύ μεταξύ τους σε ασφάλεια… αλλά δεν θα επεκταθώ εδώ γιατί θα ξεφύγουμε από το θέμα και είναι θέμα κτηνιάτρου, κατάρτισης κ.λ.π…
ΟΜΩΣ, επειδή δεν είναι η πρώτη φορά που διαβάζω η ακούω κάτι τέτοιο από ιδιοκτήτες η ακόμα και από συναδέλφους νιώθω την ανάγκη να ξεκαθαρίσω 2 πράγματα!
Ένας πλήρης στοματικός έλεγχος του σκύλου είναι δυνατός ΜΟΝΟ κάτω από γενική αναισθησία. Και μιλώ απλά για έναν σωστό και πλήρη στοματικό έλεγχο και όχι για καθαρισμό ο οποίος αποτελεί ακόμα μεγαλύτερο ερέθισμα για τον σκύλο. Οι λόγοι είναι τόσοι πολλοί που δυστυχώς δεν έχω τον χρόνο να αναφέρω. Φυσικά αυτά δεν είναι λόγια και εμπειρίες μόνο δικιές μου… είναι αυτό που αποδέχεται και η διεθνής κτηνιατρική-οδοντιατρική.
Το δεύτερο και επίσης πολύ σημαντικό είναι ότι ο καθαρισμός της οδοντοστοιχίας σε ξύπνιο σκύλο με την μέθοδο των υπερήχων όχι μόνο δεν είναι σωστός αλλά σε πολλές πολιτείες των Η.Π.Α (πχ. California) θεωρείται «ιατρικό λάθος»!! Οι λόγοι επίσης πολλοί και σημαντικότατοι!!
Από προσωπική εμπειρία μόνο σε 1 από τα 100 σκυλιά η ηρέμηση μπορεί να έχει το επιθυμητό αποτέλεσμα ώστε να καθαριστούν σωστά δόντια.
Ναι, αποφεύγουμε την γενική αναισθησία όπου είναι δυνατό, αλλά θα πρέπει να ζυγίζουμε τις καταστάσεις και να έχουμε πάντα στο μυαλό μας τη σημασία του σωστού καθαρισμού (όχι «πασαλείμματος») ή οδοντιατρικής επέμβασης και το να μην βασανίζουμε άσκοπα ένα ζώο που δεν καταλαβαίνει τι του συμβαίνει.
Επίσης αν θέλουμε σπάνιους και μόνο τους πραγματικά απαραίτητους καθαρισμούς και αναισθησίες ….ΒΟΥΡΤΣΙΖΟΥΜΕ!!!
Το θέμα της ολικής νάρκωσης, επειδή όπως είπες και εσύ
είναι θέμα κτηνιάτρου, κατάρτισης κ.λ.π…
και στη δίκη μου εμπειρία τα τελευταία 10 χρόνια, αυτό μεταφράζετε σε 4 σκυλιά νεκρά από ολική (ανεξαρτήτως αν είχαν προδιάθεση ή όχι), και επειδή και εγώ γνωρίζω πολύ καλά πως
Τα αναισθητικά σχήματα διαφέρουν πολύ μεταξύ τους σε ασφάλεια…

ανεξαρτήτως του πόσου αποτελεσματική ή όχι είναι η χρήση υπερήχων για τον καθαρισμό της πλάκας (που για εμάς σε όλες τις περιπτώσεις ήταν), εγώ θα σύστηνα πάντα στο μέσο ιδιοκτήτη που έχει ένα απλό πρόβλημα πέτρας σε μικρή έκταση, να μην διακυνδινεύσει τη ζωή του σκυλιού του εκθέτοντάς το στην κατάρτιση του εκάστοτε κτηνιάτρου, αλλά να λύσει το πρόβλημά του με τον γρηγορότερο και πιό ανώδυνο τρόπο.

Πάντα μιλάμε για το μέσο όρο των περιστατικών και όχι για τις εξαιρέσεις. Φυσικά αν κάποιος σκύλος έχει μία κατεστραμένη στοματική κοιλότητα, ένας υπέρηχος και μία ηρεμιστική δε θα δώσουν αποτέλεσμα. Εδώ μιλάμε πιστεύω γενικά και όχι βάση εξαιρέσεων. Για να καλύπτουμε το μεγαλύτερο δυνατό τμήμα των περιπτώσεων. Και αυτό πιστεύω το καταλαβαίνουν ο αναγνώστες.
 


CostasKontadakis

Well-Known Member
22 Φεβρουαρίου 2008
112
0
Το θέμα της ολικής νάρκωσης, επειδή όπως είπες και εσύ
και στη δίκη μου εμπειρία τα τελευταία 10 χρόνια, αυτό μεταφράζετε σε 4 σκυλιά νεκρά από ολική (ανεξαρτήτως αν είχαν προδιάθεση ή όχι), και επειδή και εγώ γνωρίζω πολύ καλά πως

ανεξαρτήτως του πόσου αποτελεσματική ή όχι είναι η χρήση υπερήχων για τον καθαρισμό της πλάκας (που για εμάς σε όλες τις περιπτώσεις ήταν), εγώ θα σύστηνα πάντα στο μέσο ιδιοκτήτη που έχει ένα απλό πρόβλημα πέτρας σε μικρή έκταση, να μην διακυνδινεύσει τη ζωή του σκυλιού του εκθέτοντάς το στην κατάρτιση του εκάστοτε κτηνιάτρου, αλλά να λύσει το πρόβλημά του με τον γρηγορότερο και πιό ανώδυνο τρόπο.

Πάντα μιλάμε για το μέσο όρο των περιστατικών και όχι για τις εξαιρέσεις. Φυσικά αν κάποιος σκύλος έχει μία κατεστραμένη στοματική κοιλότητα, ένας υπέρηχος και μία ηρεμιστική δε θα δώσουν αποτέλεσμα. Εδώ μιλάμε πιστεύω γενικά και όχι βάση εξαιρέσεων. Για να καλύπτουμε το μεγαλύτερο δυνατό τμήμα των περιπτώσεων. Και αυτό πιστεύω το καταλαβαίνουν ο αναγνώστες.

Με λίγα λόγια λέμε στα μέλη αυτού του φόρουμ να μην έχουν εμπιστοσύνη
στους συναδέλφους που παρακολουθούν τα σκυλιά τους. Ή αλλιώς να τους έχουν εμπιστοσύνη σε μερικά περιστατικά και στο θέμα της γενικής αναισθησίας όχι. Έτσι;
Τι ακριβώς θέλεις να πεις με το "(ανεξαρτήτως αν είχαν προδιάθεση ή όχι)";

 




nargini

Active Member
7 Αυγούστου 2008
37
0
O kτηνιατρος μου σηνεστισε colg...t plaka κανω!
περναμε περιπου 10 χαπακια -γιατι η ανασα τ Rex δεν αντεχοταν ουτε σε 1 μετρο! :cuniaoo: μετα απο αυτο ανοιγες το στομα κ μιριζε φρεσκαδα! τ εχω κ μια οδοντοπαστα κ βαζω λιγο σε οδοντωβουρτσα -ανθρ.- αλλα την γλιφει αμεσως, ενω ο κτηνιατ. ειπε οτι πρεπει να κατσει κανα 2λεπτο τι να κανω??? κ μαλλον θα κανουμε κ καθαρισμο -το σκευτομε ομως γιατι το ποσο ειναι λιγο τσουκτερο:D
 
Last edited by a moderator:


xritaki

Well-Known Member
7 Ιουνίου 2008
1.724
1
Με λίγα λόγια λέμε στα μέλη αυτού του φόρουμ να μην έχουν εμπιστοσύνη
στους συναδέλφους που παρακολουθούν τα σκυλιά τους. Ή αλλιώς να τους έχουν εμπιστοσύνη σε μερικά περιστατικά και στο θέμα της γενικής αναισθησίας όχι. Έτσι;
Τι ακριβώς θέλεις να πεις με το "(ανεξαρτήτως αν είχαν προδιάθεση ή όχι)";

Ειχαμε μια συζητηση προχτες που ημουν Αθηνα με αλλες σκυλομανες -Λιζα ινκλιουντεντ- για το θεμα των γιατρων. Δεν ειναι θεμα ανικανοτητας αλλα εξειδικευσης. Στους ανθρωπους οπχ αναισθησιολογος ειναι ολοκληρη ειδικοτητα. Στους σκυλους οχι. Ενας οργανισμος τοσο πολυπλοκος οσο ανθρωπος ειναι δυνατον να καλυφτει απο μια γενικη ειδικοτητα Κτηνιατρου? Εκει νομιζω ειναι το προβλημα -ε καποιοι βγαζουν και τη σχολη και νομιζουν καθαρισανε ενω η εξελιξεις στην επιστημη τρεχουν- να μετα οι υπολοιποι να κανουμε διαγνωσεις μονοι μας.
Διαφωνεις επ αυτου?
 


CostasKontadakis

Well-Known Member
22 Φεβρουαρίου 2008
112
0
Ειχαμε μια συζητηση προχτες που ημουν Αθηνα με αλλες σκυλομανες -Λιζα ινκλιουντεντ- για το θεμα των γιατρων. Δεν ειναι θεμα ανικανοτητας αλλα εξειδικευσης. Στους ανθρωπους οπχ αναισθησιολογος ειναι ολοκληρη ειδικοτητα. Στους σκυλους οχι. Ενας οργανισμος τοσο πολυπλοκος οσο ανθρωπος ειναι δυνατον να καλυφτει απο μια γενικη ειδικοτητα Κτηνιατρου? Εκει νομιζω ειναι το προβλημα -ε καποιοι βγαζουν και τη σχολη και νομιζουν καθαρισανε ενω η εξελιξεις στην επιστημη τρεχουν- να μετα οι υπολοιποι να κανουμε διαγνωσεις μονοι μας.
Διαφωνεις επ αυτου?
Όπως το θέτεις όχι. Καλύτερα μη συγκρίνουμε την ανθρωπο-ιατρική με την κτηνιατρική. Άλλα τα μέσα, άλλες συνθήκες, άλλη ζήτηση για υψηλού επιπέδου υπηρεσίες κ.λ.π. Όλα είναι θέμα κουλτούρας λαού σε συγκεκριμένα θέματα… Πάντως σ’ αυτό που λες ότι κάποιοι βγάζουν το πανεπιστήμιο και νομίζουν ότι μπορούν να τα κάνουν όλα… έχεις δυστυχώς όλο το δίκιο του κόσμου… Γι αυτό και στην Ελλάδα είναι εύκολο να ξεχωρίσει ο καλός επιστήμονας. Και γι αυτό άλλοι «βαράνε μύγες» όπως λέμε και άλλοι «δεν προλαβαίνουν» (σε πόλεις που υπάρχουν πολλές επιλογές, γιατί σε περιοχές που υπάρχει ένας μόνο είναι λογικό να μην προλαβαίνει).
Είμαι υπέρ της εξειδίκευσης γενικά γιατί πιστεύω πραγματικά στις υψηλής ποιότητας ιατρικές υπηρεσίες για τα ζωάκια μας. Σιγά σιγά όσο ανεβαίνει η ζήτηση για τέτοιες υπηρεσίες θα ανεβαίνει και το επίπεδο. Αυτά είναι αλληλένδετα. Μακάρι να φθάσουμε σύντομα στο επίπεδο άλλων ευρωπαϊκών χωρών και σε κάθε μεγάλη πόλη να υπάρχει νοσοκομείο ή κλινικές που να παρέχουν όλες τις κτηνιατρικές υπηρεσίες σε αξιοπρεπές επίπεδο.
Σε κάθε περίπτωση, επειδή αναφέρθηκε ο «μέσος όρος» τουλάχιστον για την πρωτεύουσα και την συμπρωτεύουσα μπορώ να πω πως ο μέσος όρος τον συναδέλφων και μπορούν και πραγματοποιούν ασφαλείς αναισθησίες.
 


GAIA LYKAIA

Well-Known Member
30 Δεκεμβρίου 2007
614
16
56
Θεσσαλονίκη
gaialykaia.com
Με λίγα λόγια λέμε στα μέλη αυτού του φόρουμ να μην έχουν εμπιστοσύνη
στους συναδέλφους που παρακολουθούν τα σκυλιά τους. Ή αλλιώς να τους έχουν εμπιστοσύνη σε μερικά περιστατικά και στο θέμα της γενικής αναισθησίας όχι. Έτσι;....
Όχι έτσι.. Μιλάω για την χρήση και τους κινδύνους μιας ολικής νάρκωσης για κάτι που δε χρειάζεται... Γιατί για έναν απλό καθαρισμό, δε χρειάζεται ολική νάρκωση... Εκτός αν διαφωνείς σε αυτό.

Τώρα όσον αφορά το τι λέω στα μέλη αυτού του forum, θα μπορούσες πρώτα να είχες ανατρέξει σε σχετικό πρόσφατο post, που συζητήθηκε την προηγούμενη εβδομάδα, προτού καταλήξεις στο συμπέρασμά σου. Έτσι;

Θα μπορούσες να μου στείλεις με ένα pm, που ασκείς για να μπορέσω να σε συμβουλευθώ σχετικά με τους κινδύνους ή την ανεπάρκεια χρήσης των υπερήχων για καθαρισμό δοντιών?
 


CostasKontadakis

Well-Known Member
22 Φεβρουαρίου 2008
112
0
Όχι έτσι.. Μιλάω για την χρήση και τους κινδύνους μιας ολικής νάρκωσης για κάτι που δε χρειάζεται... Γιατί για έναν απλό καθαρισμό, δε χρειάζεται ολική νάρκωση... Εκτός αν διαφωνείς σε αυτό.

Τώρα όσον αφορά το τι λέω στα μέλη αυτού του forum, θα μπορούσες πρώτα να είχες ανατρέξει σε σχετικό πρόσφατο post, που συζητήθηκε την προηγούμενη εβδομάδα, προτού καταλήξεις στο συμπέρασμά σου. Έτσι;

Θα μπορούσες να μου στείλεις με ένα pm, που ασκείς για να μπορέσω να σε συμβουλευθώ σχετικά με τους κινδύνους ή την ανεπάρκεια χρήσης των υπερήχων για καθαρισμό δοντιών?

Ξαναδιαβάζοντας αυτά που έγραψα στο πρώτο μου μήνυμα σε αυτό εδώ το θέμα κατάλαβα πως εγώ φταίω που δεν έγινα αντιληπτός. Ξεκαθαρίζω λοιπόν αυτό που έγραψα. Για αρκετούς λόγους που δεν μπορώ να αναλύσω γραπτώς ένας σωστός καθαρισμός δοντιών με συσκευή υπερήχων γίνεται μόνο κάτω από γενική αναισθησία!
(στέλνω pm)
 


mao

Active Member
12 Σεπτεμβρίου 2008
30
0
Ξαναδιαβάζοντας αυτά που έγραψα στο πρώτο μου μήνυμα σε αυτό εδώ το θέμα κατάλαβα πως εγώ φταίω που δεν έγινα αντιληπτός. Ξεκαθαρίζω λοιπόν αυτό που έγραψα. Για αρκετούς λόγους που δεν μπορώ να αναλύσω γραπτώς ένας σωστός καθαρισμός δοντιών με συσκευή υπερήχων γίνεται μόνο κάτω από γενική αναισθησία!
(στέλνω pm)
Και εγώ αυτό ξέρω και κάνω κάθε φορά που κάποιο από τα σκυλιά μου θα πάει για καθαρισμό δοντιών.
 


isalasi

Well-Known Member
5 Ιανουαρίου 2007
86
0
ΑΘΗΝΑ
Σε μια οδοντόκρεμα περιέχεται το συστατικό :Γλυκονική Χλωρεξιδίνη.

Στην συσκευασία δεν υπάρχει δοσολογία , η κάποια άλλη πληροφορία.

Γνωρίζετε αν υπάρχει περιορισμός στην χρήση της ή κάποια παρενέργεια;
 


CostasKontadakis

Well-Known Member
22 Φεβρουαρίου 2008
112
0
Αντισηπτικό, το πλέον ενδεδειγμένο για την στοματική κοιλότητα. Η κατάλληλη συγκέντρωση για στοματικές πλύσεις είναι 0,12%. Το ίδιο χρησιμοποιείται και στον άνθρωπο. Άσκοπη κατάποση δεν κάνει και καλό… αλλά όταν απαιτείται καθημερινή χρήση της και το έχει συστήσει ο γιατρός τα + είναι λιγότερα από τα -…. Πάντως σίγουρα στις ποσότητες αυτές (ενός βουρτσίσματος) δεν προκαλεί προβλήματα. Η μακροχρόνια όμως χρήση και μάλιστα απλά για να «καλύψει» ένα πρόβλημα σίγουρα δεν είναι η καταλληλότερη αντιμετώπιση… Για καθημερινή χρήση όταν ακόμα δεν υπάρχει ιδιαίτερο πρόβλημα με το σκύλο μας θα πρότεινα να χρησιμοποιείται μια οδοντόπαστα για σκύλους που δεν περιέχει χλωρεξιδίνη. Αν υπάρχει λόγος τότε ναι, βοηθά πολύ!
 




GAIA LYKAIA

Well-Known Member
30 Δεκεμβρίου 2007
614
16
56
Θεσσαλονίκη
gaialykaia.com
Όπως όλες οι σωματικές κοιλότητες οι οποίες βρίσκονται σε επαφή με το περιβάλλον, έτσι και το στόμα έχει μία σειρά μικροβίων φιλικών προς τον οργανισμό (μη παθογόνα), τα οποία χρησιμοποιούνται ως η πρώτη γραμμή άμυνας του οργανισμού. Τα μικρόβια αυτά ονομάζονται "χλωρίδα" (χλωρίδα του στόματος, χλωρίδα του εντέρου, χλωρίδα του κόλπου, κλπ)

Γενικά στη Φύση, οι επιφάνειες πάνω στις οποίες μπορεί να εγκατασταθεί ένας οργανισμός (είτε πολυκύτταρος είτε μονοκύτταρος - μικρόβια), αποτελούν αυτό που ονομάζουμε περιοριστικό παράγοντα. Για να μπορέσετε να κατανοήσετε τη διαδικασία που ονομάζεται εποικισμός και ωρίμανση μίας επιφάνειας, θα χρησιμοποιήσω ένα μικρό παράδειγμα (ξέρετε εσείς... τα δικά μου μικρά παραδείγματα...):cool:

Φανταστείτε ένα κομμάτι του πατώματός σας. Αν χρειαστεί να το καλύψετε με πλακάκια, θα δείτε πως για το συγκεκριμένο πάτωμα, χρειάζεται συγκεκριμένος αριθμός από πλακάκια, ας πούμε 50.

Φανταστείτε επίσης, ότι το πάτωμά σας βρίσκεται έξω στην ύπαιθρο και από τον ουρανό πέφτουν επίσης πλακάκια (ξέρω, το μοτίβο είναι λίγο σουρεαλιστικό, αλλά υπομείνετε λίγο ακόμη). Τα πλακάκια που έχετε εσείς είναι άσπρα και γυαλιστερά, αδιάβροχα και μπορούν να προστατέψουν το πάτωμά σας από τα στοιχεία της φύσης. Τα πλακάκια που πέφτουν από τον ουρανό όμως, είναι μαύρα και κατεστραμμένα, αποτελώντας μελανά σημεία για το πάτωμά σας και εγκυμονούν μελλοντικούς κινδύνους. Και για το πάτωμά σας, αλλά και για τα γειτονικά τους άσπρα πλακάκια, τα οποία μπορούν να χαλάσουν αν έρθουν σε επαφή μαζί τους.

Οπότε, το πρόβλημα που αντιμετωπίζετε είναι το εξής. Πρέπει να στρώσετε το πάτωμα σας, όσο το δυνατόν γρηγορότερα, για να αποφύγετε το τυχαίο μαύρο πλακάκι που μπορεί να πέσει απρόσκλητο από τον ουρανό. Έχετε όμως μόνο 2 χέρια, και δε μπορείτε να στρώσετε όλο το πάτωμα μονομιάς. Οπότε, μοιραία, κάποια μαύρα πλακάκια θα κάνουν την εμφάνισή τους στο τελικό σας πάτωμα.

Αυτό δε σας πειράζει όμως, όσο ο αριθμός των μαύρων πλακακιών είναι μικρός (πχ, 3 στα 50). Γιατί, αν ένα μαύρο πλακάκι περιτριγυρίζετε από 2 σειρές άσπρων, σε βάθος χρόνου θα ασπρίσει και αυτό και δε θα αποτελεί πλέον κίνδυνο για το πάτωμά σας. Αν όμως υπάρχουν 2 μαύρα πλακάκια κοντά, τότε η συνδυασμένη ισχύς τους, θα καταφέρει να μολύνει κάποια από τα άσπρα, και η διαδικασία θα εξαπλωθεί σε όλο το πάτωμα.

Από ότι καταλαβαίνεται, το όλο θέμα (πέραν από το παράγοντα τύχη - που θα πέσει το μαύρο ουράνιο πλακάκι) επηρεάζεται ως ένα βαθμό και από τον παράγοντα χρόνο, σε 2 διαφορετικές όμως μορφές. Η μία είναι ο αρχικός χρόνος που θα σας πάρει να στρώσετε το πάτωμα. Όσο πιο γρήγορα, τόσο πιο λίγα μαύρα πλακάκια. Ο δεύτερος, είναι το βάθος χρόνου, το οποίο όμως εξαρτάται από την κατάσταση που έχει προκύψει από το 1ο στάδιο.

Αν καταφέρατε και στρώσατε το πάτωμά σας γρήγορα, και τα μαύρα πλακάκια είναι ελάχιστα, σε βάθος χρόνου (και χωρίς κάποια εξωτερική επέμβαση), όλα τα πλακάκια θα καταλήξουν άσπρα. Αν ισχύσει το αντίστροφο, αν δλδ στρώσατε το πάτωμα αργά και αρκετά μαύρα πλακάκια κατάφεραν να πάρουν θέση στο πάτωμά σας (πχ 10 από τα 50), τότε σε βάθος χρόνου, το πάτωμα σας κινδυνεύει να γίνει κατάμαυρο και να καταστραφεί.

Πιστεύω να έχετε καταλάβει ότι το πάτωμα σας στην προκειμένη περίπτωση είναι το στόμα του σκύλου σας ή το δικό σας. Τα άσπρα πλακάκια είναι τα φιλικά μας μικρόβια (μη παθογόνα*), τα μαύρα τα εχθρικά (παθογόνα). Σε ένα υγιές στόμα (το οποίο δεν έχει οδοντική πλάκα και πέτρα, ούτε φλεγμονές των ούλων (ουλίτιδα, ή ακόμα και περιοδοντίτιδα)) τα μη παθογόνα μικρόβια (οι σύμμαχοί μας) καλύπτουν τις περισσότερες διαθέσιμες επιφάνειες, αφήνοντας ελάχιστο χώρο στα παθογόνα μικρόβια που εισβάλουν από το περιβάλλον να εγκατασταθούν. Όσο ισχύει αυτή η κατάσταση όλα βαίνουν καλώς για την υγιεινή του στόματός μας. Όμως, η οδοντική πλάκα και η πέτρα που στη συνέχεια μπορεί να προκύψει, δημιουργούν νέα δεδομένα στο πάτωμά μας, δημιουργώντας νέες συνθήκες περιβάλλοντος και νέες επιφάνειες εποικισμού, οι οποίες ευνοούν την εγκατάσταση και ανάπτυξη παθογόνων μικροβίων.

Όταν καταφέρνουμε και διατηρούμε το στόμα απαλλαγμένο από πλάκα και πέτρα (ταΐζοντας μία καλή ξηρά τροφή ή BARF), το στόμα παραμένει άοσμο και τα δόντια λευκά. Όταν όμως η τροφή μας προβληματίζει, και αρχίζει να ευνοεί τη δημιουργία πλάκας και αυτή με τη σειρά της πέτρας, το επίπεδο των βλαβερών μικροβίων αρχίζει και αυξάνει.

Η μία λύση είναι να επέμβουμε δραστικά και με μηχανικά μέσα (ξύσιμο, υπέρηχους) να απομακρύνουμε τις εστίες μόλυνσης, και με δραστικές ουσίες να μειώσουμε τους αριθμούς (τους πληθυσμούς) των μικροβίων. Το πρόβλημα με τις δραστικές ουσίες όμως είναι ότι θα σκοτώσουν ανεξέλεγκτα και αδιάκριτά... και φίλους και εχθρούς... Και όταν μείνει μόνος του ο οργανισμός μας, η κούρσα εποικισμού των κοιλοτήτων θα είναι νέα και από την αρχή... Οπότε, οι παθογόνοι θα έχουν τις ίδιες (σχεδόν**) ευκαιρίες με τους μη παθογόνους. Οπότε, αν υπερισχύσουν οι πρώτοι, θα χρειαστούμε πάλι δραστικές ουσίες, για να ξανασβήσουμε το πεδίο και θα ξαναγυρίσουμε στην αρχή, προσπαθώντας πάλι από το μηδέν.

Για αυτούς τους λόγους γενικά προσπαθούμε, όσο μπορούμε και όσο οι συνθήκες το επιτρέπουν, να αφήνουμε τις φυσικές διαδικασίες να δημιουργούν και να διατηρούν τις νέες συνθήκες. Περιορίζουμε τη χρήση δραστικών ουσιών, στα απολύτως απαραίτητα και όταν υπάρχει πραγματική ανάγκη (για να μη βαρεθούμε να στρώνουμε πατώματα στο τέλος).



*Δεν θέλω να χρησιμοποιήσω τον όρο "εν δυνάμη" παθογόνα, που είναι η πραγματικότητα γιατί θα περιπλέξω το θέμα παραπάνω και ίσως γίνει πιο δύσκολο στην κατανόησή του. Πάντως, γι' αυτούς που δεν είχαν πρόβλημα να το κατανοήσουν, κάποια από τα φιλικά μας μικρόβια μπορεί υπό κάποιες συνθήκες να αλλάξουν συμπεριφορά και να καταλήξουν παθογόνα (αν για κάποιο λόγο αυξηθούν υπέρμετρα οι αριθμοί τους σε σχέση με τα άλλα πχ). Γι' αυτό είναι πιο σωστό, κάποια από τα μη παθογόνα να τα θεωρούμε ως εν δυνάμη παθογόνα.

**Οι οργανισμοί έχουν κάποια "κολπάκια" με τα οποία καλυτερεύουν λίγο τις πιθανότητες για τους μη παθογόνους να εγκατασταθούν πρώτοι και να υπερισχύσουν τελικά.
 




xritaki

Well-Known Member
7 Ιουνίου 2008
1.724
1
Αχαχα ρε γαια εισαι θεος. Επρεπε να σε ηξερα οταν δουλευα στο ΙΕΚ. Να μου βρισκεις τετοια παραδειγματα να κραταω το ενδιαφερον τους που εσπαγα το κεφαλι μου η καημενη να κανω το μαθημα ενδιαφερον:):)
 


GeorgeK

Well-Known Member
18 Ιουνίου 2008
172
0
ας συμπληρώσω και γω τίποτα..λοιπόν, αφού γυρίσαμε αθήνα όλοι παρέα πεταχτήκαμε μέχρι τον κτηνίατρο για να μας δει τα δόντια. περιττό να σας πω ότι μας είπε ότι όντως θέλουν καθάρισμα.από ξεκινάνε και οι αντιρρήσεις. αρχικά, ότι ο σκύλος θέλει πάντα νάρκωση για το καθάρισμα.δεύτερον, ο κτηνίατρός μου θεωρεί την κατάσταση χειρουργείο (δηλαδή ξεκινάμε και ότι μας βγει στο δρόμο).τρίτον, το κόστος που αναφέρθηκε έφτασε στα 100ευρώ για κάθε σκύλο.χαρακτηριστικά ανέφερε "με 30 σου φτιάχνω ότι βλέπει η πεθερά.με 50 καθαρίζει τελείως και με 100, παίρνεις το σκύλο με το χαμόγελο της colgate".αν παραβλέψουμε ότι είναι 2 σκύλοι άρα 200€ στην χειρότερη και το πρόβλημα ότι άρχισα να βγάζω αφρούς όταν άκουγα την κατάταξη, βρήκα το κουράγιο να ρωτήσω για την διαδικασία. και είπε ότι επιβάλλει γενική νάρκωση και υπέρηχους.και μάλιστα ότι "όλοι με υπέρηχους καθαρίζουν"!μετά από τα παραπάνω που διάβασα, έχουμε κανένα γενναίο, ώστε να καθαρίσει το ζωηρότατο γκριφόν μου, ξύπνιο και με ξύστρο;;;
 








Στατιστικά Forum

Θέματα
33.116
Μηνύματα
895.852
Μέλη
19.925
Νεότερο μέλος
vicky1981